rozwińzwiń

Pomniejsi wędrowcy

Okładka książki Pomniejsi wędrowcy Eimear McBride
Okładka książki Pomniejsi wędrowcy
Eimear McBride Wydawnictwo: Wydawnictwo Pauza literatura piękna
384 str. 6 godz. 24 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
The Lesser Bohemians
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Pauza
Data wydania:
2022-08-08
Data 1. wyd. pol.:
2022-08-08
Data 1. wydania:
2016-09-01
Liczba stron:
384
Czas czytania
6 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
9788396466754
Tłumacz:
Maria Zawadzka-Strączek
Inne
Średnia ocen

7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Niepoprawna mnogość Darran Anderson, Kevin Barry, Lucy Caldwell, Jan Carson, Jill Crawford, Wendy Erskine, Nicole Flattery, Yan Ge, Sinéad Gleeson, David Hayden, Arja Kajermo, Eimear McBride, Lisa McInerney, Belinda McKeon, Adrian McKinty, Danielle McLaughlin, Paul McVeigh, Peter Murphy, Stuart Neville, Louise O’Neill, Sheila Purdy, Elske Rahill, Sally Rooney, Melatu Uche Okorie, Kit de Waal
Ocena 6,2
Niepoprawna mn... Darran Anderson, Ke...
Okładka książki Hag: Forgotten Folktales Retold Naomi Booth, Natasha Carthew, Emma Glass, Imogen Hermes Gowar, Daisy Johnson, Liv Little, Kirsty Logan, Eimear McBride, Irenosen Okojie, Mahsuda Snaith
Ocena 8,0
Hag: Forgotten... Naomi Booth, Natash...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Seks i narkotyki



1868 576 186

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
89 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
296
1

Na półkach:

Po 200 stronie jakoś idzie.

Po 200 stronie jakoś idzie.

Pokaż mimo to

avatar
1937
1137

Na półkach: , , ,

Specyficzna lektura. Eksperymentów literackich więcej tu w pierwszych partiach powieści (ciekawi mnie bardzo, jak poradzono sobie z układem graficznym w e-bookowej wersji),podobnie jak innowacji stylistycznych. Końcówka jest nieco zbyt hollywoodzka - cała opowieść Stephena przypominała mi tani melodramat i jego problemy spłynęły po mnie jak po kaczce. Słusznie określona mianem "kobiecego bildungsroman" - szczególnie w odniesieniu do jej inicjacji seksualnej.

Specyficzna lektura. Eksperymentów literackich więcej tu w pierwszych partiach powieści (ciekawi mnie bardzo, jak poradzono sobie z układem graficznym w e-bookowej wersji),podobnie jak innowacji stylistycznych. Końcówka jest nieco zbyt hollywoodzka - cała opowieść Stephena przypominała mi tani melodramat i jego problemy spłynęły po mnie jak po kaczce. Słusznie określona...

więcej Pokaż mimo to

avatar
506
100

Na półkach:

Pod względem stylu ta powieść jest zachwycająca, hipnotyzująca. Autorka stworzyła tekst niezwykle intensywny. Niektóre fragmenty mają wręcz swój rytm, słowa pulsują, a niektóre opisy szczególnie te gdzie mamy do czynienia z większą ilością postaci są wyjątkowo sugestywne i dynamiczne. Jest to powieść przepełniona emocjami i tutaj pewnie albo wejdziemy w tę historię i się w niej zatracimy albo odbijemy od tekstu, który jest wymagający i zdecydowanie będzie potrzebował pełnego skupienia podczas czytania. A co do samej historii – tutaj mam nieco więcej wątpliwości jak ocenić przedstawioną relację – Eily i Stephena. Ona, młodziutka studentka aktorstwa, stawiająca swoje pierwsze kroki zarówno na scenie jak i rozpoczynająca swoją inicjację w dorosłe życie i on – poturbowany przez los, pełen traum, lęków i złości – dojrzały z uwagi na wiek, ale nadal zagubiony w chaosie swojej codzienności. Dzieli ich wiele ale namiętność, która ich połączy będzie zarówno piękna jak i niezwykle destrukcyjna. Trzeba zaznaczyć, że książka jest przepełniona opisami seksu – i są to opisy bardzo naturalistyczne, mocne, ale jednocześnie napisane z taką swobodą i lekkością z jaką chyba jeszcze w literaturze się nie spotkałam. Jednakże pomimo, że losy Stephena okazały się tak bardzo dramatyczne i wiele jego zachowań i reakcji była wynikiem właśnie tego co przeszedł w przeszłości odniosłam wrażenie, że momentami autorka miała na celu tak bardzo nas zszokować, i przytargać emocjonalnie, że niektóre dramaty pomiędzy dwójką bohaterów były aż nadto wymuszone, tylko po to aby jeszcze bardziej podkręcić sinusoidę tego związku, jeszcze bardziej ją ubarwić taplając w brudzie zawiści, zazdrości i emocjonalnej miłosnej rozgrywki. Niemniej jest to kawał bardzo dobrej literatury – takiej, która mocno zapadnie w pamięć.

