Frida z butelki

Dwukropek
2022-09-01
2022-09-01
Katarzyna Łakomik

Okładka książki Penny Pepper. Luzik nic się nie stało! Lisa Hänsch, Ulrike Rylance
Penny Pepper. ... Lisa Hänsch, Ulrike...

Nie miałyśmy jakichś wielkich oczekiwań wobec tej książki - miało być fajnie wakacyjnie, luźno i z humorem i... tak było :-) Nie ma tu żadnych wielkich przesłań, ot wakacyjna przygoda z magią w tle. Komiczna, momentami absurdalna, nam się podobała. Lekka powieść na plażę, szczególnie dla dziesięciolatki, która chce się rozerwać.

Wybrałam tę książkę, ze względu na okładkę. Liczyłam na super przygodę, trochę fantasy. Do czytania córce przed zaśnięciem. Jest tu trochę dowcipu, trochę przełamanych sytuacji, stereotypów i nawiązywania relacji, ale ogólnie.. wieje nudą. Najbardziej drażniło mnie, że tytułowa Frida po 200 latach zamknięcia w butelce jedyne czego pragnie to.. znaleźć przystojnego rudego mężczyznę.. (i w każdym rozdziale o tym przypomina) wieje banałem, desperacją i pustką. OK, można dodać wąchanie kanapek z serem.. Zmęczyłam i nie polecam.

9 letnia Franka wraz z rodziną jedzie na wakacje nad morze. Morza szum, ptaków śpiew, cicha plaża pośród drzew. Niestety nie wszystko jest jak w piosence. Chatka wujka Haralda jest kompletną ruiną, rodzice ciągle kłócą się z sąsiadami, siostra Fraki siedzi z nosem w książce lub w telefonie, a syn sąsiadów jest najbardziej irytującym chłopcem na świecie. Czy może być jeszcze gorzej ... ?
Gdy dziewczynka znajduje w starej butelce niezwykłą istotę wszystko zaczyna się zmieniać. Lokatorką butelki Jest Frida. Pulchna kobieta o zielonych włosach. Wprowadza wiele chaosu lecz również dużą dawkę humoru w życiu Franki.
" Frida z butelki" to lektura która wciąga czytelnika. Łatwo też utożsamić się z bohaterami, którzy starają się z całych sił pokonać wszelkie trudności.
Autorka zadbała o kontrast między światem fikcyjnym a realnym.
Fabuła jest prosta. Książkę czyta się lekko i miło, wręcz samo.
Polecam

Egzemplarz książki otrzymałam od wydawnictwa w zamian za recenzję.

Dzieci, wakacje, przygody, niespodzianki, zaskoczenie, emocje, humor, tajemnica.
To wszystko znalazłam w książce Ulrike Rylance "Frida z butelki",
więc chętnie objęłam ten tom patronatem :-)

Franka przeżyła wakacyjną przygodę w nadmorskiej ruderze swego wujka.
Zaczęło się nieciekawie: mały zagracony pokój, niemili, bufonowaci sąsiedzi.
Ale gdy dziewczynka znalazła butelkę z zamkniętą w niej miniaturową istotką,
akcja nabrała rumieńców.

Wypuścić dziwną damę z butelki, czy nie?
Czy to dżinn, kobold, czy inne licho?
Narobi szkód, czy spełni życzenia?

Istotka ma na imię Frida, zielone włosy i dziwaczne maniery.
W butelce ma cały pałac, a po wyjściu z butelki powiększa się.
Tak, Franka zdecydowała się otworzyć butelkę i wypuścić Fridę.

"- Chcę - powiedziała na głos - żeby dorośli przestali się kłócić.
I chcę w końcu znaleźć kogoś do zabawy. A poza tym chcę jak najszybciej
znaleźć ten skarb!"

Kłócących dorosłych można mieć dość, a samotność bywa dokuczliwa,
zwłaszcza gdy się jest dzieckiem na wakacjach.
Ale skarb? Skąd marzenie o skarbie?
Frida coś powiedziała, ale czy to prawda?

Życzeniem zaś Fridy jest znaleźć przystojnego mężczyznę!
Jej też doskwiera samotność, siedziała w zamknięciu 200 lat!

Zielonowłosa kobieta wprowadza tu dużo humorystycznych scen.
Nie rozumie współczesnych konwenansów, ani powiedzonek.
Rzuca się w oczy i wyglądem, i zachowaniem,
chce być uprzejma i dystyngowana,
ale odbierana jest jako dziwna.

Stop, więcej nie powiem!
Przeczytajcie sami.
Zachęcam :-)

Egzemplarz książki otrzymałam od wydawnictwa w zamian za recenzję.

To wszystko znalazłam w książce Ulrike Rylance "Frida z butelki",
więc chętnie objęłam ten tom patronatem :-)

Franka przeżyła wakacyjną przygodę w nadmorskiej ruderze swego wujka.
Zaczęło się nieciekawie: mały zagracony...

Mieliście kiedyś sytuację, iż pojechaliście na wakacje w miejsce, w które nie chcieliście, a jednak wakacje okazały się najlepsze na świecie? W moim przypadku był to tegoroczny wypad nad morze!

Dzisiaj premierę ma “Frida z butelki” Ulrike Rylance od wydawnictwa Dwukropek. Jest to powieść dla dzieci 8+. Ma ponad 170 stron i czyta się ją świetnie. A o czym opowiada?

Główną bohaterką jest Franka, dziewczynka, która jedzie ze swoją rodziną na wakacje nad morze. Niestety, nie wszyscy są z tego faktu zadowoleni. Niektórzy chcieliby wybrać ciepłą i gorącą Hiszpanię, zamiast wypoczynku nad morzem. Jednak dobry wujek Harald pozostawił po sobie chatkę, z której głupio byłoby nie skorzystać. Kiedy jednak rodzina Franki zajeżdża na miejsce, okazuje się, że chatka jest kompletną ruderą, na którą aż ciężko patrzeć. Dodatkowo, zaraz obok na wakacje przyjechali obrzydliwie bogaci sąsiedzi, którzy niemiło komentują wszystko dookoła i uważają się za znacznie lepszych. Franka musi spać w bardzo zagraconym pokoju. Jednak jest coś, co sprawia, że wakacje zaczynają wydawać się nieco lepsze. W starej skrzyni wuja Franka znajduje butelkę, w której mieszka malutka kobietka. Tajemnicza istota chce się uwolnić. Czy to dobry pomysł?

“Frida z butelki” to przystępna przygodówka, która wciąga czytelnika. Fabuła jest dość ciekawa, bohaterowie przystępni. Autorka zadbała o kontrast pomiędzy rodziną Franki, a sąsiadami, co z pewnością dodaje atrakcyjności całej fabule.Jednak oczywiście kluczowa jest kwestia istotki zamkniętej w butelce. Nie powiem - pierwszy raz spotkałam się z tym wątkiem. Pomijając oczywiście Alladyna z dżinem. W tej książce był jednak dość lekko zarysowany. Nie ma tutaj jakiejś przewagi świata magicznego nad realnym. Fabuła nie poszła w sumie w żadną konkretną stronę. Nie wiem, czy to dobrze czy źle. Wiem natomiast, że książka, choć nie tak wciągająca jak “Bethany i Bestia”, warta jest uwagi czytelnika!

Główną...

• Przygodowe
  • Dla starszych dzieci, od 9 lat
  • Samodzielne
  • Do biblioteki
  • Dla dzieci

Dodaj cytat z książki Frida z butelki