Cudze życie

Paweł Nowak Wydawnictwo: Purple Book literatura obyczajowa, romans
Purple Book
2022-10-12
2022-10-12

Nie wiem, dlaczego ktoś uważa, że ta książka MA UCZYĆ tolerancji. To nie podręcznik na zajęcia, tylko powieść. Przedstawia ciemną stronę społeczeństwa i człowieka. Gdzie nie zawsze trafimy na osoby poczytalne lub mające zdrowy obraz na związek. Wiele się słyszy o przemocowych partnerach, nie tylko w postaci mężczyzn, ale i kobiet. Po pierwszym tomie wiedziałam, czego się spodziewać, zwłaszcza po śmierci Antka. Nie oczekiwałam żadnej pozytywnej sytuacji, tylko dużo cierpienia i żałoby. Dostałam coś, czego się nie spodziewałam, bo przeszłość Grzegorza to jedna wielka tragedia. Można się kłócić na ile coś jest realne, ale tak wygląda życie tych bohaterów i ja je "kupuję". Bardzo szybko pochłonęłam audiobook i mam w planach przesłuchanie ostatniej części - chyba że o czymś nie wiem i będzie więcej. Ten tom natomiast traktowałabym jako dodatek do Ikara, bo poznajemy tylko i wyłącznie historię Grzegorza. Mamy namiastki życia Magdy i Doroty.

Ta część skupia się na Grzegorzu i Dorocie .
Grzegorz partner Antka nie radzi sobie po tej stracie . Nie może sobie wybaczyć, że nie zdarzył. Zaczyna żyć nie swoim życiem i to go gubi. Zatraca się, Popełnia błędy i rozpacza . Rozpacz do niczego dobrego go nie prowadzi . A Dorota - matka Antka , cierpi , obwinia nie tą osobę co powinna . A szczerze mówiąc nie powinna nikogo obwiniać. Jej małżeństwo opada z sił, mąż otacza się murem i nie pozwala zburzyć. Dorota na tym cierpi , próbuje zrozumieć swojego synka , jego orientację i jego postrzeganie świata. Ciągnie ją do Warszawy, do ukochanego miasta Antka . Grzegorz i Dorota stoją na cienkiej linie do spadu w dół, czy uda się im wspólnymi siłami pójść do przodu ? Czy Dorota zrozumie jaką była matką?

Książka zawiera ważne tematy takie jak :
Żałoba , Homoseksualizm, Tolerancyjność oraz Nieodwzajemnioną miłość.
Piękna przemiana Doroty napełniła mnie nadzieją.
W tej części jest to najlepszy moment .
Autor zaskoczył mnie tutaj bardzo historią Grzegorza , tego się nie spodziewałam.
Bolesna , wartościowa i Wzruszająca powieść!

Ta część skupia się na Grzegorzu i Dorocie .

Mam dość mieszane uczucia po lekturze tej książki, szczególnie, że jak po nią sięgałem nie miałem bladego pojęcia o tematyce, którą porusza.
Nie wiem na ile jest to historia przez życie pisana a na ile stworzona kreatywną wyobraźnią autora.
Książka niewątpliwie obciążona wielkim bólem i cierpieniem jej bohaterów. Trudna w odbiorze i ciężka w przekazie. Dla bardziej ortodoksyjnych czytelników wręcz szokująca.

Niestety bardzo się zawiodłem na tej książce.
Z góry uprzedzam, że czytanie jej bez przeczytania pierwszej części, nie ma najmniejszego sensu, ale nie wiem czy dużo więcej sensu ma jej czytanie nawet po zapoznaniu się z „Mostem Ikara”.
Chyba też pierwszy raz żałuję, że dałem szansę nowemu autorowi w ciemno i kupiłem wszystkie trzy części na raz.
Nawet wizualnie ta książka krzyczy, że tu już nie ma o czym pisać, zwłaszcza że na koniec pierwszej części autor uśmierca głównego bohatera. Przy pierwszy otwarciu książki uderza wielkość liter i marginesów oraz objętość na niecałe 300 stron.
Językowo i researchowo słabiutko, na pewno gorzej niż w pierwszej części, a wklejanie tytułowej frazy „cudze życie” kilkanaście czy nawet więcej razy w tak krótkim tekście powoduje, że czytelnik ma wrażenie jakby robiło się z niego idiotę.

Niestety bardzo się zawiodłem na tej książce.
Nawet wizualnie ta...

Jakieś takie to nijakie. Jeśli ta książka miała w jakiś sposób uczyć tolerancji to chyba nie wyszło.
(jako ciekawostkę napiszę, że moja mama wypożyczając tą książkę w bibliotece usłyszała od speszonej pani bibliotekarki , bo wie Pani to o gejach, ponoć dużo osób oddawało ją oburzonych).
Ja osobiście liczyłam na coś głębszego, a przypomina mi to jakąś tanią historyjkę ze szmatławca jakich pełno w kiosku celem wywołania sensacji.

"Ból jest nieodłącznym elementem naszego istnienia, ale to od nas zależy, jak nim pokierujemy."

