Zabawna Flappy

2022-03-09
2022-03-09

Zabawna i wciągająca historia napisana pięknym językiem. Polecam

Zabawna i wciągająca historia napisana pięknym językiem. Polecam

Gdybym nie znała wcześniejszych książek S. Montefiore , to zapewne po kilku stronach zrezygnowała bym z czytania. Przeczytałam prawie wszystkie książki tej autorki, a większość stoi na mojej półce Ulubione:) Jednak " Zabawna Flappy" zostaje daleko w tyle, a właściwie zajmuje ostatnie miejsce, wśród utworów Montefiore. Pamiętam jak ,wiele lat temu, czytałam " Spotkamy się pod drzewem ombu " , czy " Szkatułkę z motylem" i z niecierpliwością czekałam na kolejne tłumaczenia wydawane przez wyd. ŚWIAT KSIĄŻKI.
Flappy... mnie bardzo rozczarowała, bo wcale nie była zabawna , a czasami wręcz śmieszna i irytująca.
Minusem jest też ciągłe powtarzanie imienia bohaterki i liczne literówki, które wynikają ze złej korekty .
Miało być zabawnie , ale według mnie nie wyszło:(

1975

Szczerze? Książka o niczym,ani fabuły ,ani akcji,a dialogi-szkoda gadać.Miało być lekko i zabawnie -ja nie zaśmiałam się ani razu.Szkoda czasu.

Zapowiadało się zabawnie, a okazało się nużąco. Nie dokończyłam czytania.

Zapowiadało się zabawnie, a okazało się nużąco. Nie dokończyłam czytania.

Santa Montefiore zupełnie mnie zaskoczyła powieścią „Zabawna Flappy”. Już sam tytuł i radosna w wymowie okładka sprawiły, że poczułam się zaintrygowana, bo autorka, której kilkanaście powieści już przeczytałam, słynie przecież z melodramatów, z akcją często rozpisaną na wiele lat i skupioną na wielkich namiętnościach, tragicznych miłościach i rodzinnych tajemnicach. Tymczasem do moich rąk trafiła książka niewielkich rozmiarów, której bohaterką jest drugoplanowa postać z wcześniejszej książki Montefiore „Kuszenie Gracie”.
Flappy to samozwańcza królowa niewielkiego miasteczka w hrabstwie Devon. Ma 60 lat, ciągle cieszy się niesłabnącą urodą, słynie z dobrego gustu, ma piękny dom i wydaje słynne na całą okolicę przyjęcia. Otacza ją wianuszek wpatrzonych w nią koleżanek, które bezkrytycznie akceptują wszelkie jej pomysły i widzą w niej uosobienie dobrego smaku i wyrafinowania. W pewnym momencie nad bohaterką zawisa groźba utraty tronu, bo do miasteczka wprowadzają się Hedda i Charles. Mają oni większy dom i nic nie robią sobie z zasad, którymi kieruje się Flappy. W dodatku wydają przyjęcie, które ma okazję stać się wydarzeniem sezonu. Dlatego Flappy musi działać i nie dopuścić do pozbawienia jej miejsca na towarzyskim piedestale.
Postać głównej bohaterki, stanowiąca oś fabuły, została odmalowana z użyciem pełnej palety barw. Autorka bardzo zabawnie demaskuje snobizm i płytkość Flappy, a także stawia ją w sytuacjach, w których ona sama przekonuje się, że jej mniemanie o sobie jako kimś lepszym od innych nie ma żadnych podstaw, podlega takim samym emocjom jak zwykli ludzie, do których niechętnie się zalicza. W dodatku jej pycha zostaje ukarana, co jest dla niej zbawienne.
Powieść o Flappy jest lekkim czytadełkiem na jeden wieczór i w porównaniu do wcześniejszych utworów Montefiore prezentuje przeciętny poziom. Pod koniec autorka popada w niepotrzebne moralizowanie, a akcja wyhamowuje, co mnie bardzo rozczarowało. Miałam nadzieję na jakieś efektowne bum, a tu tylko leciutkie puf.
Na wewnętrznej obwolucie okładki przeczytałam, że w przygotowaniu jest kolejna część pt. „Śledztwo Flappy”- może się skuszę.
Polecam jako niezobowiązujący przerywnik między bardziej wymagającymi lekturami.

Lekka i przyjemna książka, do przeczytania w jeden dzień.

Lekka i przyjemna książka, do przeczytania w jeden dzień.

Książka jest tak bezbarwna, jak opisywany przez Flappy bukiet, który zbyt długo stał na parapecie. Lubię lekkie książki, ale nawet w nich musi być jakaś sensowna fabuła, lub choćby klimat. Tu nie ma ani jednego ani drugiego. Po raz kolejny- szkoda życia na takie książki.

Nie jest to najlepsza książka tej autorki. Można przeczytać, ale za wiele nie wnosi. Nie zdążyłam się wczuć w tą historię, taka raczej opowiastka

Flappy jest samozwańczą królową swojego miasta: najlepiej ubraną, najmądrzejszą, najbardziej popularną. Podczas gdy jej mąż spędza każdy dzień na grze w golfa, ona zajmuje się domem, organizuje przyjęcia i spotkania w klubie książki.
Flappy planuje ostatnią imprezę w sezonie, gdy dowiaduje się, że do największej rezydencji w mieście wprowadzili się Hedda i Charles Harvey-Smith, a na domiar złego zamierzają urządzić powitalne przyjęcie. W mniemaniu Flappy, jej pozycja towarzyska jest zagrożona, a na to nasza bohaterka nie może pozwolić. Aby temu zapobiec kobieta postanawia zbliżyć się do Heddy. Wszystko jednak się zmienia gdy Flappy poznaje Charlesa, oczarowana jego urokiem zaczyna tracić kontrolę…

(cd recenzji na fb)

Zabawna lektura, a jednak całkiem życiowa.

Jeśli jest jakaś rzecz, w której Flappy była dobra... to jest nią WSZYSTKO. :)

Zabawna lektura, a jednak całkiem życiowa.

Jeśli jest jakaś rzecz, w której Flappy była dobra... to jest nią WSZYSTKO. :)

• Dobra obyczajówka
  • Obyczaj