Cultish: The Language of Fanaticism

Cultish
Harper Wave
2021-06-15
2021-06-15

Jestem zawiedziona początkowe rozdziały zapowiadały obranie innego kierunku. Osobiście nie lubię tych wprowadzeń w tym rozdziale poznasz to, a w następnym tamto.
Zdziwiło mnie ogromne skupienie na temacie siłowni (kilka rozległych rozdziałów). W moim odczuciu jest dość chaotyczna i ma trochę powtórzeń. Tytuł jest mylący bo nie ma tam rozbicia na części pierwsze manipulacji używanej przez liderów sekt. A historie osób które miały z nimi jakąś styczność/ udział czy badaczy. Ma za to opis popularnych sekt które „zaistniały” w USA. Z pozytywów uświadomiła o zachowaniach podchodzących pod tą kategorie w miejscach po których bym się tego nie spodziewała.

Ciekawa pozycja, wskazująca na to, że kult/fanatyzm coraz bardziej wdziera się w naszą codzienność, mimo, że wydaje nam się, że do żadnego kultu nie należymy. Interesujące obserwacje, myślę że warto się z tą książką zaznajomić, zwłaszcza że nie jest obszerna.
No i właśnie, ta obszerność. Zabrakło mi tutaj bardziej naukowego podejścia. Odebrałam tę narrację jak opowieść koleżanki, która pisze trochę o własnych doświadczeniach, trochę o doświadczeniach swojej rodziny czy znajomych... Myślę, że w temat można wejść jeszcze głębiej i lepiej go zanalizować.
Polecam raczej osobom, które nie interesowały się wcześniej podobną tematyką. W innym przypadku może być mało odkrywcza.

Kompletnie nie rozumiem tak dobrej średniej ocen za tę książkę.
Chaotyczna, prześlizgująca się przez tematy, pisana stylistyką literatury YA (w gatunku non-fiction, serio?).
Nie zapominając oczywiście o tym, że sam tytuł obiecuje analizę języka kultów, której tu w zasadzie w ogóle nie ma.
Szkoda tracić czas, zwłaszcza osobom, które co nieco o kultach religijnych i MLMach już wiedzą.

Kompletnie nie rozumiem tak dobrej średniej ocen za tę książkę.

Kto by się spodziewał, że czytanie książki o tych codziennych, jak i mniej, kultach może stanowić taką rozrywkę. Na pewno dużo tu pomaga styl pisarski autorki, dzięki któremu lekko płynie się przez treść.

Rewelacyjna. Od masakry w Jonestown, przez MLM, do współczesnych kultów influencerskich, fitness guru i olejków eterycznych.

• Nieprzetłumaczone
  • Przeczytałam w 2023