Rok, który zmienił wszystko

Okładka książki Rok, który zmienił wszystko Erik Larson
Okładka książki Rok, który zmienił wszystko
Erik Larson Wydawnictwo: Znak Horyzont historia
historia
Znak Horyzont
2022-06-15
2022-06-15
Barbara Łukomska, Jerzy Wołk-Łaniewski

Genialna książka opisująca drugą wojnę światową widziana od kuchni Churchilla. Czyta się ją bardzo szybko, nie zawiera zbędnych opisów, jest w formie powieści, a właściwie zbioru wspomnień osób z najbliższego otoczenia premiera. Pozostawia właśnie to pożądane odczucie bycia jej częścią, które utrzymuje się w głowie na długo po skończeniu książki. Płynie się na tej łodzi ;). Wybrałam ją do przeczytania całkowicie przypadkiem pod wpływem wewnętrznego impulsu za co można pogratulować autorowi okładki !
Czego tu zabrakło:
Zdjęć. Tutaj niestety musiałam i czułam potrzebę skorzystania z wyszukiwarki Google. Myślę, że sam autor czerpał również dużo inspiracji z dokumentacji fotograficznej, na którą natrafiał podczas gromadzenia tak ogromnego i WYSZUKANEGO materiału i tego nam niestety pożałował :(

Udokumentowany kawał solidnej roboty, czyta się jednym tchem - pewnie przez wtrącenia historyjek z życia osobistego poszczególnych postaci.

Polski tytuł jest dobry choć oryginalny tytuł mówi jednak więcej i lepiej o treści: "Gigant i prostak" (takie sobie moje tłumaczenie). Nie ma tu żadnych nowych wiadomości ani tajemnic, zwłaszcza jak się czytało "Drugą Wojnę Światową" Churchilla. Więc nie ma zaskoczenia, że dokładnie przez 365 dni, od 22 czerwca do 22 czerwca Wielka Brytania w pojedynkę walczyła z hitlerowskimi Niemcami, Włochami Mussoliniego i do tego z Francją Vichy na dokładkę.

W tytule mowa tu o nieco innym przedziale czasu: od 10 maja do 10 maja ale do tego spojrzenie jest zupełnie inne i do tego niezwykle interesujące: jest to spojrzenie na Churchilla z punktu widzenia innych ludzi, głównie bliskich mu a najczęściej z punktu widzenia córki, synowej czy młodego asystenta. I to jest naprawdę ciekawe, że człowiek, który niezwykle trudnej sytuacji walczy w obronie całego wolnego Świata i do tego - nie ukrywajmy - raczej tę walkę przegrywa, ma do tego "zwyczajne", a może nawet nadzwyczajne problemy rodzinne.

Ważnym, zbiorowym bohaterem tej książki są zwykli Brytyjczycy, na których spadają bomby, którzy cierpią z zimna i mają problemy z wyżywieniem.
Gruba książka, oparta na wielu niespodziewanych materiałach źródłowych ale przeczytałem ją jednym ciągiem jak jakiś szwedzki kryminał. Wciąga!

Bardzo dobra książka jak wszystkie Erika Larsona. Dużo miejsca autor poświęca lotniczej bitwie o Anglię i tu zabrakło mi podkreślenia lub choćby wspomnienia roli jaką odegrali w tej bitwie polscy lotnicy...

Niby to tylko książka quasi reportażowa ,ale jak to się czyta ! Czas wojny pokazany od ludzkiej strony,a nie geostrategicznych wynurzeń.Wchodzimy bezpośrednio go gabinetów przywodców wielkich państw jak i domów szarych obywateli.

Uff, co to była za lektura. Pomimo objętości, książkę czyta się błyskawicznie. Z zapartym tchem, z zaciekawieniem, ale i czasami ze łzami. Niesamowite historie napisane przez życie. Osoba premiera W.Churchilla wywarła na mnie wrażenie już na lekcjach historii, ale dopiero ta książka ukazała Jego naturę, styl pracy, Człowieka nietuzinkowego, wręcz nie do podrobienia. Cytowane wypowiedzi Winstona rozbawiły mnie wielokrotnie do łez.
Autor z detektywistyczną precyzją prześledził losy rodziny Churchillów oraz przyjaciół i współpracowników, co ukazało losy II wojny światowej, od kuchni. O tym nie przeczyta się w podręcznikach. Opisywane historie są o wiele lepsze, niż szkolne podręczniki. Świetna lektura. Nie pożałujecie na nią czasu.

• Historyczne
  • Niesamowite książki
  • Mam, ale jeszcze nie przeczytałam
  • 02. Epub?
  • Chcę kupić / dostać w prezencie

Dodaj cytat z książki Rok, który zmienił wszystko