Sonder

Novae Res
2022-05-20
2022-05-20
9788382199185

Ja chciałabym z Wami porozmawiać dziś, o życiu nastolatków. Wielu z nas się wydaje, że całe życie nastolatków to szkoła, znajomi, dom, jedzenie, zakupy, imprezy.. gdzieś poniekąd tak jest.. nawet w życiu Sophie bohaterki książki "Sonder". Jednak co gdy nagle Twój ukochany znika? Dowiadujesz się że zaginął, nikt nic nie wie, nie ma z nim kontaktu.. nie wyobrażasz sobie tego.. a z tym wszystkim teraz musi się zmierzyć 17 letnia dziewczyna.. To jest dla niej trudne, bo mimo wszystko musi kontynuować naukę, ale jednocześnie postanawia obserwować osoby z bliskiego otoczenia zarówno swojego jak i swojego chłopaka.. zaczyna snuć swoje teorie, a niektórzy zaczną wydawać się jej podejrzani.. Jak skończy się ta historia? Czy Declan się znajdzie? Czy będzie happy end?

Ta książka skusiła mnie zarówno opisem jak i piękną tajemniczą okładka, która pasuje idealnie do wnętrza książki (teraz to wiem). Jednak niestety nie porwała mnie zbyt mocno, czasami mi się dłużyła, a czasami nie mogłam wgryźć się w historię.. może dlatego, że zbyt wiele osób tutaj miało swoje przemyślenia? Zabrakło mi też rozwinięcia zagadki i takiego konkretnego zakończenia sprawy. Jednak to nie jest zła książka, myślę, że jak ktoś zaczyna przygodę z młodzieżówkami to znajdzie tu na pewno wiele pozytywów.. np. Nawiązanie do snów, tajemnicze znaki.. listy, to było naprawdę ciekawe.. Myślę, że musicie przeczytać i sami wyrobić swoje zdanie na ten temat 😊

“Sonder” autorstwa Tiny Berk to powieść młodzieżowa opowiadająca o losach 17-letniej Sophie. Nastolatka żyje w zwykłej, ale przyjemnej codzienności – pracuje w kawiarni rodziców, spędza czas z najlepszymi przyjaciółkami oraz chłopakiem, Declanem. Jej rzeczywistość niespodziewanie zaczyna się walić w konsekwencji druzgocących wydarzeń – najpierw po imprezie bez śladu znika jej ukochany, następnie jej rodzice okazują się nie być idealnym małżeństwem, na jakie wyglądali, co w końcu doprowadza do zamknięcia rodzinnego biznesu, tak bardzo uwielbianego przez Sophie. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, gdy dziewczyna zaczyna dostawać listy od zaginionego Declana, w których zapewnia ją o swojej miłości oraz niedługim powrocie, jednak nie zdradza miejsca ani powodów własnego ukrycia.

“Sonder” naszpikowany jest emocjami. Powieść trzyma w napięciu od wstępu do samego końca. I choć początkowo lektura mocno wciąga i zaciekawia, niestety finalne rozwiązanie fabuły po prostu mnie rozczarowało. Sama historia miała naprawdę ogromny potencjał, a początek zapowiadał się obiecująco. Bohaterowie przypadli mi do gustu, szczególnie niejednoznaczna postać Willa, przyjaciela zaginionego Declana. Autorka fajnie rozwinęła ich charaktery, przez co wywoływali odpowiednie emocje, a także angażowali czytelnika we wzajemne relacje. Przedstawienie perspektywy wielu postaci dodało wielowymiarowości zarówno im, jak i całej historii.

