Diabelski pakt

Okładka książki Diabelski pakt Ian Ona Johnson
Okładka książki Diabelski pakt
Ian Ona Johnson Wydawnictwo: Rebis historia
historia
Faustian Bargain: The Soviet-German Partnership and the Origins of the Second World War
Rebis
2022-08-23
2022-08-23
Jan Szudliński

Szorstka przyjaźń. Współpraca niemiecko-radziecka jako przygotowanie do II wojny światowej

Amerykański historyk przedstawia współpracę radziecko-niemiecką w okresie międzywojennym, aż do najazdu niemieckiego na Związek Radziecki w 1941 r. Opiera się na statystykach i zapisach radzieckich dokumentów, które z zasady są niewiarygodne (drastyczne przekłamania w celu udowodnienia przez sowieckich aparatczyków partyjnych, że plany pięcioletnie były realizowane w 100, a nawet w 150 %, co było totalną bzdurą). Autor dotarł do takiej masy dokumentów źródłowych (co jest niemożliwe w Rosji),że Rosjanie, którzy umożliwili mu dostęp, wiedzieli, że opracowanie powinno chwalić skok technologiczny (uprzemysłowienie) Rosji sowieckiej w latach 1919-1941. Gdzie zatem podziały się techniczne zasoby militarne Stalina, skoro do Murmańska wpływały okręty z zaopatrzeniem wojskowym od aliantów i realizowany był amerykański program lend lease. Zawiodłam się na opracowaniu.

49/2023

Ian Ona Johnson w swojej książce przeprowadza nas przez historię relacji na linii Niemcy—ZSRR od początku rewolucji bolszewickiej w 1917 roku, aż do ataku Niemiec na Związek Radziecki 22 czerwca 1941 roku.

Obraz, który wyłania się z książki jasno pokazuje, że Niemcy i ZSRR (Rosja) to byty, które są skazane na wzajemną współpracę. Współpracę, która jest i była największym zagrożeniem egzystencjalnym dla Rzeczpospolitej.

Niemcy bez udostępnienia baz na terenie ZSRR nie byłyby w stanie wydostać się z tarapatów w jakie wpadły po zakończeniu I wojny światowej i narzucenia drakońskiego reżimu sankcyjnego przez Ententę. Niemcy dzięki życzliwości swoich sowieckich gospodarzy mogli pracować nad czołgami, samolotami, artylerią czy bronią chemiczną, co było wykluczone nad Odrą i Łabą, gdzie nic nie miało prawa umknąć uważnym francuskim obserwatorom.

Natomiast współpraca z Niemcami Sowietom dała możliwości rozwoju technicznego, zaopatrywania się w o wiele bardziej zaawansowany sprzęt wojskowy oraz edukacji kadr wojskowych na dobrym poziomie (co prawda większość została później zgładzona podczas wielkiego terroru 1937-1938 jako szpiedzy i wrogowie narodu...).

Idylla sowiecko-niemieckiego układu z Rapallo trwała 10 lat do objęcia władzy przez Adolfa Hitlera, który to obrał komunistów za wielkich wrogów Rzeszy Niemieckiej i rozpoczął prześladowania ludzi o takich poglądach, a relacja została wygaszona do tego stopnia, że wszystkie bazy zostały pozamykane.

Jednak wielcy wrogowie po kilku latach stali się znów wielkimi przyjaciółmi, a przyjaźń została przypieczętowana podpisami na pakcie Ribbentrop-Mołotow 24 sierpnia 1939. Przyjaźń została okupiona gehenną ludności Polski oraz szeregu niepodległych krajów Europy Środkowo-wschodniej.

Autor mimo, że jest Amerykaninem to narrację książki przeprowadził w bardzo rzeczowy i uczciwy sposób. Nie ma tu bardzo typowej dla Anglosaskich historyków narzucania ideologii lub usprawiedliwiania Sowietów.

Autor poświęcił wiele pracy i wszystkie zawarte w książce informacje są oparte o archiwa z Niemiec, Rosji, Wielkiej Brytanii, USA oraz Polski, co potwierdza bardzo bogata baza bibliografii i przypisów.

Zdecydowanie polecam tę pozycję, bo jest to jedno z lepszych kompleksowych opracowań zażyłych relacji na linii Moskwa—Berlin na polskim rynku. Jest to także bardzo ważna pozycja, żebyśmy w Polsce już zawsze pamiętali co oznacza dla Polski przyjaźń tych dwóch naszych sąsiadów dla których od setek lat jesteśmy solą w oku.

