Od Żółtodzioba do Korepetytora

Okładka książki Od Żółtodzioba do Korepetytora Paweł Tomicki
Okładka książki Od Żółtodzioba do Korepetytora
Paweł Tomicki Wydawnictwo: Angielski z Werwą! poradniki
poradniki
praktyczny poradnik dla przyszłych ekspertów prywatnego nauczania
Angielski z Werwą!
2022-05-09
2022-05-09
korepetytor korepetycje nauczanie nauczyciel pedagog nauczanie prywatne edukacja Paweł Tomicki angielski z werwą

„Kiedy uczeń jest gotowy, pojawia się nauczyciel.“ - Robert Ludlum
„Ten, kto podąża za tłumem, nigdy nie dojdzie dalej niż tłum. Ten, kto podąża sam, znajdzie się w miejscu, do którego nikt jeszcze wcześniej nie dotarł." - Albert Einstein
„Kto nabytą wiedzę pielęgnuje, a nową bez przerwy zdobywa, ten może być nauczycielem innych.” - Konfucjusz
„Mądry człowiek uczy się na swoich błędach, sprytny człowiek uczy się na cudzych błędach, a głupi człowiek nie uczy się wcale i wciąż popełnia te same błędy, licząc na inny rezultat." - stare przysłowie
„Nigdy nie rezygnuj z czegoś, o czym nie możesz przestać myśleć nawet na jeden dzień." - Winston Churchill

Autor w książce wyjaśnia, jak być dobrym korepetytorem na podstawie swojego bodajże 15-letniego doświadczenia w tym zawodzie. Jest tutaj zawartych mnóstwo porad, ale także anegdot i mądrych cytatów. Słuchałem w audiobooku i przez niecałą połowę całości robiłem sobie notatki, gdy potem uznałem, że to nie ma sensu, ponieważ ich ilość jest aż przytłaczająca, więc to nie jest książka do pojedynczego przeczytania czy przesłuchania, lecz bardziej kompendium dla korepetytora, z którego należy wyłonić dla siebie najcenniejsze informacje i zapewne wracać do nich co jakiś czas, dopóki nie zostaną całkowicie wdrożone. A dokładniej chodzi o etyczne i skuteczne zachowanie wobec swoich uczniów. Autor jest korepetytorem angielskiego, więc omawiane przykłady są związane z lekcjami w tym języku i głównie młodzieży jako grupy docelowej, lecz z porad mogą skorzystać także pozostali korepetytorzy, niezależnie od przedmiotu i uczonych osób.

Też dla doprecyzowania: ja nie jestem korepetytorem, dlatego ciężko mi stwierdzić, czy dla osób z posiadanym już doświadczeniem ta książka by się jakoś przydała - co najwyżej do jakichś refleksji o swoim podejściu, jeśli było ono nietaktowne. A jeśli takie nie było, to raczej ta książka im się już nie przyda. Natomiast dla osób, które zastanawiają się nad byciem korepetytorem lub dopiero zaczynają, to jak najbardziej można tutaj dowiedzieć się odpowiedzi na wiele pytań, przy czym wielokrotnie autor zadaje pytania otwarte dla odbiorcy, by ten sam sobie na nie odpowiedział i zastanowił się nad nimi.

Co do zastrzeżeń, to można wymienić wysoką cenę tej publikacji - około 60 złotych. Jednak z drugiej strony - czy to wysoka cena za 15-lat doświadczenia, które autor zawarł w pigułce?
No i poza tym ja akurat słuchałem za darmo z Audioteka Klub, lecz jeszcze raz przypomnę, że w takim przypadku warto zrobić sobie notatki - dlatego wydaje mi się, że w tej sytuacji lepiej jest skorzystać z ebooka i mieć łatwy i szybki dostęp do ważnych fragmentów z poradami, ale jak kto woli.
Ważna rzecz, że autor niemal nie ma konkurencji w tej tematyce - oprócz tej istnieje jeszcze książka "Zawód: Korepetytor. Kompendium wiedzy", która jest darmowa i której treści nie znam, dlatego nie ocenię, która z książek jest przydatniejsza - być może warto zapoznać się z obiema. No ale tak czy owak osobom zastanawiającym się nad zawodem korepetytora i początkującym korepetytorom jak najbardziej polecam. Być może doświadczeni korepetytorzy także znajdą tutaj coś przydatnego dla siebie, gdyż książka w dużej mierze nastawiona jest na rozwój osobisty, zatem to są zawsze ponadczasowe wskazówki.

„Kiedy uczeń jest gotowy, pojawia się nauczyciel.“ - Robert Ludlum
„Mądry człowiek uczy się na...

• Audiobooki

Dodaj cytat z książki Od Żółtodzioba do Korepetytora