Wraz z początkiem powieści fabuła, choć nie jest w żaden sposób odkrywcza, czy innowacyjna, wciąga czytelnika w wir dramatycznych wydarzeń i niezliczonych niewiadomych. Spodoba się zarówno fanom młodzieżówek, jak i lekkich thrillerów. Niestety problemem jest to, że wraz z rozwojem historii, okazuje się ona niezwykle uboga. Książka jest niewielka objętościowo, jednak skupia się mocno na wałkowanych w kółko smutkach Sophie związanych z jej nieciekawą sytuacją. Przez całą opowieść brakuje wydarzeń, które zaskoczyłyby czytelnika. Wprowadzenie do fabuły tajemniczych listów Declana, choć miało dodać historii tajemniczości i elementu zaskoczenia, niestety w mojej opinii mocno zawiodło. Właściwie od samego początku domyślałam się rozwiązania tego wątku, co więcej nie nazwałabym go specjalnie udanym. Rozczarowuje także zakończenie i to bardzo boleśnie. Czytelnik nie otrzymuje żadnego plot twistu, historia okazuje się mieć dramatyczny finał, jednak jej koniec sprawia, że sama w sobie jest niezwykle prosta. Po wciągającym początku spodziewałam się, czy może oczekiwałam większej intrygi, ciekawszego motywu rozwiązania samego zaginięcia Declana, tymczasem żadnej skomplikowanej historii Autorka tak naprawdę nie stworzyła. Opowieść trzyma w napięciu, bo do samego końca nie wiemy, co przydarzyło się Declanowi. Gdy wszystko wychodzi na jaw, okazuje się, że w całym wątku nie ma żadnego efektu zaskoczenia. Więcej, powiedziałabym, że nie jest on nawet do końca rozwiązany.

Nie można jednak odmówić Autorce przyjemnego stylu, który sprawia, że lekturę pochłania się w ekspresowym tempie. Co więcej, Tina Berk to twórczyni niezwykle młoda, w której ewidentnie drzemie ogromny potencjał. Książka porusza ważne tematy straty, samotności oraz miażdżących problemów, z którymi musi poradzić sobie jeszcze niedoświadczona i zagubiona osoba. Myślę, że wielu młodych czytelników będzie mogło utożsamić się z Sophie lub z Willem, a ich losy wywołają w nich niemałe emocje. W powieści można znaleźć ciekawe rozważania, a tragiczny los Declana i cierpienie jego najbliższych w sposób opisany przez Autorkę może skłonić do głębszych refleksji. Ciekawym aspektem samej książki jest jej tytuł. Wedle definicji „Sonder to uczucie, kiedy zdajesz sobie sprawę z tego, że ktoś, kto właśnie cię mija, ma tak samo złożone życie, jak ty". Gdy przeczytałam to wyjaśnienie, spojrzałam na dzieło Berk z nowej perspektywy i odkryłam odniesienia zawarte w tekście do owego terminu. Myślę, że taki dobór tytułu nadaje lekturze głębi, jednak żałuję, że Autorka nie zaznaczyła tego odrobinę wyraźniej, bo gdyby nie moja ciekawość względem nieznanego mi słowa, nie doszłabym do pewnych analogii.

“Sonder” może spodobać się miłośnikom młodzieżówek i na pewno jest skierowany do młodszego czytelnika. Mimo pewnych uwag i finalnego rozczarowania w trakcie lektury bawiłam się całkiem nieźle i na pewno jestem w stanie dostrzec w powieści kilka superlatywów. Polecam sprawdzić samemu, czy dzieło Tiny Berk przekona Was do siebie.

[współpraca z portalem www.sztukater.pl]
IG: lexywish_bookstagram

Sophie ma 17 lat i życie, które naprawdę lubi. Czas płynie jej na pracy w rodzinnej kawiarni, spotkaniami z przyjaciółmi oraz chłopakiem Declanem. Kiedy udaje się do niego na imprezę, nie wie, że to ich ostatnie spotkanie. Młoda dziewczyna wychodzi wcześniej ze względu na pewną sytuację. Rano okazuje się, że Declan znikną i nikt nie wie co się z nim dzieje. Policja zaczyna dochodzenie, a wokół dziewczyny zaczynają się dziać dziwne rzeczy. Co takiego? Co stało się na imprezie? Czy Declan się odnajdzie? Jak z tym wszystkim poradzi sobie Sophie?

Czytając opis, spodziewałam się czegoś zupełnie innego, bardziej kryminalnej pozycji. Jednak mnie się spodobała. Według mnie książka jest z tych lekkich, dobrych na leniwe popołudnie. To historia o młodej dziewczynie, która musi sobie poradzić ze zniknięciem chłopaka i różnymi następstwami tego zdarzenia. Akcja jest wolniejsza, szczególnie na początki, jednak według mnie nie jest to żaden problem. Książka zdecydowanie nie była nudna.

Główną bohaterką jest Sophie – młoda dziewczyna, której w jednej chwili świat się zawalił. Zaginięcie chłopaka sprawiło jej ogromny ból, stała się trochę wycofana, zamknięta w sobie, a jednocześnie uparcie dążąca do poznania prawdy. Osobiście ją polubiłam.