49/2023

Ciekawe i wnikliwe spojrzenie na "diabelski pakt" z Rapallo, który dwóm ówczesnym politycznym pariasom - Niemcom i ZSRR - pozwolił w perspektywie lat na rozpętanie największego konfliktu XX wieku.
Rosjanie do dzisiaj negują jego skutki i umniejszają role Niemców w procesie modernizacji, koncepcji, rozwoju ich armii.

Autor tej książki podjął się bardzo ciekawego i złożonego tematu jakim jest historia powiązań między Związkiem Radzieckim, dowodzonym przez Józefa Stalina a III Rzeszą pod wodzą Adolfa Hitlera. 1 września 1939 roku Niemce najechały Polskę, wyposażone w najnowszy sprzęt wojskowy, którego mieć nie powinny ze względu na traktat wersalski. W ostatnich latach przed wybuchem wojny na mocy wielu kontraktów ten kraj zbroił się poza granicami swojego kraju. Robił to wszystko na terenie Związku Radzieckiego. Wszystko to zaczęło się jeszcze przed dojściem Hitlera do władzy. Silni dowódcy niemieccy szukali możliwości rozwoju czołgów, samolotów i wojsk chemicznych poza granicami kraju i co najdziwniejsze współpracowali ze Związkiem Radzieckim, który jest ich politycznym przeciwieństwem. Dzięki tajnym bazom mogli kształcić swoją kadrę wojskową i rozwijać technologię. To wszystko spowodowało, że armia III Rzeszy w początkowych latach drugiej wojny światowej była niepokonana. Wszystko wykonano w największej tajemnicy i tak powstała sieć poligonów i fabryk zbrojeniowych, gdzie testowano prototypy czołgów i samolotów. Na tej wymianie skorzystały obie strony. III Rzesza rozwijała się technologicznie i szkoliła swoją kadrę, natomiast Związek Radziecki w zamian za udostepnienie obiektów i surowce, mógł wyszkolić swoich naukowców a także zdobył bezcenną wiedzę militarną. Naukowcy rosyjscy bardzo często kupowali patenty bądź po prostu kradli pomysły z rozwiązań zachodnich.
Muszę przyznać, że autor wykonał tutaj kawał dobrej roboty. Posiłkując się archiwami z pięciu krajów, w tym wielu odtajnionych zbiorów, Johnson w sposób dokładny i klarowny przedstawia nam dzieje paku tych dwóch mocarstw. Oba kraje skorzystały w wielkim stopniu na tym. Autor przedstawia nam całą współpracę tych dwóch systemów totalitarnych do momentu ataku III Rzeszy na Związek Radziecki. Te wydarzenie jest zwane przez tych drugich Wielką Wojną Ojczyźnianą.

bardzo dobra książka szczególnie dzisiaj. Polecam

bardzo dobra książka szczególnie dzisiaj. Polecam

Niemcy i Rosja współpracowały ze sobą nie od paktu Ribbentrop-Mołotow, ale od zawarcia pokoju w Brześciu w 1918 roku. A potem już była niemal nieustanna współpraca. Rosja udzielała Niemcom możliwości skrytego rozwoju broni - chemicznej, lotnictwa i czołgów. Układem z Rapallo w 1922 obydwa państwa wyklęte przez “społeczność międzynarodową” otwierały sobie wzajemnie drogę na arenę międzynarodową. Republika Weimarska, na wiele lat przed Hitlerem, świadomie łamała układ Wersalski przygotowując długofalowe programy zbrojeń. Rosja z kolei przejmowała od Niemców technologie, sposób organizacji wojska i szkoleń.

Nawet w momentach, kiedy Hitler ograniczał tę współpracę w obszarze militarnym, wymiana handlowa kwitła - Rosja wysyłała surowce w zamian za obrabiarki i technologie.

Co ciekawe, już wtedy Rosja opanowała technikę kontrolowania Niemiec za pomocą dostaw surowców. Cytat z książki:

“Stalin tymczasem miał, jak się zdaje, nadzieję na możliwość kontrolowania napływu surowców - szczególnie ropy - by w ten sposób kontrolować przebieg wojny na Zachodzie. Gdyby niemcy osiągały przewagę, mógłby pod różnymi pretekstami wstrzymywać dostawy; gdyby zwyciężały Francja i Wielka Brytanie, wówczas surowców napływałoby więcej.”

Książka “Diabelski Pakt” jest bardzo dobra. Mamy masę szczegółów, ale i ogólny zarys sytuacji. Podobna w swoim przekazie do książki Moorhouse’a, może trochę słabsza.

Dodaję 1 gwiazdkę za temat.

Polecam.

Reportaż Iana Ona Johnsona to najlepsze opracowanie dziejów tajnego paktu niemiecko-radzieckiego i jego katastrofalnych skutków.

