W umyśle mordercy. Tajemnice mózgów psychopatów

Psychopaci są wśród nas

Książka jest dość "trudna". Napisana językiem naukowym. Nie polecam na 1 książkę, która miałaby zachęcić do podobnej tematyki.

Czy zastanawiało Was kiedyś to, skąd tak naprawdę biorą się mordercy? Ci psychopatyczni, seryjni? Co dzieje się w ich głowach? Skąd rodzą się takie chore wizje? Ponieważ zazwyczaj sięgając po książki, sięgam po kryminały lub kryminały psychologiczne ostatnimi czasy właśnie zaczęłam zastanawiać się poniekąd nad tymi pytaniami. Przecież człowiek nie może urodzić się zły … chyba.

Dlatego też, widząc zapowiedź tej książki, która miała mi wiele na ten temat wyjaśnić, przybliżyć trochę informacji - postanowiłam po prostu po nią sięgnąć. Sięgnąć i sprawdzić czy rozwieje wszystkie moje pytania i domysły. Ale czy się to udało ?

Psychopatyczni przestępcy przyprawiają o ciarki, ale ich świat jest zarazem fascynujący. Czytamy o nich w prasie, oglądamy ich czyny w filmach i serialach kryminalnych, odnajdujemy ich historie w książkach. Wiemy, że robią koszmarne, przerażające rzeczy. Są zdolni mordować, okradać, torturować i gwałcić, a wszystko to bez krzty empatii czy wyrzutów sumienia. Słuchając o tym
wszystkim, zadajemy sobie pytanie: „Jak człowiek może być aż tak zły?”. Odpowiedzi często może nam udzielić nauka.

Z najnowszych badań w zakresie psychopatologii wynika, że na świecie żyje prawie 70 milionów psychopatów! Oznacza to, że na sto dorosłych osób jedna przejawia psychopatyczne skłonności. Zdecydowana większość psychopatów funkcjonuje w naszym otoczeniu, odnosząc sukcesy w biznesie, medycynie czy wojskowości. Okazuje się, że mogą nimi być nawet nasi bliscy – członkowie
rodziny, przyjaciele, współpracownicy, a my nie zdajemy sobie z tego sprawy. To dlatego, że psychopaci są osobami bardzo inteligentnymi, które świetnie potrafią odgrywać współczucie i manipulować nawet doświadczonymi psychologami. Ale czy każdy psychopata musi być od razu mordercą lub gwałcicielem?

Uznawany za jednego z najwybitniejszych specjalistów w dziedzinie neurobiologii dr Dean A. Haycock specjalizuje się w zagadnieniach związanych ze zdrowiem psychicznym. Na kartach swojej książki próbuje objaśnić nam właśnie w przystępny dla nas sposób, skomplikowane procesy jakie zachodzą w mózgu takiej osoby.

Dean A. Haycock w swojej publikacji serwuje nam naprawdę interesujące fakty dotyczące mózgów psychopatów. A wszystko to potwierdzone przeróżnymi badaniami oraz napisane przystępnym dla nas językiem.
Wszystko w tej książce jest dopracowane, dość ciekawie przedstawione oraz zawiera wiele przeróżnych ciekawostek.

Autor już na samym początku swojej książki zwraca uwagę na fakt, że nasza wiedza na temat mózgu ludzkiego, pomimo głębokiego rozwoju tej dziedziny jest niestety nadal słaba. Co prawda dużo już wiemy, ale jednak nie jest to jeszcze wystarczające. Dlatego też w swojej książce autor przytacza dużą liczbę badań i eksperymentów, które mają przybliżyć nas choć trochę do poznania prawdy o psychopatycznych mordercach.

Pisarz swoją książkę podzielił na jedenaście rozdziałów w których temat ten bardziej zagłębia, podaje nam przeróżne przykłady dokładając do tego kilka naprawdę ciekawych ilustracji. Pomimo dość trudnego w odbiorze tematu publikację Pana Dean’a czytało mi się niezmiernie przyjemnie, szybko i z wielkim zainteresowaniem. Książka mimo swojego naukowego oraz (nie ukrywajmy) ciężkiego charakteru napisana jest zrozumiałym dla nas językiem, a autor nie boi się tutaj poruszać kontrowersyjnych tematów. Książka dostarcza nam wiele rzeczowych informacji oraz skłania do zastanowienia się nad ludzką naturą.

Szczerze polecam sięgnąć po tę publikację i dowiedzieć się czegoś naprawdę ciekawego na temat mózgu ludzkiego i psychopatycznej natury, która w nim siedzi. Naprawdę warto!

