Banitka

2022-08-02
2022-08-02
2021-01-05
Olga Dziedzic

Nie rozumiem, dlaczego książka ma tyle niskich ocen. Książka jest bardzo ciekawa i czytałam ją z wielkim zainteresowaniem. Cieszę się , że nie żyje w takim środowisku, gdzie bezpłodność jest nie do zaakceptowania. Na szczęście mnie to nie dotyczy, jednak myślę o innych kobietach.

Bardzo oryginalny pomysł na zbudowanie fabuły. Świetne, silne kobiece postaci. Lektura bywa naiwna, akcja czasem delikatnie się wlecze, ale całokształt oceniam bardzo pozytywnie. Zakończenie mnie zaskoczyło.

Mam bardzo cieplutkie uczucia co do tej powieści. Warto!

Mam bardzo cieplutkie uczucia co do tej powieści. Warto!

Bardzo oryginalna tematyka, choć czytam sporo nie zetknęłam się jeszcze z akcja osadzona na dzikim zachodzie.
Dla niektórych może być zbyt "feministyczna" mamy tu kobiety przedstawione jako silne, dążące do wiedzy jednostki i mężczyzn skupionych głównie na piciu, żądnych władzy, ale płytkich i głupich. Mi się jednak bardzo to podobało biorąc pod uwagę czasy, w których powieść jest osadzona. Postaci są bardzo różnorodne, mają ciekawe charaktery, historię. Przeczytałam w jedno popołudnie. Polecam!

Przeczytałem wszystkie opublikowane tutaj opinie o tej książce i zdumiewa mnie fakt, że nikt nawet nie wspomniał o jej dystopijności - western to tylko część dekoracji. Już na pierwszej stronie dowiadujemy się o epidemii wielkiej grypy, która zabiła 90% populacji USA. Później dowiadujemy się o upadku stanowych rządów na zachód od Missisipi. A czytelnicy zachwycają się z jaką dokładnością uchwycono tu wiek XIX... Mnie właśnie ten pomysł dystopijnego świata jako pewnej alternatywnej historii osadzonej w przeszłości najbardziej wciągnął w opowieść, która, jak na dystopię przystało, więcej ma wspólnego z naszymi czasami niż mogłoby się wydawać. Ciekawa propozycja, choć pozostawia niedosyt, można było to bardziej pogłębić.

Zaczęło się fajnie, nawet podjarałem się pomysłem, a potem z każdą stroną traciłem zainteresowanie. Nie porwała mnie, choć napisana zgrabnie.

Ada mając siedemnaście lat wychodzi za mąż. Ma już konkretne plany na przyszłość. Chciałaby zostać położną jak jej mama, pomagać kobietom, ale pragnie też zostać matką. Po roku z jej marzeń zostają ruiny. Ada nie zaszła w ciążę, rodzina męża wyrzuciła ją z domu. A kiedy u kilku mieszkanek wioski dochodzi do poronienia, na dziewczynę padają podejrzenia i cień strachu. Nie ma innego rozwiązania jak tylko uciec z rodzinnego domu. Tak zaczyna się jej ciała ucieczka przed ogłupiałym szeryfem i zabobonnym społeczeństwem.

Bardzo ciekawe połączenie westernu i Dzikiego Zachodu z problemami, z ktorymi mierzą się kobiety od stuleci... jeśli kobieta nie rodzi dzieci, niezależnie od tego czy nie chce czy nie może, to odstaje od norm społecznych. Narażona na ostracyzm, ukradkowe spojrzenia, w końcu sama się odsuwa na ubocze, zaszuczta przez silniejsze jednostki. Mimo, że historia dzieje się w XIX wieku, zagadnienia w niej poruszone, są nader aktualne. Kiedy dziewczyna trafia do bandy Hole-in-the-Wall poznajemy historie kobiet, które tak jak ona, musiały uciekać przed rozwścieczonym ludem, który z przyjemnością wykonałby na nich wyrok śmierci poprzez ukamieniowanie albo powieszenie na szubienicy.
W tej historii jest wszystko co powinno być w dobrym westernie. Ucieczka, pot, krew, szeryf, napad na bank a w tle marzenia o wielkim imperrium i złocie. Natomiast postać Ady, pełna woli walki i życia, tak zresztą jak i innych kobiet z buntowniczej bandy, nadaje tej historii drugiego, głębszego dna. Akcja nie jest równa. Raz pędzi jak koń po prerii, żeby za chwilę zwolnić i zmusić czytelnika do refleksji i przemyśleń.

