Dziewczyna z mgły

Ewa Los Wydawnictwo: Novae Res literatura obyczajowa, romans
Novae Res
2022-08-03
2022-08-03

„Dziewczyna z mgły” to historia o miłości, która jest w stanie sprawić, że dziewczyna zagubiona we mgle, stanie przed swoim ukochanym w pełnym świetle. To ta miłość, która pozwoli jej odnaleźć. Jest to również historia o pięknej przyjaźni męskiej, o poświęceniu, o zbrodni i karze, o przemijaniu, żałobie i akceptacji. Jest to książka o życiu – z wszystkimi jego blaskami i cieniami. Zasłużone 10/10

Pełna recenzja książki dostępna jest na stronie:

Agata i Tymek rodzeństwo, które po latach mieszkania w domu dziecka, postanawiają odnaleźć swoje korzenie. Trafiają do mazurskuej miejscowości, gdzie zamieszkuje lekarz Maurycy, który opiekuje się ciężko chorym przyjacielem. Los w jakiś magiczny sposób łączy tę czwórkę młodych ludzi. Mimo częstych trudności w porozumieniu ciągle mieszkają razem. Coś niewątpliwie przyciąga ich do siebie.
A może to jest miejsce, którego właśnie poszukuje rodzeństwo?
W książce, oprócz burzliwych losów bohaterów, wielu tajemnic, które skrywają znajdziemy wiele emocji, rozczarowań oraz wzruszeń.

Mam ogromną słabość do potężnych powieści. Zanim jeszcze przeczytam notatkę na temat fabuły już czuję, że muszę sięgnąć po daną książkę, jeśli zaimponuje mi objętością. Lubię wczuć się w fabułę, zbliżyć do bohaterów i pozostać z nimi na dłuższy czas a niekoniecznie kieruję się w stronę kilkutomowych serii, więc tym chętniej wybieram rozbudowane lektury takie jak "Dziewczyna z mgły".

Proza Ewy Los była mi do tej pory obca, chociaż czytałam w między czasie kilka pochlebnych opinii na temat twórczości autorki. Sama zmierzyłam się z nią dopiero przy premierze jej najnowszej historii i uważam, że trafiłam naprawdę dobrze, ponieważ lektura pochłonęła mnie od razu a klimat, który towarzyszył mi od pierwszej do ostatniej strony wpływał pozytywnie na moją wyobraźnię. To okazało się największa zaletą książki, ale skupiłam się również na kreacji bohaterów czy podejmowanych przez nich wyborach i muszę przyznać, że wszystko było dla mnie jasne oraz sensowne co nie zdarza się zbyt często.

Fabuła skupia się na typowo obyczajowych motywach, gdzie kolejne wydarzenia napędza proza życia. Paweł mierzy się z wyrzutami sumienia po wypadku, w którym zginęła ukochana jego przyjaciela i jednocześnie zajmuje się Maurycym, który mierzy się ze zdrowotnymi problemami. Mieszkają na Mazurach, nie oczekują od życia wiele i skupiają się na przeżywaniu dnia po dniu. Wszystko jednak zmienia się wraz z pojawieniem się w ich domu Agaty oraz Tymka, którzy są zdeterminowani, by odnaleźć swoich krewnych. Wspólne mieszkanie okaże się dla wszystkich sporym wyzwaniem, ale to powoli odkrywane tajemnice przeszłości namówią wszystkich do zmiany perspektywy.

Autorka sięgnęła po liczne motywy. Z jednej strony obserwujemy prywatne problemy bohaterów, z drugiej czujemy, że już niedługo przyjdzie nam się zmierzyć z większymi wyzwaniami, ponieważ pojawienie się na pierwszym planie nowych bohaterów zaowocuje zagadką z przeszłości, odkrywaniem tożsamości a także subtelnym, ale bardzo dobrze poprowdzonym wątkiem kryminalnym. Ani przez moment nie zmierzymy się więc z nudą a sylwetki postaci będą zmuszały mnie do intensywnego myślenia, ponieważ nikt nie odkrył swoich kart już na wstępie i wszystko wychodziło na jaw powoli, wraz z rozwojem fabuły.