„Sonder” to według mnie dość ciekawa, lekka pozycja. Ze swojej strony polecam.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - https://anka8661.blogspot.com/2022/08/son.html

Ludzkie historie są jak rzeki, które płyną tylko sobie znanym nurtem".

Siedemnastoletnia Sophie chodzi do szkoły, na randki imprezuje z przyjaciółmi oraz pomaga w sklepie rodziców. Tak wygląda jej codzienność. Lecz pewnego dnia gdy dochodzi do niej wiadomość o zaginięciu jej chłopaka Declana wszystko drastycznie się zmienia. Wstrząśnięta dziewczyna zaczyna przyglądać się ludziom i dostrzega, że osoby z otoczenia chłopaka ewidentnie coś ukrywają. Jej domysłów nie przerywa fakt że zaczyna dostawać listy od zaginionego, to wzbudza coraz więcej wątpliwości.
W krótkim czasie Sophie dowie się że miłość i kłamstwo chodzą jednak w parze…..

Czytając tę książkę myślałam że będzie to fajny wątek kryminalny. Niestety się myliłam. Jak dla mnie było za dużo opisów. Ale książka nadrabiała poniekąd lekkim stylem i ciekawa fabułą. Brakowało mi trochę dreszczyku bo niestety było bardzo przewidywalnie.
Za to bohaterowie są fajnie wykreowani.
Podsumowując fajna książka dla młodzieży i osób lubiących lekkie klimaty z duża gamą opisów.

Ludzkie historie są jak rzeki, które płyną tylko sobie znanym nurtem".

"Szczęście nie rośnie wraz ze zdobytą wiedzą, bo na świecie jest za dużo pytań i zdecydowanie zbyt mało odpowiedzi, by zajmować sobie nimi głowę i czasu, który możemy poświęcić na czerpanie radości z tego jak jest, niż zamartwiać się jak mogłoby być."

Słowo sonder ma kilka znaczeń, a jednym z nich jest stan, w którym uświadamiamy sobie, że inne osoby, które mijamy każdego dnia na swojej drodze, mają także wiele własnych problemów, zatopieni w swoich myślach, nie zauważają innych pozostając sami ze sobą ze swoim bólem czy cierpieniem. To szczególne uczucie, gdy dociera do nas fakt, że podczas gdy my tkwimy w jakimś smutku, rozżaleniu czy cierpieniu, świat wokół nas toczy się dalej i wówczas uświadamiamy sobie, że każdy człowiek ma swoją historię, którą mógłby opowiedzieć. Innym znaczeniem słowa sonder z tłumaczenia z języka afrykańskiego oznacza „bez” i o tym jest historia bohaterki książki „Sonder”.

Siedemnastoletnia Sophie Jones razem z przyjaciółkami idzie na imprezę organizowaną przez Declana Campella, z którym od kilku miesięcy tworzy parę. Niestety okazuje się wkrótce, że to spotkanie na przyjęciu będzie ich ostatnim, gdyż na drugi dzień dziewczyna dowiaduje się, że po Declanie ślad zaginął.

„Sonder” to powieść ze spokojnym przebiegiem akcji, mimo że jej główny motyw dotyczy zaginięcia Declana. Jednak mimo tej zagadkowej sprawy nie jest to kryminał, którego moglibyśmy się spodziewać czytając opis na końcu książki. Bardziej przypomina analizę tego, co przeżywają bohaterowie i to zarówno pierwszoplanowi, jak i będący współuczestnikami tej historii. W większości rozważania bohaterki dotyczą jej prób odpowiedzenia na pytanie, co stało się z jej chłopakiem, a przy okazji poznajemy bliżej relacje międzyludzkie przede wszystkim w środowisku młodych ludzi i z tego względu książka została zaliczona do New Adult. Uczestniczymy w życiu szkoły, jej atmosferze, przyglądamy się uczniowskim problemom, warunkom nauki, pasjom, sympatiom i antypatiom.

„Ludzkie historie są jak rzeki, które płyną tylko sobie znanym nurtem.”

