Szczęściarze

2022-01-12
2022-01-12
literatura polska

Na półkach: , , , , , ,

Tytuł może zmylić,bo sadziłam iż to będzie lekka lektura,lecz zaskoczyła mnie.
Książka opowiada o trudnym czasie dla rodziny po poważnym wypadku córki ,o trudnych wyborach i akceptacji.
Warta przeczytania (wysłuchania).

Tytuł może zmylić,bo sadziłam iż to będzie lekka lektura,lecz zaskoczyła mnie.
Warta przeczytania (wysłuchania).

Szczerze to nie od razu zorientowałam się, że Staszek i Edyta to jedna osoba... I choć sporo w książce przeżyć wewnętrznych bohaterów (dla mnie na plus) to uważam, że tragiczny w skutkach wypadek rowerowy i transseksualizm to zdecydowanie za dużo.
Nie mam pewności czy Autorka udźwignęła te dwa tematy. Trudy zmagań rodzinnych z kalectwem dziecka i ciężki temat dziecka trans.
Niedopowiedzenia jak: tajemnica rodzinna ojca Edyty czy konflikt ojca z pierworodnym to coś czego nie lubię w powieściach jednotomowych.

Muszę przyznać, że wywiad ze Staszkiem to całkiem udany zabieg. Ciekawy.

Ta książka całkowicie mnie zaskoczyła. Spodziewałam się lekkiej lektury z gatunku New Adult a otrzymałam bardzo dobrą, choć trudną powieść psychologiczną.
Agnieszka Lis jak zwykle wnikliwie ukazuje zakamarki ludzkiej duszy i psychiki. Tym razem głównym tematem jest problem osób transseksualnych w postrzeganiu własnej osoby. Główna bohaterka Edyta zmaga się nie tylko z niekceptacja swojego ciała, ale również z samotnością i pogłębiającą się depresją.
Autorka dogłębnie wnika nie tylko w psychikę głównej bohaterki, ale również jej rodziców. Pokazuje ich przemyślenia i wzajemne relacje. Bardzo dobrze przedstawia jaki wpływ na całą rodzinę ma decyzja dziecka.

Ludzka dusza nadal jest wielką tajemnicą i zagadką. Każda kolejna książka, pomysł, historia, nie zgłębią i nie dadzą odpowiedzi na nurtujące człowieka pytania.
Lektura warta polecenia.

Lektura warta polecenia.

Tytuł odczytałam mylnie. Myślałam, ze go będzie jedna z tych lżejszych książek na zimowe wieczory. To jednak bardzo przejmująca powieść o depresji po wypadku, mrocznych myślach ale i szczęściu które jest w nas.

książka o życiowych wyborach, dylematach, walce o powrót do normalności. Niestety mam wrażenie że zakończenie nie do końca do mnie przemawia, jakby była nie dokończona.

Ciekawa książka. Trudny temat. Skończyłam i czuje niedosyt. Tytuł celny. Cała rodzina opisana w książce to faktycznie wielcy szczęściarze. Nie jedna rodzina z pewnością by poległa, a oni mimo wszystko, mimo bardzo trudnych momentów wciąż są razem. Rozumiem że skoro opisano tu prawdziwą rodzinę i wydarzenia to tak właśnie ta książka musiała wyglądać nie mniej zupełnie mi się nie podobała. Główny bohater niby wie że ma szczęść posiadając tak wspierających bliskich a jak by w ogóle tego nie doceniał. Ciekawa jestem czy jego rodzice chociaż raz poczuli się docenieni przez syna za całe wsparcie po wypadku i mimo wszystko podczas zmiany płci. Pewnie nawet tego nie oczekują. Kochają swoje dziecko i zrobią dla niego wszystko mimo że kosztuje ich to niewyobrażalnie wiele. Niby na koniec książki pada stwierdzenie że Staszek wie że ma szczęście ale radości i wdzięczności nigdzie nie widzę, tylko oczekiwania..

Fajna życiowa historia

Fajna życiowa historia

Kiedyś dawno, dawno temu książkę tę polecała Kasia @ja_carpe_diem i pamiętam, że ta polecajka bardzo zapadła mi w pamięci a co za tym idzie zechciałam mieć ten tytuł w swojej domowej biblioteczce.

Czy sprostała moim oczekiwaniom? Absolutnie tak. Wzruszająca, przejmującą, zmuszająca do refleksji, do zajrzenia w nasze wnętrze.

Czym jest szczęście? Czym jest szczęście dla mnie? Szczerze? Nigdy się nad tym nie zastanawiałam aż do teraz. Do chwili zapoznania się z historią pewnej rodziny spod Płocka.

Czytając stawiałam siebie na miejscu Teresy-matki i żony. Na miejscu Karola- ojca i męża aż wreszcie na miejscu Edyty... (A może Staszka? ).

Jedna chwila, jeden moment , jedno zdarzenie potrafi często zmienić nasze życie. Wystawić nas na próbę. I tak się też stało w przypadku wyżej wspomnianej rodziny. Czy przetrwają? Czy zdołają pogodzić się z wydarzeniem, które na zawsze miało ich zmienić? Czy będą na tyle silni by przetrwać?

A może tak naprawdę to nie wypadek będzie dla nich największą próbą tylko to co stało się wcześniej? To co oznajmiło im najmłodsze dziecko? Czy zaakceptują to co ma nastąpić? Czy przetrwają jako rodzina?

Bardzo gorąco polecam tę książkę. Ja dzięki niej wiem, że będę chciała sięgnąć po poprzednie powieści autorki oraz po kolejne, które powstaną.

Czym jest szczęście? Czym jest szczęście dla...

Każdy rodzin, którego dziecko ma problem tożsamościowy powinien przeczytać tą książkę.

• Przeczytane 2022
  • Audiobooki