Królewska buntowniczka. Powieść o księżniczce Małgorzacie Windsor

Okładka książki Królewska buntowniczka. Powieść o księżniczce Małgorzacie Windsor Georgie Blalock
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Georgie Blalock Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece literatura obyczajowa, romans
The Other Windsor Girl: A Novel of Princess Margaret, Royal Rebel
Wydawnictwo Kobiece
2022-08-10
2022-08-10
Edyta Świerczyńska

Nie wszystkie księżniczki są w życiu kochane i szczęśliwe

Historia księżniczki Małgorzaty zaintrygowała mnie od samego początku. Szczegółowo opisane wydarzenia sprawiają, iż czytelnik czuje się jakby osobiście był w pałacu i uczestniczył w życiu królewskim. Piękne pałace, huczne przyjęcia… Jednak gdy gasną światła reflektorów, prawda wychodzi na jaw. Z całą odpowiedzialnością mogę polecić tę książkę każdemu, nie tylko miłośnikom rodziny królewskiej.

Czy Małgorzata odnalazła szczęście? Jakie historie skrywają się za drzwiami pałacu?

Więcej w recenzji:

Wkrótce więcej o tej książce na blogu Historycznik, jednak jako fan i znawca Windsorów - wciąż poszerzam o nich wiedzę - chciałem napisać, że beletryzowana opowieść o młodszej siostrze Elżbiety II bardzo wciąga , i to naprawdę na serio. Pozycja była książką wypożyczoną w Bibliotece Publicznej. Na Kindle mam 6 z kolei wykupionych dawno e booków o Windsorach, ale mają bardziej charakter syntez i biograficzny. Tę polecam, czyta się szybko, może na wet za szybko.

Tak słabej książki o brytyjskiej rodzinie królewskiej jeszcze nie czytałam, a czytam o nich prawie wszystko. Powieścidło o niczym, bez fabuły czy bohaterów z charakterem, bez kszty akcji, dramatyzmu. Po prostu zbeletryzowane dwa-trzy "fakty" wyjęte z prasy szmatławej i wrzucone z historię fikcyjnej damy dworu. Tytuł to tylko mydlenie oczu i chęć zaistnienia, bo księżniczka Małgorzata to tylko tło dla mdłych problemów głównej bohaterki. Ale czego można się spodziewać po autorce, o której można jedynie napisać, że "szpera w bibliotece w dziale historii i literatury faktu, siedzi na kanapie przebierając w filmach na Netflixie, albo rozładowuje energię na treningu karate"?

Wcześniej w tym miesiącu czytałam „W służbie królowej” o dzieciństwie przyszłej królowej Anglii Elżbiety i jej siostry Małgorzaty. „Królewska buntowniczka” to lata późniejsze. Elżbieta została żoną swojego ukochanego Filipa, wkrótce odbywa się koronacja. Historię poznajemy od strony Very, fikcyjnej damy dworu księżniczki Małgorzaty. Małgorzata przedstawiona jest jako osoba zazdrosna o szczęście Elżbiety, chwiejną emocjonalnie, zadziorną. Niby chciała być zwykłą kobietą, bez tłumu fotografów, śledzących każdy jej krok, ale nie potrafiła żyć z dala od dworu i uwielbienia tłumów. Zrezygnowała z małżeństwa z Peterem Townsendem, gdyż straciłaby wszystkie tytuły. Akcja powieści dzieje się od 1949 roku do 1960, z epilogiem w 2002 roku. Poznajemy życie uczuciowe księżnej Małgorzaty i jej damy dworu. Vera również rezygnuje z małżeństwa ze swoim lubym zasłaniając się obowiązkami wobec Małgorzaty. W rzeczywistości uważała, że „Zbyt ciężko pracowała na to , co miała, i nie zamierzała z tego zrezygnować. Nawet dla niego.” Nie przekonały ją słowa ukchanego. „Naprawdę jesteś skłonna poświęcić własne szczęście, żeby ona nie musiała się martwić, kto będzie ją czesał i odbierał bukiety?” Nie polubiłam Very, odebrałam ją jako kobietę fałszywą, karierowiczkę.

Po przeczytaniu tej książki opartej na historii młodości księżnej Małgorzaty Windsor zwanej też tragiczną księżniczką, siostry królowej Elżbiety II i drugiej w kolejce do tronu naszły mnie takie dwie refleksje stare jak świat .
Po pierwsze ,że miłość jest zawsze piekielnie ślepa i za nic ma przestrogi, sygnały i wszelkie ostrzeżenia otoczenia.
A po drugie, że łaska pańska często na pstrym koniu jeździ . Okazuje się bowiem ,że życie królewskie nie zawsze jest takie różami usłane , a służba na dworze królewskim ma często niewiele wspólnego z sielanką . Zwlaszcza gdy trzeba stanąć przed wyborem pomiędzy wysoką pozycją społeczną i i życiem na świeczniku a zwyczajną egzystencją bez całego blichtru i przepychu dworu królewskiego .
O takich właśnie wyborach życiowych i ich konsekwenjach na tle szalonych lat 50 tych ubiegłego stulecia można przeczytać w " Królewskiej buntowniczce".Jeśli zaś miałabym komuś polecić tę książkę to zdecydowanie miłośnikom miłosnych historii z życia królewskiej dynastii Windsorów i wielbicielom serialu The Crown.

A po drugie, że łaska pańska...

Ciekawie napisana historia księżniczki Małgorzaty, a przynajmniej fragmentu jej życia. Czytało się bardzo przyjemnie i szybko.

Nudna. Schematyczni, irytujący bohaterowie. I to ciągłe jęczenie "wciąż nie mam męża, a Lilibet ma".

Bardzo przyjemna w odbiorze

Bardzo przyjemna w odbiorze

Absolutnie nie rozumiem fenomenu tej książki..... Ledwo udało mi się dotrzeć do końca.... przewidywalna, język przeciętny....a spodziewałam się czegoś naprawdę dobrego... szkoda bo mogło być naprawdę ciekawie

Nudna, schematyczna, irytująca. Przeczytałam do końca ale to chyba najgorsza książka, która przeczytałam w 2022

• Historyczne
  • Do kupienia
  • 2022/przeczytane
  • Brak Legimi A

Georgie Blalock Królewska buntowniczka. Powieść o księżniczce Małgorzacie Windsor Zobacz więcej