Muminki Tom II

Okładka książki Muminki Tom II Tove Jansson
Okładka książki Muminki Tom II
Tove Jansson Wydawnictwo: Egmont Polska Cykl: Muminki - komiks (tom 2) Seria: Muminki komiksy
komiksy
2021-05-05
Teresa Chłapowska, Ernest Kacperski
muminki komiks Tove Jansson

Okładka książki Ostatni pisarz Jan Mazur, Robert Sienicki
Ostatni pisarz Jan Mazur, Robert S...
Okładka książki Sniff Antonio Pronostico, Fulvio Risuleo
Sniff Antonio Pronostico,...
Okładka książki Miki i zaginiony ocean Silvio Camboni, Filippi Denis-Pierre
Miki i zaginio... Silvio Camboni, Fil...

Przesympatyczna pozycja, uważam, że Muminki w komiksie dla dorosłych to świetna odmiana. Jak zawsze, nie brak tu filozoficznych przemyśleń autorki, ubranych w pozornie zabawne scenki. U Tove zawsze jest drugie dno, a pozornie miłe i beztroskie tematy przykrywają to, co niespokojne, mroczne, niepokojące.. W drugim tomie poczytamy o fantastycznych przygodach Muminków na morzu; o tym, jak Tatuś ze znajomymi tworzą związek Buntowniczych Tatusiów, o ciężarze sławy oraz o tym, że bycie miłym i gościnnym nie zawsze wychodzi na zdrowie. Oczywiście bezkonkurencyjny jest Ryjek robiący biznes na sławie Muminka, a nawet na zbliżającym się końcu świata. Szkoda, że jest go w tym tomie tak mało!
Jak zawsze mądrze, dowcipnie i z dużym szacunkiem dla wszelkiej inności. Miło spędzony czas!

Świetnie się bawiłem przy tych komiksach, choć mim faworytem jest Tom I. W tomie III już nie czułem tego klimatu, choć cała seria wydaje się spójna.

Przyjemne, choć trochę jakby słabsze (bardziej wtórne?) od historii z pierwszego tomu. Z mniejszym zainteresowaniem czytałam te najbardziej podobne do fabuł książkowych, które wypadają lepiej od komiksu. Najzabawniejsze nadal pozostają te, które zderzają Muminki z takimi zjawiskami jak wyścig szczurów czy mentalność coachingowa - myląco nazwani "Związkowcy w Dolinie Muminków" (z genialnym Bobkiem),"Muminki i obywatelski obowiązek" czy trochę łopatologiczny, ale zacny "Złoty ogon Muminka". W "Zalotach Nieboraka" zabawna postać psychiatry.

MUMINKI RYSOWANE

Przez lata wielu wydawców próbowało wydać komplet komiksów o muminkach stworzonych przez Tove Jansson. Nigdy jednak się to nie udało. Aż do teraz, kiedy to Egmont postanowił wrócić do tematu i wydać wszystkie w trzech pokaźnych tomach. Dwa z nich są już dostępne na rynku i postanowiłem im się bliżej przyjrzeć. I trzeba przyznać, że to kawał świetnego, znakomicie wydanego komiksu. Ale, niestety to najnowsze wydanie ma też swoje minusy.

Muminki to małe, białe trolle żyjące w Dolinie Muminków. Ich życie pełne jest zarówno codziennych trosk, jak i niezwykłych przygód. Co tym razem je spotyka? Muminek musi poradzić sobie z najazdem krewnych, a także po latach odnajduje utraconych rodziców. Potem nasze Muminki zakosztują luksusowego życia bogaczy czy zmierzą się z życiem na bezludnej wsypie, która kryje sekrety o ich przodkach, a to zaledwie początek!

MUMINKI RYSOWANE

Zabawny, fenomenalnie zilustrowany komiks. Pewne historie są ogromnie podobne do tych znanych z książek (różnią się bohaterowie lub czas wydarzeń),inne są zupełnie nowe.

Kolejny tom, to kolejna porcja komiksów, w których Muminki nie są tak gryząco naiwne i bajkowe, jak w znanej kreskówce z lat 90. Wydanie jest cudowne - twarda okładka, duży format, przejrzyste rozmieszczenie kadrów. Bardzo podoba mi się zwłaszcza użycie żółtawego papieru, tak charakterystycznego dla starszych komiksów. Nie dość zatem, że treść świetna, to jeszcze całość pięknie się na półce prezentuje i aż zachęca do sięgnięcia.

Pierwszy zbiorczy album przygód rodziny Muminków był świetny, jasne, trafiały się tam również mniej interesujące opowieści, ale jednak całość trzymałą naprawdę wysoki poziom. Drugi zbiorczy tom prezentuje kolejne historie komiksowe, których autorką była Tove Jansson. I tutaj niestety już zdecydowaną większość stanowią historie po prostu dobre, a nie takie, które na dłużej zostaną w głowie. Zdeycodwanie najlepiej będę wspomniał historyjkę "Zalotny Nieboraka".

Jako dziecko bałam się Muminków, coś bardzo niepokojącego działa się w historiach o tych przeuroczych stworkach. I opowieści przedstawione w postaci komiksów również są takie - straszne, ale i zabawne jednocześnie. Najbardziej uderza mnie przenikliwość autorki i jej głęboka analiza rzeczywistości - jej uwagi, pisane ponad 70 lat temu, są nadal bardzo, bardzo aktualne i mocno dające do myślenia.

2081

Jestem fanką Muminków w komiksie, których przygody ongiś umieszczano w gazetach a zatem są one nadal nawinie ufne i szczere, ale lubią wino i uprawę kwiatków nawet w szalupie na okręcie. :-D
Wspaniała zabawa!

Wspaniała zabawa!

Drugi tom przygod Muminkow, przy ktorym bawilam rownie rewalacyjnie jak przy pierwszym.
Dobroduszna rodzinka muminkow ma wiele zabawnych przygod. Komiks jest napisany z duzym humorem, autroka czesto szydzi z ludzkich przywar, ukazuje nasze wady w bardzo przesmiewczy sposob.
Komiks czyta sie z usmiechem na twarzy. Wielkokrotnie smialam sie w glos.
Mimo ze jest on wydany na zoltych stronach, w najmniejszym stopniu nie przeszkadzaja one w lekturze. Komiks czyta i oglada sie z przyjemnoscia.
Nie jest to lektura dla dzieci. Nie ma w nim przemocy, patologii, ani niczego co dzieci ogladac nie powinny, ale moga go nie zrozummiec i beda sie przy nim zwyczajnie nudzic.
Bardzo polecam doroslym i nastolatkom.

Komiks czyta sie z usmiechem na twarzy. Wielkokrotnie smialam sie w glos.
Mimo ze jest on wydany na...

• Komiksy
  • Komiks