Klub rozkoszy. Kartografia przyjemności

2022-02-09
2022-02-09
Andrzej Szyper
Przyjemność

Przeczytana w jeden weekend, troche mnie zawiodla. Być moze spodziewalem sie czegos innego. To troche taka Sztuka Kochania ale w moim odczuciu jezykowo na sile nowoczesnej wersji. Irytowaly mnie te wielosbowe formy jak "lekar.ki.rza" strasznie źle mi sie przez to czytało. Przeczytać można ale bez szału.

Niestety ta książka mnie rozczarowała. Bardzo przemówiła do mnie jej pierwsza część, w której autorka dała się poznać jako postępowa, otwarta i elastyczna osoba. Sądziłam więc, że może i jej pomysły, które tak zachwalała okażą się równie intrygujące. Tymczasem... sama narzekała na nudę w sypialni, a w moim odczuciu nie przyszła z niczym nowym, z niczym ciekawych czy czymś, czego bym nie znała. Nie wiem, może to kwestia tego, że sama wcześniej zetknęła się z osobami, które faktycznie miały dość wąskie spojrzenie na kwestie łóżkowe. Niemniej jednak mam niedosyt i poczucie, że autorki minęła się z tematem i można by go zdecydowanie bardziej rozbudować.

Ksiazka, moze i ciekawa, ale jezyk to katastrofa. Uzywanie gender w jezyku polskim to profanacja i koszmar! Po okolo trzech zdaniach odechcialo mi sie dalej czytac. Zwroty typu: "które wszys.tkie.cy sobie..." lub "zgłoszenie się do leka.rza.rki..." lub ""Niektó.rzy.re twierdzą" przyprawiaja mnie o bol glowy. Im dalej w las tym gorzej! Tego nie da sie czytac!

Jestem ostatnio mocno wdrożony w edukacje seksualną.
Przeczytałem Instrukcje obsługi Penisa i Waginy oraz Tajemnice Buduaru i trochę materiałów na temat tantry. Każda z tych książek miała zupełnie inny charakter, poprzednie w znacznej części odnosiły się do psychologii, komunikacji, traum, problemów obu płci, duchowego masażu erotycznego. Są to wielce istotne kwestie do budowania podstaw dobrej relacji i życia seksualnego, aczkolwiek wciąż brakowało mi jakiś konkretnych technik, poza tymi które wyniosłem z filmów dla dorosłych albo z moich spontanicznych eksperymentów łóżkowych.

Wielką zaletą tej pozycji są przepiękne, dokładne ilustracje, których na dodatek jest cała masa. Nikt, nigdzie wcześniej nie potrafił mi przekazać w tak prosty sposób anatomii stref intymnych kobiet i mężczyzn. Dodatkowo ilustracje dotyczące stref przyjemności, część jak najbardziej znana, ale poznałem nowe obszary, których wcześniej nie stymulowałem. No i last but not least to wszelkie techniki sprawiania przyjemności partnerce/ partnerowi. Bardzo przydatne nowe spojrzenie na seks oralny, analny, masturbacje i inne przyjemności. Autorka wzięła także pod uwagę, że każdy z nas jest inny i potrzebuje innej obsługi, dlatego znajdzie się coś dla każdego z czytelników.

Wielką za to wadą tej książki jest w moim odczuciu narracja. Dla mnie była dość mocno infantylna, humor do mnie nie trafiał, pewne kwestie zostały niedopowiedziane, przeheheszkowane i lecimy dalej do kolejnego punktu. Rozumiem taki zabieg. Ma to przede wszystkim sprawić, że ten tabuizowany temat będzie dla nas przyjemniejszy, humor rozładowuje napięcie, a bezpośrednia forma komunikacji sprawia, że czujemy się jakbyśmy rozmawiali z koleżanką a nie naukowcem. Rozumiem, aczkolwiek mnie to odpychało, wolałbym jakiś złoty środek między ulicznym slangiem a profesjolektami naukowców.

Podsumowując, jeśli szukasz sposobów jak zadowolić siebie lub/i osobę z którą współżyjesz i nie przeszkadza Ci lekki, młodzieżowy styl narracji to jest to pozycja dla Ciebie. Jednak jeśli obrazki i same w sobie techniki nie są dla Ciebie priorytetem, a raczej szukasz psychologicznych, terapeutycznych wskazówek jak zadbać o relacje i siebie to poszukaj dalej.

Jestem ostatnio mocno wdrożony w edukacje seksualną.

Narracja dosyć luźna ale prowokująca. Autorka otwiera zamknięte szczelnie drzwi opisując jak można, jak trzeba i jak powinno się dotrzeć do sfer tak ważnych jak nasze zdrowie fizyczne i psychiczne na co dzień zasłonięte przez obyczaje, kościół i "co ludzie powiedzą".

Jestem zadowolona, że kupiłam tę książkę. Jest ciekawa, otwarta, szczera. Można się dowiedzieć kilku ciekawych rzeczy, sztuczek. Obrazki czytelne. Można zobaczyć podstawy budowy cipki i penisa, zrozumieć, uświadomić sobie jak to działa, jak podobne to są narządy wbrew pozorom. Można bardziej docenić (i wykorzystać) łechtaczkę!
Fajnie opisane i pokazane ruchy, podpowiedzi zarówno jak zaspokoić drugą osobę, ale też samą/samego siebie. Jako osoba, która od jakiegoś czasu interesuje się seksuologią, znałam większość, ale kilka informacji było dla mnie czymś nowym :)
Znalazłam tylko błąd dotyczący ścianki waginy (str. 42-44, przednia opisana jako tylna, tylna jako przednia),próbowałam to też napisać autorce na ig, ale nie dostałam odpowiedzi.
Myślę, że jeszcze nie raz wrócę do tej książki. Naprawdę ciekawa i wartościowa. Polecam.

Fajnie opisane i pokazane ruchy, podpowiedzi...

Książka przydatna z punktu widzenia anatomii seksualności która jest korzysta z punktu widzenia poprawy satysfakcji seksualnej. Jednakże olbrzymim minusem tej kaiążki jest wciskanie na każdym kroku kwestii związanych z rzekomym patriarchatem i innych głupot będących pochodną wojującego feminizmu.

Przecudowny poradnik, prosty i klarowny język, dobry humor. Oczekiwałabym nieco więcej trików związanych z penisem, ale całość wypada świetnie.

Książka absolutnie dla każdego :-)

Książka absolutnie dla każdego :-)

• Poradniki

Dodaj cytat z książki Klub rozkoszy. Kartografia przyjemności