rozwińzwiń

Filozofowie (w trzech słowach)

Okładka książki Filozofowie (w trzech słowach) Piotr Nowak
Okładka książki Filozofowie (w trzech słowach)
Piotr Nowak Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy biografia, autobiografia, pamiętnik
512 str. 8 godz. 32 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Data wydania:
2022-10-27
Data 1. wyd. pol.:
2022-10-27
Liczba stron:
512
Czas czytania
8 godz. 32 min.
Język:
polski
ISBN:
9788381964197
Średnia ocen

8,2 8,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Miłość ratująca myślenie Maciej Bała, Maria Boużyk, Ernest Bryll, Stefan Chwin, Janusz Drzewucki, Agnieszka Gralewicz, Jacek Grzybowski, John T. Hamilton, Jarosław Jakubowski, Piotr Jaroszyński, Bartosz Jastrzębski, Monika Jurkowska, Wojciech Kaliszewski, Henryk Kiereś, Janusz Kotański, Beata Łukarska, Piotr Mazurkiewicz, Anna Mikołejko, Zbigniew Mikołejko, Stefan Morawski, Piotr Moskal, Piotr Nowak, Stefan Radziszewski, Ewa Rogalewska, Piotr Roszak, Izabela Rutkowska, Witold Sadowski, Jacek Soliński, Marek Szulakiewicz, Jerzy Szymik, Danuta Ulicka, Andrzej Wierciński, Marek Wittbrot, Holger Zaborowski, Marek Zagańczyk
Ocena 9,0
Miłość ratując... Maciej Bała, Maria ...
Okładka książki Kronos 64 (1)/2023 Rymkiewicz Joanna Lichocka, Piotr Nowak, Krzysztof Rutkowski, Jarosław Marek Rymkiewicz, Szymon Wróbel
Ocena 7,5
Kronos 64 (1)/... Joanna Lichocka, Pi...
Okładka książki Constantin Noica i filozofia XX wieku Nicolas Cavaillès, Valentin Cioveie, Sieroń-Galusek Dorota, Zdzisław Hryhorowicz, Emilia Ivancu, Kazimierz Jurczak, Ireneusz Kania, Joanna Kornaś-Warwas, Piotr Nowak, Laura Pamfil, Marta Petreu, George Purdea, Sorin Vieru, Andrzej Zawadzki
Ocena 6,0
Constantin Noi... Nicolas Cavaillès,&...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,2 / 10
6 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
157
93

Na półkach:

Książka wybitna.
Osobiście jest to dla mnie punkt wyjścia do dalszych badań: dzięki profesorowi Nowakowi dowiedziałem się o np. o Pomianie, Michalskim i Walickim, jednostkach dziś poza gronem filozofów-akademików i osób starszych prawie zupełnie nieznanych. Autor nie sili się na sztuczny obiektywizm - gdy widzi, że ktoś zachował się jak "skurczybyk", to tego nie ukrywa. Podaje fakty ciekawe i szerzej nieznane, nie jest jednak plotkarzem.
Autor ma wspaniałe (naprawdę) pióro, książkę czyta się jak wyśmienitą powieść.
Dobrze byłoby, gdyby wyszły takie książki w innych ośrodkach, np. w Krakowie, w Toruniu, we Wrocławiu... Prof. Nowak skupia się na UW.

Książka wybitna.
Osobiście jest to dla mnie punkt wyjścia do dalszych badań: dzięki profesorowi Nowakowi dowiedziałem się o np. o Pomianie, Michalskim i Walickim, jednostkach dziś poza gronem filozofów-akademików i osób starszych prawie zupełnie nieznanych. Autor nie sili się na sztuczny obiektywizm - gdy widzi, że ktoś zachował się jak "skurczybyk", to tego nie ukrywa....

więcej Pokaż mimo to

avatar
144
118

Na półkach:

Dobre, inteligentne, złośliwe, cięte. Język doskonały, erudycja najwyższego lotu. Nie dla każdego, to pewne, ale polecam.

Dobre, inteligentne, złośliwe, cięte. Język doskonały, erudycja najwyższego lotu. Nie dla każdego, to pewne, ale polecam.