Traktat wersalski drastycznie ograniczył niemiecką armię, zakazując rozwoju techniki wojskowej. W dniu 1go września 1939 roku Niemcy najechały na Polskę a ich potęga militarna była przytłaczająca. Nasuwa się pytanie, jakim cudem skoro jeszcze niedawno ich wojsko liczyło ledwo ponad 100 tysięcy żołnierzy. Gdy Hitler doszedł do władzy w roku 1933, wszystko pozostawało bez zmian. Jednak w roku 1939 jego armia liczyła ponad 4 miliony żołnierzy i dysponowała najbardziej zaawansowaną bronią na świecie. Jak do tego doszło?
Ian Ona Johnson, wykładowca historii wojskowej na Uniwersytecie Notre Dame, udowadnia, że odpowiedzi na te, jak i inne pytania należy szukać w Rosji Radzieckiej. Ponad dziesięć lat po zakończeniu I wojny światowej Niemcy i Związek Radziecki zawiązali tajne partnerstwo. Na ziemiach radzieckich powstała sieć poligonów i fabryk zbrojenowych. W ten sposób Niemcom udało się odbudować wojsko, a Związek Radziecki zdobył bezcenną wiedzę militarną. Zarówno Niemcy jak i Związek Radziecki stały się potęgami marzącymi o światowej dominacji.

"Diabelski pakt" to bardzo szczegółowy i rzetelnie napisany reportaż, oparty na poszukiwaniach w archiwach pięciu krajów, w tym odtajnionych zbiorach rosyjskich. Mimo iż jest to trudna pozycja ze względu na ogrom danych, to uważam, że warto po nią sięgnąć. Czytając tę książkę widać i czuć ogrom włożonej pracy i serca, wiele wydarzeń opisanych jest z niezwykłą dokładnością i skrupulatnością o szczegóły. Książka zawiera mnóstwo danych i z pewnością wymaga od czytelnika skupienia, jednak pomimo tych 400 stron czyta się ją nad wyraz dobrze. Ten reportaż zdecydowanie zasługuje na uwagę i warto poświęcić mu czas.
Jeżeli interesuje Was historia, jesteście ciekawi jak Niemcy, kraj ograniczony Traktakem wersalskim, stały się potegą militarną to z całego serca zapraszam Was do lektury. Myślę że temat tajnej współpracy niemiecko-radzieckiej zainteresuje nie jednego miłośnika historii. Polecam

To jest dobra książka. To książka, której warto poświęcić czas. Nawet jeśli historia nie jest waszym konikiem to pamiętajcie, że ona lubi się powtarzać…

Ian Ona Johnson wykonał świetną robotę, a temat wybrał sobie arcyciekawy. Tajna współpraca niemiecko-rosyjska i wojskowość. To temat, który warto zgłębić. I wtedy odpowiedź na pytanie, dlaczego we wrześniu 1939 roku zaskoczyła wszystkich wojskowa potęga III Rzeszy nie będzie skomplikowana. Ano dlatego, że Niemcy miały za nic postanowienia Traktatu Wersalskiego. Na chwilę schylili głowy, ale swoje po cichu robili, by w końcu wziąć odwet za to upokorzenie. A jak w tym wszystkim znalazła się ówczesna Rosja? Należy pamiętać, że w tamtym czasie i Niemcy, i Rosja były krajami wyrzuconymi poza arenę międzynarodową. To musiało się tak skończyć. Oni po prostu byli na siebie zdani. To była współpraca nie z wyboru. To była współpraca z konieczności. Niemcy musieli mieć gdzieś swoje poligony i fabryki zbrojeniowe, a Rosjanie ciągle musieli gonić zachodnią technologię. Lepsza okazja nie mogła się trafić!

Co na to inne państwa? Chyba zbyt późno spostrzegli się, że taka izolacja nie prowadzi do niczego dobrego. Po kilku latach politycznego ostracyzmu zaproszono zarówno Niemcy, jak i Rosję na światową konferencję gospodarczą w Genui w 1922 roku. Tymczasem dla nich istotniejszy był układ z Rapallo, który podpisali w trakcie trwania tejże konferencji. Cóż to było za zagranie dwóch przegranych! Pomimo oburzenia innych państw nie zostały podjęte żadne kroki! A to układ z Rapallo zapoczątkował ścisłą współpracę wojskową Niemiec i Rosji. Niemcy tę sytuację wykorzystali znakomicie. Mało tego! Układ w Rapallo nie tylko regulował współpracę niemiecko-radziecką. Pokazał też, że próba manipulacji innych państw nie powiodła się – Rosja zrzekła się odszkodowań wojennych z I WŚ, które miały zapłacić jej Niemcy. Oni mieli już swoje plany i nadszedł czas, aby je w końcu zrealizować.

