Niepokorna niezłomna Krystyna Skarbek

Okładka książki Niepokorna niezłomna Krystyna Skarbek Monika Koszewska
Okładka książki Niepokorna niezłomna Krystyna Skarbek
Monika Koszewska Wydawnictwo: I.D. Media Agencja Wydawniczo-Promocyjna, kryminał, sensacja, thriller
Niepokorna niezłomna Krystyna Skarbek
I.D. Media Agencja Wydawniczo-Promocyjna,
2022-01-13
2022-01-13
fakty obyczajowa historia prawdziwa bohaterka

Skończyłam czytać książkę "Niepokorna niezłomna Krystyna Skarbek" napisaną przez Panią Monikę Koszewska.

Historia Krystyny , która jest naprawdę silną kobietą, działającą w brytyjskich służbach. W swojej pracy wywiadowczej posługiwała się pseudonimem Christine Granville. Za swoją odwagę i męstwo została odznaczona licznymi tytułami i medalami, niejeden mężczyzna mógłby jej zazdrościć niezłomności i odwagi. Uwielbiała mężczyzna, lubiła się z nimi zabawić. Miała dwóch mężów i licznych kochanków. Bardzo podobał mi się wątek miłosny, nadaje to książce więcej emocji.

Monika Koszewska w swojej powieści w umiejętny sposób pokazuje nam życie Krystyny Skarbek i kawałek historii Polski. Książka świetna , pochłonełam ją w pare godzin.

"Niepokorna niezłomna Krystyna Skarbek" to błyskotliwa opowieść o niezwykłej kobiecie, pierwszej agentce specjalnej w brytyjskich służbach. Nie można powstrzymać się od zachwytu nad jej życiem i wyczynami. Skarbek alias Christine Granville była kobietą pełną pasji, niezłomną, niepokorną, gotową do poświęceń.

Czytając książkę poznajemy kobietę, która żyła na krawędzi i dla której zwykłe, rutynowe życie było nudne. Od najmłodszych lat gardziła autorytetami i konwenansami, przekraczając granice, gdziekolwiek się udała. Christine wierzyła w odegranie aktywnej roli w podważeniu nazistowskiej kontroli nad jej ukochaną ojczyzną dlatego w lipcu 1940 r wstąpiła do SOE. Rzucana od Warszawy, przez Węgry, Stambuł, Kair, po Francję Vichy walczyła z Hitlerem i jego zwolennikami. Opowiadanie jej historii jest jak opowiadanie historii całej wojny. To naprawdę wciągająca i wzruszająca książka aż do tragicznego zakończenia..

Książka jest płynna i wciągająca, napisana z wyrafinowaniem, pasją. Bardzo zwięźle i dowcipnie, kiedy było to wymagane. Naprawdę świetnie się ją czyta.

Czytając książkę poznajemy kobietę, która żyła na krawędzi i dla...

Na półkach: , , , , , , ,

Znakomita opowieść o niezwykłej kobiecie, ulubionej agentce Churchilla, inspiracji Fleminga - twórcy Bonda, hrabiance Krystynie Skarbek - Christine Granville. Wartka akcja, okraszona komentarzem narratorki - głównej bohaterki. Znakomita lektura, która czyta się sama, a do tego rzetelny reaserch autorki, która stara się dzielić z czytelnikiem zdobytą wiedzą na każdym kroku.

Krystyna Skarbek była pierwszą polską agentką w brytyjskim wywiadzie, Winson Churchill nazywał ją swoją najlepszą agentką. Można spotkać nawet takie określenie jak: pierwowzór Jamesa Bonda. W czasie wojny kobieta działała na frontach: wschodnim, zachodnim i na Bliskim Wschodzie.

"Nieraz się zastanawiałam, jak bardzo wyprali nam mózgi, że z miłej, towarzyskiej dziewczyny przemieniłam się w bezwzględną kobietę."
Historia rozpoczyna się bardzo dynamicznie. Przenosimy się do żeńskiego gimnazjum, w którym wybucha afera. Okazuje się, że jedna z dziewcząt Skarbkówna podpaliła szaty liturgiczne księdza. Rodzice Krysi gęsto się tłumaczą z zachowania córki, jednak skutkiem takiego zachowania jest wydalenie dziewczyny ze szkoły.