Pod względem stylu ta powieść jest zachwycająca, hipnotyzująca. Autorka stworzyła tekst niezwykle intensywny. Niektóre fragmenty mają wręcz swój rytm, słowa pulsują, a niektóre opisy szczególnie te gdzie mamy do czynienia z większą ilością postaci są wyjątkowo sugestywne i dynamiczne. Jest to powieść przepełniona emocjami i tutaj pewnie albo wejdziemy w tę historię i się w...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1111
665

Na półkach:

Zacny, przezacny kawał doskonałej literatury. Powieść łącząca niezwykłą technikę pisarską z brutalnym obrazem życia bohaterów. Z tej mocnej fuzji rodzi się wizja świata jako chaosu, w którym los konfrontuje ludzi z ich własną siłą i słabością. Eily i Stephen, początkująca studentka szkoły aktorskiej i słynny aktor są parą, którą łączy pełen bólu i wzajemnie zadawanych sobie ran , niszczący romans, mimo seksualnej głębi, tak odległy od klasycznego widzenia związku mężczyzny z kobietą. Właśnie to Einear McBride przekazuje z niezwykłą siłą wyrazu: te nieuporządkowane strumienie świadomości, wszystkie formalne eksperymenty jej prozy służą temu, by cztelnik mógł poczuć mocniej emocjonalny ładunek powieści. A jest on potężny. Książka jest napisana z nadzwyczajną maestrią i brawa należą się też tłumaczce, która stanęła na wysokości zadania tworząc tak ekspresyjny przekład.

Zacny, przezacny kawał doskonałej literatury. Powieść łącząca niezwykłą technikę pisarską z brutalnym obrazem życia bohaterów. Z tej mocnej fuzji rodzi się wizja świata jako chaosu, w którym los konfrontuje ludzi z ich własną siłą i słabością. Eily i Stephen, początkująca studentka szkoły aktorskiej i słynny aktor są parą, którą łączy pełen bólu i wzajemnie zadawanych sobie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
518
70

Na półkach:

Opowiedziana inaczej, ta historia byłaby prawdopodobnie niezłym materiałem na sztukę teatralną czy nieco pretensjonalny film z Zendayą w roli głównej. Ale im starsza jestem, tym bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że jak ktoś nie umie pisać pełnymi zdaniami, to znaczy, że po prostu nie umie. Jeśli ucinanie fraz, pomijanie kropek i zapisywanie dialogów w ciągu to najbardziej wyrafinowe chwyty, na jakie stać osobę autorską - cóż dla mnie to wyraźny sygnał, że warsztatowo jest jeszcze sporo do zrobienia.

Opowiedziana inaczej, ta historia byłaby prawdopodobnie niezłym materiałem na sztukę teatralną czy nieco pretensjonalny film z Zendayą w roli głównej. Ale im starsza jestem, tym bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że jak ktoś nie umie pisać pełnymi zdaniami, to znaczy, że po prostu nie umie. Jeśli ucinanie fraz, pomijanie kropek i zapisywanie dialogów w ciągu to...

więcej Pokaż mimo to

avatar
800
540

Na półkach: , ,

„Pomniejsi wędrowcy” (tł. Maria Zawadzka-Strączek) to książka, która wzbudziła szał na polskim bookstagramie i na każdym kroku spotykałam się z zachwytami, przez co moje oczekiwania były bardzo wysokie.

Opowiada ona historię 18-letniej Eily, która przeprowadza się do Londynu, aby rozpocząć naukę w szkole aktorskiej. Poznaje znacznie starszego mężczyznę, który jest doświadczonym aktorem. Zbliżają się w sobie i oddają swojej namiętności.

Zupełnie się tego nie spodziewałam, ale ogromnym atutem okazała się dla mnie nieoczywista, bardzo innowacyjna forma - coś jak strumień świadomości. Ciągły tekst, który przeplata dialogi, myśli bohaterki, ciekawie wydzielone pauzy w tekście, szyk przestawny. Te zabiegi nadały jej odpowiednie tempo tej historii i dobrze oddały zagubienie młodej Eily. „Pomniejsi wędrowcy” zdecydowanie wyróżniają się pod względem językowym.

Początkowo miałam problem, żeby odnaleźć się w tej namiętnej, bardzo intensywnej relacji i zaangażować w losy bohaterów. Ale czytałam dalej i od pewnego momentu nie mogłam się oderwać. To nie jest zwykła historia do przeczytania i zapomnienia. Ta książka wzbudza dyskomfort, odrzuca, jest mocna, brudna i brutalna, pełna toksycznych relacji, seksu i przemocy (zdecydowanie dla osób 18+). Ta książka zapada w pamięć, nie pozwala o sobie zapomnieć. Nie spodziewałam się takiego ładunku emocjonalnego. Trzeba być gotowym, żeby się z nią zmierzyć.

