Okładka książki Energia. Niewidzialna, niezbędna i wszechobecna. Przewodnik po świecie pełnym energii Christina Steinlein
Christina Steinlein Wydawnictwo: Babaryba popularnonaukowa dziecięca
popularnonaukowa dziecięca
Babaryba
2022-04-23
2022-04-23
Katarzyna Łakomik

„Energia. Niewidzialna, niezbędna i wszechobecna. Przewodnik po świecie pełnym energii”.

Książka, która powstała we współpracy z wieloma ekspertami z Instytutu Leibniza, i która w niesamowicie mądry, obrazowy, prosty sposób tłumaczy wszelkie zagadnienia związane z czymś, czego nie widać.🤭 Opisuje jej niewidzialny proces powstania oraz jej widzialne/ namacalne/ odczuwalne skutki. Tak wiele wcieleń ma energia i ciągle się zmienia. I nigdy nie znika. 😁
Dzieci już od pierwszych stron kompendium otrzymują fakty, które budują profesjonalną wiedzę i... naturalną ciekawość.
Precyzyjnie, graficznie, swobodnie napisana i zilustrowana wiedza, zachęca małych i tych starszych- ciekawskich czytelników, do zapoznania się z trudnymi pojęciami: energia kinetyczna, cieplna, ubóstwo energetyczne, fotoogniwo, onshore, offshore …
Na każdej stronie pojawiają się ciekawe informacje, fakty historyczne- katastrofa w elektrowni atomowej w Czarnobylu, budowa największej na świecie elektrowni wodnej- Tama Trzech Przełomów w Chinach na rzeczce Jangcy, ale i futurystyczne wizje.
📖„ Ludność Ziemi zużywa rocznie około 160 petawatogodzin energii elektrycznej”. To bardzo, bardzo dużo.

Sądzę, że wszyscy czytelnicy po skończonej lekturze spojrzą całkowicie inaczej na to pojęcie.
A może do listy prostych sposobów na oszczędzanie energii coś dopiszą i przede wszystkim zastosują.

Bardzo mądra, potrzebna i ciekawa pozycja na rynku czytelniczym dla dzieci.
Na koniec dodam, że w tej ekologicznej serii ukazały się także:
💚 „ŚMIECI. Najbardziej uciążliwy problem na świecie”,
💚„WODA źródło życia. Wszystko o najważniejszej substancji na Ziemi”,
💚„OCIEPLENIE KLIMATU. Na czym polegają zmiany klimatyczne na Ziemi?”,
💚„ Razem uratujemy świat, czyli co możemy zrobić, żeby ocalić Ziemię i nas samych”.

Zdecydowanie warta uwagi 📖👌.

"ENERGIA. Niewidzialna, niezbędna i wszechobecna czyli przewodnik po świecie pełnym energii"
Christina Steinlein
Anne Becker
tłumaczenie: Katarzyna Łakomik
konsultacja merytoryczna: Lech Nowicki
oprawa: twarda
liczba stron: 96
format: 17 x 22,5 cm
rok wydania: 2022
Cena :👉 w tym momencie bardzo atrakcyjna.

Co to jest energia? Jak wygląda? Czy kiedyś zniknie?
Z biegiem czasu człowiek coraz sprawniej i efektywniej wykorzystywał energię. Opakowali technikę rozpalania ognia oraz utrzymania go, a później nauczyli się wykorzystać inne źródła naturalne energii jak wiatr czy woda. I tak wynaleźli prąd. Ale jak on powstaje i w jaki sposób trafia do naszych gniazdek?
Ogromny postęp cywilizacji sprawił, że żyje nam się lepiej. Człowiek nauczył się pozyskiwać energię z surowców kopalnianych tj. węgiel, ropa, gaz oraz z źródeł odnawialnych (słońca, wiatru i wody). Dzięki temu powstają elektrownie wiatrowe, słoneczne, węglowe i atomowe oraz inne. Niestety, ale z tym rozwojem i postępem wiążą się pewne zagrożenia tj. kryzys energetyczny oraz ocieplenie klimatu.
„Energia” to książka będąca małym kompendium wiedzy o energii. Jest ona bogato ilustrowania i napisana w prosty sposób. Bardzo dobrze zostały tutaj wyjaśnione jak człowiek wytwarza energię i do czego ją zużywa. Ale również to do czego może doprowadzić nasze dalsze wydobywanie surowców. Pokazane tutaj jest również, które kraje najwięcej zużywają energii, ile istnieje na całym świecie elektorowi jądrowych, a na końcu parę sposobów na to jak możemy oszczędzać energię.
Książka jest bardzo ciekawa i uważam, że jest bardzo potrzebna w dobie kryzysu ekologicznego.
[współpraca reklamowa] Wydawnictwo Babaryba

Co to jest energia? Jak wygląda? Czy kiedyś zniknie?
Ogromny postęp...