Krysia jest oczkiem w głowie swojego taty, warszawskiego bankieta, z którym spędza czas na nartach, na koniach. Ojciec jest jej pierwszym nauczycielem, który zaszczepia w niej miłość do ojczyzny. Niestety sielanka nie trwa długo, ojciec Krysi umiera, a ona musi ułożyć sobie życie bez jego wsparcia. Dodatkowym problemem stają się pozostawione długi. Jesteśmy świadkami jak Krysia szuka męża, jak zaczyna pracę w wywiadzie, co się z nią działo w czasie wojny oraz jakich trudnych misji się podjęła.

Skarbek to bohaterka, którą polubisz od samego początku: szalona, namiętna, z ciętym językiem, kochająca adrenalinę. Dziś można by było powiedzieć: kobieta z jajami (przepraszam za to określenie). Bardzo podobał mi się wątek miłosny, nadaje to książce więcej emocji.

"Dzisiaj nikomu nie można ufać, każdy nowo poznany, ale też najlepszy przyjaciel, może przejść na złą stronę mocy i być największym wrogiem."
Rzadko sięgam po książki historyczne, dlatego miałam obawy czy to literatura dla mnie. Na szczęście autorka nie zanudza czytelnika nudnymi opisami, faktami. Fabuła napisana jest w większości za pomocą dialogów, dlatego można poczuć się jakby oglądało się film, a taki sposób pisania sprawia, że książkę dosłownie się pochłania. Ogromnym plusem jest narracja pierwszoosobowa, lekkie pióro autorki i szybkie prowadzenie akcji. Gdyby książki historyczne były pisane w taki sposób, na pewno częściej bym po nie sięgała.

Dzięki Monice Koszewskiej miałam okazję przenieść się w lata 30-te i 40-te, poznać bardzo ważną osobę, która żyła naprawdę. Przyznam się szczerze, że słyszałam wcześniej to nazwisko, ale nie umiałam tej osoby umieścić w czasach historycznych. Postać Krystyny tak mnie zaciekawiła, że zaczęłam szperać w google, oglądać zdjęcia. Myślę, że to największy komplement dla autorki - osoba taka jak ja, która nie interesuje się historią (mam awersję po nauczycielce z liceum) sama z siebie zaczyna pogłębiać swoją wiedzę w danym temacie. Książka pozostawiła po sobie niedosyt, jak dla mnie mogłaby być jeszcze... grubsza.

Krystyna Skarbek jest młodą, szaloną, kochającą adrenalinę i mężczyzn kobietą, która po śmierci swojego ojca, ima się różnych prac. Dzięki nim, po wybuchu IIWŚ, ma szerokie kontakty i całkiem dobrze sobie radzi. Stanowczość i odwaga dziewczyny sprawiają, że jest jedną z najbardziej docenianych agentek brytyjskiego wywiadu.

Z zapartym tchem obserwujemy jej przygody i szalone pomysły życia zawodowego osadzonego w wojennych realiach. Ale nie tylko… Autorka zaskakuje nas rozbudowanym wątkiem miłosnym. Burzliwe życie uczuciowe, namiętność, mężczyźni byli dla Krystyny chlebem powszednim.

„Niepokorna niezłomna Krystyna Skarbek” łączy w sobie kawał dobrej historii, gorące uczucia i gwarantuje przeżycie niesamowitej przygody. Zakończenie nie cieszy i pozostawia wiele niewiadomych, ale cóż… taki scenariusz napisało życie.

Wstyd się przyznać ale do tej pory nie znałam zbyt dobrze osoby Krystyny Skarbek. Nie wiem czy zawiodły lekcje historii, moja pamięć czy brak zainteresowania, ale dopiero dzięki książce Moniki Koszewskiej mogłam lepiej przyjrzeć się tej kobiecie. Historia na tyle mnie zaciekawiła, że musiałam poszperać w internecie w poszukiwaniu interesujących faktów na temat jej życia....

