Potem. Lekarz dowodzi, że życie po życiu istnieje

Okładka książki Potem. Lekarz dowodzi, że życie po życiu istnieje Bruce Greyson
Okładka książki Potem. Lekarz dowodzi, że życie po życiu istnieje
Bruce Greyson Wydawnictwo: Prószyński i S-ka popularnonaukowa
popularnonaukowa
After: A Doctor Explores What Near-Death Experiences Reveal about Life and Beyond
Prószyński i S-ka
2021-09-23
2021-09-23
Adam Tuz

Książka inna niż wszystkie. Niektóre fragmenty bardzo ciekawe, inne z kolei zbyt przytłaczające i zbyt monotonne. Natomiast całokształt oceniam jako okej.

Lekarz, który spisał przeżycia i odczucia ludzi, którzy doświadczyli przez moment śmierci (życia po drugiej stronie),głównie na skutek wypadku lub podczas operacji.
Większość opisów życia po drugiej stronie jest bardzo podobnych, dających błogosć i miłość. Bardzo ciekawe opowieści. Ludzie, ktorzy powrócili później do ziemskiego życia, przestali bać się śmierci, często stawali się lepszymi ludźmi, ateiści zaczynali wierzyć w Boga. Ksiażka daje nadzieję, że śmierci nie powinniśmy się bać, że dalej jest coś jeszcze.

Bardzo dobra pozycja. Początkowo jako osoba niewierząca zastanawiałam się, czy znowu nie dostanę w ręce książki, która będzie mnie przekonywać do wierzeń w konkretne bóstwa, ale tutaj mamy coś zupełnie innego. Lekarz zajął się tym wszystkim z zupełnie innej, bo naukowej strony. Naprawdę warte przeczytania.

Bardzo ciekawa książka!!
Zachęcam do czytania.

Jeżeli kiedykolwiek interesowała Was tematyka tego co się z nami dzieje po śmierci i czy faktycznie tam dalej coś jest to ta pozycja jest dla Was ❤

Bardzo ciekawa książka!!
Zachęcam do czytania.

Dla mnie ta książka jest dowodem na to, ze umysł i świadomość jest zupełnie rożna od mózgu. A najważniejsza nauka płynąca z niej to życie w zgodzie ze sobą i innymi, gdzie miłość jest najważniejsza.

Interesowało Was kiedyś to, czy po śmierci coś naprawdę jest? Czy faktycznie jest jakieś miejsce gdzie trafiamy czy po prostu totalna pustka? Mnie szczerze mówiąc interesowało to już od dawna i było już kilka książek o tej tematyce po które sięgnęłam, ale szczerze mówiąc podeszłam do nich raczej …dość specyficznie i luźno. Nie odpowiadały na te najważniejsze pytania, które kłębiły się w mojej głowie.

Do tej książki na początku też tak podchodziłam, z małym dystansem i ostrożnie. Ale ona jest troszkę inna od tych, które ja przerabiałam. Trochę bym nawet powiedziała, że bardziej wiarygodna. Ale czy do końca rozwiewa wszystkie wątpliwości?

W swojej książce „Potem” ekspert w dziedzinie doświadczeń z pogranicza śmierci opisuje drogę, która doprowadziła go do pewności, że życie po życiu jest faktem, a po śmierci ciała świadomość nadal istnieje. Podczas gdy świat medyczny ignorował doświadczenia z pogranicza śmierci, lekarz Bruce Greyson podchodził do nich z perspektywy naukowej, by po czterdziestu latach badań dojść do wniosku, że śmierć jest łącznikiem pomiędzy dwiema formami świadomości. Nie jest końcem, ale przejściem.

To spojrzenie na śmierć z nowej perspektywy, popatrz nie religią, ale naukowymi argumentami, każe nam ją traktować bez - tak głęboko zakorzenionego w naszej kulturze - lęku, widzieć w niej kamień milowy na naszej drodze życia. Książka „Potem” wzywa nas do otwarcia umysłu na to niezwykłe doświadczenie i płynącą z niego naukę, mówiącą, że po śmierci nadal istniejemy.

