Ta jedna gwiazda

Novae Res
2019-06-17
2019-06-17

Na półkach: , , , , , , ,

Urocza historia chłopaka fascynującego się astronomią oraz dziewczyny której hobby jest fotografia, spotykają się na kursie fotografii i od tego momentu stają się nieodłącznym elementem swojego życia. Historia jest na swój sposób urocza. Momentami smutna ze względu na chorobę głównej bohaterki. Zakończenie tej książki jest niestety je słabym punktem. Słuchając jej nawet się nie spostrzegłam, że właśnie słucham epilogu. Jest ono bardzo krótkie i szybkie. Główny bohater Tom o śmierci swojej przyjaciółki- Skye- dowiaduje się od kolegi. Trochę słabe- rozumiem, że prawdziwe jednak czegoś mi tutaj zabrakło. Jednak ze względu na to, że jest to debiut to przymknę na to oko i zaliczę tę książkę do kolekcji książek, które mi się spodobały. Serdecznie polecam wszystkim (nawet nastolatkom),którzy szukają smutaska na jeden dzień. :)

Książka jest ok. Ani mnie grzała, ani nie zmroziła. Nie była zła, ale nie była też szczególnie dobra. Mam nawet wrażenie, że była trochę krótka, ale może to i dobrze.
Jest tam mały trigger. Typowy.
Ogólnie książka na raz i w moim odczuciu raczej jak się nie ma czegoś innego do czytania.

Jest tam mały trigger. Typowy.

"Ta jedna gwiazda" to przyjemna młodzieżówka o zaufaniu, spełnianiu swych marzeń i walce z chorobą. Wszystko to okraszone fotografią. Szybko się ją czyta, chociaż ostatnie zagrania pozostawiają lekki niesmak. Są zwyczajnie sztampowe. Schemat powielany w wielu powieściach. Jednak zważywszy na fakt, że był to debiut autorki - nie jest źle.

Ta książka jest piękna, napisana cudownym językiem, trochę aż poetycka. Czasami nadto moralizatorska, ale słucha się jej tak dobrze, że nie sposób odłożyć. Fajni bohaterowie, świetny wątek fotografii i zatrzymywania w pamięci chwil. A te wszystkie porównania do gwiazd? Cudo!

Ale z drugiej strony ona jest tak kompletnie oderwana od rzeczywistości... Główna bohaterka jest śmiertelnie chora, ale tego w ogóle nie czuć - od tak zarysowane dla kontekstu. Nie wierzę w tę chorobę, nie mam świadomości, choć wszystkie znaki ku temu wskazują. Ale ona się po prostu nie zachowuje jak ktoś, komu zostało kilka miesięcy życia... No i to zakończenie po łebkach...

Wiem, że to debiut i doceniam, bo ta historia ma ogromny potencjał! Jestem ciekawa, jak autorka rozwinie swój warsztat, bo początki są dobre i jest nadzieja, że w przyszłości się to rozwinie! (:

W maju miałam okazję zapoznać się z dwoma debiutami młodych dziewcząt - co ciekawe, obie pochodzą z tego samego miasta i są na podobnym etapie edukacyjnym. Jak wypadły ich debiuty?

Nie jestem fanką zmieniania imion przez pisarzy, zwłaszcza tych polskich. Choć jest to w pewien sposób zrozumiałe, kiedy debiutuje młoda osoba i nie jest do końca pewna "jak to wypadnie", "czy nie będzie siary". W przypadku Tiny Berk wypadło o wiele lepiej niż "całkiem nieźle", dlatego Agato - nie wstydź się swojego imienia i nazwiska przy kolejnych tytułach! :) Choć w dalszej perspektywie może to być niezły chwyt marketingowy, może nawet uchyli drzwi do kariery na zagranicznych rynkach.

Muszę przyznać, że "Ta jedna gwiazda" zrobiła na mnie duże wrażenie. Już dawno głos młodego pokolenia nie zabrzmiał tak dojrzale w ważnych dla niego tematach. Mam nadzieję, że autorka nie zaprzepaści talentu i dalej będzie nad nim pracować, bo naprawdę jest nad czym!

Pierwsze co mi się skojarzyło, to duże podobieństwo do "Gwiazd naszych wina" Johna Greena. Zakładam, że tytuł dobrze jest znany autorce, skoro był książkowym i kinowym hitem raptem 5 lat przed jej debiutem. Zarówno ogólny koncept historii, narracja oczami Toma i Sky, czy nawet pewne pomysły i język obu książek są do siebie bardzo podobne.

Wszystko to jednak jest do wybaczenia, ponieważ Tina Berk wykonała kawał porządnej roboty. Widać, że autorka wszystko dokładnie przemyślała tak, że jedno wynika z drugiego. Główni bohaterowie nie są z papieru, szczególnie Tom Auggie został dobrze narysowany, nawet język postaci ściśle wiąże się z jej zainteresowaniami. Całość czyta się bardzo szybko i z zaciekawieniem, a bohaterowie angażują nas w swoje przemyślenia (nierzadko naprawdę dużo głębsze niż w niejednej "dorosłej" obyczajówce!) i perypetie - co chyba jest kluczem do serca czytelnika.

Podobają mi się też zgrabnie zakamuflowane lokalne smaczki, dostępne dla tych, którzy pochodzą z Włocławka i znają jego tajemnice.

Nie pozostaje więc nic więcej, jak pogratulować Agacie udanego debiutu i czekać na następną książkę, która potwierdzi jej umiejętności, a w czytelniku rozpali głód kolejnych książek jej pióra.

Mam też wielką nadzieję, że wkrótce doczekamy się ich wydania w porządnym wydawnictwie z porządnym kontraktem, na który zasługuje ta obiecująca młoda autorka.

Bardzo udany debiut. Nie mogę się doczekać kolejnych książek tej młodej autorki.

Czasami można się dobrze uśmiać, chociaż na końcu płakałam 😌

Czasami można się dobrze uśmiać, chociaż na końcu płakałam 😌

Jestem bardzo pozytywnie zaskoczona. Myślałam, że to będzie zwykły nastoletni romans i koniec, który można przewidzieć. Napisana jest językiem, który każdemu by pasował, bo jest on lekki. Nie da się oderwać od tej książki. Naprawdę dobra pozycja. Myślę, że zostanie w mojej pamięci.

Ksiazka niedającą się od siebie oderwać polecam

Ksiazka niedającą się od siebie oderwać polecam

W książce ujęła mnie szczerość jej przekazu i sposób wyrażanie emocji przez głównych bohaterów, który jest pozbawiony kalkulacji, obaw oraz nieuzasadnionych lęków. I właśnie w tym bezpretensjonalnym tonie widzę największy atut tej młodzieżowej powieści. Gratuluję przy tym autorce bardzo udanego debiutu, jednocześnie życząc jej kolejnych publikacji. Realizacja marzeń jest czymś pięknym, podobnie jak nieoczekiwana i nieoczywista miłość Toma oraz Skye. Cóż, podobno "wszystko się może zdarzyć". Trudno w to nie uwierzyć.

Recenzja książki na stronie:

• Przeczytane jako ebook