Autorka ujęła fabułę w dwóch częściach, które toczą się wokół głównej bohaterki, ale też ukazuje nam stan umysłu i spojrzenie innych osób, gdyż większość tej historii nakreślona została w narracji trzecioosobowej. To pozwala poznawać jakiś epizod z kilku stron, pokazując, że często zbyt szybko oceniamy drugą osobę, interpretujemy po swojemu jej zachowanie, wydajemy o kimś jakąś opinię lub też przypinamy jakąś „łatkę” nie znając tego, z czym dana osoba się mierzy, czego doświadcza i dlaczego zachowuje się tak, a nie inaczej. Zostało to doskonale pokazane na przykładzie Williego Lancastera, którego każdy postrzega, jako dziwaka, a przebywanie w jego towarzystwie spotyka się z pogardą otoczenia. Innym przykładem jest Elodie z zespołu tanecznego, która nie może znieść widoku Sophie i nie rozumie, co Decklan w niej widział. Ona też ma swój świat, dylematy i ambicje. Podobnie jest z innymi osobami, które tworzą tło dla głównego wątku, jakim jest zaginiecie chłopaka Sophie.

To tylko niektóre z poruszanych zagadnień w tej powieści, która nie jest zbyt obszerna, ale za to wypełniają ją różne wątki, tworzące siatkę charakterów i wydarzeń. Nie bez znaczenia są też w tej powieści ptaki, które ozdabiają okładkę utrzymanej w bardzo minimalistycznej grafice i kolorystyce. Pojawiają się one w szczególnych momentach w życiu Sophie, ale też w jej snach. Przy okazji poznajemy ich symbolikę, czego znawczynią jest Delilah, która pracuje w kawiarni państwa Jones. Ciekawym dodatkiem ilustrującym wydarzenia są piosenki dopasowane do tego, co dzieje się w danym momencie. W tekście zostały umieszczone tytuły utworu i jego wykonawca, natomiast na pierwszej stronie książki widnieje kod, który można zeskanować, by uzyskać dostęp do playlisty.

Jest też w konstrukcji fabuły pewien dziwny motyw, w którym jesteśmy świadkami rozmów między dwoma osobami, których tożsamość pozostaje ukryta niemal do końca. Ten epizod przedstawiony jest z punktu widzenia osoby, która pełni tu rolę narratora i formułuje swoje słowa w drugiej osobie kierując je do kobiety. Innym elementem przewijającym się przez całą powieść są wtrącenia na temat kawy, gdyż Sophie w stresujących sytuacjach myśli o kawie, przypominając sobie informacje na jej temat. Pierwszy raz spotkałam się z takim sposobem uspokajania myśli, który wprawdzie nie ma znaczenia dla fabuły, ale dostarcza nam wiedzy o aromatycznych ziarnach.

Całość czyta się dosyć szybko ze względu na przystępny styl autorki, ale też, dlatego, że zagadka zaginięcia Declana intryguje. O ile podążanie tropem myślenia Sophie zachęcały do podążania ku końcowi tej powieści, to samo wyjaśnienie zagadki nie było dla mnie ekscytujące. Spodziewałam się nieco innych wyjaśnień i rozwiązania tego wątku. Nie mniej jest to książka, która skłania do zastanowienia się nad naszą obecnością wśród innych i dostrzeżenie, że stanowimy jedno z ogniw łańcucha zdarzeń w dziejach społeczności, w którym żyjemy.

Każdy z nas żyje w jakimś określonym świecie, swojej życiowej bańce, w której doświadcza wielu sytuacji, z którymi musi mierzyć się sam. Autorka uświadamia, że to, co dla nas jest dramatem, dla innych nie ma to znaczenia, gdyż jesteśmy dla obcych osób tylko chwilą. Gdy nam wali się wszystko, jak domek z kart, wokół wszystko toczy się bez zmian. Mijają nas ludzie zajęci swoimi sprawami, a my stanowimy jedynie drobny element w społeczeństwie. Nie raz zwierzamy się komuś ze swoich kłopotów, zmartwień, ale nikt tak naprawdę nie jest w stanie ukoić bólu naszego serca. Chcąc lub nie, pozostajemy sami ze swoimi myślami, podczas gdy dookoła nas toczy się zwykłe życie.

Książkę przeczytałam, dzięki wydawnictwu Novae Res

Praca w kawiarni, imprezy z przyjaciółkami i spotkania z chłopakiem zapewniały spokój w życiu 17-letniej Sophie. Do czasu, gdy po imprezie otrzymuje druzgocącą wiadomość o zaginięciu jej chłopaka Declana. Cały spokój zostaje zburzony i zastąpiony bólem oraz tęsknotą za ukochanym. Wszystkie uczucia komplikują się jeszcze bardziej, gdy zaczyna otrzymywać od niego listy, pojawiająca nadzieja budzi w niej radość i chęci życia, które wcześniej były uśpione. Niestety z czasem Sophie przekona się, że kłamstwo i przyjaźń lubią sobie towarzyszyć, a bliskie osoby będą miały wiele do powiedzenia. Czy Declan odnajdzie się cały i zdrowy? Czemu Will nagle zaczyna chcieć przebywać w towarzystwie dziewczyny zaginionego przyjaciela?