Energia jest niezbędna i to pod naprawdę wieloma względami. Bez niej nie byłoby nic, nie dałoby się żyć, a także ułatwia nam życie w wielu jego aspektach. Można ją pozyskiwać na wiele różnych sposobów, jednak nie wszystkie wpływają pozytywnie na środowisko, a także na nas samych. Dlatego warto zgłębiać o niej wiedzę, a także o tym, jak z niej korzystać, a jednocześnie nie szkodzić innym.

W książce znajdziemy wiele informacji o energii. Dowiemy się czym, tak naprawdę jest, jak powstaje, do czego jest niezbędna, o kryzysie energetycznym i wiele więcej. Moim zdaniem doskonale wyczerpuje temat, a po zapoznaniu się z jej treścią nie musimy już szukać innych pozycji, aby swoją wiedzę uzupełnić.

Napisana jest pod dziecko. Co przez to rozumiem? Tekst nie jest bardzo skomplikowany, co zachęca naszą pociechę do słuchania, a starsze do samodzielnego czytania. Napisany jest różną czcionką, poparty ilustracjami, rysunkami, a nawet na niektórych stronach w formie komiksu.

Wizualnie książka jest świetna. Kolorowe strony, duże, ciekawe, niebanalne ilustracje – to wszystko sprawia, że z przyjemnością się ją ogląda, a także zachęca do poznania treści.

„ENERGIA. Niewidzialna, niezbędna i wszechobecna, czyli przewodnik po świecie pełnym energii” to świetna książka dla dzieci, dzięki której energia przestanie mieć dla nich tajemnice. Z przyjemnością polecam.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - https://anka8661.blogspot.com/2023/04/energiawydawnictwobabaryba.html

Przed wami małe kompendium wiedzy o energii. Nie da się bez niej żyć, ułatwia wiele zadań, ale także może mieć wpływ na środowisko. Co to jest i skąd się bierze?
Podstawowym źródłem energii na naszej planecie jest Słońce. Dzięki niemu możliwe jest życie. Rośliny są podstawowym elementem łańcucha pokarmowego. Te są zjadane przez roślinożerne zwierzęta i ludzi, następnie trawione. Ale Słońce świecąc dostarcza nam także energii, która jest przetwarzana w energię elektryczną zasilającą różne urządzenia.
Prąd elektryczny może być wytwarzany także przez farmy wiatrowe, elektrownie wodne, ale także elektrownie atomowe czy takie zasilane węglem. Rodzaj surowca wykorzystywany do produkcji prądu ma znaczenie, gdyż każdy z nich ma inny wpływ na środowisko.
Czy dzieci zdają sobie sprawę czym jest energia? Czy wiedzą jak jest wytwarzana i do czego wykorzystywana? Czym jest obwód elektryczny albo fotosynteza? Czy energię da się magazynować? Dlaczego warto oszczędzać energię i jak można ograniczyć jej zużycie?
To nie jest książka poświęcona tylko elektryczności, ale energii w szerszym ujęciu. Zawiera naprawdę dużo informacji z nią związanych, sięgających różnych dziedzin naszego życia. Zaczynając od roślin i żywych organizmów na sprzętach codziennego użytku i ekologii kończąc.
Wg mnie to must read każdego dziecka (a i dorosłym też by się przydało). Polecam serdecznie uczniom początkowych klas szkoły podstawowej. Wiedza tu zebrana zaprezentowana jest w bardzo przystępny sposób, uzupełniona świetnymi ilustracjami i grafikami. Podoba mi się szerokie zaprezentowanie tematu i podpowiedzi, które pomogą oszczędzać energię, nie tylko tą z domowego gniazdka.

Mówiąc o energii, przed oczami każdego z nas najpewniej pojawiają się najrozmaitsze skojarzenia.
Mowa przecież o czymś, co nie sposób zobaczyć.
Otacza nas jednak, tkwi w naszym środku i jednocześnie definiuje sposób naszego życia. 🤔

"Niewidzialna, niezbedna i wszechobecna energia. Przewodnik po świecie pełnym energii" to nic innego jak kolejna z poświęconej światu i ekologii serii @wydawnictwobabaryba , tym razem autorstwa Christiny Steinlein we współpracy z ilustratorką Anne Becker. 😊

Zaprezentowana koncepcja po raz kolejny jest ujęta rzeczowo i holistycznie, przy jednoczesnym umieszczeniu w tekście własnych refleksji bez oceniania odbiorcy.

