Na ostrzu noża

Okładka książki Na ostrzu noża Rahul Jandial
Okładka książki Na ostrzu noża
Rahul Jandial Wydawnictwo: Feeria popularnonaukowa
popularnonaukowa
Life on a Knife’s Edge: A Brain Surgeon’s Reflections on Life, Loss and Survival
Feeria
2022-03-23
2022-03-23
Zuzanna Lamża
neurochirurgia wspomnienia lekarza

Wcześniejszą książkę autora przeczytałam z zapartym tchem, dlatego sięgnęłam również po tę pozycję. I trochę się zawiodłam. Autor, znany neurochirurg, opisuje w niej swoje doświadczenia zarówno z sali operacyjnej, jak i życia prywatnego. Trochę przypomina to biografię, trochę pamiętnik, ale brak w tym wszystkim głębszej myśli. Mam wrażenie, że pomysł był dobry, ale realizacja jest zbyt powierzchowna i "amerykańska ". Z plusów - są ciekawostki neurobiologiczne, trochę tła społecznego i przystępny język. Dobra lektura na długie nudne wieczory.

Książka godna polecenia czytelnikom, którzy interesują się medycyną a już zwłaszcza neurochirurgią. Nie była tak porywająca jak np. "Proszę się nie bać, zaraz pan zaśnie", "Neurochirurg" czy "Co by pan zrobił na moim miejscu", ale to ciekawa lektura dostarczająca sporej dawki emocji. Dałabym wyższą ocenę gdyby więcej uwagi poświęcono przypadkom medycznym, poszczególnym pacjentom i z lekka okrojono filozoficzne wywody autora, które mimo iż niezbędne z punktu widzenia narratora to momentami mi się dłużyły. Ode mnie solidne 8/10.

Chwilami trudna emocjonalnie. Potrzebna, pouczająca. Poprzednia książka Autora podobała mi się (jeszcze) bardziej, bo wolałabym nieco mniej o nim samym.

• Mam, nieprzeczytane

Dodaj cytat z książki Na ostrzu noża