Ostatecznie oceniam ją na 4,5/5. Bardzo mi się podobała, ale nie wzbudziła we mnie absolutnego zachwytu. Była to naprawdę ciekawa i angażująca lektura o zranionych ludziach, którzy próbują się posklejać, o trudnych relacjach, złych decyzjach, nieprzepracowanych traumach. Szczególnie ujęła mnie historia przeszłości głównego bohatera. Właściwie jak dla mnie jest ona najmocniejszym i najlepszym elementem całej powieści.

Jeśli czujecie, że jesteście gotowi, to myślę, że warto dać „Pomniejszym wędrowcom” szansę!

„Pomniejsi wędrowcy” (tł. Maria Zawadzka-Strączek) to książka, która wzbudziła szał na polskim bookstagramie i na każdym kroku spotykałam się z zachwytami, przez co moje oczekiwania były bardzo wysokie.

Opowiada ona historię 18-letniej Eily, która przeprowadza się do Londynu, aby rozpocząć naukę w szkole aktorskiej. Poznaje znacznie starszego mężczyznę, który jest...

więcej Pokaż mimo to

avatar
744
667

Na półkach: ,

Za bardzo innowacyjna jak dla mnie. Lubię eksperymenty literackie, ale tutaj tego było już za wiele. Krótkie urywane zdania, brak logicznej interpunkcji, przez co strasznie się męczyłam. No i ciągle picie i seks. Porzucam.

Za bardzo innowacyjna jak dla mnie. Lubię eksperymenty literackie, ale tutaj tego było już za wiele. Krótkie urywane zdania, brak logicznej interpunkcji, przez co strasznie się męczyłam. No i ciągle picie i seks. Porzucam.

Pokaż mimo to

avatar
2831
2730

Na półkach: , ,

Alez to męczące.

Nie po drodze mi z kulturą masową.
Nie wiem, dlaczego ludzie zachwycają się czymś co da się streścić następująco: alkohol, alkohol, więcej chlania, sex, sex, więcej spółkowania...

Taki Dziennik Bridget Jones kontynuacja.

Nie, nie, nie!!!

Alez to męczące.

Nie po drodze mi z kulturą masową.
Nie wiem, dlaczego ludzie zachwycają się czymś co da się streścić następująco: alkohol, alkohol, więcej chlania, sex, sex, więcej spółkowania...

Taki Dziennik Bridget Jones kontynuacja.

Nie, nie, nie!!!

Pokaż mimo to

avatar
382
331

Na półkach: , , ,

Książka, która tak mocno mnie dotknęła, była piękna. Dzika i nieokiełznana. Była szaleństwem, była zapachem, dotykiem, zmysłem. Była słowem.
Słowa są mną, ja jestem słowami; pojedynczymi wersetami, samotnymi akapitami, urwanymi zdaniami; strumieniem świadomości przelewającym się przeze mnie, przez mój umysł - z lekka odurzony, otępiały, jakoś oderwany - od tego, co tu i teraz: co rzeczywiste, co naprawdę.
Słowa są piętnem. Czuję się z nimi zespolona. Wniknęły głęboko, zagnieździły się mocno, potem ożyły. I żywe już na zawsze pozostały.

Proza McBride totalnie mnie zagarnęła. Jej intensywność, wielowymiarowość, doświadczalność – wzbudzająca tak wiele nienazwanych uczuć i emocji - trafiła prosto we mnie.

Wspaniała literatura.

Książka, która tak mocno mnie dotknęła, była piękna. Dzika i nieokiełznana. Była szaleństwem, była zapachem, dotykiem, zmysłem. Była słowem.
Słowa są mną, ja jestem słowami; pojedynczymi wersetami, samotnymi akapitami, urwanymi zdaniami; strumieniem świadomości przelewającym się przeze mnie, przez mój umysł - z lekka odurzony, otępiały, jakoś oderwany - od tego, co tu i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
27
24

Na półkach:

Osobiście sposób narracji mnie jednak męczył.Temat niezwykle ciekawy,ale trudno mi było wszystko poskładać w głowie w strzępkach zdań autorki.No cóz akurat tak forma literacka mnie osobiście nie przekonuje.

Osobiście sposób narracji mnie jednak męczył.Temat niezwykle ciekawy,ale trudno mi było wszystko poskładać w głowie w strzępkach zdań autorki.No cóz akurat tak forma literacka mnie osobiście nie przekonuje.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    313
  • Przeczytane
    99
  • Posiadam
    29
  • Legimi
    10
  • Teraz czytam
    10
  • 2023
    8
  • 2022
    6
  • Literatura piękna
    4
  • Ulubione
    3
  • Irlandia
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Pomniejsi wędrowcy


Podobne książki

Przeczytaj także