Cudze życie to mocno poruszająca historia o stracie, tolerancji i przede wszystkim szacunku do drugiego człowieka.
Książka ukazuje dalsze losy Grzegorza, którego mieliśmy okazję poznać w książce "Most Ikara". Po stracie osoby bliskiej jego sercu, Antka trudno jest mu się pozbierać. Wyrzuty sumienia niczym zły diabeł szepczą mu do ucha, tak długo aż w końcu Grzegorz próbuje targnąć się na swoje życie by ulżyć swojemu cierpieniu. Niespodziewanie jednak na jego drodze pojawia się Dorota, matka Antka o dość surowych poglądach na życie. Choć kobieta nie rozumie sztuki kochania jej zmarłego syna chce go zrozumieć i znaleźć ukojenie dla swojego serca.
Pióro autora polubiłam już wcześniej, gdy czytałam Most Ikara i nie ukrywam, że ujął mnie swoim stylem. Autentyczność, pięknie ubrane w słowa emocje, a także lekkość sprawiły, że książka jest mocno angażująca. Nie sposób jej nie przeżywać. Nie ukrywam, że po książki z wątkiem LGBT raczej nie sięgam, jednak Cudze życie, jak i Most Ikara pokazują, że absolutnie nie możemy pozostać ignorantami w strefie naszych uczuć oraz uczuć otaczających nas ludzi.
Czasami trudno jest zrozumieć coś co wychodzi poza naszą strefę komfortu. To jednak nie upoważnia nas do traktowania innych z góry. Starajmy się być bardziej otwarci, bo to nic nie kosztuje, a może przynieść ulgę drugiej osobie, która bojąc się egzaltowanych reakcji otoczenia, zamyka się w swojej skorupie, w której dosłownie się spala.
Bardzo lubię książki, które zapadają w pamięci, a ta lektura zdecydowanie się do nich zalicza.
Polecam ją każdemu, kto lubuje się w emocjonalnych książkach.
Czytajcie!

Niestety rozczarowująco słabo wypada ten tom w porównaniu do "Mostu Ikara". Nie wiem czy powodem jest to, że brak tutaj głównego bohatera z poprzedniej książki ale mam wrażenie że historia jest pociągnięta jakby troszkę na siłę. Jednakże czekam na kolejny tom.

,, ... kiedyś chciałem żyć cudzym życiem, dziś to moje życie stało się dla mnie cudze".

Witajcie kochani. Dziś przychodzę do Was z recenzją książki ,,Cudze życie" autorstwa Pawła Nowaka. Jakiś czas temu miałam okazję przeczytać poprzednią powieść autora ,,Most Ikara". Natomiast ,,Cudze życie" jest jej kontynuacją. Jednak obie książki można czytać osobno. Jednak ja zachęcam do tego, aby przeczytać obydwie.

Jak wiele jesteśmy w stanie poświęcić, aby udowodnić swoje racje? Jak szybko jesteśmy w stanie ocenić i skreślić drugiego człowieka? Czy kochający rodzic może odtrącić swoje własne dziecko? Czy jesteśmy tolerancyjni?

Tutaj Grzegorza oraz Dorotę (matkę Antka) połączyła tragedia. ,,Cudze życie" to rachunek sumienia poprzez powrót do przeszłości w celu oczyszczenia wyrzutów sumienia.

Po utracie Antka, swojej jedynej miłości, Grzegorz postanawia targnąć się na własne życie. Jednak wszystko przerywa nagle dzwoniący telefon, na którym Grzegorz zauważa imię swojego nieżyjącego już ukochanego. Jednak po odebraniu połączenia zamiast Antka słyszy głos jego matki – Doroty.

A wszystko dlatego, że pewnego dnia Dorota postanawia wyjechać do Warszawy, aby odnaleźć Grzegorza i uzyskać odpowiedzi na nurtujące ją od dawna pytania. Kobieta nienawidzi Grzegorza, jednak wyrzuty sumienia były silniejsze. Dorota Sambor nadal uważała go za degenerata, który odpowiada za sprowadzenie jej nieżyjącego syna na złą drogę. Jednak mimo odmiennych poglądów obydwoje zebrali się w sobie na rozmowę. Niestety zrozumieli swoje błędy zbyt późno.

Drugim wątkiem pobocznym jest historia Magdy, która była przyjaciółką Antka. Kobieta była ofirą przemocy domowej. Niestety mąż ją pobił. Po tej sytuacji wyprowadziła się ze swoimi dziećmi Jagodą oraz Szymonem. Wtedy bardzo pomógł jej Grzegorz. Zmroziło mnie kiedy Magda otrzymała list od Doroty. Kobieta napisała w liście, aby zawsze słuchała tego, co mają jej do powiedzenia dzieci.

