Okładka książki Popękane życie Joanna Jagiełło
2022-04-13
2022-04-13
literatura polska

Okładka książki Zbój Joanna Jagiełło, Marcin Minor
Zbój Joanna Jagiełło, Ma...
Okładka książki Inka i Filip i fałszywe tropy Joanna Jagiełło, Tomek Kozłowski
Inka i Filip i... Joanna Jagiełło, To...

Wyróżniona opinia i

przeczytanych książek 2317 napisanych opinii 2315

Książka dla młodzieży ale dorośli powinni ją przeczytać. Można dzieciom koncertowo spaprać życie w imię swoich niespełnionych ambicji i marzeń. Szkoda, że Laura, Leon i Lenka trafili na tak beznadziejnych rodziców. Okazali się bardziej dorośli i odpowiedzialni od nich.

Popękane życie

Glówną bohaterką tej powieści jest nastolatka której rodzice rozwodza się. Książka opowiada o tym jak radzi sobie z tym co ją spotyka i jak będzie wyglądać jej dalsze życie.
Mam mieszane uczucia co do tej książki ponieważ z jednej strony uważam że jest ona potrzebna w szczególności dla osób które zmagają się z tematem rozpadu małżeństwa swoich rodziców a z drugiej strony gdy czytałam tą pozycję to nudziłam się.🤷‍♀️ Może po prostu nie jest to odpowiednia pozycja dla starszych czytelnków chodź chciala bym zaznaczyc ze nie mam 40lat tylko 18😅 wiec ta pozycja powinna trafić do mnie w szczególności ze mam za sobą takie same doświadczenia jak główna bohaterka. Wydaje mi sie ze jest to idealna pozycja dla osób ktorych problem z rozwodem rodzicow jest świeży i nie przepracowany ponieważ książka nie ma charakteru poradnika ale jest fabularna. Co nie umniejsza jej bo można z niej dużo wynieść i wydaje mi sie ze moze pomóc osobom borykającym się z takimi problemami jak główna bohaterka. 😇

🌸Podsumowując nie przeczytałam bym tej książki po raz 2 ponieważ nie jest ona dla mnie ale jak najbardziej jest ona odpowiednia dla młodych osób które borykają się z problemami ale nie lubią czytać np książek typu poradniki

Recenzja z mojego ig @zuziawydro

Popękane życie

Książka o ważnej tematyce.
Niektóre momenty w tej książce jednak sprawiały że zatrzymywałem się i miałem takie "co?" spowodowane tym, że dorosła autorka próbuje pisać młodzieżowo oraz szybkością wydarzeń (ledwo stało się coś szybkie rozwiązanie problemu i już od razu pójście do następnego wątku tylko po to by móc wypisać tego listę na koniec)
Książkę szybko się czyta.
Nie jest to mój faworyt, ale można po niego sięgnąć.

Książka o ważnej tematyce.
Książkę szybko się czyta.
Nie...

Laura jest najstarszą z rodzeństwa i oczkiem w głowie taty. Właśnie przygotowuje się do matury, dużo czasu poświęca na naukę, wolne chwile spędza z chłopakiem i robi plany na dalsze życie. Jej młodszy brat Leo jest licealistą i nie interesuje go zbyt wiele poza grami. Z kolei najmłodsza siostra Lena jest ulubienicą mamy i perfekcyjną uczennicą podstawówki. Razem z rodzicami tworzą idealną rodzinę, jednak okazuje się, że od jakiegoś czasu nic już nie jest idealne, a rodzice postanawiają się rozwieść.
Przed dziećmi nowy etap w ich życiu. Wszystko zaczęło się od dziwnych kłótki, milczenia. Potem nastąpiło rozstanie. Rodzice przestali ze sobą mieszkać, a oni stracili dom i poczucie bezpieczeństwa. Każde z nich mocno to przeżyło, a na dodatek ciągle towarzyszą im ich własne problemy, z którymi nie do końca potrafią sobie poradzić.
Wiem jak trudne bywają rozstania rodziców, ale to, jakie piekło zgotowali rodzice tej trójki dzieci jest nie do pomyślenia. Każde z nich przerzucało swoje problemy i niespełnione ambicje na dzieci. One słyszały o zdradach, detektywach, o tym, że nie ma pieniędzy na korepetycje, bo to drugie nie chce zapłacić. To było straszne, toksyczne. Jest to książka skierowana do młodzieży, ale chyba bardziej przydałaby się dorosłym, bo chociaż daje swego rodzaju pocieszenie i pokazuje, że dzięki wspieraniu się przez rodzeństwo nawzajem można przez to przejść i wyjść na prostą, to jednak rodzice powinni wiedzieć czego nie robić dzieciom, a o tym oni często zapominają, kiedy do głosu dochodzą ich własne emocje. Poza tym nie każdy ma rodzeństwo, tak jak to było w tym przypadku.