"Dziewczyna z mgły" to lektura, która dostarczyła mi mnóstwo atrakcji. Nie spodziewałam się, że powieść Ewy Los tak mocno na mnie wpłynie a jednak nie mogłam oderwać się od rozgrywanych wydarzeń i z przyjemnością śledziłam kolejne zmiany zachodzące w bohaterach. A był tego ogrom! Tajemnice z przeszłości, poszukiwanie biologicznych krewnych, dążenie do zrozumienia samego siebie czy towarzyszących bohaterom uczuć a w tym wszystkim oczywiście subtelnie kiełkujący wątek miłosny, rodzinny czy nawiązujący do wartości bliskości drugiego człowieka sprawiły, że w mojej głowie kłębiło się wiele sprzecznych emocji. A takie powieści zawsze sobie cenię.

Dziś kochani kilka słów o pewnym "książkowym grubasku" którego miałam przyjemność pochłaniać w ostatnich tygodniach. "Dziewczyna z mgły", bo o niej mowa, zaintrygowała mnie niemal od pierwszych wersów. Przyznajcie, że już sam tytuł, oraz okładka wyglądają bardzo tajemniczo, co dla mnie znaczy po prostu ciekawie. Gdybym jednak miała nieco zarysować Wam fabułę, to myślę że jest to pozycja przede wszystkim zawierająca ogromny wachlarz emocji. Mnie osobiście najbardziej poruszyły przedstawione tu wyrzuty sumienia, zwłaszcza jednego z bohaterów – Pawła. Mężczyzna jest lekarzem i zajmuje się nieuleczalnie chorym przyjacielem – Maurycym. Tych dwoje jest ze sobą bardzo związanych. Czytając tę książkę odniosłam wrażenie, że zawsze mogą na siebie liczyć. Pewnego dnia w ich życiu pojawia się tajemnicze rodzeństwo. Młodzi ludzie, z racji tego, że wychowywali się w domu dziecka chcą za wszelką cenę poznać swoją przeszłość. Oczarowany urokiem Agaty Paweł postanawia zaproponować im pomoc i takim oto sposobem bliźniacze rodzeństwo trafia pod dach mazurskiego domu. Ale kim są Tymek i Agata? Jaka sytuacja sprawiła, że Pawła po dziś dzień dręczą wyrzuty sumienia? Czy rodzeństwo pozna w końcu swoje korzenie? Tego kochani dowiecie się już podczas lektury tej książki, bo więcej absolutnie nie zamierzam Wam zdradzać. Zapewniam, że tak jak wyżej wspomniałam jest to powieść, w której absolutnie królują emocje, także te bardzo trudne, lecz któż z nas ich nie zna?

🌺 "Dziewczyna z mgły" autorstwa Ewy Los to romans obyczajowy pełen tajemnic.

🌺Paweł po wypadku, w którym zginęła ukochana Maurycego mieszka na Mazurach opiekując się ciężko chorym Maurycym. Dręczy go poczucie winy, ale opieka nad przyjacielem przynosi mu ukojenie.
Gdy w jego domu niespodziewanie pojawiają się Agata i Tymek, rodzeństwo które opuściło dom dziecka i poszukuje swoją biologiczną rodzinę, Paweł zauroczony dziewczyną postanawia im pomóc i oferuje mieszkanie.

Kim jest tajemnicze rodzeństwo?
Jaką tajemnicę skrywają?
Co ich łączy z Maurycym?

🌺 Książka jest grubiutka i liczy ponad siedemset stron, więc trzeba zarezerwować sobie kilka wieczorów na jej przeczytanie.
Jednak historia stworzona przez autorkę jest bardzo interesująca i bardzo miło spędziłam przy niej czas.
Porusza trudne tematy takie jak choroba psychiczna, wyrzuty sumienia, traumy z przeszłości i to czyni ją taką prawdziwą i wiarygodną.
Okładka tajemnicza i przyciągająca wzrok, która idealnie pasuje do tej książki.
Jeśli lubicie historie o miłości, poświęceniu i sekretach to gorąco polecam.

🌺 "Dziewczyna z mgły" autorstwa Ewy Los to romans obyczajowy pełen tajemnic.

