Porwana przez Indian

Okładka książki Porwana przez Indian JAMES E Seaver
Okładka książki Porwana przez Indian
JAMES E Seaver Wydawnictwo: Foxes Books Seria: Książki Lisów biografia, autobiografia, pamiętnik
Książki Lisów
A Narrative of the Life of Mrs. Mary Jemison
Foxes Books
2018-07-13
2018-07-13
Aleksander Sudak
Indianie Irokezi

Kolejna książka wydawnictwa Foxes Books. Tym razem historia Mary Jemison. Historii porwanych kobiet, które spędziły swoje życie wśród Indian jest wiele. Czym różni się ta? Przede wszystkim opowiadana jest przez samą Mary. Mimo, iż autor starał się wygładzić nieco opowieść (o czym dowiadujemy się z noty na początku książki) można odnieść wrażenie, że jednak większość tekstu jest wypowiedziana przez główną bohaterkę. Mary opisuje swoje życie typowym stylem gawędziarskim, dlatego też bardzo dobrze się to czyta. Opisywane historie i ich sposób zwracają uwagę na "przesiąknięcie" kulturą Seneków. "Człowiek cywilizowany" z pewnością inaczej widziałby wiele rzeczy. Kopalnia wiedzy o życiu codziennym, spojrzeniu na kulturę. Mary nikogo nie oskarża a o swoich porywaczach wypowiada się z czułością. Mary jest wogóle, bardzo pozytywną postacią, drobną, o wielkiej sile charakteru i przeogromnym sercu. Jej opowieść, czasami nieskładna, jest nad wymiar autentyczna a czytając ją, ma się wrażenie jakby słuchało się samej Mary, bez wtrąceń naukowców i historyków. To historia prostej kobiety, opowiedziana jej słowami. Przepiękna.

• Indiańska
  • Native Americans