Lubię odkrywać nowych autorów literatury młodzieżowej, ponieważ dzięki temu mam szansę odnaleźć prawdziwe perełki. Wiem, że brzmi to strasznie typowo i nie ma w tym ani grama oryginalności, ale no cóż - tak to już u mnie jest. Kiedy na ekranie mojego laptopa wyświetliła się okładka książki Joanny Jagiełło, a ja ochoczo zabrałam się za lekturę opisu powieści - w mojej głowie już zaczął rodzić się plan na przeczytanie tej pozycji. Tak oto w moje ręce trafiło Popękane życie. Czy okazało się ono rzeczywiście tak popękane, jak mówi tytuł? Czy pozycja ta zasługuje na uwagę? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w tej opinii.

Dotychczasowe życie trójki rodzeństwa: Laury, Leo i Leny było dość spokojne. Mogli liczyć na obecność i pomoc swoich rodziców. Teraz jednak coś zaczęło się psuć... tata coraz więcej czasu spędza poza domem, a mama chodzi zdenerwowana i nie ma nawet chwili dla swoich dzieci. Wspólne wakacje stają się momentem kulminacyjnym, a po powrocie do domu ojciec wyprowadza się z domu. Tak ma teraz wyglądać ich wspólne życie? Rozwód rodziców jest już przesądzony, a w tym wszystkim muszą odnaleźć się dzieciaki... Czy istnieje jeszcze szansa na happy end?

Powiem szczerze, że zaczynając lekturę tej powieści, nie spodziewałam się aż takiego ładunku emocjonalnego, jaki ostatecznie otrzymałam. Gdzieś w mojej podświadomości ulokowałam sobie przekonanie, że będzie to ważna młodzieżówka, ale z pewnością nie wywoła we mnie takiej burzy. Jakże się pomyliłam... Sam początek jest tylko zwiastunem wszystkiego tego, co będzie spotykało naszych bohaterów. Z czasem zaczyna robić się poważnie, a irytacja czytelnika tylko rośnie - za chwilę wyjaśnię dlaczego.

Głównymi bohaterami tej historii jest rodzeństwo. Laura, Leo i Lena to tak naprawdę jeszcze dzieciaki, które teraz stają na dosłownym rozdrożu - stać murem za mamą czy pójść śladem taty? Bardzo polubiłam te postaci, ponieważ każda z nich ma swój określony charakter i sposób radzenia sobie z tą całą sytuacją. Laura stara się walczyć o swoje marzenia, a jednocześnie robić wszystko, by dbać o rodzeństwo. Leo odcina się od wszystkiego i wszystkich, a zamiast tego skupia się na miłości do zwierząt. Lena z kolei stawia samą siebie w roli tej, która ma plan na naprawę wszystkiego i nie spocznie, póki go nie zrealizuje. Z jednej strony budzi to podziw, lecz z drugiej bardzo mocno chwyciło mnie za serducho.

Rodzice głównych bohaterów zostali przedstawieni bardzo dobrze, ale budzili moją ogromną złość. Zarówno ojciec, jak i matka nie dbali o uczucia swoich dzieci. Tak mocno skupili się na wzajemnym oskarżaniu o rozpad małżeństwa, że zapomnieli o tym, co muszą czuć ich własne dzieci. Dodatkowo namawianie potomstwa do tego, by stawało po jednej ze stron, jest obrzydliwe i nigdy nie powinno mieć miejsca. Autorka ukazała tym samym, jak bardzo często wygląda taka sytuacja w rodzinie i zrobiła to na tyle realistycznie, że momentami zapominałam, iż ci bohaterowie to wytwór wyobraźni Joanny Jagiełło.

Swoją drogą, na uwagę zasługuje fakt, jak dobrze autorka pisze. Ma ona lekkie pióro, którym dosłownie czaruje czytelnika, choć przedstawia niezbyt radosną historię. Co więcej, na uznanie zasługują również dialogi między rodzeństwem, które nie wzbudzały we mnie zażenowania i takiego silnego odczucia, że osoba dorosła próbuje na siłę pisać po młodzieżowemu (wspominam o tym, ponieważ czasem się to zdarza).

Popękane życie to bardzo wartościowa powieść dla młodzieży, ale i dla starszych czytelników. Wiele z niej mogą wynieść i młodzi i starsi, dlatego też ta książka w moich oczach staje wysoko w rankingu powieści dla młodzieży. Jeśli lubicie tego typu powieści, to zdecydowanie powinniście zainteresować się i tym tytułem.