Wstyd się przyznać, ale o Krystynie Skarbek po raz pierwszy usłyszałam, sięgając po powieść Moniki Koszewskiej Niepokorna Niezłomna Krystyna Skarbek. Autorka przedstawia w niej biografię tej znanej kobiety szpiega. Biografię niecodzienną, niesztampową, tak różną od tych licznych dzieł biograficznych. Kim naprawdę była Krystyna Skarbek? Polską agentką brytyjskiej tajnej służby Kierownictwa Operacji Specjalnych SOE i wywiadowczynią Secret Intelligence Service SIS. W swojej pracy wywiadowczej posługiwała się pseudonimem Christine Granville. Stacjonowała na Węgrzech, w Słowacji, Francji, jak również w odległym Kairze. Za swoją odwagę i męstwo została odznaczona licznymi tytułami i medalami, niejeden mężczyzna mógłby jej zazdrościć niezłomności i odwagi.
Krystyna Skarbek sama opowiada nam swoją historię, jest narratorem tej opowieści. Zabieg znakomity, znamy szczegóły z jej życia, o których oficjalne biografie czasami milczą i pomijają. Mamy emocje i wrażenia z pierwszej ręki, na gorąco, bardzo osobiste i intymne, ogromnie wzruszające i przepełnione emocjonalnością. Poznajemy kobietę piękną, za którą każdy mężczyzna się oglądał, czy to przyjaciel czy wróg. Niesamowita uroda przysparzała jej czasami kłopotów, ale też potrafiła wyciągnąć ją z licznych opresji. Ponadprzeciętnie inteligentna, wrażliwa i nieskruszona, bojowniczo nastawiona do wykonywanych zadań i misji. Odważna i stanowcza, potrafiła mężczyzn ustawiać do pionu, ucinając wszelkie zbędne dyskusje, podejmowała szybkie i czasami ryzykowne decyzje. Była wzorem godnym do naśladowania zwłaszcza dla mężczyzn, którzy często w obliczu zagrożenia stawali się malutcy i pokorni. Ale nie ona. Namiętna kochanka, lubiła dobrze się zabawić z mężczyznami, nad wyraz kochliwa. Miała dwóch mężów i licznych kochanków, w obliczu wojny pragnęła czuć obok ciepło namiętnego mężczyzny. Po wojnie imała się różnych zajęć, jej dotychczasowe życie w biegu nie pozwoliło jej nigdzie na dłużej zagrzać miejsca. Nie potrafiła się odnaleźć w nowej powojennej rzeczywistości. Była kelnerką, sprzedawczynią, dziennikarką czy stewardessą na statku. Oburzające jest fakt, w jaki sposób odeszła z tego świata. Przeżyła wojnę, okupację, aresztowania i tortury czy posądzenia o zdradę, a nie potrafiła poradzić sobie z nachalnym, bezgranicznie zakochanym w niej mężczyzną …
Prawie cała historia to same dialogi, szybkie sceny, nieustanna zmiana miejsca i scenerii. Trzeba być uważnym, aby się nie zagubić w szybkim tempie i przeskokach czasowych. Krótkie rozdziały są odzwierciedleniem epizodów z życia bohaterki, akcji i zdarzeń, w których uczestniczyła. Przekazaniem historii przez samą bohaterkę sprawia, że czytelnik jest blisko całej akcji, ma możliwość wczuć się w rolę i położenie bohaterki, bardzo udzielają mu się jej emocje i przeżycia. Odbiorca żyje życiem Krystyny Skarbek, sam jest bohaterem tej czarującej opowieści. Spotkanie z Krystyną Skarbek w tej formie skłania czytelnika do sięgnięcia po więcej, do zgłębienia jej losów. To bohaterka, z którą trudno się rozstać. Warto brać z niej przykład, jest znakomitym wzorem do naśladowania. Jej optymizm jest zaraźliwy. Otwierał wszystkie zamknięte drzwi i pozwalał rozwiązywać sprawy, które wydawały się przegrane i niemożliwe do realizacji. Ale oczywiście nie dla niezłomnej Krystyny Skarbek.
Znakomita historia, z pełnym przekonaniem zachęcam do poznania losów Krystyny Skarbek od kuchni, pełnych intymności i wewnętrznej głębi.