Jestem przeciwnikiem przenoszenia problemów współczesnego świata w realia historyczne. Powieść ta na pierwszy rzut oka właśnie to robi. Jest to jednak błędne wrażenie. Powieść ta zbiera wiele historii (tragedii?) dziejących się niewątpliwie na „dzikim zachodzie” u schyłku XIX wieku w jedną skomasowaną tragedię ludzi odstających od „normy”. Bardzo mocna opowieść którą jednocześnie czyta się bardzo przyjemnie. Chętnie zobaczyłbym ekranizację.

Zaczyna się interesująco. Rok 1894, a narrację przejmuje dziewczyna, która mówi zupełnie współczesnym językiem, nie tylko w sensie stylistyczny, ale przede wszystkim w sensie poglądów, problemów, świadomości siebie i świata, jakby kostium czasu był tylko kokieterią i ozdobą.

Gdy, jako siedemnastolatka Ada staje na ślubnym kobiercu, jest bardzo szczęśliwa: mąż, nowa rodzina, dobre perspektywy - w przyszłości ma przejąć po matce praktykę położniczą. Problemy zaczynają się rok po ślubie - dziewczyna mimo prób nie zachodzi w ciążę. W opresyjnym, pełnym przesądów i zabobonów małym środowisku, jej życie staje się zagrożone - bezpłodne kobiety traktowane są jako zło, które należy ukarać szubienicą. Musi uciekać.

I tak rozpoczyna się zupełnie wariacki rozdział życia Ady: ucieczka, ukrywanie, życie na krawędzi. Dołącza do grupy wyrzuconych na margines społeczny kobiet z Hole-in-the-Wall. Sukcesywnie poznajemy ich osobiste historie i czynniki, która zmusiły je do życia poza społeczeństwem. Poruszające, bulwersujące szczegóły z życia kobiet, które padły ofiarą zabobonów, złych myśli, zazdrości czy też, pisząc skrótowo: swej wyjątkowości. Czasy były straszne, społeczeństwo potrzebowało ofiar, a kobiety, z założenia słabsze w patriarchalnym świecie, idealnie nadawały się, by rzucić je lwom na pożarcie.

Ada ma charakter, ma wiedzę, ma empatię oraz przeogromną wolę i chęć życia. Nowe warunki wyzwalają w niej pokłady siły, kreatywności, a także są sprawdzianem charakteru, który w powieści ma wiele okazji do sprawdzenia się.

Historia, kreowana na westernową, ma moc i sensowne przesłanie. Momentami porywa. Momentami wprowadza w zadumę. Narracyjnie jest bardzo sprawnie, do końca trzyma czytelnika w poruszeniu. Saloony, banki, napady, złoto w workach, domek kowboja, siodła i wszelkie imponderabilia związane z Dziki Zachodem.

Świetny pomysł z damskim westernem, który daje literaturze świeżość, intensywność i nieszablonowość przekazu. Lektura była przyjemnością.

Jedna z najsłabszych książek przeczytanych w tym roku pomimo ważnych tematów, który porusza, czyli tolerancji, szacunku dla różnorodności poglądów, decyzji czy stanu zdrowia.

Motyw westernu bardzo mi się na początku spodobał, a połączenie Dzikiego Zachodu z przynależnością do bandy w oparciu o różne doświadczenia życiowe był bardzo nowatorski i zdecydowanie warty doceniania. Niestety wykonanie zupełnie mnie nie przekonało. Za dużo było tutaj opisów, dziwnych decyzji bohaterów, wewnętrznych sprzeczności, a za mało akcji. Western kojarzy mi się z dynamiką, dzikością i emocjami, tutaj emocje były, jednak bardziej melancholijne i dołujące niż pasujące do wykreowanego świata. Część problemów kobiet została zaznaczona, ale już nie rozwinięto ich dalej, tematy zostały potraktowane dość płytko. Najciekawsza była zdecydowanie sylwetka Skowronka, z zaciekawieniem śledziłam jego losy. Reszta bohaterów nie wzbudziła we mnie pozytywnych emocji, a Dzieciak był w pewnym momencie nużący.

Wydaje mi się, że tak dobry pomysł nie został w pełni wykorzystany, a powstała książka pomimo dobrego początku nie była dla mnie ani poruszająca ani w jakikolwiek inny sposób wiarygodna.

Nie wiem co o niej napisać, pierwsze kilkadziesiąt stron na plus, pomysł bardzo ciekaw, ale potem co zaczęło szwankować. Nie mogłam jej dokończyć

• Reese's Book Club