Most Ikara

Novae Res
2021-04-15
2021-04-15
9788382192940

"Most Ikara" to fascynująca podróż przez labirynt własnych pragnień i walka o wolność w obliczu tradycji. Paweł Nowak mistrzowsko ukazuje konflikty głównego bohatera, Antka, w świecie, gdzie maski społeczne zaczynają kruszyć się, a marzenia stają się pułapką. Ta poruszająca powieść nie tylko wciąga czytelnika w emocjonującą historię, ale także skłania do refleksji nad własnym życiem i dążeniem do autentyczności. "Most Ikara" to lektura, która trafia do serca, pozostawiając trwały ślad w myślach i sercach czytelników.

Ig: @oaza.betty

JA SIĘ PYTAM DLACZEGO DLACZEGO o tej książce jest tak cicho ?!!! Jest to fenomenalny debiut i to dość pokaźny . Książka liczy sobie około 670 stron . Można zaliczyć ją do cegiełki. Niestety zdecydowanie jest o niej za cicho. Sama dość długo zwlekałam z jej czytaniem, lecz przerażała mnie ilość stron. Ta jej grubość 🙊 a nie potrzebnie . Przez książkę mimo jej zawartości i tej ' brutalności ' płynie się . Kartki same się przewracają, rozdziały same się czytają. Ja ją machnęłam tak na prawdę w dzień. Podzieliłam ją sobie na dwa dni , ale pierwszego przeczytałam znaczną połowę. Nie jest to książka słodka , radosna czy przyjemna. Jest bardzo bolesna , piękna, Wzruszająca, skłaniająca do refleksji i ukazująca nietolerancję. Nie mogłam przestać wyzywać pewne osoby , które mnie w niej irytowały . Szczególnie ojciec i matka Antka . Okropni ludzi , nie zrozumiem nigdy jak można być takim człowiekiem wobec własnego dziecka ... Przykre i straszne zarazem . Antek w moich oczach stawał się kimś, kimś kto nie patrzy wstecz mimo obaw . Kto wyrywa się do przodu mimo iż każdy krzyczy PRZESTAŃ , kim ty jesteś??! Jesteś żałosny , nic nie osiągniesz , nie będziesz gejem w tym domu ... Takie i nie takie słowa padają w jego stronę. Jest mi przykro , że to spotkało Antka . Jednym jego przyjacielem była Kasia - super dziewczyna i przyjaciółka. Każdemu życzę takiej. W tej książce dużo się działo, dużo można by pisać, opisywać ale nie o to chodzi. JĄ TRZEBA PRZECZYTAĆ!

Autor stworzył bardzo potrzebną , wartościową i piękną książkę. Za mną są pozostałe książki więc opinia ich na dniach i również należą do moich ulubionych ostatnio .

Zakończenie mnie zszokowało i na pewno wszystkich , którzy czytali ją .

Pawle brawa dla ciebie za Most Ikara 🖤👏

Każdy z nas chce być akceptowany i kochany, dla tego nic dziwnego, że właśnie tego oczekuje Antek. Młody mężczyzna pochodzi z mocno konserwatywnej rodziny, w której nie patrzy się przychylnie na odmienne orientacje seksualne, gdy rodzice odkrywają prawdę o synu, robi się nieprzyjemnie i ostatecznie Antek przeprowadza się do Warszawy, gdzie spotyka różnych ludzi. Ci jednak, zamiast mu pomóc, wprowadzają go w błędne koło. Chłopak jest mocno zagubiony i w poszukiwaniu szczęścia często popełnia błąd za błędem.

Do książek tego autora mocno zachęcała @love_ksiazkowe i gdy ogłosiła #booktour zgłosiłam się, by sprawdzić, czy faktycznie są takie dobre. Most Ikara to cegiełka, początkowo przeraziłam się jej objętości, ale szybko okazało się, że czyta się książkę wręcz ekspresowo. Pomimo trudnych tematów, autor pisze lekkim stylem i czuć, że wie, co chciał przekazać.