Dzisiaj na scenie gościmy jeszcze jednych uczestników. Powitajmy maturzystkę Laurę, licealistę Lea oraz najmłodszą Lenę - uczennicę szkoły podstawowej. Rodzeństwo w swoim wystąpieniu poruszy bardzo trudny temat, jakim jest rozwód rodziców oraz opowie, jak poradzili sobie z całą sytuacją. Co do Daniela MacGregora, poprzedniego prelegenta, to wciąż czekam na wiadomość o jego stanie zdrowia.

Wracając. Wszystko zaczęło się podczas wakacji, kiedy to zauważyli, że między ich mamą i tatą panuje naprawdę napięta atmosfera. Po pewnym czasie wszystko pękło, a małżeństwo ich rodziców zostało całkowicie unieważnione. Laura podpowiada, że każdy z nich starał się radzić sobie na swój własny sposób, jednak Leo…Przepraszam. Oczywiście, sam o tym opowiesz.

Z tego miejsca chciałabym również podziękować Pani Joannie Jagiełło, która pomogła rodzeństwu w spisaniu ich historii oraz puszczeniu jej w świat. Zatytułowali ją “Popękane życie”. Myślę, że jest to opowieść warta poznania, mimo że porusza dość ciężki temat. Natomiast jeżeli ktoś z młodzieży potrzebuje wsparcia psychologicznego, to na końcu powieści są umieszczone numery, chociażby do telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży, prowadzonego przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę.

1975

Rozwód to emocjonalny czołg nie tylko dla małżonków, ale także i dla ich dzieci. Rodzice zaczynają traktować się jak powietrze, przerzucać się winą. Próbują też wybielić się, żeby skłonić dzieci do tego, by częściej z nimi przebywały. Wiadomo, że fajniejszy jest ten rodzic, który mniej wymaga.

Laura, Leon i Lena żyli beztrosko do czasu, aż rodzice nagle zaczęli się unikać, a potem kłócić. W końcu ojciec wyprowadza się z domu, a małżeństwo pędzi ku rozwodowi. Choć dzieci podejmują próbę pogodzenia rodziców, sprawy zaszły już za daleko.

Plusem tej powieści jest to, że poznajemy historię z perspektywy dzieci. Możemy przekonać się, co robią z nimi poszczególne etapy rozpadu rodziny. Jak sobie z tym radzą albo nie radzą. Rozwód w końcu wywraca ich życie do góry nogami. Cały poukładany świat legł w gruzach. Myślę, że ta książka może pomóc młodym czytelnikom, których rodzice właśnie się rozwodzą. Będą w stanie wejść w ich buty. Może i czasem nieco zgrzytały mi dialogi, ale koniec końców polubiłam te dzieciaki i nie było mi obojętne to, co się z nimi stanie. Chciałam, żeby na nowo odnalazły spokój. Bardzo dobrym pomysłem było również umieszczenie na końcu powieści numerów kontaktowych dla dzieci, które potrzebują pomocy

To była trudna emocjonalnie historia. Nie zliczę, ile razy miałam ochotę, żeby potrząsnąć rodzicami albo którymś z dzieci. Tyle że za moment nachodziła mnie refleksja, że mnie z perspektywy fotela łatwo jest pewne rzeczy oceniać, a pojęcia nie mam, jak zachowałabym się na ich miejscu. Nawet nie spodziewałam się, że ta książka mnie tak rozłoży na łopatki. To bardzo ciężki kaliber, ale warto mieć ją na uwadze. Pokazuje, jak trudne wydarzenia z życia mogą odbić się na zdrowiu i do czego może doprowadzić zaniedbanie emocjonalne. To przestroga dla dorosłych i ręka wyciągnięta w stronę dzieci.

Laura, Leon i Lena żyli beztrosko do czasu, aż rodzice nagle zaczęli się...

Przed najstarszą z rodzeństwa Laurą niebawem matura, Leo uczęszcza do liceum, a najmłodsza Lena do podstawówki gdzie doskonale radzi sobie z nauką. W ich domu od jakiegoś czasu czuć zmiany, między rodzicami nie dzieje się dobrze, czuć chłód, widać nieporozumienia. Pewnego dnia rodzeństwo dowiaduje się, że wszystko się zmieni. Rodzice oznajmiają, że się rozwodzą, a ojciec wyprowadza się z domu. Jak zareagują na to dzieci? Jak poradzą sobie z nową rzeczywistością? Czy rodzice pomogą im przez to przejść?

Rozwód jest czymś bardzo trudnym dla dziecka i wiem, co mówię, moi rodzice się rozwiedli. To czas, kiedy często nieświadomie próbują „przeciągnąć” dziecko na swoją stronę, zamiast pomagać mu pogodzić się z tym, co się dzieje, dokładają. W książce trójka rodzeństwa musi sobie poradzić w takiej sytuacji. Bardzo podobało mi się, jak autorka wszystko zobrazowała, pokazując wiele prawdy, a jednocześnie podpowiadając jak sobie z tym poradzić.

