rozwińzwiń

Walka "Familii" o reformę Rzeczypospolitej 1743-1752

Okładka książki Walka "Familii" o reformę Rzeczypospolitej 1743-1752 Zofia Zielińska
Okładka książki Walka "Familii" o reformę Rzeczypospolitej 1743-1752
Zofia Zielińska Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN historia
384 str. 6 godz. 24 min.
Kategoria:
historia
Tytuł oryginału:
Walka "Familii" o reformę Rzeczypospolitej 1743-1752
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Naukowe PWN
Data wydania:
1983-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1983-01-01
Liczba stron:
384
Czas czytania
6 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
8301042680
Tagi:
historia XVIII wiek Rzeczypospolita Obojga Narodów August III Czartoryscy Potoccy Familia Czasy Saskie
Średnia ocen

8,0 8,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Elizeum: Podziemny salon księcia. Dla przyjaciół i pięknych pań Aneta Bojanowska, Anna Oleńska, Przemysław Wątroba, Andrzej Wolański, Zofia Zielińska
Ocena 0,0
Elizeum: Podzi... Aneta Bojanowska, A...
Okładka książki Pamiętniki Stanisława Augusta i ich bohaterowie Richard Butterwick, Marek Dębowski, Dorota Dukwicz, Anna Grześkowiak-Krwawicz, Urszula Kosińska, Teresa Kostkiewiczowa, Agata Roćko, Angela Sołtys, Piotr Ugniewski, Zofia Zielińska
Ocena 8,0
Pamiętniki Sta... Richard Butterwick,...
Okładka książki Stanisław August i jego Rzeczpospolita. Dramat państwa, odrodzenie narodu Angela Sołtys, Zofia Zielińska
Ocena 8,5
Stanisław Augu... Angela Sołtys, Zofi...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
687
251

Na półkach: , , , ,

Praca Zielińskiej, oparta na iście benedyktyńskiej analizie zachowanych archiwów z epoki, rysuje ponury obraz polskiej i litewskiej anarchii za czasów Augusta III i konfliktu "Familii" Czartoryskich z "republikantami" Potockich.

Mimo wysiłków Czartoryskich, niemrawo wspieranych przez dwór, nie doszedł wówczas do skutku żaden sejm. Stało się to m.in. dzięki obficie tu opisanemu korumpowaniu posłów przez Prusy i Francję. O ile machinacje Fryderyka II są dość oczywiste, to kwestia bardzo aktywnego udziału dyplomatów Ludwika XV w podtrzymywaniu "nierządu" w Rzeczypospolitej nie była mi dotąd znana. Intencje reformistyczne blokowała też oczywiście Rosja, tyle że skupiając się raczej na zastraszaniu (ciekawy jest wątek resentymentu za polski udział w wielkiej smucie). W tym kontekście Zielińska prostuje niektóre ustalenia W. Konopczyńskiego, jednocześnie prezentując wydarzenia krajowe na bogatym tle międzynarodowym.

Niestety fatalnej sytuacji Rzeczypospolitej nie można w całości zrzucić na obce mocarstwa i doskonale widać to po lekturze niniejszej książki. Zielińska udowadnia, że przynajmniej jeden sejm zerwano zanim pojawiły się pruskie i francuskie pieniądze. W 1749 roku "republikantom" udało się nawet zerwać Trybunał Koronny, bez żadnego impulsu ze strony mocarstw, co oznaczało upadek sądu najwyższej instancji. Propaganda Potockich, straszących zniszczeniem "złotej wolności" i wprowadzeniem absolutyzmu okazała się silniejsza niż krążące już wówczas widmo rozbiorów (zwłaszcza ze strony Prus). Niestety, szlacheckie halucynacje o saskim absolutyzmie wystarczyły, by storpedować powiększenie armii, reformę sądownictwa i nowe ustawodawstwo skarbowe, nie mówiąc już o niedoszłym projekcie zniesienia liberum veto. Być może był to ostatni moment na reformy, które zrealizowano dopiero za Stanisława Augusta.

Praca Zielińskiej jest bardzo wyważona i napisana bez ulegania emocjom. Niestety zamieszczony tu obraz elit i państwa - od króla po "szlachtę ekonomiczną" z sejmików, zbudowany na cytatach z archiwaliów - jest wybitnie przygnębiający. Wykorzystywanie pełnionej funkcji (np. regimentarza) do kaptowania stronników na sejmiki, korumpowanie przeciwników politycznych, partykularyzmy, wymuszanie wyroków przez zbrojne gromady szlachty, osobiste zawiści biorące górę nad interesem państwa, warcholstwo i pieniactwo - długo by wymieniać. Zainteresowani znajdą tutaj sporo udokumentowanych przykładów potwierdzających nieuleczalną gangrenę, jaka toczyła państwo polskie od środka.

W kontekście opisanej tu anarchii przestaje dziwić, że pacyfistycznie nastawiona szlachta nie chciała zaangażować się w wojnę o sukcesję austriacką po stronie Saksonii, z którą RON była połączona unią personalną. Przestaje też dziwić upadek Rzeczypospolitej, wręcz szokiem jest, że przetrwała jeszcze pół wieku od omawianych tu wydarzeń.

Praca Zielińskiej, oparta na iście benedyktyńskiej analizie zachowanych archiwów z epoki, rysuje ponury obraz polskiej i litewskiej anarchii za czasów Augusta III i konfliktu "Familii" Czartoryskich z "republikantami" Potockich.

Mimo wysiłków Czartoryskich, niemrawo wspieranych przez dwór, nie doszedł wówczas do skutku żaden sejm. Stało się to m.in. dzięki obficie tu...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    3
  • Posiadam
    1
  • Historia nowożytna powszechna
    1
  • 13a Czasy Saskie
    1
  • Nowożytność
    1
  • Historia Polski
    1
  • 19 Historia Polski
    1
  • 13 Historia: XVIII w.
    1
  • Teraz czytam
    1
  • Przeczytane
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Walka "Familii" o reformę Rzeczypospolitej 1743-1752


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne