Deszcz pieniędzy i inne historie z lat 1951-1952

- Kategoria:
- komiksy
- Cykl:
- Kaczogród (tom 13)
- Wydawnictwo:
- Egmont Polska
- Data wydania:
- 2021-08-25
- Data 1. wyd. pol.:
- 2021-08-25
- Liczba stron:
- 248
- Czas czytania
- 4 godz. 8 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788328159624
- Tłumacz:
- Jacek Drewnowski
Niniejszy album zawiera komiksy Carla Barksa z lat 1951–1952. W tytułowej opowieści Donald dostaje od swojego wujka Sknerusa surową lekcję na temat wartości pieniądza oraz prawa popytu i podaży. Czy ją zapamięta? Raczej nie, co pokazuje chociażby komiks „Rzadkie monety”, w którym próbuje wzbogacić się dzięki numizmatyce. W „Zaklinaczu węży” siostrzeńcy usiłują nakłonić Donalda, aby rozwiązał zagadkę zaginionego statku ze złotem, a w „Niebezpiecznej grze” przeżywają wraz z wujkiem niezwykłe przygody w świecie wywiadów, kontrwywiadów, kontrkontrwywiadów, kontrkontrkontr... i tak dalej. Z kolei w historii „W starej Kalifornii” przenoszą się w dawne czasy, gdy najsłynniejszy z zachodnich stanów wyglądał zupełnie inaczej niż dzisiaj. Poza tym Donald, jak zwykle, ma wiele lepszych i gorszych (zazwyczaj gorszych) pomysłów. Buduje basen w swoim ogródku, a także raz po raz podejmuje rywalizację ze swoim kuzynem Gogusiem. Konkuruje z nim o rolę rycerza w spektaklu, próbuje ograć go w golfa, a nawet przechytrzyć podczas losowań!
KACZOGRÓD to kolekcja uwielbianych klasycznych komiksów, napisanych i narysowanych przez Carla Barksa w latach 1943–1972. Komiksy są prezentowane w kolejności chronologicznej. To prawdziwy skarb dla fanów!
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Książka na półkach
- 35
- 28
- 26
- 11
- 5
- 3
- 2
- 2
- 1
- 1
OPINIE i DYSKUSJE
Wiecie, czasem mi się robi smutno gdy czytam przygody Kaczora Donalda i patrzę, jak gość obrywa w kuper. Ja wiem, że to postać komiczna, swego rodzaju nieudacznik życiowy, ale gdy obok ląduje Goguś, którego szczerze nienawidzę, to Donaldowi zwyczajnie współczuję. Nieraz chłop ma fajne pomysły, ale niemal każdy go wyzyskuje. Począwszy od Wujka Sknerusa, co ma wręcz wpisane w krew, przez sąsiadów na jego ukochanej skończywszy. Oczywiście mowa o Donaldzie w wersji Barksa, bo ten od Rosy mam wrażenie jest bardziej obrotny. Choć nadal straszny z niego nerwus i pechowiec.
Co ważniejsze, naszego pierzastego bohatera słabo trzymają się pieniądze. W zasadzie jakiekolwiek pieniądze. I o nich w dużym stopniu jest ten album. Zresztą już sam tytuł otwierającej go historyjki na to wskazuje. "Deszcze pieniędzy" to dobra nauczka dla każdego, kto chciałby się wzbogacić bez pracy, a przy tym nie rozumie zasady działania pieniądza czy rynku jako takiego. W sieci od lat krąży pewien fragment z jednego odcinka Kaczych Opowieści, gdzie Sknerus McKwacz genialnie tłumaczy czym jest inflacja oraz jak działa obrót pieniędzmi. Kto nie widział znajdzie go TUTAJ. I właśnie ten komiks również trafnie to kwituje. Łatwa kasa to ulotna kasa, a skutki tego mogą być opłakane.
Nie jest to jedyny element, na który Carl Barks zwraca uwagę. Sporo czasu antenowego poświęcił Kalifornii oraz gorączce złota. Zresztą na końcu historii otrzymujemy ciekawy artykuł związany z pracą Barksa nad obrazami czy rysunkami rdzennych mieszkańców tamtego regionu. Naprawdę wartościowy materiał ukazujący kunszt artystyczny twórcy słynącego przecież z humorystycznych rysunków. A tymczasem potrafił malować w bardziej realistycznym stylu. Sporo przygód zawiera postać Gogusia, który zwykle ma swe ogromne szczęście i katuje nim Donalda. Jednak w ostatniej opowieści zawartej w albumie owo szczęście płata mu psikusa mszcząc się przeraźliwie. I szczerze, miałem z tego ogromną radochę.
Przy okazji tego albumu przypomniała mi się jednak inna animacja, gdzie Sknerus opowiada siostrzeńcom historię powstania pieniądza. Również można ją znaleźć w pełni po polsku na You Tube o TUTAJ. Oczywiście jest to opowieść mocno uproszczona, ale mam wrażenie, że nieraz takie są najlepsze. Bowiem komiksy Barksa wiele razy niosą morał, a przecież to proste, humorystyczne opowiastki. I za to je cenię.
RECENZJA RÓWNIEŻ NA BLOGU W PAJĘCZEJ SIECI
Wiecie, czasem mi się robi smutno gdy czytam przygody Kaczora Donalda i patrzę, jak gość obrywa w kuper. Ja wiem, że to postać komiczna, swego rodzaju nieudacznik życiowy, ale gdy obok ląduje Goguś, którego szczerze nienawidzę, to Donaldowi zwyczajnie współczuję. Nieraz chłop ma fajne pomysły, ale niemal każdy go wyzyskuje. Począwszy od Wujka Sknerusa, co ma wręcz wpisane w...
więcej Pokaż mimo toMyślałem, że najlepsze historie Barksa znalazły się już w dotychczasowych tomach, jednak nie miałem racji.
Najważniejszy - moim zdaniem - jest tu "Deszcz Pieniędzy", który sam w sobie powinien być lekturą szkolną. W prosty sposób tłumaczy, że pieniądze są warte tylko tyle, ile możemy za nie kupić, a drukowanie i rozdawanie ich na prawo i lewo wcale nie jest tak dobrym pomysłem, za jaki często mają je dzieci (a i spora część dorosłych w dzisiejszych czasach).
Carl Barks zgrabnie przemycił też drugą lekcję ekonomii - tym razem popytu i podaży - w komiksie "Rzadkie Monety".
Oprócz tego dostajemy też nostalgiczną opowieść przygodową "W Starej Kalifornii", debiut Braci Be, czy odwieczne zmagania Donalda z Gogusiem. Miłym zaskoczeniem było odnalezienie tu kilku historii, które dobrze wspominam z dzieciństwa. W środku numeru znajdziemy też ciekawą pozycję z malarskiej kariery Barksa.
W skrócie: kolejny świetny tom kolekcji!
Myślałem, że najlepsze historie Barksa znalazły się już w dotychczasowych tomach, jednak nie miałem racji.
więcej Pokaż mimo toNajważniejszy - moim zdaniem - jest tu "Deszcz Pieniędzy", który sam w sobie powinien być lekturą szkolną. W prosty sposób tłumaczy, że pieniądze są warte tylko tyle, ile możemy za nie kupić, a drukowanie i rozdawanie ich na prawo i lewo wcale nie jest tak dobrym...
Barksowi zdarzają się nijakie komiksy, jak na przykład Myszy pod miotłą z tego tomu, ale to twórca wybitny. Tym razem równieś garść świetnych historii: klasyczny Deszcz pieniędzy, pastisz kina szpiegowskiego, uczulenie Sknerusa na pieniądze, sztuka numizmatyki, kolejne wagary Siostrzeńców, nowy skarbiec Sknerusa i wreszcie moje ulubione: reprint Zmartwienia dużego kalibru (debiut Braci Be) i Donald zajmujący się zaklinaniem węży. Muszę też wspomnieć o komiksie W starej Kalifornii, który znajduje się w top 10 na inducks, jednak nie podzielam zachwytu nad nim. Bardzo sentymentalny, pięknie narysowany i klimatyczny, ale również niezbyt wciągający.
Barksowi zdarzają się nijakie komiksy, jak na przykład Myszy pod miotłą z tego tomu, ale to twórca wybitny. Tym razem równieś garść świetnych historii: klasyczny Deszcz pieniędzy, pastisz kina szpiegowskiego, uczulenie Sknerusa na pieniądze, sztuka numizmatyki, kolejne wagary Siostrzeńców, nowy skarbiec Sknerusa i wreszcie moje ulubione: reprint Zmartwienia dużego kalibru...
więcej Pokaż mimo toKOLEJNE KACZE PRZYGODY
Zdawałoby się, że w dotychczas wydanych tomach „Kaczogrodu” znalazły się wszystkie najważniejsze opowieści Carla Barksa. Bo przecież dostaliśmy debiut Sknerusa, do tego mogliśmy czytać jego najsłynniejsze i najlepsze dzieła, które inspirowały kolejne pokolenia twórców, włącznie ze Stevenem Spielbergiem. Czy zostało coś jeszcze naprawdę ważnego? Tak, całkiem sporo i te właśnie rzeczy znajdziecie w niniejszym albumie, który jak zawsze jest rewelacyjny i serwuje niezapomnianą rozrywkę dla całej rodziny.
Zanim przejdę do szczegółów, które sprawiają, że tom ten jest tak istotny w dorobku Barksa, przyjrzyjmy się nieco treści. Co czeka tym razem na nasze kaczki? Donald i siostrzeńcy zostają przeniesieni w czasie do Kalifornii przeszłości. Do tego cały majątek Sknerusa zostanie porwany przez wiatr i rozrzucony po świecie! A do tego – w sam raz na wakacje – czeka nas awantura o basen! Mało? A zatem wraz ze skautami wyruszymy na wyprawę przez góry, Donald będzie musiał zmierzyć się z Braćmi Be, a do tego na bohaterów czeka walka z wielkim wężem morskim. A to przecież nie koniec.
https://ksiazkarniablog.blogspot.com/2021/08/kaczogrod-carla-barksa-deszcz-pieniedzy.html
KOLEJNE KACZE PRZYGODY
więcej Pokaż mimo toZdawałoby się, że w dotychczas wydanych tomach „Kaczogrodu” znalazły się wszystkie najważniejsze opowieści Carla Barksa. Bo przecież dostaliśmy debiut Sknerusa, do tego mogliśmy czytać jego najsłynniejsze i najlepsze dzieła, które inspirowały kolejne pokolenia twórców, włącznie ze Stevenem Spielbergiem. Czy zostało coś jeszcze naprawdę ważnego? Tak,...
Zaczęło się słabo, a skończyło się… nijako. To znaczy – nie było aż tak źle, bądź tragicznie. Ale za dobrze też nie.
https://kulturalnemedia.pl/literatura/kaczki-spowodowaly-deszcz-pieniedzy-recenzja/
Zaczęło się słabo, a skończyło się… nijako. To znaczy – nie było aż tak źle, bądź tragicznie. Ale za dobrze też nie.
Pokaż mimo tohttps://kulturalnemedia.pl/literatura/kaczki-spowodowaly-deszcz-pieniedzy-recenzja/
moje dzieciństwo, wielki fun
moje dzieciństwo, wielki fun
Pokaż mimo to