Książka na pozór wygląda na grubą, jednakże czyta się ją błyskawicznie. Wartka akcja powoduje, że ciężko się od niej oderwać. Fascynują mnie czasy wojny i tego jak działały różnego rodzaju formacje a tu pokazano też jak to "wyglądało z innej strony". Od tej ludzkiej - Kobieta, jej uczucia, jej charakter, jej losy. Hrabianka, która wspomagała nasz kraj w walce z wrogiem. Wśród mężczyzn niedoceniana tak jak wiele walczących w tamtych czasach Kobiet. Niezłomna, niepokonana a finał - zaskakujący. Zostawiła po sobie wspaniały dorobek w postaci pięknej historii. Lekką ręką napisany tekst, Monika Koszewska świetnie przedstawiła tę barwna postać a opowieść w pierwszej osobie pozwala poniekąd utożsamiać się z bohaterką. W książce możemy zobaczyć Kobietę, która poprzez swoje wychowanie stała się niezłomna. Będąc nieco niesforna, przysparzająca czasem kłopotów rodzicom - była przez ojca uwielbiana. To dzięki niemu nauczyła się jazdy konnej i innych rzeczy, a brak ograniczeń ze strony rodziców sprawił, że będąc dorosłą nie czuła strachu i posiadała wiele cennych umiejętności. Kobieta umiejąca dosiadać konie, wspinać się po górach, niestrudzenie pokonywać dalekie odległości. Jestem dumna z tego, że Krystyna Skarbek była Polką. Polką o wielkim sercu, o wielkiej odwadze i wielkim zaangażowaniu. Hart ducha w niełatwych dla niej czasach, ogromny trud gdzie niejeden się poddał czy zginął. Robi tak wiele dla wielu pokoleń bo tak jej serce podpowiada. Wspaniała postać. Niedoceniana przez wielu. Cieszę się, że Monika Koszewska w taki sposób opisała jej przygody. Polecam!

Lektura książki skłoniła mnie do poszukiwania informacji na temat Marii Krystyny Skarbek, o której pochłonęłam ostatnio powieść biograficzną. Niezwykła kobieta, tajna agentka, namiętna kochanka, piękna i uwielbiająca życie na krawędzi.
Bardzo kontrowersyjna postać, do dziś nie wyjaśniono niektórych zagadek jej życia i śmierci. Patriotka czy zdrajczyni?
Powieść Moniki Koszewskiej Niepokorna niezłomna Krystyna Skarbek wiernie przedstawia życiorys bohaterki wywiadu brytyjskiego. Książkę przeczytałam szybko. Napisana jest lekkim, swobodnym językiem. Narratorem powieści jest sama Krystyna. Opowiada czytelnikom swoje życie w króciutkich rozdziałach, malujących poszczególne sceny z jej nietuzinkowego życia. Co bardzo mi się podobało – brak bogoojczyźnianego zadęcia i patosu, który ostatnio jest bardzo w modzie. Czyli można mówić czy pisać o miłości do ojczyzny bez padania na kolana, martyrologii i umartwiania się.
Kochała życie, kochała mężczyzn i kochała adrenalinę. Była namiętna i bezpośrednia, miała snobistyczne, szlacheckie naleciałości, ale budziła powszechną sympatię. Po ojcu odziedziczyła „temperament, poczucie humoru, skłonność do pakowania się w kłopoty i miłość do przygody.” Nie nadawała się do normalnego życia. Po demobilizacji miała problemy z ułożeniem sobie życia i pracą. Była asertywna i niepokorna, co powodowało konflikty w pracy.
Największą miłością jej życia był Andrzej Kowerski, także agent brytyjskiej SOE. Oboje walczyli o wolność i niepodległość w czasie II wojny światowej i oboje zostali niedocenieni przez polskie władze, zarówno krajowe, jak i emigracyjne. Boleli nad tą niesprawiedliwością, ale nasz naród często nie ceni tych, którzy przelewali dla niego krew.
„Nikt z nas nie pomyślał, że walczymy dla Polski, do której nie będziemy mieli powrotu. Jedyne, czego nie mogę zrozumieć, że polscy generałowie w Londynie oddawali ci cześć, a w Polsce jesteś persona non grata.”
Dziękuję Autorce za egzemplarz jej książki i możliwość poznania Krystyny Skarbek, niezwykłej kobiety i dzielnej bojowniczki z hitlerowski najeźdźcą, docenioną przez Wielką Brytanię i Francję, a w Polsce traktowaną jak zdrajczyni. Jesteśmy dziwnym narodem...