Książka Haycocka wyjaśnia w sposób dość przystępny
i interesujący, jak działa mózg psychopatów.
Odpowiada na pytania : czy każdy psychopata to morderca? czy każdy morderca to psychopata?
Jednak jedna uwaga : nie jest to lektura z gatunku "lekkie, łatwe i przyjemne" Wymaga skupienia, jest napisana językiem (prawie) naukowym.
Wg mnie warto sięgnąć po tą pozycję i przekonać się, że neurobiologia i psychopatologia to fascynujące obszary nauki, a ludzki mózg to piękny i zarazem poznany dopiero
w ułamku procenta organ.

Książka Haycocka wyjaśnia w sposób dość przystępny
i interesujący, jak działa mózg psychopatów.
Wg mnie warto sięgnąć po tą pozycję i...

Nie przekonała mnie. Zbyt dużo informacji o charakterze naukowym, co zdecydowanie odpychało od dalszej lektury.

Pozycja stricte naukowa, ale jakże ciekawa!

Dr Deam A. Haycock, uznawany za jednego z najwybitniejszych specjalistów w dziedzinie neurobiologii. W umyśle mordercy w sposób przystępny, szeroko omawia zagadnienia związane ze zdrowiem psychicznym. Wykorzystując najnowsze osiągnięcia w dziedzinie obrazowania mózgu i neurobiologii, stara się wykazać różnicę między "normalnymi' mózgami, a mózgami psychopatów. Przy okazji odpowiadając na pytania od lat nurtujące dziennikarzy, policjantów czy sędziów. Czy zło ma podłoże biologiczne? Czy psychopatię można "po prostu" odziedziczyć w genach? Czy każdy może zostać psychopatą? Ja już znam odpowiedzi!

Od czasu, do czasu lubię poczytać tak zwane "mądre książki". Tym bardziej jeśli ich temat dotyczy psychologii. Gdy zobaczyłam W umyśle mordercy, wiedziałam, że muszę się z nią zapoznać. Tym bardziej, że autor, to człowiek, który nie boi się kontrowersyjnych tematów, a zbrodnia opisana pod kontem naukowym uwierzcie mi takim tematem jest. Dr Deam A. Haycock w swojej książce prezentuje przełomowe wyniki badań naukowych, mnogość teorii poglądów oraz ciekawostki z neurobiologii. Dostarcza rzeczowych informacji i skłania do zastanowienia się nad ludzką naturą. Mocną stroną tej publikacji są przykłady prawdziwych zbrodniarzy, służące zilustrowaniu prezentowanych zagadnień.

Wiedzieliście, że na sto dorosłych osób jedna przejawia skłonności psychopatyczne? Jeśli wierzyć badaniom, to daje liczbę 70 mln. Tyle psychopatów żyje na świecie. Co ciekawe, zdecydowana większość funkcjonuje w naszym otoczeniu, odnosząc sukcesy w biznesie, medycynie czy wojskowości! Mogą to być nasi przyjaciele, współpracownicy czy członkowie rodzin. Powiecie nie możliwe! Przecież bym się zorientował, że z Nim jest "coś nie tak". Nic bardziej mylnego. Psychopaci to osoby w większości bardzo inteligentne, które umieją doskonale odgrywać współczucie i nami manipulować. Bo przecież nie każdy psychopata jest mordercą czy notorycznym gwałcicielem. Prawda?

Publikacja niezwykle ciekawa. Mnogość informacji popartych przeróżnymi badaniami robi wrażenie. A to wszystko opisane przystępnym językiem, jeszcze bardziej zachęca do czytania. Serdecznie polecam lekturę, ale przy wyborze proszę pamiętać, że jest to literatura naukowa. http://ksiazkinaszapasja.blogspot.com/2022/08/w-umysle-mordercy-tajemnice-mozgow.html

Pozycja stricte naukowa, ale jakże ciekawa!

Sądziłam, że po przeczytaniu tej książki, dowiem się czegoś więcej o mordercach, o tym czym się kierują, ale po lekturze nie wiem nic. Więcej informacji o umyśle mordercy dowiem się z Internetu. W książce nic jasno nie było wyjaśnione, jakiś bełkot o niczym.