Może nam to nie pasować, może budzić złość, sprzeciw i chęć potrząśnięcia postaciami, ale w każdej sekundzie historia Antka budzi emocje. Czułam się jak na emocjonalnej karuzeli, nie wiedziałam, co za chwilę będę czuć i myśleć. Chyba nadal trawie w sobie to wszystko. I to moim zdaniem jest wyznacznik dobrej książki. Może uwierać nas, jak zadra, ale to sprawia, że długo o niej nie zapomnimy.

Nie pisze autor o niczym, czego żaden z nas nie chce od życia, więc łatwo wczuć się w pragnienia bohatera. Akceptacja, miłość, szczęście. Napisana ku przestrodze i pokazująca, że trzeba być rozważnym, bo życie łatwo potrafi odebrać szansę na happy end.

Postaram się być delikatny. Bardzo słaby debiut, naprawdę. Objętość pokazuje, że kondensacja treści i składnia zdań kuleją na obie nogi (sądząc po wpisach autora w socjal mediach, gdyby nie korekta, również tyczyłoby się to interpunkcji). Historia bardzo przyziemna, zapis codzienności młodego chłopaka - geja, który wyrusza w pogoń za marzeniami o wielkiej miłości i karierze w dużym mieście. Na swojej drodze o dziwo spotyka samych przystojnych i zamożnych mężczyzn. Postacie są bardzo płaskie i kontrastowe - złe albo dobre. Wydarzenia są na wskroś nieprawdopodobne (historia trenera personalnego idealnie to obrazuje). Na plus, że końcówka nie poszła w stronę happy endu, ale i tak daleko jej do realnej. Nie, nie, nie.

Książka o narcyzie, o jego koszmarach i fantazjach. Oczywiście, jest to przykre, w jaki sposób został wychowany główny bohater. To może służyć przestrogą dla rodziców, co się dzieje z ich dziećmi, kiedy nie potrafią dać im bezwarunkowej miłości, zaakceptować takimi, jakimi są. Moim zdaniem, autor zbyt mocno się skupił na temacie LGBT. Jakby to była jedyna cecha, której rodzice nie potrafili zaakceptować. Zapewne tak nie jest. Owszem, dla niejednej rodziny w Polsce temat LGBT może się okazać dramatem, ale moje doświadczenie pokazało, że kochający rodzic potrafi to zaakceptować, niezależnie od swoich światopoglądów. A rodzic, który nie umie akceptować dziecka, zawsze znajdzie do czego się przeczepić.