Całość recenzji https://www.czytelnika.pl/2022/06/sonder-tina-berk.html

Szybki buziak na dowodzenia, przecież jutro się znów zobaczą!
Nikt nie przypuszczał, że dla nich jutra nie będzie...

Po przeczytaniu opisu "Sonder" liczyłam na akcje i rozbudowany wątek kryminalny. Niestety dostałam mdłą historię zaginionego chłopaka, która na koniec tak naprawdę nawet się nie wyjaśniła. 🤷

No chemii to między nami nie było!

Styl autorki lekki, a całość napisana w prosty sposób. Więc nie, ma się do czego przyczepić.
Znajdziecie jednak dużo opisów np. metoda parzenia kawy! Jak dla mnie sporo fragmentów ciężkich do przebrnięcia.
Co do bohaterów to w moich oczach zyskał dużo na pewno Will.
Przerażony, samotny chłopak, który pragnie zainteresowania innych i chodź chwili rozmowy.

Jako typowa młodzieżówka na pewno wielu osobom przypadnie do gustu.
Ja ewidentnie jestem za stara na takie historie. 😂
Na koniec okładka... Lubię, gdy są minimalistyczne!

Szybki buziak na dowodzenia, przecież jutro się znów zobaczą!
Nikt nie przypuszczał, że dla nich jutra nie będzie...

No chemii to między nami nie było!

Styl autorki lekki, a...

Ostatnio miałam możliwość przeczytania książki Tiny Berk pt."Sonder". Jest to powieść z gatunku romans dla nastolatków, a opowiada o życiu 17- letniej Sophie. Dziewczyna pomaga w kawiarni rodziców, spędza czas z przyjaciółkami, imprezuje i może wydawać się, że jest jak setki innych młodych dziewczyn. Na jednej z imprez w niewyjaśnionych okolicznościach znika jej chłopak Declan. Sophie zaczyna dostrzegać, że osoby z otoczenia Declana najwyraźniej mają coś do ukrycia. Dziewczyna jest gotowa zrobić wszystko, aby odnaleźć ukochanego. Niespodziewanie zaczyna dostawać listy od zaginionego, ale zdaje też sobie sprawę, że miłość i kłamstwo idą ze sobą w parze...

"Sonder" to jednocześnie moje pierwsze spotkanie z autorką. Już dawno nie czytałam książek dla młodzieży, dlatego miałam wysokie oczekiwania. Niestety, książka Tiny Berk nie spełniła ich. Początek, według mnie, nie był taki zły. Czekałam na stopniowy rozwój wydarzeń, ale myślałam, że nie będzie to się działo w tak ślimaczym tempie. Moim zdaniem było za dużo opisów życia codziennego bohaterki, które nic nie wnosiły do dalszej fabuły, a przedłużały czytanie. Sposób parzenia kawy na pół strony raczej niewiele znaczy. Tak samo główna bohaterka nie wzbudziła mojego zaufania przede wszystkim dlatego, że patrzyła na innych z góry, czuła się od nich lepsza. Miała przyjaciółki i panicznie bała się im postawić. Wstydziła się rozmawiać z przyjacielem Declana, bo wszyscy uważali, że jest on "dziwny". Dużą zaletą, którą chcę podkreślić jest przedstawienie Elodie, dziewczyny prześladującej Sophie. Autorka pokazała, że Elodie nie była całkiem zła wewnętrznie, i że jej postępowanie było odbiciem stanu psychicznego. Właśnie taki zabieg przydaje się w powieściach dla młodzieży (oczywiście nie tylko). Może to zwrócić uwagę młodych ludzi, że czarne charaktery też mogą potrzebować pomocy. "Sonder" może zachwycić jak i zanudzić, w zależności od preferencji czytelnika. Być może ja wolę energiczną i zaskakującą akcję, a tego nie znajdziemy w tej powieści. Wszystkie uczucia i relacje według mnie były powierzchowne i niepogłębione, a wielka szkoda.
Dobrze, że ta książka pokazała, że każdy człowiek ma swoją historię.