Ta recenzja będzie dosyć krótka... właściwie będzie to raczej opinia. W książce “W umyśle mordercy. Tajemnice mózgów psychopatów” wnikamy w umysły osób z poważnymi zaburzeniami psychicznymi. Czytamy tutaj o wielu metodach badań, dzięki którym naukowcy są w stanie określić co wpływa na to, że ludzie określani jako psychopaci, dopuszczają się okrutnych czynów 😕

Tak naprawdę nie do końca wiem, co mam o tej pozycji napisać... Nie chcę powiedzieć, że książka była zła, bo taka nie była, jednak męczyłam się z nią bardzo długo i w mojej opinii, była ona zbyt naukowa i podparta małą liczbą przykładów, ale z drugiej strony, czego ja się spodziewałam po książce, która w swoim tytule ma “tajemnice mózgów psychopatów”? Teraz wydaje mi się to logiczne, że musi ona mówić o metodach badań psychopatów, ale w trakcie czytania chyba o tym zapomniałam. Ale mimo wszystko, niewiele wyniosłam z tej książki właśnie przez ten naukowy język 🤷‍♀️

Z pozytywów, to muszę przyznać, że książka jest naprawdę bardzo dobrze dopracowana i poruszanych jest bardzo wiele aspektów, więc jeśli podejdzie się do niej z odpowiednim nastawieniem to można z niej się sporo dowiedzieć 😊

Nie chcę nikogo negatywnie nastawiać, tym bardziej, że książka zebrała wiele pozytywnych opinii, ale niestety akurat do mnie nie przemówiła. Polecam jednak samemu przeczytać i wyrobić sobie własne zdanie 😉

Tak naprawdę...

Plus za obszerną bibliografię.

Plus za obszerną bibliografię.

"Nie każda osoba mająca cechy psychopatyczne jest psychopatą."

Publikacja skusiła mnie wąską i wyspecjalizowaną perspektywą omawiania psychopatycznych źródeł. Czyniła to wyłącznie z ujęcia przestępców, których charakteryzowała notoryczna aktywność w zachowaniach kryminalnych. Dean A. Haycock pokazywał, jak struktura i funkcje mózgów psychopatów przestępców przekładały się na antyspołeczne zachowania. Zajmująco docierał do źródeł prawdziwej natury morderców.

Więcej na: https://bookendorfina.blogspot.com/2022/02/w-umysle-mordercy-tajemnice-mozgow.html

"Nie każda osoba mająca cechy psychopatyczne jest psychopatą."

Nowy rok zaczęłam książką o chwytliwym tytule "W umyśle mordercy. Tajemnice mózgów psychopatów".
Wbrew pozorom nie jest to jednak publikacja goniąca za tanią sensacją a bardzo wnikliwa, podparta dziesiątkami badań naukowych z zakresu neurobiologii i neuropsychologii praca Deana A. Haycocka, uznanego neurobiologa, który od lat specjalizuje się w popularyzacji wiedzy na temat ludzkiego mózgu.
Organ ten, który nauronaukowcy traktują jako biologiczny komputer pozyskujący, przechowujący i przetwarzający informacje z otaczającego świata nadal stanowi zagadkę, czekając aż ktoś odkryje wszystkie jego tajemnice.
Książka stara się zgłębić niektóre z nich a główne pytania jakie stawia sobie autor brzmi:ą czy mózgi psychopatów różnią się w swojej budowie i funkcjonowaniu od mózgów innych ludzi? Czy już na etapie formowania się tego organu w życiu płodowym zapisuje się nasz przyszły los? Czy o tym jak potoczy się nasze życie decydują geny czy środowisko w którym wyrastamy?

Dean A. Haycock już na początku zwraca naszą uwagę na fakt. że wiedza o mózgu to nadal, mimo intensywnego rozwoju tej gałęzi nauki w ostatnich latach, słabo zapisana karta. Więcej nie wiemy niż wiemy. A to co wiemy wiemy z dużym prawdopodobieństwem, ale nie na pewno. Trudno wiec przy takim założeniu o kategoryczne stwierdzenia i i wnioski. Dlatego w swej książce autor przytacza liczne badania i eksperymenty, które choć trochę przybliżają nas do poznania prawdy o psychopatycznych mordercach. Mimo iż stara się on jasno i w miarę przystępnie o tym opowiadać to nie da się w tego typu publikacji uniknąć naukowego języka, który dla laika (takiego jak ja) nie zawsze był zrozumiały. Natłok informacji, czy teorii często ze sobą sprzecznych też wywołał w mej głowie pewien chaos, umieszczenie wszystkich zdjęć ilustrujących poszczególne rozdziały w jednym miejscu też nie ułatwiał czytania.

To na pewno ciekawa publikacja ale bliżej jej do kategorii książka naukowa niż popularno-naukowa. Niemniej zachęcam Was do lektury. Zawsze warto poszerzać swoją wiedzę i horyzonty.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Muza.

• True crime
  • Psychologia