Majorka. Nie tylko pod palmą

Okładka książki Majorka. Nie tylko pod palmą
Anna Klara Majewska Wydawnictwo: Wielka Litera Seria: Podróż Nieoczywista literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Podróż Nieoczywista
Wielka Litera
2021-07-14
2021-07-14
literatura polska podróż Majorka

„Majorka” Anny Klary Majewskiej nie jest właściwie przewodnikiem, a bardzo obrazową opowieścią osoby, która zakochała się już raz w tej wyspie. Autorka przedstawia nam miejsca na pierwszy rzut oka mniej oczywiste, ukryte przed pędzącymi turystami. Opowiada o wielokulturowości Majorki, jej korzeniach i historii. Sięga po współczesne opowieści miejscowych i te powtarzane od pokoleń. I powiem Wam szczerze, że podczas czytania miałam silną ochotę znaleźć się tam, gdzie prowadziła mnie autorka! Poczuć wszystkie smaki, zapachy. Spojrzeć na wyspę własnym okiem. To był bardzo przyjemnie spędzony czas z książką.

Generalnie literatura naszych czasów, na poziomie średnio interesującego bloga. Napisana z poziomu turystka, blogerka, miłośniczka danego miejsca wypada ok, gorzej gdy człowiek zda sobie sprawę, że autorka popełniła jeszcze jakąś prozę. W tym momencie staje człowiekowi przed oczami film "Wielkie piękno" i perfekcyjnie w nim wykpione napinanie nieistniejących artystycznych muskułów. Na odcinku merytorycznym jest dość pożywnie, szczególnie odcinek kulinarny, który jest tutaj godnie reprezentowany. Przed pierwszą wyprawą na wyspę zapewne warto przyswoić ponieważ książka zawiera niejedną wartościową i konkretną informację. Poza tym lektura do zapomnienia.

Lizbona niezmienne najpiękniejsza, ale wszystkie książki z serii Podróż Nieoczywista warte przeczytania.
Majorka w rytmie slow, z perspektywy kawiarnianego stolika.

Majorka w rytmie slow, z perspektywy kawiarnianego stolika.

Fajna, niestandardowa forma przewodnika. By całość była bardziej funkcjonalna, brakowało mi indeksu opisywanych miejsc, restauracji itp. Większość przeczytałem w samolocie, ale trudno potem znaleźć coś, co było opisywane odnośnie miasteczka, w którym akurat się jest, szczególnie że tytuły rozdziałów są dość ogólne.

Czyta się szybko, treści nie jest za dużo, choć nie brakuje informacji, w dodatku sprawiających wrażenie rzetelnie zebranych. Merytorycznie ok.

Przeszkadzała mi natomiast tendencja autorki do oceniania wszystkiego z pozycji wyższości. Dostawało się oczywiście turystom z biur (pewnie 90% odwiedzających Majorkę), osobom wybierającym (pewnie nieświadomie) dane miejscowości, ludziom mieszkającym w określonych hotelach (jako pozbawionym gustu), a nawet określonym gustom artystycznym.

Nie znam autorki z innych książek, a tę kupiłem przypadkowo na lotnisku. Sprawiała dla mnie jednak wrażenie egzaltowanej i krytycznej, co kłóci mi się z otwartością osób spędzających 3/4 roku na słońcu.
Szczytem było dla mnie narzekanie na liczbę turystów na jakichś obchodach kościelnych, gdzie autorka była ileś lat temu (i osób było mniej) oraz niedawno. Z tym że za każdym razem była tam jako turystka niezainteresowana duchowym wymiarem. No to już hipokryzja.

Czyta się szybko, treści nie jest za dużo, choć nie...