Czym jest energia?🤔
Gdzie jest?🤭
Jak można ją stworzyć?😉
Czy może tak poprostu zniknąć?😱

Na te i inne pytania stawia odpowiedzi właśnie ta publikacja. ❤️

Dla każdego energia może okazać się czymś innym, jednak dla nas jako gatunku ludzkiego to nic innego jak wytworzona siła pochodząca z pożywienia, dzięki której nasze narządy są w stanie funkcjonować nieprzerwanie, nawet w czasie snu czy obniżonej odporności.
Dla roślin to proces skomplikowanie nazwany fotosyntezą.🌍

Opis możliwych procesów jest pokazany na kartach książki szczegółowo i z wnikliwością.
Nie sposób pominąć nawiązanie do naturalnych sposobów pozyskiwania energii, jak wiatr, słońce czy woda, które na szczęście coraz częściej stają się alternatywnym jej źródłem.

Energia to więcej niż nasza wygoda.
To rozwój świata medycyny i inżynierii.
Jest to także szansa na polepszenie stanu naszego życia i zdrowia, w końcu miejsca, które żyją bez dostępu do niej często żyją wśród głodu i ponoszących się chorób.

Bardzo lubię ta serię.
Otwiera oczy, potęguje zainteresowanie tematem i buduje ŚWIADOMOŚĆ.
A wiec jedna z najważniejszych cech naszego świata, bo daje szansę na nasze przetrwanie.

Mowa przecież o czymś, co nie sposób zobaczyć.

Mam tę moc, mam tę moc... chciałoby się od rana zaśpiewać, ale bez porządnej dawki kofeiny, to co najwyżej smętnie ziewniemy 😅. Skąd brać energię na cały dzień, aby wieczorem nie paść z wycieczenia? Tego można by się uczyć od dzieci, których akumulatory mają jakieś tajne źródła zasilania 😁.

Jak to jest z tą energią? Skąd się bierze? Czy jest nam dana raz na zawsze, a jeśli się wyczerpie, to jak będzie wyglądać nasze życie? No i czy energia to tylko prąd, który mamy w kontakcie?

Na te i wiele pytań odpowiedź znajdziemy w tej książce. Tekst kompleksowo i wyczerpująco traktuje o energii w każdym możliwym tego słowa rozumieniu, poczynając od tej którą dostarczamy naszemu organizmowi dzięki pożywieniu, a kończąc na zasobach naturalnych, takich jak ropa naftowa, gaz ziemny, energia słoneczna, wiatrowa, czy wodna.

Poznamy zasadę działania elektrowni atomowej, powstawanie złóż węgla czy ropy i sposób jej wydobycia, dowiemy się jaki prąd płynie w liniach wysokiego napięcia i ile kilowatogodzin dziennie zużywamy. Brzmi ciekawie, czy przerażająco? 😁 Spokojnie tu wszystko, choć nie bez trudnych słów, opisane jest bardzo przystępnie i zrozumiałe. Po jej lekturze takie pojęcia jak: biopaliwo, onshore, transformator, dywersyfikacja, czy farma fotowoltaiczna nie będą mieć przed Wami żadnych tajemnic 😀.

Świetna książka i idealnie się sprawdzi w uzupełnianiu wiedzy naszych kochanych pociech, choć poleciałbym ją dla starszych dzieci i Wam drodzy rodzice, bo edukować możemy się w każdym wieku 😁.

Energia nieustannie nam towarzyszy. To dzięki niej możemy jeździć na rowerze, biegać, pływać i tańczyć. To ona napędza nasze mięśnie do działania. W czasie odpoczynku nasze ciało również jej potrzebuje. Bez ustanku pracuje przecież serce i inne narządy.

Ciekawy przewodnik po świecie energii ukazał się nakładem Wydawnictwo Babaryba
"Energia. Niewidzialna, niezbędna i wszechobecna" autorstwa Christiny Steinlein to książka dedykowana młodym czytelnikom, która pomaga zrozumieć świat.

Autorka tłumaczy w niej różne zagadnienia dotyczące energii. Opisuje czym ona jest, skąd pochodzi oraz w jaki sposób na przestrzeni tysięcy lat człowiek nauczył się ją pozyskiwać i wykorzystać dla własnych celów. Szczegółowo wyjaśnia jak powstały złoża energetyczne, takie jak ropa naftowa i węgiel kamienny oraz w jaki sposób z ich udziałem wytwarza się m.in. energię elektryczną w elektrowniach.
Autorka zwraca uwagę na zmiany klimatyczne wywołane działalnością człowieka, zwane efektem cieplarnianym. Nie została pominięta kwestia odnawialnych źródeł energii i sposobów jej pozyskiwania.