Po przeczytaniu tej historii ponownie ogromnie ją przeżyłam. Uderzyła we mnie jeszcze mocniej niż poprzednia książka ,,Most Ikara". Osobiście nie wyobrażam sobie i nigdy nie zrozumiem rodzica, który potrafi odtrącić swoje własne dziecko, tylko dlatego, że jest ono innej orientacji. Ja nigdy w życiu nie potrafiłabym tego zrobić. Widzę ogromny progres u autora w porównaniu z poprzednią książką, czego z całego serca gratuluję. Autor zafundował mi naprawdę ogromną przejażdżkę na moich własnych emocjach. Zdecydowanie nie jest to książka dla każdego i może ona wywoływać kontrowersje. Jednak nie żałuję jej przeczytania i polecam. Otwiera oczy na wiele istotnych kwestii. Dziękuję autorowi oraz wydawnictwu Purple Book za zaufanie oraz egzemplarz do recenzji.

❤️‍🩹❤️‍🩹 RECENZJA ❤️‍🩹❤️‍🩹

Paweł Nowak "Cudze życie"

Grzegorz nie potrafi pogodzić się ze śmiercią Antka do tego stopnia iż postanawia targnąć się na własne życie. Jednak los w dość specyficzny sposób przeszkodził mu w tym i sprowadził do jego życia Dorotę. Mama Antka mimo targających nią uczuć postanawia go wysłuchać by zrozumieć postępowanie takich osób jak on i jej syn. Czy tych dwoje w rozmowie znajdą ukojenie, spokój i odpowiedzi na nurtujące ich pytania? Czy pogodzą się z losem? Czy spróbują żyć dalej?

"Cudze życie" to kontynuacja losów bohaterów historii "Most Ikara" która do dziś jest w moim sercu. Chwytając po tą książkę zupełnie nie wiedziałam czego mogę się spodziewać, a teraz gdy ją skończyłam chcę bardzo pogratulować autorowi bo kolejny raz dał nam wyjątkową historię którą z całą stanowczością można nazwać rachunkiem sumienia. Ale wróćmy do fabuły opiera się ona głównie na wspomnieniach i przeżyciach Grześka które sprawiły że stał się takim a nie innym człowiekiem. Lecz teraz całkowicie stracił on chęć do życia, jego ból, wyrzuty sumienia i poczucie winy tylko narastają i dopiero pojawienie się Doroty pozwala mu zrozumieć siebie, Antka i to co ich spotkało. Choć ich pierwsze spotkanie nie należało do łatwych to przy kolejnym jest im już zdecydowanie łatwiej stać twarzą w twarz. Dorota musi odrzucić od siebie przepełniającą ją nienawiść i obrzydzenie które czuje choć jest to dla niej bardzo trudne. Równocześnie poznajemy przeszłość Magdy która też nie miała łatwego życia i to dzięki przyjaźni z Grzegorzem stanęła na nogi. Ale nie chcę wam za wiele zdradzać jednak mogę zagwarantować że gdy już zaczniecie czytać to nie oderwiecie się od tej książki. To niezwykle poruszająca historia która pokazuje jak ogromne znaczenie ma wsparcie bliskich, tolerancja i osoba która odwzajemnia nasze uczucia. Kochani życie nie jest kolorowe i każdy z nas ma prawo wyboru i życia takiego jakiego chce a my zwyczajnie to szanujmy.

❤️‍🩹❤️‍🩹 RECENZJA ❤️‍🩹❤️‍🩹

Paweł Nowak "Cudze życie"

Cudze życie to kontynuacja życia bohaterów poznanych w "Moście Ikara" i czytając tę powieść odczuwałam ogromny ból wraz z bohaterami.

Cieszę się, że po rozmowie z autorem nie odpuściłam tej części, tylko czytałam według kolejności, bo to naprawdę wiele mi dało.

Po śmierci Antka Grzegorz nie może sobie wybaczyć tego, co się wydarzyło, daje się porwać wszystkiemu dookoła i zamiast być ze sobą szczerym i doprowadzić do porządku własne życie, on nieustannie żyje cudzym, bo nie jest jeszcze gotowy na ten krok. Natomiast Dorota - matka Antka nie potrafi inaczej, jak tylko obwiniać mężczyznę o smierć jej syna. Życie jej i jej męża diametralnie się zmienia. Nie potrafią poradzić sobie z wyborami syna oraz z jego orientacją seksualną. Nawet po jego śmierci ojciec pozostaje niewzruszony i wywiera naciski na żonę, aby absolutnie nie próbowała tego zrozumieć. Jednak ból Doroty ciągnie ją do Warszawy. Spotyka się z Grzegorzem, bo wspólny ból łączy. Ich spotkanie będzie pierwszym krokiem do zrozumienia i zaakceptowania syna takim, jakim był.

Jest to książka pełna emocji. Zwracająca uwagę na ważne sprawy, jakimi są: żałoba, homoseksualizm, tolerancyjność oraz nieodwzajemniona miłość. Nie mogłam się oderwać. Przemiana Doroty była dla mnie najlepszym momentem tej książki. Dała również nadzieję na to, że po burzy zawsze wychodzi słońce i tylko od nas samych zależy, czy będziemy cieszyć się tęczą, czy narzekać na pozostawione kałuże.

• Empik audio powieści
  • Nowe serie