Audrey Hepburn w blasku sławy

Okładka książki Audrey Hepburn w blasku sławy Juliana Weinberg
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Audrey Hepburn w blasku sławy
Juliana Weinberg Wydawnictwo: Znak Horyzont Seria: Wyjątkowe kobiety literatura piękna
Wyjątkowe kobiety
Emilia Skowrońska

Wyróżniona opinia i

Audrey Hepburn w blasku sławy

przeczytanych książek 646 napisanych opinii 310

Ojej. Niby fajna, ciekawa, ale nie umiem czytać opowieści o czyiś uczuciach, wyborach, decyzjach, słowach, jeśli nie są spód pióra tej właśnie osoby. Dam 5. Bo dobrze się czyta, ale nie będę już sięgać po takie formy biografii. Osobiście już wolę suche fakty, niż czytanie słów i myśli i poczynań, które być może Audrey nigdy by nie powiedziała, pomyślała i zrobiła, ale rozumiem wysokie oceny innych czytających i polecam. Tylko to nie dla mnie.

Trochę zaskoczyła mnie ta pozycja. Historię Audrey Hepburn planowałam zacząć od biografii napisanej przez jej syna, jako bardziej wiarygodnego źródła. Tą książkę otrzymałam w prezencie i w końcu zdecydowałam się za nią zabrać. Na początku przeszkadzał mi trochę taki pomieszany styl. Z jednej strony lekka powieść, a z drugiej fakty i nazwiska w każdym możliwym momencie, przez co miałam ochotę przerwać czytanie. Im dalej jednak, tym historia robiła się ciekawsza i dałam się wciągnąć. Myślę, że to w dużej mierze zasługa samej postaci aktorki, jej ciepłego charakteru. Dzięki temu pisarka mogła skupić się na bardziej uczuciowym przedstawieniu Hepburn. Ostatecznie muszę przyznać, że książka mnie urzekła i spędziłam z nią naprawdę dobry czas.

Historię o tak wspaniałej postaci jak Audrey Hepburn nie można zepsuć. Tak myślałam, jak kupowałam książkę. Miałam rację.
Książka zaskoczyła mnie masą emocji i ani minuty przy niej się nie nudziłam. Wręcz żałowałam, że nie była dłuższa.

Na serię „Wyjątkowe kobiety” zwróciłam uwagę przy okazji książki o Edith Piaf. Bardzo lubię fabularyzowane biografie, które czyta się jednym tchem niczym powieść trzymającą w napięciu. Pełna faktów, jednak bez tej oszczędnej, rzeczowej i konkretnej formy – piękna opowieść, która porywa czytelnika. Póki co, seria obejmuje cztery powieści o życiu Edith Piaf, Fridy Kahlo, Audrey Hepburn oraz Marii Callas. Książki napisane przez różne autorki i mam nadzieję, że nie jest to jeszcze ich ostatnie słowo.

Audrey Hepburn zrobiła na mnie ogromne wrażenie przy okazji oglądania jej najbardziej znanego filmu czyli „Śniadania u Tiffaniego”. Genialnie wykreowała postać Holly Golightly, którą już zawsze miałam przed oczami czytając opowiadanie Trumana Capote. Świeża, oryginalna, dowcipna, eteryczna, elegancka, skromna, śliczna, intrygująca – zapadająca w pamięć na zawsze. Zdecydowanie ponadczasowa, jednak zupełnie niedzisiejsza – Perła Złotej Ery Hollywood.

C.D.: https://czytany-blog.blogspot.com/

Hmm.... Mam dylemat z tą pozycją. Z jednej strony czyta ją się szybko, ale z drugiej strony zbeletryzowana opowieść o Audrey jak i styl autorki mnie nie przekonywują. Jest to bardziej opowieść o prywatnych, uczuciowych problemach gwiazdy niż taki stricte rys biograficzny.