Powieść Moniki...

Dla szerszego grona czytelników, z mroków historii, postać Krystyny Skarbek wydobyła na światło dzienne Maria Nurowska. Jej książka "Miłośnica", spotkała się z dużym zainteresowaniem a kolejni pisarze, zafascynowani tą nietuzinkową kobietą, zaczęli tworzy własne opowieści o polskiej agentce, która prawie przez całą wojnę służyła w brytyjskim wywiadzie Secret Intelligence Service.

Swoją wersję historii o tej dzielnej, inteligentnej i odważnej kobiecie postanowiła opowiedzieć Monika Koszewska, autorka która debiut literacki ma już za sobą. "Niepokorna niezłomna. Krystyna Skarbek" to jej ósma książka. Zadanie postawiła sobie arcytrudne, biorąc pod uwagę jakie nazwiska już wcześniej podejmowały się tego wyzwania. Na pewno trzeba jej oddać iż włożyła dużo pracy aby jej opowieść była jak najbliższa prawdy historycznej. Ze szczegółami śledzimy więc na kartach książki zarówno akcje i zadania w które Krystyna Skarbek była angażowana jak i jej burzliwe życie prywatne - dwa małżeństwa i liczne romanse, łapiąc się na tym że jej historia bardziej przypomina film sensacyjny niż prawdziwe życie. Bo historia to zaiste filmowa i w filmowy sposób opowiedziana, co jednak w tym przypadku nie jest atutem tej powieści.
W 90% składa się ona z dialogów, które dla mnie często były niezrozumiałe. Tutaj utkwił mi w pamięci fragment jak bohaterka dostaje od swojego adoratora jakiś prezent. Wiemy, że nie są to diamenty (bo takie zdanie pada) i dowiadujemy się iż ten pomaga jej "to" założyć. Dopiero w następnym rozdziale domyślamy się, że były to (prawdopodobnie) koraliki imitujące perły, które zerwane przez Krystynę z szyi w trakcie ucieczki posłużyły do odwrócenia uwagi wrogiego patrolu.
Poza tym często trudno było dociec kto z kim rozmawia i jakie emocje towarzyszą wtedy bohaterom. Autorka bowiem wkłada w usta postaci zdania, które nie są opatrzone żadnym komentarzem z jej strony. Brak wtrąceń typu: wykrzyknęła zdenerwowana Krystyna, szepnął namiętnie Andrzej , powiedział dobitnie premier Churchill itd. Jest tylko zdanie kontra zdanie. To niestety nie jest film, aby czytelnik widział kto z kim rozmawiam i w jakiej atmosferze toczy się dyskusja. Bardzo przeszkadzało mi to w lekturze.
Poza tym Poszczególne rozdziały nie zazębiały się ze sobą. Stanowiły oddzielne obrazy, przez co historia nie płynęła swobodnie a lektura bardziej przypominała oglądanie albumy ze zdjęciami albo fotosów z filmu, jeśli już trzymamy się tych filmowych porównań.

Książką zostawiła po sobie niedosyt. Mimo, iż życie Krystyny Skarbek to fascynująca historia, to tutaj zabrakło odpowiednich umiejętności aby ciekawie ją przedstawić. Niemniej życzę autorce, aby nie ustawała w wysiłkach pracując nad warsztatem, bo widać że ma w sobie pasję, która zapewne nie pozwoli jej odłożyć pióra na długo.

Książka z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

Na targach była informacja, że to /bestseller/ ale w żadnych rankingach nie występuje. Ocena 2 tylko za ciekawostki historyczne, reszta bardzo słaba. Autorka sama sobie wydaje swoje książki, co jest najlepszym podsumowaniem recenzji.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

• Egz. recenzyjny
  • Odkrycie