To nie było łatwe partnerstwo. Nie raz wisiało na włosku. Jednak było potrzebne i jednej, i drugiej stronie.

Jaka nauka płynie z tej historii? Nadmierne karanie może mieć zupełnie odwrotny skutek. Nawet jeśli czegoś nie można robić oficjalnie zostaje jeszcze ścieżka nieoficjalna. Jak to ma się do obecnej sytuacji? Odpowiedź jest raczej oczywista…

Ig: co_my_dzis

Dawno nie było tu niczego historycznego. Lubicie takie książki?

Jeśli takie książki nie są Wam obce i poszukujecie kolejnego ciekawego egzemplarza, to razem z @dom_ wydawniczy_rebis zapraszamy do przeczytania:
Diabelski pakt- Ian Ona Johnson

Tym razem recenzja będzie nieco inna bo książka tematyką również mocno się różni. Gdybym napisała, że książkę czyta się lekko i miło, to bym mocno skłamała. Jednak jest to moim zdaniem wielki atut książki. Autor włożył w tą książkę wiele pracy i serca co na prawdę jest zauważalne. Wiele wydarzeń opisane jest z wielką szczegółowością, co jest wynikiem skrupulatności i cierpliwości autora. Znajdziecie tu wiele szczegółowych danych i informacji historycznych. Cała masa wątków się ze sobą łączy podając nam dane, polityczne działania, zamiary różnych państw nie tylko ościennych Niemiec, ale czasem nawiązujących do całej Europy. Informacje dotyczące współpracy niemiecko- radzieckiej są bardzo rzetelnie zebrane i przedstawione. Bardzo w tym całym historycznym galimatiasie, dziwi mnie fakt braku działania innych państw, które nie zauważyły, że coś się dzieje poważnego. Jednak warto również podkreślić, że autor nie rzuca w tej książce słów na wiatr. Każde swoje podejrzenie i spostrzeżenia potwierdza danymi, które przedstawia w przystępny dla czytelnika sposób.Książka liczy niecałe 400 stron, ale dla wytrwałych radzę przygotować więcej wolnego czasu na czytanie, bo należy się tu dużo bardziej skupić.
Myślę, że książka dała mi więcej, niż niejedna lekcja historii w szkole.
Jeśli jesteście ciekawi jak się stało, że państwo ograniczone Traktatem wersalskim nagle staje na nogi, liczna jego wojsk rośnie, technologia do jakiej mają dostęp zapiera dech w piersiach, a państwa ościenne nie reagują , zapraszam do przeczytania😍

Ig: co_my_dzis

Dawno nie było tu niczego historycznego. Lubicie takie książki?

Diabelski pakt- Ian Ona Johnson

Na półkach: , , , , , , ,

Za egzemplarz recenzencki książki, pt. "Diabelski pakt" -dziękuję pięknie Wydawnictwu Rebis 😊📖📕
Autor Ian Ona Johnson w trakcie swoich studiów na Uniwersytecie Stanowym w Ohio, zastanawiał się nad tym, co spowodowało wzrost militarnej siły Niemiec, po przegranej I Wojnie Światowej.
W trakcie tej wojny, niemiecka armia liczyła 4 mln żołnierzy.
Traktat Wersalski ograniczał ją do symbolicznej liczy 100 tys. oraz nakazywał likwidację przemysłu zbrojeniowego.
Dotrzymania traktatu i rozbrojenia Niemiec, miała dopilnować Międzysojusznicza Wojskowa Komisja Kontroli.
20 lat później, tj. w 1939r. Niemcy posiadali ponad 4 milionową armię i nowoczesne uzbrojenie.
Jak to zrobili?- podpowiada autor.
W ścisłej i tajnej współpracy ze Związkiem Radzieckim.
Materiałów do napisania tej książki Johnson poszukiwał w archiwach kilku krajów.
Informacje w niej zawarte są szczegółowe.
Dotyczą polityki, sytuacji gospodarczej, jak i nastrojów społecznych w Niemczech, jak i ościennych państwach.
Książka trudna z powodu dużej ilości konkretnych danych, ale warta przeczytania.
Odsłania nieznane kulisy politycznych, militarnych i gospodarczych działań państw, które chcą dominować nad innymi.
W takie przedsięwzięcie, dla szybszego osiągnięcia sukcesu. zawsze jest wpisywana jakaś ideologia.
Autor młody wiekiem- postarał się, stąd moja ocena 10/10

W trakcie tej wojny, niemiecka armia liczyła 4 mln żołnierzy.
Traktat Wersalski ograniczał ją...

• Otrzymałam w prezencie, posiadam w domowej biblioteczce
  • Tematyka wojenna
  • E-Booki