Sarajewo 1914, Szanghaj 1932, Gdańsk 193?

Okładka książki Sarajewo 1914, Szanghaj 1932, Gdańsk 193? Ksawery Pruszyński
Okładka książki Sarajewo 1914, Szanghaj 1932, Gdańsk 193?
Ksawery Pruszyński Wydawnictwo: Wolne Lektury Seria: Wolne Lektury reportaż
2021-09-02
2021-09-02
37 min.
Gdańsk Niemcy Polacy konflikt prześladowania wojna

Okładka książki Karta nr 117 / 2023 Włodzimierz Brus, Sylwia Chutnik, Dominik Czapigo, Zbigniew Gluza, Ksawery Pruszyński, Redakcja Magazynu Historycznego KARTA, Anna Richter, Aleksiej Rogozin, Małgorzata Szejnert, Roman Umiastowski, Rafał Wnuk
Karta nr 117 /... Włodzimierz Brus, S...
Okładka książki Karta nr 115 Ruth Andreas-Friedrich, Marian Berland, Zbigniew Gluza, Jan Lityński, Ksawery Pruszyński, Redakcja Magazynu Historycznego KARTA
Karta nr 115 Ruth Andreas-Friedr...

Na półkach: , , , , , ,

Tom relacji z Gdańska zapomnianego przedwojennego reportera, dziś już nieomal zapomnianego. Składa się z wysyłanych na bieżąco reportaży z pobytu autora w Wolnym Mieście Gdańsku w1932 roku, nie do końca realnego komentarza redakcji (autora?) z tego samego roku ora ostatniej relacji z grodu nad Motławą, datowanej na 30 lipca 1939 roku.
Już samy tytuł bardzo dobrze świadczy o Ksawerym Pruszyńskim. Autor przewidział bowiem, gdzie rozpocznie się II wojna światowa, na siedem lat przed jej wybuchem i na rok przed dojściem Hitlera do władzy w Niemczech. Co wówczas wcale nie było oczywiste.
Młody, 25-letni Pruszyński wykazuje się niesamowitą dalekowzrocznością i wizjonerstwem co do dalszych losów zarówno Gdańska, Polski jak i całej Europy. Dość powiedzieć, że jego przewidywania geopolityczne w pełni się sprawdziły, niestety.
Bazują one jednak nie tylko na wiedzy autora, z którą pojechał do ówczesnego dziwnego tworu państwowego, ale i na jego obserwacjach i spotkaniach oficjalnych i nieoficjalnych, zarówno z osobami na stanowiskach (Wysoki Komisarz Ligi Narodów, Komisarz Generalny Rzeczpospolitej, Przewodniczący Senatu Miasta),ale i zwykłymi mieszkańcami. Opisuje o czym pisano w miejscowej prasie, przede wszystkim niemieckiej, ale i polskiej.
Widzimy zatem, że Gdańsk anno domini 1932 jest opanowany przez siły niechętne współpracy z Polską, nawet jeśli opłaca się ona ekonomicznie. Nie popierają jej ani naziści, ani komuniści ani żadna z innych sił obecnych w senacie miasta. Pruszyński nie ma wątpliwości co do niemieckiego charakteru miasta, podobnie jak Anglik Bernard Newman, który odwiedził je swoim rowerem dwa lata później. Ale Gdańszczanie i tak podkreślają swoje związki z Rzeszą. No i polski port w Gdyni jest im zadrą w oku. Autor przytacza i udanie podkreśla ich nielogiczność. Widzi jeden duży polski błąd popełniony już w1919 roku, ale przede wszystkim mnóstwo gdańskich i niemieckich.
Dzisiaj rażą, a raczej śmieszą słowa autora o mocarstwowości Polski, ale przynajmniej rozumianej państwowo a nie nacjonalistycznie. Ale uznanie budzi konstatacja, że na polsko-niemieckim sporze wygra strona trzecia, nazywana bolszewikami, a dziś wiemy, że porostu rosyjska.
Smutna i nostalgiczna, ale warta przeczytania pozycja. Zachęca do kontynuowania znajomości z autorem.

Już samy tytuł bardzo dobrze świadczy...