Paweł Zarzecki jest cenionym lekarzem, który po godzinach pracy opiekuje się swoim przyjacielem. Maurycy choruje na stwardnienie zanikowe boczne, a jego życie można liczyć w kilku latach. Obaj mężczyźni wspierają się nawzajem, traktując się jak bracia.
Ich życie zmienia się nieodwołalnie, gdy do ich domu trafiają Agata i Tymek. Bliźniacze rodzeństwo bez przyszłości, za to z ponurą i pełną cierpienia przeszłością. Obydwoje szukają swoich biologicznych rodziców. Trudno jednak orzec, co w ich życiu było prawdą, a co wymysłem znękanego umysłu…
Co łączy Maurycego z Agatą i Tymkiem? Dlaczego Paweł tak bardzo dba o dobro przyjaciela? Kim była Dominika? Przeczytajcie, a dowiecie się prawdy…

Muszę przyznać, że na początku byłam przerażona gabarytami tej książki. Nie oszukujmy się, ponad siedemset stron to niezłe wyzwanie dla każdego czytelnika. Długo podchodziłam do tego tytułu jak pies do jeża, bojąc się go zacząć. Gdy jednak to zrobiłam, czekało mnie miłe zaskoczenie.
Najnowsza książki Ewy Los opowiada o skomplikowanych relacjach, próbach zrozumienia działań innych osób, ale także o nieprzepracowanych traumach. Autorka stworzyła ciekawych i żywych bohaterów, w których można uwierzyć. Są oni dobrze wykreowani, mają swoje motywacje oraz historię. Szczególnie podobał mi się wątek braterskiej relacji między Pawłem i Maurycym. Oczywiście, dwaj mężczyźni mieszkający razem potrafią wzbudzić wątpliwości nie tylko u postaci, ale też u czytelnika. Dobrze jednak, że Ewa Los zgrabnie wyjaśniła ten wątek. W jaki sposób? Tego już musicie dowiedzieć się sami…
„Dziewczyna z mgły” porusza wiele trudnych, bolesnych tematów. Jednym z nich jest z pewnością kwestia zaburzeń psychicznych, które dotknęło jedno z bliźniąt. Moim zdaniem jest to jeden z ciekawszych wątków książki, ukazujący to, jak nasz własny umysł potrafi zakrzywić rzeczywistość. Czytelnicy wraz z postaciami starają się poznać tę prawdziwą wersję wydarzeń, tak istotną dla fabuły powieści.
Jeśli chodzi o styl autorki, to mało jest tutaj opisów wyglądu czy miejsc. Gdyby ktoś mnie zapytał, jak wyglądali bohaterowie, nie potrafiłabym odpowiedzieć. Za to wiele jest tu dialogów, które momentami są zwyczajnymi zapychaczami. Irytowały mnie zwłaszcza powtarzalne rozmowy oraz sceny, które nic nie wnosiły do wątku głównego. Oczywiście, obrazowały charaktery postaci, ale poza tym zwyczajnie sztucznie „pompowały” książkę, dodając jej objętości. Moim zdaniem najlepiej wyszedł początek, a jeśli chodzi o zakończenie… Cóż, jest ono wstępem do kolejnej części.
Czy polecam „Dziewczynę z mgły”? Przyznam, że tak. Mimo swoich wad jest to powieść, która porusza trudne, ale istotne sprawy. Kreacja poszczególnych postaci jest ciekawa, można się z nim zżyć. Oczywiście, niektóre wątki są irytujące, ale mimo wszystko nie jest ich aż tak dużo. Dialogi dodatkowo sprawiają, że książkę szybko i przyjemnie się czyta. Nie jest to co prawda pozycja obowiązkowa, ale warto poświęcić jej czas. Polecam!

Być może czasem byłoby lepiej, gdyby tajemnice przeszłości w niej pozostały...

Paweł Zarzecki nie może zapomnieć o przeszłości, która nie pozwala mu normalnie żyć. Wypadek spowodowany przez mężczyznę, w którym zginęła ukochana jego przyjaciela — Maurycego ciągle powraca we wspomnieniach. Paweł funkcjonuje prawie normalnie już chyba tylko dlatego, by opiekować się ciężko chorym kolegą. Mężczyźni mieszkają razem na wsi na mazurach i wiedzą, że zawsze mogą na siebie liczyć.

Agata i Tymek są rodzeństwem, które odkąd pamięta, mogło liczyć tylko na siebie. Wychowywani w domu dziecka i rodzinach zastępczych chcą w końcu poznać swoje korzenie. Paweł, który zauroczył się Agatą, postanawia zaproponować im mieszkanie i pomoc. Na jaw szybko wychodzą jednak tajemnice z przeszłości, które mogą zmienić bardzo wiele. Jak wpłyną one na wzajemne relacje tej czwórki z pozoru niezwiązanych ze sobą osób?