"W pamiątkowym albumie wydanym przez hotel napisano: "Brytyjska pisarka Agatha Christie była najsłynniejszą osobistością, która zatrzymała się w hotelu Illa d'Or od początku lat trzydziestych. Siostry Oliver-Llobera, córki założycielki hotelu pamiętają, że rodzice nazywali ją la escritora inglesa, a artystka zawsze chciała, aby do wszystkich posiłków podawano jej masło.
Tu należy wspomnieć, że masło nigdy nie było na Majorce popularne - oliwa i smalec wieprzowy w zupełności wystarczały. O podobne fanaberie oskarżano też George Sand, gdy domagała się masła w Valldemossie."
Cóż, trudno się Christie dziwić. Wszak masło to życie, a gdyby ktoś zapytał mnie bez czego jeszcze nie wyobrażam sobie żyćka, z pewnością wymieniłabym dalekie podróże.
Nie tylko dlatego sięgnęłam jednak po kolejną nowość z podróżniczej serii od @wielkalitera. Otóż jeśli covid da i pandemia pozwoli, wybieram się na Majorkę na początku września, by tam wraz z moimi przyjaciółkami z liceum świętować nasze 40 urodziny (na zasadzie Euro 2020 w 2021 roku 😉).
Treść i Palma 🌴 interesują mnie więc żywo, a po przeczytaniu książki Anny Klary Majewskiej (którą możecie znać z obyczajówek, których akcja dzieje się na Majorce właśnie), wiem już co nieco i o samej wyspie i o jej mieszkańcach. Wbrew pierwszym zapewnieniom, historii wyspy było tu całkiem sporo, o codziennym prostym życiu mieszkańców nieco mniej, natomiast o plażach niemal zero. Wiem co jeść, a czego nie tykać, tylko nie wiem czemu odniosłam wrażenie, że autorka za pomocą tych wszystkich faktów związanych z przeszłością wyspy chce niejako zrekompensować jej współczesne oblicze imprezowej i hotelarskiej mekki... 🤔 Jestem jednak nastawiona pozytywnie, na Majorce nigdy wcześniej nie byłam, a z moimi przyjaciółkami czy to najmocniej zabita dziura czy też najbardziej luksusowy hotel - tak samo zdają się być rajem na ziemi. Z doświadczenia wiem, że odbiór danego miejsca bardzo zależy od tego z kim się tam było i co robiło, a na Majorce mam zamiar... a nie, świat nie jest jeszcze na to gotowy.
Czytacie książki z tej serii?
Byliście na Majorce?

Tu...

Buenos dias !
Byliście na Majorce? Znacie tę wspaniałą wyspę? A może tak jak ja czytaliście tę książkę i zapragnęliście tam pojechać?
W powietrzu unosi się zapach cytryn i pomarańczy, zapach lokalnych drożdżówek, likieru migdałowego, ryżu z owocami morza, pączków, świeżych owoców, warzyw i ryb. Wkoło turkusowe zatoczki, białe jak śnieg migdałowce, góry wchodzące do morza i miasteczka u podnóży gór, posiadające tradycje i historię, trzy języki kataloński, majorkański i hiszpański. Witajcie, witam na wyspie Majorka!
Majorka uwodzi od pierwszego spojrzenia, pierwszego spaceru po piasku wzdłuż morza, pierwszego zachodu słońca. Autorka zabiera nas na targ rybny, wędrujemy starymi uliczkami Palmy, wyruszamy śladami sławnych ludzi. Nie ma nudy. Dowiadujemy się ciekawych rzeczy z życia codziennego Majorkańczyków, jak żyją, świętują i co jedzą. Majorka zostaje przed nami odkryta w całej swej świetności, codzienności i nietypowości. Z każdą kartką tej książki, myślałam już tylko o spakowaniu walizki i przekonaniu się na własne oczy, swoimi zmysłami czy ta wyspa skradnie moje serce. Książka uwiodła i rozpaliła chęci podróżowania, pozostawiła też cudowny posmak hiszpańskich opowieści.

Buenos dias !

Dziś zabieram Was w podróż, na Majorkę. Wyspę, która kojarzy się z egzotyką, palmami i urlopowym klimatem.

Naszą przewodniczką będzie autorka, która zna Majorkę i kocha od dawna. Z tej miłości powstała już niejedna książka, opisująca i wyspę i lokalny koloryt. W tej, którą trzymam w ręku, doświadczam Majorki w skondensowanym wydaniu.

Najnowsza część z serii "Podróż nieoczywista" jest najbardziej zbliżona swoją formą do przewodników. Znajdziecie w niej wiele wskazówek, przydatnych dla osób chcących odwiedzić ten zakątek świata. Nieco historii, kultury, ale też kulinarny rys i regionalne smaki 😋
A na końcu listę naj... subiektywnie wybraną przez autorkę.

Opisy pozwalające poczuć klimat wyspy, okraszone zostały pięknymi fotografiami, które oddają klimat miejsca. A wspomnienie o sławnych osobach, które odwiedzały Majorkę porusza wyobraźnię.

