Głowa pełna gier

Bomba Games
2021-09-01
2021-09-01
GRY PLANSZOWE PLANSZÓWKI

Najlepsza książka, jaką do tej pory przeczytałem w temacie projektowania i wydawania gier planszowych. Autor zjadł na tym temacie zęby i jednocześnie potrafił opowiedzieć o tym w sposób interesujący, wyczerpujący i skromny. Opisał proces od pomysłu, przez prototypy, testy, zmiany, kontakty z wydawcą i różne sposoby wydawania po umowy i prawa autorskie. Dużo przykładów z doświadczenia własnego oraz innych przedstawicieli branży. Mnóstwo porad, tricków i podpowiedzi. Całość czyta się przyjemnie, płynie jak rozmowa z dobrym znajomym.

Świetne, ale dla młodych twórców gier bez prądu.

Świetne, ale dla młodych twórców gier bez prądu.

Adam Kwapiński, jeden z najbardziej cenionych (nie tylko w Polsce, ale i na świecie) twórców gier planszowych w książce dzieli się z się czytelnikami swoimi przemyśleniami na temat procesu tworzenia gier i zdradza trudności z którymi można napotkać podczas tworzenia gier. Jest osoba która stworzyła ok. 150- 200 prototypów, lecz tylko ok. 20 % zostało wydanych. Min. Twórca takich gier: Nemesis, Heroes, Lords of Hellas oraz InBetween. Trzeba jednak podkreślić, że Frostpunk - podobnie jak jego komputerowy pierwowzór - w swoim trzonie jest grą o zarządzaniu zasobami. To szalenie istotny element rozgrywki i mimo, że jakieś elementy losowe w grze występują, to z racji na fakt, iż będą to raczej wydarzenia niesprzyjające, musimy mieć jakiś plan na ich przetrwanie.

Ta nietuzinkowa książka ukazuje sposób w jaki można stworzy grę planszową lecz ukazuje w sposób praktyczny na co warto zwrócić przy tworzeniu gry. W książce można znaleźć elementy które projektant mógł pominąć lub zapomniał....Także zauważa sama autor iż dla niektórych użytkowników jest smutny lub też przykrym obowiązkiem. Przeczytaniu instrukcji i zrozumienie, a później wdrożenie w użytkowanie podczas grania w daną grę planszową. Dlatego niektóry influencerzy tworzą swoją instrukcje na platformie YouTube aby pokazać w formie krótkiej instrukcji. Zauważyć można iż spotkać można gry na zasadzie „ open & play” czyli stworzenia gry w której otwieramy wieczko pudełka i gramy bez użycia instrukcji.

Od roku 2020 przyniósł rewolucje w grach planszowych ponieważ nie trzeba wydawać pokaźnych sum na prototypy gry lecz można użyć wirtualnego stołu za pomocą Tabletop simulator (TTS) albo tabletopia. A pro po warsztatu ważne aby został rozpisany cały konspekt gry planszowej w której zawarte są wszystkie elementy i komponenty czyli np. karty z ilością surowców, obrony, ataku, morali itd. Do takich narzędzi świetnie się nadaje arkusz kalkulacyjny np. Excel lecz sam preferuje narzędzie jakim jest airtable - inaczej rzecz ujmując Excel na sterydach. Airtable to łatwa w użyciu aplikacja internetowa do tworzenia i udostępniania baz danych. Interfejs jest prosty i intuicyjny, pozwala każdemu uruchomić bazę danych w ciągu kilku minut. Przy współpracy z bootami się bardzo pomocny.

Całkiem ciekawa pozycja na temat gier planszowych.

Całkiem ciekawa pozycja na temat gier planszowych.

Mądrego to zawsze miło poczytać. Trochę technicznego, zakulisowego spojrzenia na proces twórczy planszówek i niesamowite doświadczenie autora. Szkoda, że nie ma zbyt wielu podobynych pozycji.

Kwapiński od razu przestrzega przed traktowaniem książki jako poradnika. To raczej spis pewnych technik, porad, ale i masy inspiracji. Zmienia perspektywę odbiorcy.

Styl momentami zbyt śmieszkowy, czasem miałem wrażenie, że jakaś autocenzura się pojawia. Cenna rzecz

Styl momentami...

• 0.1 Mam fizyczną
  • Lit. polska
  • Do kupienia

Dodaj cytat z książki Głowa pełna gier