Książka została otrzymana z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

Nastoletni świat. Świat podziałów. Osądów. Rywalizacji. Szkolnych gwiazd i odrzutków. Świat kipiący od emocji i nieustannej walki o zaistnienie wśród rówieśników.

Sophie życie jest idealne. Wspaniali rodzice, wierne przyjaciółki, rodzinna kawiarnia, która jest jej drugim domem i cudowny chłopak, Declan. Każdy chciałby wieść właśnie takie nastoletnie życie, gdzie wszystko jest na swoim miejscu. Miłość, przyjaźń, szkolne imprezy. To właśnie jedna z imprez zabiera dziewczynie ukochanego. Chłopak znika bez śladu, ale życie toczy się dalej, co ją jeszcze bardziej smuci, ale i drażni. Bo jak żyć bez niego? Nieoczekiwanie udaje jej się nawiązać z nim kontakt, co wpływa na nią kojąco, ale czy nie jest to tylko iluzja?

Znowu trafiłam na książkę, która męczyła mnie przez większą połowę, by zaskoczyć zakończeniem i pod tym wpływem zmienić o niej zdanie. Nie podobała mi się skąpość akcji, która troczyła się tylko w trzech miejscach, co następowało w sposób mechaniczny pozbawiając czytelnika zaciekawienia i chęci brnięcia dalej. Choć wyłapałam też plusy, podobało mi się to jak autorka wykreowała każdą postać. Miałam wrażenie, że wniknęła w każdą z nich opisując w perfekcyjny sposób ich odczucia i emocje. Nieraz łapałam się na tym, że sama w życiu nastoletnim czułam się podobnie. Wiele momentów skłaniało mnie do nieustannej refleksji i rozmyślań o tamtych czasach.

Podsumowując, mimo potknięć, myślę, że książka jest warta uwagi. Autorka przedstawiła historię Sophie jako nic nie znaczącą dla świata. Wiele razy to podkreślała, ale czy tak właśnie nie jest? Nasze cierpienie w porównaniu z całym światem nie znaczy nic. Słońce nadal świeci, a ludzie nadal robią zakupy. Żyją, gdy nasze życie się zatrzymuje.

„Sonder” to historia o 17-letniej Sophie, której chłopak Declan nagle znika. Dziewczyna musi zmierzyć się z codziennością połączoną ze stresem związanym z zaginięciem ukochanego, a także z podejrzeniami, których nabiera, gdy rozmawia ze znajomymi. Autorka w bardzo rzeczywisty sposób przedstawia emocje nastolatki. Dzięki ciekawie prowadzonej narracji możemy prześledzić całą historię od początku do końca – od strachu, który pojawia się po zaginięciu, do determinacji, by dowiedzeć się jak wyglądała prawda.
Sophie pracuje w kawiarni rodziców, a wolne dni spędza ze znajomymi i z chłopakiem. Jej życie wygląda jak typowa codzienność nastolatki, która niczym nie różni się oprócz swoich rówieśniczek. Nagle jej chłopak Declan staje się osobą zaginioną. Dziewczyna strasznie za nim tęskni i nie wie, czy kiedykolwiek go jeszcze zobaczy. Pojawa się mnóstwo pytań – czy chłopak miał jakichś wrogów? Czy był pod wpływem alkoholu lub narkotyków? Co mogło się wydarzyć? Czy monitoring cokolwiek podpowie? Sophie robi wszystko, by Declan mógł do niej wrócić. Dziewczyna dzieli się z czytelnikami swoją rzeczywistością, a pozostali bohaterowie dobrze dopełniają historię pokazując też jak zaginięcie chłopaka wygląda z ich perspektywy. Tajemniczości całej tej historii dodają listy, które Sophie nagle zaczyna otrzymywać. Z jakiego powodu zaginął Declan? Czy chłopak pisał do niej listy po swoim zniknięciu i dlaczego to robił?
Myślę, że lektura autorstwa Tiny Berk doskonale spodoba się nastolatkom, którzy odnajdą sę w tej historii. Śledzimy tu życie nastolatki, która wchodzi w dorosłe życie, więc możemy też zauważyć zmieniającą się perspektywę oceniania rzeczywistości przez Sophie. Książka jest dość przewidywalna, ale jednocześnie ciekawa i wciągająca. Myślę, że spodoba się wielu osobom, ponieważ „Sonder” jest lekką lekturą na wakacyjne dni.
Moja ocena: 7/10

• Polecam