Reportaż, do którego materiał zbierał autor w trakcie swego pobytu w Gdańsku w 1932, więc jeszcze przed objęciem rządów przez NSDAP, stanowi dziś ciekawe i fachowo sporządzone źródło do wyrobienia sobie opinii o funkcjonowaniu w międzywojennej praktyce zasady ochrony poszanowania praw mniejszości narodowych, zawartej w tzw. ,,Małym traktacie wersalskim”. Z treści dzieła wynika, że nawet przed oficjalnym przejęciu władzy przez hitlerowców, antypolskie nastroje ekscesy były w mieście na porządku dziennym. Pruszyński przeprowadzał rozmowy nie tylko z ,,przeciętnymi” mieszkańcami, lecz również ówczesnym polskim konsulem w mieście, właściwie bezradnym formalnie (i również praktycznie) panem Kazimierzem Papée, z ,,trzymającymi stery” na pokładzie okrętu, który zwał się Wolnym Miastem Gdańsk i obrał kurs bardzo niebezpieczny, zważając na łatwopalność ładunku, jaki na sobie dźwigał. Owych dwóch nominalnych kapitanów – przewodniczący Senatu Miasta, Sahn i wysoki Komisarz Ligi Narodów, hrabia Gravina – zdają się w pierwszym przypadku faktycznie nie dostrzegać, w drugim zaś świadomie bagatelizować i umniejszać problem, któremu czoła nie dają rady stawić. Zapewniają korespondenta, że kurs jest dobry, wiatry pomyślne, a ładunek zabezpieczony przyzwoicie i jedyną bolączkę stanowią głosy polskiej prasy. Tymczasem kontrolę nad ulicami przejęły nacjonalistyczne niemieckie bojówki, a ustawy senatu krępują polskich mieszkańców ośrodka nad Motławą, spychając ich w stronę burty…
Autor, kończąc swe dzieło przedstawia błędy, jakie popełnili włodarze, rządzący II RP, prowadząc politykę wobec Gdańska. Omyłki te i zaniechania najgorsze odbicie miały w położeniu Polaków, zamieszkujących dawny naczelny ośrodek Hanzy. W pewnym sensie pogrążały także samo miasto, gdyż jego żywotny interes wiązał go z ziemiami polskimi, a mydląca Gdańszczanom, niebędącym potomkami hakatystów, oczy republika weimarska, a później rzesza, widziały w nim po prostu kolejną przystań dla swych okrętów nad Bałtykiem.
Dokument jest zatem bardzo ciekawy, niewątpliwie pewne wizje w trakcie wojny był autor zmuszony zrewidować, natomiast jego pracę uważam za jedną z ważniejszych dotyczących stosunków polsko- (gdańsko)- niemieckich w okresie międzywojennym.

Na wstępie chciałabym bardzo podziękować Onice za inspirowanie mnie co jakiś czas do sięgnięcia do pozycji czytelniczych, dostępnych na portalu "Wolne Lektury", które Ona w tej całej masie ofert wyłuskuje i tak bardzo ciekawie opiniuje na LC. Dzięki wielkie!!!

"Sarajewo 1914, Szanghaj 1932, Gdańsk 193?" Ksawerego Pruszyńskiego to pozycja nietuzinkowa i wyjątkowa, napisana w połowie lat trzydziestych minionego stulecia w formie cyklu reportaży, dzięki którym możemy poznać atmosferę, nastroje, klimat polityczny i społeczny Wolnego Miasta Gdańska oraz panujące w nim relacje polsko-niemieckie. To dość wnikliwa analiza uwarunkowań geopolitycznych, narastającego niemieckiego terroru wobec Polaków tam mieszkających, ale to również obnażenie i analiza błędów popełnionych przez Państwo Polskie wobec Gdańska. To rozmowy z mieszkańcami, a także z władzami miasta: Wysokim Komisarzem Ligi Narodów hr. Manfredem Graviną, Komisarzem Generalnym Rzeczpospolitej dr Kazimierzem Papée oraz Prezydentem Senatu Gdańska dr Ernstem Ziehm'em, z których każdy ma inne spojrzenie na sprawy Gdańska. "Brązowe koszule hitlerowców i siwe bluzy komunistów. Bo komuniści mają tu swoją bojówkę, swoje mundury, sztab, parady. A nad tym triumwirat władzy gdańskiej: Komisarz Generalny Rzplitej, który nie może nic. Prezydent Senatu, Ziehm, który nie chce nic. Wysoki Komisarz Ligi Narodów, który nie widzi nic."