Dr Bruce Greyson jest emerytowanym profesorem psychiatrii i nauk behawioralnych na Uniwersytecie Wirginii. Często nazywany ojcem badań nad doświadczeniami z pogranicza śmierci.
Powiem Wam szczerze, że jego książkę czyta się szybko i z wielkim zainteresowaniem. To co przedstawia nam autor tutaj jest dość … realne aby uwierzyć i przyjąć do wiadomości, że tak naprawdę może być. A wtedy wszystko się zmienia …

NDE to dosłownie doświadczenia z pogranicza śmierci, nad którymi Bruce spędził wiele godzin i czasu aby lepiej je zrozumieć i nam przedstawić. Swoje teorie nie tylko poprał ciężką pracą nad tematem, ale i rozmowami z osobami, które przez to przeszły. Czytając te historie mamy dwa wyjścia: albo faktycznie uwierzyć w to wszystko co zostało opisane , albo po prostu stwierdzić , że to całkowita fikcja i książkę odłożyć. Ale to już tak naprawdę należy do czytelnika co z tym zrobi, choć sam autor do niektórych rzeczy oraz opowiadań przyznaje, że podszedł bardzo sceptycznie i z dystansem.

Książka podzielona jest na dwadzieścia interesujących rozdziałów, z których każdy tak naprawdę jest o wszelakich przeżyciach i tego co doświadczyły osób, które przeżyły NDE. Czyta się je z wielkim zaciekawieniem. Autor oprócz pokazania tego przez co przeszli nasi bohaterowie, pokazuje nam też jaką przemianę oni przeszli po tak w sumie lekko przerażającym doświadczeniu. Wskazuje dość dobitnie, że bardziej zaczęli kochać i szanować życie, a śmierć już nie jest dla nich taka straszna.

Ogólnie rzecz biorąc ja bardzo się cieszę, że udało mi się po tę książkę siegnąć. Nie wiem czy dosłownie rozwiała niektóre z moich wątpliwości, ale wiem jedno - w większość z tych historii jestem w stanie sama uwierzyć. Czytało mi się tę pozycję dość szybko, z wielkim zainteresowaniem. Co prawda były takie, że aż nierealnie to wszystko wyglądało … ale … może jednak to realne było? Nie wiem, ale przyjdzie czas kiedy wszyscy się przekonamy o tym czy tam coś naprawdę jest.

Ja ze swej strony polecam po nią sięgnąć. To dość interesująca pozycja jak na tak … mroczny jej klimat.