I dalej widzimy, co robi główny bohater, któremu się wydaje, że jest ofiarą. Niestety mimo, że znajomi potrzegają jakieś zmiany u Antka, nie widać tego w jego zachowaniach. Straszne jest, z jaką łatwością Antek skacze po partnerach. I nie chodzi o seks. Wczoraj kochał Marka, a dziś już podrywa Maxa. I tak dalej, do końca książki. Ale co ciekawe, każdy z tych partnerów daje coś namacalnego. Nawet właściciel sklepu. A dają to, czego narcyzi szukają! Cudzej identyfikacji. Jak się obraził Antek, kiedy Henryk nie dał w prezencie drogie ubrania, a tylko pożyczył dla wykonywania pracy. Był tak zachwycony widokiem w lustrze w drogich ciuchach a tu nic, takie rozczarowanie, że trzeba jeszcze czasu, żeby zacząć zarabiać na drogie ubrania. No trudno, Antek będzie szukał innej drogi na skróty. Z jaką łatwością Antek przyjmuje pieniądze i inne benefity od innych! On mieszka za darmo w apartamencie u faceta, który przy okazji daje mu pracę. A za co? Bo ma ładny tyłek? Bo jakoś doświadczenia w pracy nie ma, o pracy nad sobą też jakoś niewiele jest. Lubi drogie mieszkania, samochody, no i oczywiście idealnych facetów, którzy za wszystko płacą. Straszne. I to on w tym wszystkim jest ofiarą? Może on nie zauważył innych? Takich normalnych, którzy nie jeżdżą na urlop, na który nie stać, nie chodzą do restauracji, kiedy nie mają pracy. No i wyglądają zwykle.
Antek ciągle się chwali jak wygląda. To chyba bardzo ważne dla niego. To właśnie poprzez wygląd Antek zdobywa tych, na kogo poluje. Tak, to Antek poluje, proszę się nie dać zwieść pozorom. Antek lubi perwersje, tylko on lubi nie perwersje same w sobie, a żeby te perwersje odbywali faceci-bogowie. Bo jak on się popłakał, kiedy się okazało, że jego fantazję będzie realizował ktoś brzydki. I jak miał się poczuć ten grubas? Ale przecież Antka to nie interesuje. Ważne, że ten gość zachował się, jak Antek chciał: pocieszył go.
Niestety Antek nie kochał nikogo, narcyzi nie umieją kochać. Antek lubił tych, którzy potrafili dawać prezenty, opiekować się nimi, ale w sercu Antka nie ma cierpliwości dla problemów partnerów. Ciekawym dla mnie była rozmowa z Magdą, która zaproponowała, że zawiezie Antka do Grzegorza, żeby pomóc im wrócić do siebie. Antek odmówił! Narzekał, że nie ma kontaktu, a jak się okazało, że można to w tej chwili naprawić, odmówił. No przecież nie będzie on wałczył o relację. Pracę u Grzegorza nadal ma, ale to niech inni się starają o relację z nim.

Myślę, że zakończenie jest też bardziej fantazją. Skoro jest ofiarą, to nie ma granic, do czego to może doprowadzić.

No i znajdziemy w tej książce troche Bridget Jones (jak Antek "gotował" na urodziny),troche Seks w wielkim mieście, Diabeł ubiera się u Prady i oczywiście Nigdy w życiu z tym mostem.

Zabrakło mi opisu tego, co czuł Antek, co myślał. Zamiast tego było sporo, kto i co powiedział, zrobił, napisał. Może na początku pare razy znalazłem opis dwóch emocji. Niektóre postaci niewiele się od siebie różną (mniej lub więcej umięśniony i zadbany facet po 30-40 w drogim samochodzie - tak można powiedzieć o wielu w tej książce). Zabrakło mi również innego spojrzenia na Antka, skoro już była próba powieści od różnych bohaterów. Dziwnym trafem w tych opowieściach bohaterowie mieli wyrzuty sumienia w stosunku do Antka. Ale oni mogli też pokazać to, czego Antek nie był w stanie zauważyć, tak bardzo skupiając się na sobie.

Autor dotyka ciekawych tematów, ale nie do końca te tematy zostały zgłębione

Na pewno wciągająca książka, dość szybko się czyta pomimo prawie 700 stron, przeczytałem w dwa dni.
Początek książki mnie bardzo zniechęcił, ale potem się bardziej rozkręca i zaczyna robić się ciekawie.
Niestety główny bohater przez całość historii nie dojrzewa, mimo coraz to bardziej traumatycznych przeżyć.
Jest kilka fajnych momentów, jednak zakończenie mocno rozczarowuje, przynajmniej mnie.

Jest kilka fajnych momentów, jednak zakończenie mocno...