"Nie zrozumieliśmy, że w Gdańsku będzie możliwy kompromis na punkcie pogodzenia się jego z politycznym oderwaniem od Niemiec, pod warunkiem, by jego narodowy niemiecki charakter był uszanowany. Nie zrozumieliśmy, że właśnie niemiecki narodowo, a polski państwowo, choćby z odrębnością „wolnego miasta” Gdańsk jest i koncepcją możliwą do realizacji i koncepcją korzystniejszą, większą, godniejszą narodu, który raz już stworzył mocarstwo i drugi raz być nim, aby być w ogóle państwem, musi." Istniejące napięcie i szykany wobec Polaków, konflikt polityczny oraz nierozumienie realiów Gdańska muszą kiedyś znaleźć ujście, podobnie jak to miało miejsce w Sarajewie czy Szanghaju; to tylko kwestia czasu ...

„Sarajewo 1914, Szanghaj 1932, Gdańsk193?” Ksawerego Pruszyńskiego to interesujący portret stosunków niemiecko-polskich w Wolnym Mieście Gdańsk w przededniu wybuchu II wojny światowej.

Latem 1932 roku reporter udał się na kilka tygodni do Gdańska. Owocem tego wyjazdu była seria artykułów opisujących stosunki panujące w mieście. Budowa portu w Gdyni stała się solą w oku Niemiec, które zmagały się z wieloma konfliktami wewnętrznymi. Zaskoczyła mnie jawna obecność młodzieżowych bojówek faszystowskich i komunistycznych oraz skala nienawiści i szykan, jakich doświadczali Polacy ze strony niemieckich obywateli. Napięcia polityczne i społeczne, częste prowokacje ze strony władz niemieckich nie pozostawiały złudzeń co do intencji naszych zachodnich sąsiadów. Konflikt wisiał w powietrzu.

Pruszyński ukazał szerszy obraz całej sytuacji w Wolnym Mieście. Opisał błędy, jakie popełnił polski rząd w stosunku do tego specyficznego tworu. Ale podkreśla także krótkowzroczność gdańszczan i nadmierne podporządkowanie ideom lansowanym przez niemiecką propagandę.

W dodatku do tej publikacji znajduje się korespondencja Pruszyńskiego z Gdańska z lipca 1939 roku. I o ile w 1932 roku reporter widział jakieś szanse na uniknięcie konfliktu, to 7 lat później wie, że konflikt ten jest nieunikniony i że on wkrótce wybuchnie.

„Sarajewo 1914, Szanghaj 1932, Gdańsk193?” to niezwykle interesująca publikacja zarówno pod względem historycznym, jak i socjologicznym. Podoba mi się styl autora, choć żałuję, że pewnych tematów bardziej nie zgłębił. Jednakże korespondencja do prasy ma swoje prawa.

Zbiór reportaży, a raczej nawet nie reportaży tylko krótkich korespondencji prasowych, które Pruszyński pisał w ciągu tygodniowego pobytu w Gdański w lipcu 1932 roku. Wydane zostały potem w małym zbiorku pod tytułem jasno sugerującym, że Gdańsk może stać się zarzewiem nowej wojny. Teksty są krótkie, więc nie wyniosłem z nich jakiegoś dokładnego obrazu relacji polsko-gdańsko-niemieckich, które w tymże roku 1932 były szczególnie napięte. Natomiast wynosi się z lektury bardzo interesujący obraz napięć w Niemczech dosłownie na chwilę przed dojściem Hitlera do władzy. Bojówki faszystowskie, bojówki komunistyczne, groźba interwencji ZSRR (nie wiedziałem, że w tym okresie uznawano to za realne),szykanowanie Polaków itd. Wojna - nieważne czy międzynarodowa czy domowa - wisi dosłownie w powietrzu. I koncepcja Mitteleuropy powracająca jako ważny temat dla narodu niemieckiego.

W tym wydaniu do tekstów z książki dołączono jeszcze jedną korespondencję z Gdańska, z lipca 1939 roku. Niby wszystko dalej tak jak 7 lat wcześniej - napięcia są silne. Tyle, że wrażenie Pruszyńskiego jest już zupełnie inne: wojna nie wisi w powietrzu jako realne zagrożenie, wojna jest już nieunikniona, ona na pewno będzie.

To daje do myślenia. Nieuniknioność wojny.

• Reportaże
  • Reportaż i literatura faktu
  • Książki 52/2021
  • Dobrze wiedzieć
  • Portrety

Dodaj cytat z książki Sarajewo 1914, Szanghaj 1932, Gdańsk 193?