„Audrey Hepburn w blasku sławy” Juliany Weinberg to czwarta książka z serii „Wyjątkowe kobiety” od Wydawnictwa Znak Horyzont. Na tą część czekałam najbardziej, bo Audrey Hepburn to moja ulubiona gwiazda Złotej Ery Hollywood. Według mnie ta książka jest też najlepsza i najbardziej emocjonująca ze wszystkich części, ale tu mogę nie być obiektywna.😊
Jest to powieść biograficzna, która skupia się bardziej na pokazaniu aktorki od tej prywatnej strony. Poznajemy Audrey od bardzo wczesnej młodości, kiedy to musiała się zmagać z wojną oraz głodem. Te dramatyczne doświadczenia, a do tego brak ojcowskiej miłości odcisnęły piętno na całym jej dorosłym życiu, rzutując na jej samoocenę i relacje z mężczyznami. Wojna zniszczyła jej marzenia o staniu się primabaleriną, ale nieoczekiwanie los pokierował ją w stronę filmu, gdzie szybko zdobyła sławę. Jednak sława nigdy jej nie pociągała. Pragnęła tego, czego nie miała jako dziecko z rozbitej rodziny. Pragnęła szczęśliwej miłości, gromadki dzieci i rodzinnego domu na wsi. Tylko czy jej pragnienia się ziściły? Czy można pogodzić wielką karierę z marzeniami o szczęśliwej rodzinnie?
To opowieść nie tylko o wielkiej i jednocześnie skromnej gwieździe kina, ale przede wszystkim opowieść o kobiecie, która pragnie miłości i szczęśliwej rodziny. Mimo wielkiej sławy Audrey przeżyła wiele osobistych dramatów i niepowodzeń, jednak cały czas znajdowała w sobie siłę, aby się nie poddawać i walczyć o to czego pragnie najbardziej.
Książkę czyta się bardzo szybko i przyjemnie. Jest napisana w lekkim stylu, a wydarzenia są przedstawione chronologicznie co ułatwia czytanie.
Seria "Wyjątkowe kobiety" jest naprawdę wyjątkowa, a każda z książek warta polecenia. Tą również Wam gorąco, polecam naprawdę warto przeczytać!

Jest to powieść...

Kiedy słyszę nazwisko Audrey Hepburn, to mam przed oczami słynną scenę ze „Śniadania u Tiffany’ego”.

„Audrey Hepburn w blasku sławy” to już czwarta książka z serii „Wyjątkowe kobiety” i w moim odczuciu najlepsza, zarówno pod względem opowiadanej historii, jak i emocji, jakich mi dostarczyła. Patrząc na uśmiechniętą twarz aktorki w filmach i na zdjęciach nie spodziewałam się, że w jej życiu było tyle walki i cierpienia. Bo choć ciężką pracą osiągnęła olbrzymi sukces zawodowy stając się jedną z najbardziej wielbionych gwiazd ówczesnego kina i występując u boku największych amantów, to jej życie osobiste usłane było cierniami, nie płatkami róż.

Już jako dziecko zaznała głodu w okresie drugiej wojny światowej i odrzucenia ze strony ojca, który opuścił ją we wczesnym dzieciństwie i nie szukał z nią kontaktu. Te doświadczenia wywarły piętno na całym jej życiu rzutując na jej samoocenę i relacje z mężczyznami. Wojna zniszczyła jej marzenia o staniu się primabaleriną, ale nieoczekiwanie jej kariera poszybowała w kierunku filmu, gdzie szybko zdobyła sławę.

Sama pochodząc z rozbitej rodziny pragnęła założyć własną, marząc o dzieciach i domu na wsi. Niestety podobnie jak związki z mężczyznami, tak i starania o dziecko przyniosły jej masę cierpień.

Czy była szczęśliwa? Z pewnością były takie momenty, szczególnie gdy po wielu niepowodzeniach doczekała narodzin upragnionych dzieci. Jednak jej życie osobiste przyniosło więcej smutku niż radości.

To opowieść o kobiecie, która znakomicie potrafiła grać gwiazdę wielkiego formatu, zachwycać elegancją, wdziękiem i młodzieńczą świeżością. Profesjonalistce, która zawsze wywiązywała się z filmowych zobowiązań dając z siebie wszystko. To też opowieść o kobiecie, której mimo wielu osobistych niepowodzeń i cierpień nie zabrakło siły, by walczyć o siebie, swoje szczęście i to, co miało dla niej największą wartość – rodzinę, nie sławę. To bardzo intymna historia i czasami wręcz czułam, że zbyt wiele szczegółów zostało odsłoniętych, ale dzięki temu okazała się ona tak autentyczna i poruszająca.

Godna uwagi biografia. Dawno takiej nie czytałam. Polecam każdemu, kto chce poznać nie tylko "suche fakty" jak i również osobowość oraz uczuciowość wspaniałej aktorki.

Całkiem fajna. Audrey Hepburn to wspaniała postać. Warto poznać jej biografie.

Całkiem fajna. Audrey Hepburn to wspaniała postać. Warto poznać jej biografie.

Przyjemne czytadełko w formie biografii.

Przyjemne czytadełko w formie biografii.

• Biografie
  • Przeczytane w 2022