Dwudziestka

Tomasz Żak Wydawnictwo: W.A.B. kryminał, sensacja, thriller
W.A.B.
2022-02-09
2022-02-09

Okładka książki Czego dusza zapragnie Danuta Awolusi, Przemek Corso, Jakub Ćwiek, Grzegorz Gajek, Joanna W. Gajzler, Aneta Jadowska, Magdalena Kubasiewicz, Jacek Łukawski, Jakub Małecki, Marcin Mortka, Paweł Radziszewski, Magdalena Świerczek-Gryboś, Milena Wójtowicz, Tomasz Żak
Czego dusza za... Danuta Awolusi, Prz...

Demony przeszłości

Prawda zawsze wyjdzie na jaw.

Tak dzieje się również w "Dwudziestce", czyli opowieści o dalszych losach pisarza Jakuba Jabłońskiego, jego żony Iwony, burmistrza Pałeckiego, który po wydarzeniach w "Trzydziestce" zostaje ministrem, oraz restauratora i... Niebezpiecznego Banana. Nowym bohaterem jest Dominik - dwudziestoletni chłopak, który w trakcie swojej zagranicznej podróży trafia przypadkowo na kogoś, kto przypomina zamordowanego Tomka Pałeckiego.

Fabuła jest dość szybka, ciekawa. Czyta się przyjemnie, lubię dodane fragmenty piosenek.

Prawda zawsze wyjdzie na jaw.

Kilku bohaterów, mieszające się wątki i czas w historii. Książka do wypożyczenia ale czy warta kupienia i trzymania w swoje „bibliotece”….. nie ma krwawej jatki, trochę przekleństw, chaosu, bez napięcia. Przeczytana, do tej historii już nie wrócę.

Jeżeli ktoś przypuszczał, że Żak nic gorszego od "Trzydziestki" nie napisze, wtem wjeżdża "Dwudziestka"....

Nie sądziłem, że może być tak źle. Było gorzej, było fatalnie.

Bohater (Jakub) chyba jest samym Żakiem, który czyta te wszystkie opinie na Lubimy Czytać o "30" i swój upust emocji daje w "20". Jak to sobie nie może poradzić z krytyką, jak to wszyscy się nie znają.

Tomek popłynął konkretnie (może pisał na tych samych tabsach, co Iwona ;)). Nieład i nieskład totalny.

Jak kilkoro z Was tutaj zauważyło, także i ja podchodziłem do niej na raty. Po trzecim podejściu byłym blisko zrezygonwania - takie to złe. Ale jakoś się zmusiłem i dobrnąłem do końca. Nie żebym był z tego zadowolony, bo koniec końców okazało się to być stratą czasu, ale odhaczone i można zapomnieć.

Nie polecam.

Nie sądziłem, że może być tak źle. Było gorzej, było fatalnie.

Czwarte podejście do drugiego tomu zakończyło się oceną siedem. Uważam, że na początku wkradł się chaos.

Poznajemy dalsze losy bohaterów, mimo "okropnej tragedii" radzą sobie świetnie. Do czasu, kiedy ktoś zaczyna ich nękać i szantażować. Chociaż nie w taki sposób jaki się wszyscy spodziewają: nie szantażują ich bo wiedzą co bohaterowie złego zrobili.. Dają ultimatum ! Albo zrobisz tak jak my chcemy albo zginie dla Was bliska osoba.

Ogólnie wielki chaos

"Dwudziestka" znakomicie dopełnia wydarzenia, które Żak opisał w pierwszej części. Wciąga, nie pozwala się oderwać i co najważniejsze, zaskakuje! Zdecydowanie warto.

Moje pierwsze spotkanie z autorem i pierwsze po latach z polską książką z gatunku fikcji. Jeżeli wszystkie takie są to bardzo dużo tracę! Dobrze zrobione nawiązania do obecnych czasów, akcja jest bardzo wartka i człowiek się nie nudzi. Polecam!

edit po przeczytaniu niektórych opinii:
nie miałam pojęcia, że jest to kontynuacja xD śmiało można czytać jako samodzielną książkę (ale teraz już wiem skąd ta ilość niedopowiedzeń na początku, jakbyśmy już wszyscy znali bohaterów (bo znamy..))

edit po przeczytaniu niektórych opinii:

Zdecydowanie lepsza, bardziej mi się podobała niż poprzedni tom

Zdecydowanie lepsza, bardziej mi się podobała niż poprzedni tom

Do połowy - słabiutko. Druga połowa wynagradza oczekiwania i nudę z pierwszej.

Do połowy - słabiutko. Druga połowa wynagradza oczekiwania i nudę z pierwszej.

Za duża plątanina wątków, zbyt częste przeskoki. Przez dużą część lektury ciężko połapać się kto jest kim. Końcówka trzyma w napięciu ale w sumie rozwiązanie oczywiste.

Drugi tom po debiutanckiej „Trzydziestce” to „Dwudziestka” Tomasza Żaka.

W książce mamy kilku bohaterów z pierwszej części plus sporo nowych twarzy. Kuba jest wziętym pisarzem kryminałów. Wraz z Iwoną wychowują córkę. Mamy również młodego studenta, który na plaży w Tajlandii robiąc zdjęcia pewnemu Polakowi pakuje się w kłopoty. Jakie niespodzianki szykuje dla nich przewrotny los?

Po przypomnieniu zarysu pierwszego tomu, drugi czytało mi się z jeszcze większą ciekawością (chociaż spokojnie książki można czytać niezależnie).
Autor pozostał wierny swojemu stylowi. Było sporo polityki i masa przekleństw. Osobiście lubię takie prowadzenie akcji a wielowątkowa intryga była na na prawdę wysokim poziomie.
Książka do połowy rozkręcała się dość spokojnie, tak aby później mocno zaskoczyć. Całość ciekawa, mocna. Dla mnie to 7/10.

Drugi tom po debiutanckiej „Trzydziestce” to „Dwudziestka” Tomasza Żaka.

• Audiobooki
  • AUDIOBOOK