Książka liczy ponad siedemset stron, więc trzeba sobie zarezerwować trochę czasu na jej poznanie. Powieść była jedną z grubszych pozycji, które przeczytałam w ostatnim czasie, a mimo to czytała się ją bardzo dobrze i szybko. Kolejne kartki przewracałam z przyjemnością i z zaciekawieniem odkrywałam stworzoną przez Autorkę fabułę.

Ewa Los napisała dobrą powieść obyczajową. Lektura jest wciągająca i się nie dłuży. Nie jest to może książka wyjątkowa i zachwycająca, którą połyka się w całości, ale naprawdę trzyma poziom. Było to moje pierwsze spotkanie z Autorką i po tym, co przeczytałam, nie wykluczam kolejnych.

Lekkie pióro, przystępny język, a do tego jasny pomysł na fabułę przyciągają. Dodatkowo bohaterowie — bardzo dobrze wykreowani, barwni. Każdy jest inny i również każdy skrywa swoje sekrety. Przeszłość nie daje o sobie zapomnieć, a postaci stworzone przez Ewę Los próbują sobie z nią poradzić. Nie jest to jednak łatwe, szczególnie biorąc pod uwagę ukazaną sytuację. Książka napisana jest tak, że chce się poznawać bohaterów, dochodzić do tego dlaczego są takimi, a nie innymi ludźmi i próbować ich zrozumieć.

Powieść należy do literatury obyczajowej i z pewnością spodoba się osobom, które lubią czytać takie książki. Nie zawiodą się również fani sekretów i tajemniczego nastroju. Generalnie warto przeczytać, być może lektura nie wyróżnia się jakoś bardzo wśród pozostałych, ale jest warta poznania.

Książkę otrzymałam z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl Bardzo dziękuję serwisowi i Wydawnictwu Novae Res za możliwość poznania i zrecenzowania powieści.

Być może czasem byłoby lepiej, gdyby tajemnice przeszłości w niej pozostały...