Moim zdaniem książka będzie świetnym prezentem dla starszych dzieci, które znajdą się w takiej sytuacji. Poznając historię Laury, Leo i Leny, zobaczą, jak to u nich wyglądało. Ze swojej strony polecam.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - https://anka8661.blogspot.com/2022/06/popekanezyciewydawnictwoharpercoll.html

Książek młodzieżowych na polskim rynku jest naprawdę bardzo dużo. Nie wszystkie dotykają typowo rozrywkowych tematów, co także zasługuje na uwagę. Nie da się ukryć, że bardzo ważne są także wydania poruszające niezwykle ważne tematy. Jednym z nich jest rozwód rodziców, który może mieć miejsce z różnych powodów. W tym wydaniu poruszony został właśnie taki temat, który pokazuje, że w tym przypadku warto zwrócić uwagę na emocje dzieci, a nie mszczenie się na swoim partnerem, gdyż to do niczego dobrego nie prowadzi.
Głównymi bohaterami jest trójka bohaterów, którzy już w wakacje zauważyli, że między ich rodzicami zaczęło się gorzej dziać. Matka dzieci skupiła się na własnych emocjach i chęci odegrania się na mężu. W tym przypadku zupełnie zapomniała o zwróceniu uwagi na to, jak w tej sytuacji czują się jej dzieci. Czy kobieta w porę się opamiętała i zrozumiała co jest w tej sytuacji najważniejsze? Jak zareagował na to mąż i ojciec?

Jest to typowo młodzieżowe wydanie, jednak powinno zostać ono przeczytane przez rodziców, którzy mają w planach się rozstać. Joanna Jagiełło pokazuje w niezwykle przystępny sposób jak mogą wyglądać relacje między rozchodzącymi się małżonkami. Wydanie nie jest za obszerne i przedstawienie całości w fabularyzowanej formie jest niewątpliwie zaletą tej publikacji. Warto polecać dalej takie ciekawe pozycje i tak też będę robić. Serdecznie zachęcam do lektury nawet gdy w tej chwili jest nieaktualny. Zawsze można wesprzeć kogoś kogo rodzice się rozstają.

Niedawno swoją premierę miała najnowsza książka Joanny Jagiełło „Popękane życie". Autorka tej powieści jest polską pisarką, anglistką oraz poetką, która opublikowała wiele innych znanych książek takich jak: „Urodziny", które znalazły się w ścisłym finale 28. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. W ciągu jej kariery wiele dzieł pani Joanny zostało nagrodzone oraz wyróżnione.

W „Popękanym życiu" czytelnik poznaje historię trójki dzieci, których życie nagle zaczyna się kruszyć. Dzieci zaczynają zauważać chłód między swoimi rodzicami, w ich relacji już od dłuższego czasu nie dochodzi do porozumienia. Częste kłótnie doprowadzają do wyprowadzenie się ojca z domu oraz rozwodu rodziców. Laura, Leon oraz Lena muszą się pogodzić z rzeczywistością, w której nie ma ciepła rodzinnego, którym zawsze ich obdarzali rodzice.

Joanna Jagiełło w swojej powieści porusza ważny temat związany z relacjami rodzinnymi oraz z bezradnością w sytuacjach, z których nie ma wyjścia. Autorka ukazuje częsty problem rozwodów oraz przedstawia czytelnikowi prawdziwe uczucia dzieci, których życie już nigdy nie będzie takie same. W momencie, gdy rodzinna zaczyna się rozpadać, każdy z dzieci radzi sobie na swój sposób. Na początku wydaje się, że wszystko można naprawić. Niestety sytuacja bardzo źle wpływa na samopoczucie dzieci, każdy z nich reaguje inaczej – agresją, smutkiem oraz poczuciem osamotnienia. Ukazane jest też poczucie winy, którym dzieci same siebie obarczają, gdyż każdy z nich szuka problemu w sobie.

„Popękane życie" Joanny Jagiełło to bardzo uczuciowa powieść, która wskazuje nam, że mimo różnych przeszkód musimy iść dalej. Autorka jak nikt rozumie uczucia dzieci odsuniętych od rodziców, gdyż sama urodziła się dwa lata po rozwodzie. Ze względu na przesłanie oraz historie pochłaniającą czytelnika mogę polecić książkę każdemu chętnemu czytelnikowi.
N. Y.
Szkolny Klub Recenzenta

• Literatura młodzieżowa
  • Samodzielne
  • Współpraca

Dodaj cytat z książki Popękane życie