Skrawki

2021-06-07
9788382193640

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Cudowna książka! Od razu polubiłam bohaterów, mocno chwyta serca: pięknie przedstawiona relacja dwóch mężczyzn

Ciekawa. Wciągajaca

Ciekawa. Wciągajaca

Doskonała, choć czytanie boli.

Doskonała, choć czytanie boli.

Nie jest to może arcydzieło pod względem szarżowania językiem, ale za to szczera, sprawnie napisana powieść o miłości coraz bardziej akceptowalnej w naszym kręgu obyczajowym i kulturowym, bo chodzi tu o uczucie homoseksualne. Nie czytałam zbyt wielu książek o takiej tematyce, ale ta jest naprawdę poruszająca. Mimo chwilowych, niepotrzebnych moim zdaniem, ckliwości. Polecam.

"Skrawki" jest jak jesienny wieczór, który oddycha jeszcze latem, ale zarazem otula zimową melancholią. Uwielbiam 🤍

Bałam się tej historii. Problem alkoholizmu, utrata matki, homoseksualizm, narkopleksja. Obawiałam się, że autor pragnie za dużo, że nie podoła, nie scali tego. Dzisiaj biję się w pierś i przyznaję, że całkowicie przepadłam w treści, a spójność prowadzenia tej historii, z jej jakże nietuzinkowymi przeskokami czasowymi na jawie i we śnie, miażdży doskonałością. To był prawdxiwy i jakże przyjemny odlot!

"Skrawki" to książka hipnotyzujaca. Trudno odłożyć ją na dłuższą chwilę, a kiedy się to robi nie można przestać o niej myśleć. Powoduje kaca i wirowanie myśli. Jestem przekonana, że gdybym była w wieku, w którym można bezkarnie zarwać nocki, to bez wahania spedzilabym z nią noc.

Metaforyczny, urokliwy język. Delikatny, a zarazem kąsający i łamiący tabu w najlepszy, bo prosty i szczery, sposób. Bez sztuczności. Bez zbędnego tarzania się w konwenansach. Odnalazłam tu wiele "moich" skrawków i jestem przekonana, że uniwersalność uczuć targajacych głównym bohaterem sprawi, że każdy z Was znajdzie tu siebie i zostawi w tej historii kawałek swojej, licho polepionej plastrem duszy.

P.S. Blurb zupełnie nie zapowiada tak świetnego wnętrza. A szkoda, bo moim zadaniem ta książka to perełka, która zasługuje na dużo więcej dobra. Czytajcie 🤍

Literatura LGBT w Polsce nadal leży i kwiczy. Jak nudne jest ciągłe, nieprzerwane cierpienie każdej niehetero postaci? Jak ciężko jest chociaż jedną historię zakończyć happy endem? Czy wszędzie muszą występować tragiczne śmierci, zdychające psy, zdrady kochanków, rozpady związków, mordobicia no i koniecznie HIV? Wątek zaburzeń snu miał chyba dodać tej książce głębi, niestety nie wyszło. Wszystko tu takie przeciętne, a miało być poruszające. Ugh.

7,5/10

7,5/10

Marek wraca do rodzinnej wsi by zaopiekować się ojcem alkoholikiem z którym nie utrzymywał długi czas kontaktu. Zostaje tam nawet po jego śmierci dokonując rachunku sumienia pełnego wspomnień z dzieciństwa, choroby matki, a w końcu jej samobójstwa, młodości i minionych miłości. Związek z synem sąsiadki, Mirkiem przynosi mu spokój ale też komplikacje. Dzięki temu patrzy na przeszłość z innej perspektywy odkrywają Jednocześnie rodzinna tajemnicę.

"Skrawki " idealnie opisują książkę gdyż całość składa się właśnie ze skrawków wspomnień, obecnych doświadczeń i urywków dni. Krótkie rozdziały powodują, iż całość czyta się błyskawicznie choć trzeba przy niej być skupionym. Powieść napisana została prostym, ale niezwykle poetyckim językiem. Nie jest to książka akcji, a cała historia płynie leniwie. Mimo tego nie brakuje tu pytań na które ciężko znaleźć odpowiedź, dużej ilości nostalgii, tęsknoty, pragnień i rozczarowań bohatera. Powrót w rodzinne strony zmusza go do spojrzenia i oceny swojej rodziny i relacji w niej panujących. Mimo wszystko książka nie zmusiła mnie do refleksji czy głębszych przemyśleń czy emocji, które niewątpliwie miała wywołać. Warto sięgnąć nawet dlatego by wyrobić sobie własne zdanie

Dariusz Adamowski – „Skrawki”
Mamy do czynienia z odważnym i zarazem interesującym comming outem głównego bohatera, pochodzącego ze wsi Ukazy, nad Bugiem. Na szczęście bohater ma jakiś talent, więc możemy być również świadkami wieści z życia wielkiej Warszawy.

Trafiony tytuł!

Książka rzeczywiście składa się ze skrawków składających się na życie (nieistotnostek – mówiąc językiem Ignacego Karpowicza), urwanych we właściwych momentach, co czyni powieść jeszcze bardziej wciągającą. Stoimy pomiędzy.
Pomiędzy piekiełkiem lokalnym, a uniwersalnym, światowym, gdzie i tu i tu chodzi o poczucie wyobcowania, nie przynależności. Adamowski jest przy tym ujmujący; ujmuje dwie gumki w obie ręce, naciąga i powoli, powoli, oddalając się, nabiera coraz większego dystansu i robi miejsce dla nas.

Dariusz Adamowski – „Skrawki”

Trafiony tytuł!

Dawno nie czytałem tak pięknie napisanej, pełnej emocji, ciekawej opowieści. Kunszt języka zachwyca, nielinearność fabuły intryguje, a całość niesamowicie mnie wciągnęła. Do tego wyjątkowy klimat, niemal od pierwszej strony. Wiele w tej książce uczuć, ale nie jest to byle romansidło. Wspaniała, warta polecenia książka.

Dodaj cytat z książki Skrawki