Carrying the Fire. An Astronaut's Journeys

Księżyc NASA podroż na Księżyc misje Apollo Apollo 11

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Świetna książka.
Jeśli ktoś kojarzy jakieś nazwiska amerykańskich astronautów to na pierwszym miejscu pewnie będzie pierwszy człowiek na Księżycu, czyli Neil Armstrong, no i może towarzyszący mu Buzz Aldrin. Mało kto pamięta o Michaelu Collinsie, który był pilotem modułu dowodzenia misji Apollo 11 i towarzyszem dwóch wcześniej wymienionych. Sam nie chodził po Srebrnym Globie, ktoś musiał czekać na powrót Armstronga i Aldrina na orbicie Księżyca.
Michale Collins opisał swoją karierę pilota testowego, drogę do zostania astronautą, przygotowanie do misji na orbicie oraz swój w nich udział.
Książka napisana bardzo przystępnym językiem. Autor pisze z humorem i dystansem do samego siebie. Lektura pozwala uświadomić sobie z jakimi trudnościami musieli mierzyć cię ludzie (naukowcy, astronauci, konstruktorzy i wszyscy inni mający swój wkład) przygotowujący misje lądowania na Księżycu.
Bardzo ciekawe wspomnienia. Warto przeczytać.

Świetna książka.

Nie byłem w stanie przebrnąć przez tę pozycję, choć chwilę wcześniej przeczytałem "Apollo 8" z tego samego wydawnictwa. Toporny język i retoryka "me, myself and I". Autor napisał, że chciał, by książka była interesująca - by można ją było otworzyć w dowolnym miejscu i natrafić na ciekawe treści. Najwyraźniej pierwsze 10% stron nie zalicza się do tych dowolnych miejsc...

Świetna opowieść o karierze astronauty Mikea Collinsa, często zapominanego członka załogi Apollo 11.
Bez nadecia, rozpisywania się o małżonkach pilotów, za dużej ilości technikaliow, a jednocześnie ciekawa.
Powiedziałbym że styl jest dość zdawkowy, jak na pilota doświadczalnego przystało. Razem z Apollo 8, Apollo 13 i Ładowanie na Księżycu wspaniałą lektura.

Książka ta jest sporym kawałkiem historii, nie tylko samego astronauty Michaela Collinsa, ale i dwóch programów kosmicznych NASA – Gemini i Apollo. Michael Collins był pilotem podczas pierwszej podróży człowieka na księżyc wraz z Neilem Armstrongiem i Buzzem Aldrinem – a skąd to wiem, bo przeczytałam książkę – wcześniej wiedziałam jedynie, że na księżycu był Armstrong, a dobrze pamiętać, że chodziło po jego powierzchni ich dwóch i że Aldrin jest jedynym żyjącym członkiem załogi Apollo 11.

Autobiografia Collinsa nie skupia się tylko na lotach w kosmos, ale i na trudach przygotowania się do zawodu astronauty oraz procesie i latach, które poświecił by przygotować się do lotu na księżyc i do pierwszego spaceru po nim. W czasie kiedy Aldrin i Armstrong byli na księżycu Collins przez ponad 24 godziny okrążał księżyc i był nazwany najsamotniejszym człowiekiem na świecie.

Collins w prosty sposób w swojej książce tłumaczy wiele aspektów z pracy astronauty oraz samych programów NASA przygotowujących ludzi do lotów w kosmos. Książka zawiera również opisy co działo się z astronautami po największym kroku dla ludzkości, które dosyć mnie zaskoczyły.

W książkach o kosmosie podoba mi się też to, że prócz kosmicznych rzeczy, dużo można dowiedzieć się również i o samej Ziemi widzianej z odległej perspektywy.

Książka może i do najcieńszych nie należy, ale jest warta uwagi, bo Collins odsłania przed czytelnikiem wiele kosmicznych tajemnic.

Bardzo ciekawa książka, napisana naprawdę przystępnym językiem. Dodatkowo całkiem sporo inteligentnego humoru, ale przede wszystkim czytając ma się wrażenie jakby samemu się w tym uczestniczyło. Mike potrafi bardzo dobrze dobierać słowa aby opisać jakąś sytuacje oraz jest świetnym człowiek którego nie da się nie lubić między innymi za jego szczerość oraz prostotę.

Serdecznie polecam wszystkim, a w szczególnosći osobom zainteresowan eksploracją kosmosu oraz programem NASA.

„Niosąc płomień”, autorstwa Michaela Collinsa, jest pozycją obowiązkową dla każdego, kogo ciekawi świat skomplikowanych lotów statków kosmicznych. Książka ta w bardzo ciekawy sposób przedstawia cały cykl „życia” astronauty, od momentu selekcji, poprzez szkolenie, aż do wypełnienia powierzonej misji i powrót do ziemskiego życia. Kolejne strony, pisane piórem wybitnego specjalisty, pilota doświadczalnego oraz uczestnika misji Gemini 10 i Apollo 11, wprowadzają czytelnika w mistyczny świat złożonych obliczeń, setek przełączników, komputerów i możliwych scenariuszy, w bardzo przystępny, prosty i zrozumiały sposób, a znakomite poczucie humoru autora powoduje praktycznie nieustanny uśmiech na twarzy czytelnika.
Z pełnym przekonaniem mogę polecić tę książkę każdemu, kto szuka wyjaśnienia tajemnic i ciekawostek związanych z najbardziej skomplikowaną podróżą, jakiej (do tej pory) podjął się człowiek, której celem był niewielki szary glob, oddalony od Ziemi o 380 tysięcy kilometrów.
Zdecydowane 10/10!

Jako potomek Piasta w linii prostej znacznie lepiej czuję się w realiach zjadliwej krytyki, w tym jednak przypadku naprawdę muszę zdobyć się na kilka pozytywnych zdań. Książka Michaela Collinsa jest jedną z najlepszych pozycji dotyczących eksploracji kosmosu, a programu Apollo w szczególności. Nie dosyć, że jest bardzo dobrze napisana, czyta się lekko i płynnie, to jeszcze w moim odczuciu jest rewelacyjnie wyważona - dostajemy mnóstwo informacji o drodze do zostania astronautą, o pracy w NASA, w większym uszczegółowieniu o programach Gemini 7 i 10 oraz Apollo 8 i 11, natomiast sprawy naprawdę osobiste, dom i rodzinę poznajemy jedynie bardzo ogólnikowo, niejako "przy okazji", co bardzo szanuję.
Największą siłą książki jest jednak perspektywa z jakiej pisane jest niemal każde słowo. Powstało sporo książek opisujących programy kosmiczne, niektóre z nich są bardzo dobre, ale Collinsowi udało się opisać wszystko w taki sposób, że widzimy wydarzenia jego oczami, zmagamy się z problemami które dotyczyły na każdym etapie konkretnie Jego, znamy Jego rozterki w danym momencie a także zdanie na temat kolegów. Zaufajcie mi, że to wrażenie jest o wiele wyraźniejsze niż umiem to oddać moimi słowami.
Co do wydania - elegancka, twarda oprawa, wygodna czcionka, nieco literówek ale nie tak dużo żeby popsuć przyjemność czytania.
Serdecznie wszystkim polecam!

• Kosmos