Klimatyczna, tak określiłabym tę książkę. Będzie w sam raz zarówno dla osób planujących podróż w opisane regiony, jak i dla tych, którzy podróżują raczej palcem po mapie 🙂

Najnowsza część z serii "Podróż...

Na półkach: , , , , , ,

„Majorka. Nie tylko pod palmą” to póki co najbardziej przewodnikowa książka z serii Podróże Nieoczywiste od Wydawnictwa Wielka Litera. Autorka kilku znanych i lubianych kobiecych książek obyczajowych skupia się przede wszystkim na pokazaniu przydatnych informacji podczas naszej ewentualnej podróży na wyspę. Z tej pozycji dowiemy się m.in. co zwiedzić, gdzie się zatrzymać i co zjeść oraz jakie wydarzenia kulturalne warto zobaczyć na własne oczy.

To była całkiem dobra książka, ale mnie zabrakło w niej takiego podróżniczego ducha, tego czegoś, co sprawiłoby, że chciałabym od razu pakować torbę i lecieć na Majorkę. Czy wynika to z faktu, że Anna Klara Majewska praktycznie tam mieszka i pod wpływem różnych wydarzeń zmieniło się jej spojrzenie na wyspę? Czy może autorce brakuje takiej lekkości pióra? Sama nie wiem. Nie potrafię tego wyjaśnić.

Cieszę się jednak, że moja wiedza na temat Majorki znacznie się zwiększyła po lekturze tej książki. Dowiedziałam się wiele nowych, ciekawych rzeczy oraz dopisałam sporo punktów na mojej liście miejsc do zobaczenia. Chętnie sięgnęłabym po inną pozycję o tej europejskiej wyspie, aby jeszcze mocniej wejść w jej klimat i kompletnie się w niej zatracić.

118/180/2021
Wyzwanie LC lipiec 2021 - Motyw wakacyjny
Z tej serii część o Majorce jest chyba najbardziej przewodnikowa. Dużo wskazówek, co zobaczyć, gdzie zjeść, co omijać, co kupić, na jakie podróbki uważać… Autorka w zasadzie na Majorce mieszka, więc na naloty turystów spragnionych procentów i plażowania spogląda niechętnym okiem, pewnie jak większość miejscowych, nawet jeżeli żyją oni z turystyki. Zresztą podobnie jest w polskich miejscowościach turystycznych, pełno jest na ten temat wypowiedzi i artykułów w Internecie.
Byłam na Majorce 20 lat temu. Minus pobytu (po przeczytaniu książki) widzę taki, że byłam na turystycznym betonowym wybrzeżu i w najbardziej obleganych destynacjach (blee, ohydne słowo), np. w Smoczych Jaskiniach / Jamach w Porto Christo. A trzeba było wybrać mniej popularne miejsca… Za to plus w tym minusie jest taki, że chyba tych turystów było jednak mniej, a jeśli nawet nie, to bardziej zwiedzali a mniej się nasączali.
Lekko przerażający jest rozdział pt. „Co w trawie piszczy” – sugeruje, że będzie o cyklicznych imprezach albo że może zawiera smakowite ploteczki, tymczasem on jest o groźnych zwierzętach. Węże, skorpiony, komary, gąsienice, meduzy i inne przyjemniaczki, na które możemy się nadziać podczas pobytu. Myślę sobie, że gdyby te informacje szeroko propagować wśród turystów, może część by się zniechęciła i miejscowi mieliby więcej oddechu…
O świetnym pomyśle na tę serię i pięknych wydaniach poszczególnych książek już pisałam przy okazji Wiednia i Sztokholmu, więc nie będę się powtarzać. Polecam każdemu.
PS. Bywała tu m.in. Agatha Christie. Dla mnie osobiście to o tyle istotne, że w każdej książce, którą ostatnio biorę do ręki ta pani się przewija, chociaż żadna z powieści nie jest jej autorstwa :-)

118/180/2021
Wyzwanie LC lipiec 2021 - Motyw wakacyjny

Książkę polecam, bardzo ciekawie i lekko opowiada o Majorce. Dobry pomysł przed wybraniem się na wyspę.

Dodaj cytat z książki Majorka. Nie tylko pod palmą