Ludzkie losy potrafią połączyć się w zadziwiający sposób. A to wszystko przez niezbadane życiowe ścieżki, które prowadzą w zaskakujące miejsca ale mogą także mieć ogromny wpływ na człowieka. Gdy do zakrętów i wybojów dodatkowo doda się także tajemnice, wymagające zrozumienia i odkrycia, już nic nigdy może nie być takie samo. Lecz jak wiele może unieść na swoich barkach człowiek, zwłaszcza gdy jest młody, a życie nigdy go nie rozpieszczało?
Agata wraz z Tymkiem od zawsze byli zdani na siebie. Znają smak rodzin zastępczych i domu dziecka, nie wiedzą nic o biologicznych rodzicach i doznali w swoich krótkich życiorysach wiele krzywd. Jednak razem się wspierają, starają wspomóc w najsłabszych chwilach, otoczyć opieką i zapewnić to, co najlepsze. I to nie tylko z uwagi na ich jedyną w swoim rodzaju bliźniaczą więź ale także na fakt, że jedynie w swoim towarzystwie mogą liczyć na bezkresną miłość i akceptację. Szkopuł w tym, że Tymek ma problemy psychiczne, które utrudniają mu ocenę rzeczywistości, wymaga także większej uwagi siostry, a ta czuje się zobowiązana, by zawsze być u jego boku. Niełatwo jednak oddzielić realia od ułudy stworzonej przez umysł chłopaka, a jego kolejne rewelacje sprawiają, że rodzeństwo znajduje się pod dachem dwóch tajemniczych mężczyzn.
Maurycy i Paweł mieszkają wspólnie od kilku lat, gdy to przypadek sprawił, że się poznali. Od początku zaczęli sobie pomagać i tak to trwa po dziś dzień. Gdy ich poznajemy Mauryś jest już w ciężkim stanie, gdyż jego choroba znajduje się w bardzo zaawansowanym stadium. Jednak Paweł jest jego opoką, opiekunem idealnym, który dba o niego i robi co tylko może by ułatwić mu funkcjonowanie. Jednak choć jest lekarzem to są sprawy, których nie może uleczyć, a tyczy się to zarówno choroby przyjaciela jak i spraw z przeszłości, które nadal go dręczą i sprawiają, że uważa, iż jest niegodny lepszego życia. Sytuacja mężczyzn jest skomplikowana, oni sami nie cechują się łatwymi charakterami, a bagaż doświadczeń, który noszą w tym nie pomaga. Jak więc mają sobie poradzić z dwójką nieznajomych nastolatków, którzy niepostrzeżenie wdzierają się w ich życie?
"Dziewczyna z mgły" to historia ogromnie rozbudowana, pełna tajemnic, wspomnień, bólu, problemów i niezrozumienia. Im bardziej poznajemy postaci tu przedstawione tym lepiej udaje się nam zrozumieć ich zachowania, niepewność, która nimi targa oraz demony, które ciągle sieją spustoszenie w ich duszach i sercach. Autorka w doskonały sposób przybliża nam zmagania człowieka z terminalną chorobą, wyrzutami sumienia, psychicznymi problemami czy traumami z dzieciństwa. Żaden z bohaterów nie ma lekkiego życia i każdy z nich stara sobie radzić z tym na swój sposób. To także opowieść o pięknej przyjacielskiej miłości, która z boku może być niezrozumiała, jednak jest niezmiernie ważnym elementem ludzkich losów. Lecz przeczytamy tu również o poświęceniu, bezwarunkowym oddaniu, ogromnej lojalności. Znajdziemy tu również inne odcienie miłości, takiej jak siostrzano-braterska czy romantyczna. Powieść nie byłaby realistyczna, gdyby Autorka nie ukazała w niej także tych uczuć i postaw, które nie są odbierane pozytywnie- zazdrości, złości, żalu, niezdrowego egoizmu, wyrachowania, krytycznego oceniania innych. Dzięki lekkości narracji oraz naprawdę wciągającej fabule z dużą przyjemnością poznajemy zarówno kolejne wydarzenia z teraźniejszego życia bohaterów jak i odkrywamy karty z ich przeszłości. Jestem pod dużym wrażeniem tego jak zręcznie zostały poprowadzone losy postaci ale również odwagi w poruszaniu trudnych i bolesnych tematów. Choć książka jest sporej objętości czytało mi się ją naprawdę przyjemnie i szybko i żałuję, że jej lektura już za mną, natomiast mam ogromną nadzieję, że szybko przyjdzie mi powrócić do świata bohaterów.

Paweł Zarzecki czuł się winny, gdyż to on spowodował wypadek, w którym zginęła ukochana jego przyjaciela Maurycego. Funkcjonuje tylko dlatego, że opiekuje się ciężko chorym Maurycym, który mieszka z nim na wsi na Mazurach.
Agata i Tymek to rodzeństwo, które po opuszczeniu domu dziecka pragną odnaleźć swoich krewnych. Paweł, który jest zauroczony Agatą postanawia im pomóc. Wkrótce okaże się, że rodzeństwo skrywa pewne tajemnice, Tymek ma bogatą kartotekę kryminalną.
Co ukrywają i co łączy Maurycego z tajemniczym rodzeństwem?
Dowiecie się czytając "Dziewczynę z mgły".
Ja już dawno nie miałam styczności z taką "grubaską". Książka jest tak gruba, że warto zarezerwować dla niej kilka wieczorów.
Autorka wymyśliła ciekawą fabułę więc nie ma mowy o nudzie. Książka wciąga i intryguje od samego początku.
Świetnie wykreowani bohaterowie z bagażem doświadczeń. Poszukując własnej tożsamości i swojego miejsca na ziemi bohaterowie popełniają błędy. Jednak na szczęście istnieje siła miłości, która robi swoje.
Polubiłam tych bohaterów i nie mogłam odłożyć tej książki ani przez chwilę. Dostałam mnóstwo emocji.
Tą książką autorka udowadnia, że zawsze warto zawalczyć o siebie i swoje marzenia.
Styl autorki bardzo przypadł mi do gustu i na pewno sięgnę po następne książki autorki.
Zakończenie tej książki sugeruje, że będzie ciąg dalszy. Jestem ogromnie ciekawa i czekam z niecierpliwością.
Genialna historia.
Polecam!

• Książka papierowa
  • Współpraca recenzencka
  • Obyczajowa
  • .2022

Dodaj cytat z książki Dziewczyna z mgły