Bardzo chciałam tę książkę przeczytać, ale też i z ociąganiem po nią sięgałam. Miałam mieszane uczucia i zastanawiałam się, czy faktycznie warto poświęcać jej czas... w końcu się zdecydowałam i nie żałuję. "POTEM lekarz dowodzi, że życie po życiu istniej" z jednej strony jest dokładnie tym, czego oczekiwałam, a z drugiej (na szczęście) nie jest tym, co głosi podtytuł.
Dr Bruce Greyson, to emerytowany profesor psychiatrii i nauk neurobehawioralnych na Uniwersytecie Wirginii. Już na samym początku swoje kariery, jeszcze gdy był stażystą w szpitalu, zetknął się z dziwną sytuacją, którą rozum nie był w stanie wyjaśnić. Zakopał to doświadczenie w odmętach przeszłości, bo był zawsze człowiekiem, który musi wszystko udowodnić, dla którego nauka jest panią i odpowiedzią. Lecz pamięć o sobie przypominała i ostatecznie postanowił pochylić się nad zjawiskiem NDE - doświadczenia z pogranicza śmierci. Swoje badania, pytania i wnioski przedstawił w tej oto książce.
Czytałam "POTEM" z wielkim zainteresowaniem i czasem chwytałam się za głowę. Jeśli przyjmiemy, że to, co opisuje jest prawdą... zmienia to wszystko. Oczywiście możemy też przyjąć, że to wielka ściema, a lekarz chce tylko zbić kasę na bestsellerze... ale myślę, że nie da się uznać tych relacji za kompletną konfabulację, ale też i niektóre z nich brzmią dość... odtwórczo.
Do połowy, a dokładnie do rozdziału 13 pt. "Niebo czy piekło?" książka jest świetna. Jest bardzo dobrze skonstruowana, autor pokazuje nam wielką pracę, jaką wykonał, by lepiej zrozumieć NDE, ale i przytoczone słowa osób po tym doświadczeniu brzmią niezwykle wiarygodnie, ale przy tym też oczywiście szokująco. Jednak w rozdziale 13 i 14 myślę, że lekarz powinien odsiać pewne - jawnie fantazyjne, mocno przerysowane i zdecydowanie nacechowane wyobrażeniami wręcz baśniowymi - relacje. Rozumiem, że chciał pokazać nam całokształt i różne "doświadczenia", lecz trzeba też przyjąć, że niektórzy konfabulują, bo przecież tego nie da się sprawdzić. 13 i 13 rozdział własnie takie opisy zwiera, opisy przeżyć, które albo zostały wymyślone po otarciu się o śmierć, albo faktycznie się stały, ale były wizją, projekcją danego pacjenta, który tak sobie wyobraża np. niebo. Szkoda, bo te części nieco podważają wartość książki i wiarygodność pozostałych relacji NDE.
Zaskoczyły mnie też literackie aspekty tych opisów. Czasem miałam wrażenie, jakby pisała je jedna osoba, ale problem może być w tłumaczeniu, lub w samej redakcji wydawnictwa matki. To tylko takie spostrzeżenie, raczej luźne, ale pomyślałam, że o nim wspomnę.
"POTEM" uznaję za książkę bardzo dobrą i niesamowicie ciekawą. Dr Greyson uczciwie podszedł do sprawy i sam odnosił się zawsze dość jeśli nie sceptycznie, to z dystansem do takich rewelacji, leczn ie mógł ich zupełnie zignorować. To jest dziwne i nie sposób pojąć tego mózgiem - piszę "mózgiem", bo autor w jasny i sensowny sposób rozdzielił mózg od umysłu (popularnie zwanego duszą).
Pozycja ta stała się dla mnie interesująca jeszcze z jednego powodu. W rozdziale 2 Poza czasem opisane jest doświadczenie, które sama przeżyłam. Oczywiście zaraz wyjaśnię, że mi serce nie przestało bić i nie doznałam NDE, ale raczej to, co NDE często poprzedza. Nie jest to coś nie do pojęcia, choć jest dziwne, ale czytałam o tym też w innych książkach już skupiających się na naukowym funkcjonowaniu mózgu. Niemniej jednak, było to dla mnie bardzo interesujące i sygnalizowało, że choć nie wszystko, co mówią ci ludzie musi być prawdą... to jednak coś w tym jest.
Książkę czyta się szybko i z wielkim zainteresowaniem... bo kogo nie interesuje śmierć? Śmierć, której się boimy, ale która dla osób po przejściu NDE przestała być straszna. Lekarz pokazuje tu przemianę, namacalną, jaką przeszli ludzie po tym doświadczeniu. Zaczęli oni bardziej kochać życie i nie baś się śmierci - zadziwiające połączenie.
Nie wiem, czy coś tam jest, choć mam nadzieję, że nie jesteśmy tylko zbitą masą komórek. Nie wiem, czy to była tylko reakcja obronna jaką wytworzył organizm na skraju wytrzymałości, czy było to realne przeżycie. Nie wiem. Cóż... dowiem się, gdy przyjdzie na to czas. Każdy się dowie. Jedno jest pewne - niektóre z tych relacji powodują, że po plecach przechodzą ciarki, bo gdy ktoś opowiada, że spotkał w zaświatach kogoś, kto żyje... a po paru godzinach dostają telefon, że ta osoba w nocy zginęła w wypadku samochodowym... cóż jeśli to nie ściema, to nie wiem co to jest.

...co tam dalej z nami będzie?...
7/10

• Spirituality
  • 50 W 2022
  • Do kupienia
  • ! BŚ

Dodaj cytat z książki Potem. Lekarz dowodzi, że życie po życiu istnieje