Bogatej w ciekawostki treści towarzyszą liczne ilustracje autorstwa Anne Becker.
Książka jest przemyślana, przejrzysta i bardzo ciekawa. Poszerza wiedzę, a tym samym także słownictwo. Warta jest naszej czytelniczej uwagi.

Dzięki energii działają wszelkie elektroniczne sprzęty w naszych domach. Energia zapewnia nam ciepło w zimowe dni....

Energia skąd się bierze ? Co dzięki niej mamy ? Czy jest wszędzie ? Z pewnością jest niewidzialna, znajduje się nawet w nas samych. Wszędzie na swojej drodze spotykamy energię, a to idąc ulicą wchodząc do sklepu czy siedząc wygodnie na kanapie w domu.

„Niewidzialna, niezbędna i wszechobecna energia przewodnik po świecie pełnym energii”- Na świecie dzięki ludzkiemu postępowi powstało wiele elektrowni, które pozyskują energię. Człowiek na przestrzeni lat nauczył się wykorzystywać węgiel, ropę czy gaz. Oczywiście nie zawsze tak było, ale zawsze energia była obecna w świecie.

Z tej książki dowiecie się np. Jak powstaje prąd, jak wyglada wydobycie ropy naftowej, jakie zagrożenia niosą za sobą powstałe elektrownie i wiele wiele ciekawych rzeczy.

Uwielbiam całą serię, każda z książek przestawia inny bardzo ważny temat, który zaciekawi dziecko jak i rodzica. Zachęcam do sięgnięcia po te cudowne pozycje.

Co ma wspólnego moje jedzenie z energią?
Bardzo dużo! Wszystkiego dowiesz się tej książki…

I to prawda, ta książka jest bardzo bogata w wiedzę, ciekawostki i przekazuje w fajny, a nawet zabawny sposób wiedzę dzieciom.

Dowiemy się, czym jest energia i skąd się bierze, jak bardzo jest nam potrzeba do funkcjonowania i do życia, nie tylko człowiekowi, ale zwierzętom, roślinom… Ale i jak jest magazynowana i jak człowiek ją wykorzystuje
Co to jest nafta i kto, do czego ją wykorzystał. Padnie pytanie, co to jest atom, elektron i neutron. Co wtedy, kiedy w domu zabraknie prądu? I wiele innych pytań. Ogromna ilość wiedzy przekazana w tej oto książce jest niesamowita.

Książka jest zaprojektowana w taki sposób, aby przyciągnąć oko młodego czytelnika nie tylko okładką, ale i jej wnętrzem. Grafiki są idealnie dopasowane do danego opisu i dzięki temu dziecku jest łatwiej zrozumieć poszczególne znaczenia wyrazów, czy definicji.

Co ma wspólnego moje jedzenie z energią?
Bardzo dużo! Wszystkiego dowiesz się tej książki…

Jeśli szukasz książek, które pomagają dzieciom zrozumieć świat, to zwróć uwagę na pozycje wydane przez @wydawnictwobabaryba , zwłaszcza na serię tytułów o ekologii. To książki, które nie moralizują, a uświadamiają. Wyzbyte są dydaktyzmu, a o świecie mówią prosto (i wprost),swobodnie i rzeczowo. I co ważne, z szacunkiem do niedorosłego czytelnika. Są tu więc fakty i ciekawostki, ale padają również pytania (nie zawsze łatwe) i wątpliwości, które mają skłonić do refleksji. Kolejny tytuł, który dziś Ci pokażę to "Niewidzialna, niezbędna i wszechobecna energia. Przewodnik po świecie pełnym energii".

Ta książka odpowie na częste pytania ciekawskich dzieci. Skąd się bierze światło w żarówce? Jak powstaje prąd? Co się stanie, gdy go zabraknie? Co to jest ropa naftowa? Jak działa elektrownia jądrowa? Dlaczego powinniśmy oszczędzać energię? To tylko kilka z całej masy pytań, na które znajdziesz odpowiedź w "Energii".

A cała wiedza podana jest tu w sposób bezbolesny, a nawet zarażający do szukania kolejnych informacji, albo do stawiania nowych pytań. Atrakcyjna jest zarówno treść, jak i grafika. Bije z nich entuzjazm, swoboda i werwa. Dzięki temu książka popycha do zmian, rozmów i działania. Jej ekologiczny aspekt jest wyraźny, ale nie dominuje całości. Ostatecznie "Niewidzialna, niezbędna i wszechobecna energia..." jest "małym kompendium wiedzy o energii". I gwarantuję, że nie będzie kompendium, które kojarzy się ze szkolnym podręcznikiem lub naukowym wywodem. To arcyciekawa książka, która pomoże rozgryźć zagwozdki młodszych (a czasem też i starszych) czytelników.

• Jasiowe
  • Książki dla dzieci