Kontekstualizm jako współczesna próba odpowiedzi na problem sceptycyzmu

Okładka książki Kontekstualizm jako współczesna próba odpowiedzi na problem sceptycyzmu Renata Wieczorek
Okładka książki Kontekstualizm jako współczesna próba odpowiedzi na problem sceptycyzmu
Renata Wieczorek Wydawnictwo: Wydział Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego filozofia, etyka
211 str. 3 godz. 31 min.
Kategoria:
filozofia, etyka
Tytuł oryginału:
Kontekstualizm jako współczesna próba odpowiedzi na problem sceptycyzmu
Wydawnictwo:
Wydział Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego
Data wydania:
2010-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2010-01-01
Liczba stron:
211
Czas czytania
3 godz. 31 min.
Język:
polski
ISBN:
9788387963606
Tagi:
kontekstutalizm filozofia filozofia analityczna sceptycyzm
Średnia ocen

6,0 6,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Hermaion nr 6 Adam Anczyk, Tadeusz Cegielski, Tomasz Krok, Małgorzata Kunysz, Zbigniew Łagosz, Dariusz Misiuna, Wojciech Mościbrodzki, Marcin Piątkowski, Mirosław Piróg, Agata Świerzowska, Izabela Trzcińska, Hugh B. Urban, Renata Wieczorek
Ocena 0,0
Hermaion nr 6 Adam Anczyk, Tadeus...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
167
43

Na półkach:

Książka składa się z dwóch w pewnej mierze niezależnych od siebie, równych objętościowo części. Pierwsza dotyczy filozoficznej charakterystyki sceptycyzmu i przeglądu różnych odpowiedzi na to stanowisko. Ta część jest dość informatywna i napisana jasnym językiem, ale prawdopodobnie nie ma w niej niczego, czego już poprzednio nie znałaby osoba obyta w filozofii na tyle żeby interesować się kontekstualizmem. Mimo wszystko jest to całkiem dobre, dość zwięzłe przelecenie po znanych filozofach (Kant, Popper, Moore, Wittgentstein, Quine i Putnam) i standardowych intepretacjach ich filozofii w kontekście problemu sceptycyzmu. Oprócz tego jest tam również mowa o problemach Gettiera.

Część druga powinna być najciekawsza, bo to właśnie ona dotyczy już w całości kontekstualizmu. Isotą tego poglądu jest to, że wiedza jest zależna od kontekstu, więc mimo że w kontekście sceptycznym nie można niczego wiedzieć, to można coś wiedzieć w kontekstach pozasceptycznych. Pogląd ten występuje w różnych wersjach i sformułowaniach, ale generalny pomysł spinający te wszystkie wersje jest właśnie taki (stąd też bierze się nazwa). Wieczorek zdecydownie zbyt często powtarza pewne informacje, co jest dość denerwujące, natomiast innym poświęca (przynajmniej stosunkowo) za mało miejsca — mimo wszystko mamy tutaj szeroki przekrój różnych kontekstualistów, tak że po lekturze łatwo jest już bardziej dokładnie zapoznać się konkretnie z tymi, którzy by nas ewentualnie zainteresowali. Jako tego typu wprowadzenie ta książka działa dobrze, nie da natomiast bardzo dokładnych analiz jakichś poszczególnych wersji tego stanowiska, wszystko ma charakter w miarę skrótowy. Oprócz czysto historycznego referowania przebiegu rozwoju tej myśli Wieczorek daje również dość ciekawą krytykę kontekstualizmu i pokazuje, że kontekstualizm tak naprawdę nie jest do końca tym za co się podaje i za co jest uznawany.

Książka jest napisana jasno (choć czasami, ale nie jakoś szczególnie często, pewne informacje są podawane językiem logiki formalnej, więc warto znać rachunek zdań i rachunek kwantyfikatorów),dobre jest też to, że jest tu bardzo dokładny spis treści, dzięki czemu dokładnie wiadomo gdzie szukać danych informacji i o czym będzie następne kilka stron. Jeśli ktoś jest zaintersowany tylko kontekstulizmem polecam pominąć pierwszą część, w ten sposób da się na 90 stronach uzyskać ogólne rozeznanie w tym poglądzie.

Książka składa się z dwóch w pewnej mierze niezależnych od siebie, równych objętościowo części. Pierwsza dotyczy filozoficznej charakterystyki sceptycyzmu i przeglądu różnych odpowiedzi na to stanowisko. Ta część jest dość informatywna i napisana jasnym językiem, ale prawdopodobnie nie ma w niej niczego, czego już poprzednio nie znałaby osoba obyta w filozofii na tyle żeby...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Kontekstualizm jako współczesna próba odpowiedzi na problem sceptycyzmu


Podobne książki

Przeczytaj także