Pokaż mimo to

avatar
20
2

Na półkach:

Wybrałem tę książkę na lekturę wakacyjną i nie żałuję - było mniej więcej tak, jak się spodziewałem - sporo smacznych anegdot, dużo ciętego języka, ale też przenikliwych obserwacji, jednak w dawce plażowo-wakacyjnej, ot co. Warto jednak zwrócić uwagę na niekiedy męczące powtórzenia (pistolet Kołakowskiego),a także bardzo mocny rys polityczny tej książki, który uderza w szczególności w - jakby to zapewne nazwał Michnik - "zwierzęcym antykomunizmie" (proszę się zapoznać z końcowym fragmentem portretu Leona Chwistka odwołującym się do jego rozłażącego się, w karykaturalnej brzydocie, starczego ciała )- oraz końcowej rozmowie ze Zbigniewem Janowskim, która stanowi dyskusję na temat patologii demokracji liberalnej. Osobiście nie do końca kupuję formułę tego przejścia od rewizjonizmu do współczesności, co w niczym nie umniejsza jakości samych obserwacji, które w zdecydowanej większości podzielam. Niewątpliwą zaletą książki jest umiejętność uchwycenia, za pomocą kilku zaledwie refleksji, wypisków z listów czy anegdot, sedna osobowości poszczególnych osób czy ich znaczenia dla polskiej filozofii. Skoro się to udało, to wydaje się, że i całą książkę uznać należy za udaną.

Wybrałem tę książkę na lekturę wakacyjną i nie żałuję - było mniej więcej tak, jak się spodziewałem - sporo smacznych anegdot, dużo ciętego języka, ale też przenikliwych obserwacji, jednak w dawce plażowo-wakacyjnej, ot co. Warto jednak zwrócić uwagę na niekiedy męczące powtórzenia (pistolet Kołakowskiego),a także bardzo mocny rys polityczny tej książki, który uderza w...

więcej Pokaż mimo to

avatar
248
50

Na półkach: , , ,

Wcale nie interesuje mnie filozofia, a po książkę sięgnęłam, bo mąż czytał i mówił, że fajna. Przeczytałam 2 strony i przepadłam! Ta książka to nie tylko sylwetki polskiej filozofii, znakomite anegdoty, pasjonujący styl Nowaka, który i drwi i śmieszkuje i na siebie nawet potrafi spojrzeć ironicznie, ale także IDEA. We wstępie autor odnosi się do rumuńskiej szkoły filozoficznej, która oparła się komunizmowi i w jakichś pasterskich szałasach wznosiła się ponadto co w było w pozostałych krajach bloku komunistycznego. Może dlatego w Rumunii było możliwe wprowadzenie podatku dochodowego 1%? Nie wiem, ale może to ma związek z otwarciem się gospodarki na obywatela. Polska szkoła szła ręka w rękę z komunistyczną władzą, a w latach 90tych zrobiła woltę w stronę libaralizmu (standard). I co? I mamy ciągle komplikowanie, zamieszanie gospodarcze, o braku rozliczenia z działaczami komuny nie wspominając. Opisane sylwetki bardzo dobrze to pokazują. Nie da się dziś oddzielić nauki od ideologii i władzy, bo i nie dało się tego robić już 70-60 lat temu! Więc czym się dziwimy dziś? I to jednak niesamowicie ważne jakie mamy elity filozoficzne, niedoceniane, niezauważane w większości. Niesamowite, jaki mają oddźwięk na rzeczywistość polityczną.

Często czułam się jak na prywatnych spotkaniach z Nowakiem, który raczy słuchaczy opowieściami, jak najlepszym winem. Porusza wiele tematów i wieńczy je ciekawymi uwagami. Wplata filozofię w sylwetki, ale nie nuży (przypominam ja bez filozoficznego zacięcia). Żałuję, że nigdy nie trafiłam na jego wykłady, ale chętnie oglądam Kronosa.
Polecam, polecam, polecam.

Wcale nie interesuje mnie filozofia, a po książkę sięgnęłam, bo mąż czytał i mówił, że fajna. Przeczytałam 2 strony i przepadłam! Ta książka to nie tylko sylwetki polskiej filozofii, znakomite anegdoty, pasjonujący styl Nowaka, który i drwi i śmieszkuje i na siebie nawet potrafi spojrzeć ironicznie, ale także IDEA. We wstępie autor odnosi się do rumuńskiej szkoły...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    17
  • Przeczytane
    7
  • Posiadam
    2
  • 2024
    1
  • Filozofia, religia
    1
  • 02. Epub?
    1
  • Filozofia, Psychologia
    1
  • 2023
    1
  • Publicystyka
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Filozofowie (w trzech słowach)


Podobne książki

Przeczytaj także