Książka straszna. Perypetie bohatera wymyślone do tego stopnia, że aż oderwane od rzeczywistości. Co dalej, tym bardziej fantastycznie. Zupełnie niezrozumiałe motywacje bohatera, który niby jest pogubiony, ale jednocześnie podejmuje decyzje od czapy. Jednocześnie miała być pokazana droga bohatera do tego, jak staje się dojrzały, ale kompletnie tego nie widać, co uwidacznia się w kolejnych scenach, kiedy zachowuje się tak samo jak na początku. Kolejni mężczyźni, których spotyka to jeden i ten sam bohater, tylko pod innym imieniem. Brak jakiejkolwiek różnorodności. Wszyscy bogaci, wysportowani i lecący na słodki tyłeczek głównego bohatera, który chyba jest półbogiem, że tak wszyscy na niego lecą, gdziekolwiek by się nie pojawił. Myślenie stereotypowe i krzywdzące, pokazujące środowisko wyłącznie przez pryzmat blichtru i seksu. Zupełnie nie polecam, skończyłem wyłącznie dlatego, żeby się dowiedzieć, jak się zakończy ta głupia historia "słodziaka" (każdy kolejny parter bohatera tak go nazywa).

Mityczny Ikar to od wieków uosobienie walki o marzenia, realizacji głęboko skrywanych pragnień. To również symbol młodzieńczego entuzjazmu oraz wiary we własne możliwości. Bohater nieustannie tęskni za wolnością oraz niezależnością. Taki też jest Antek z powieści Pawła Nowaka. Nie bez powodu można go również nazwać Ikarem XXI wieku.

"Most Ikara" to historia młodego chłopaka, który dopiero zaczyna poznawać świat, jednak przyszłe wydarzenia zmuszą go do szybszego dorastania. Antek za wszelką cenę stara się znaleźć bezpieczeństwo, którego ciągle mu brakuje. Nie potrafi pogodzić się z deficytem akceptacji, jaki spotyka go od najmłodszych lat zarówno w domu, jak i w otoczeniu najbliższych.

Wychowany bowiem został w poczuciu tradycyjnych wartości w domu, gdzie panuje patriarchat, a religia ma znaczenie nadrzędne. Za wszelką cenę stara się więc sprostać oczekiwaniom matki oraz ojca, a gdy to się nie udaje, postanawia wyjawić im dotąd skrywaną prawdę o sobie, a mówiąc wprost o swojej orientacji seksualnej.

Szuka sposobu, aby przekazać obojgu informację, która na zawsze może zmienić jego życie i zaburzyć relacje z rodziną. Gdy już tak się stanie, spotyka go ogromne rozczarowanie związane z ostracyzmem. Rodzice bowiem nie rozumieją jego skłonności, więc nie udzielą chłopakowi należytego oparcia. Zamiast tego nieustannie proponują mu rozmowy z księdzem i terapie mające "uzdrowić" syna z niezdrowych pociągów.

Jawnie też dają Antkowi do zrozumienia, że nie akceptują jego wyboru. Dlatego pewnego dnia, po karczemnej awanturze, jaka wywiązała się w domu rodzinnym, postanawia na zawsze wyprowadzić się z domu i wyjechać do Warszawy – w jego przekonaniu ziemi obiecanej, pełnej marzeń, wielu możliwości. To jego droga ku spełnieniu najskrytszych pragnień oraz odzyskaniu upragnionej wolności. Ma poczucie, że tylko tam znajdzie to, czego szuka. Nie wie jeszcze, że jest to też miasto pełne niebezpieczeństwa, ludzi o wątpliwej reputacji oraz znajomości żadnych jedynie erotycznych doznań.

Ślepo poszukując miłości, pozwala porwać się złudzeniu, a w konsekwencji natrafia jedynie na cierpienie i egoizm. Za wszelką cenę pragnie, aby ktoś okazał mu zainteresowanie, zaspokoił pragnienie bliskości, ale nie jest świadomy, że przyjdzie mu za to wszystko płacić bardzo wysoką cenę. Środowisko LGBT ma bowiem swoje wady i zalety, o czym szybko się przekonuje, wkraczając w wątpliwe relacje. Dlatego jako człowiek naiwny oraz niedoświadczony życiowo, oprócz pięknych przyjaźni napotkanych na swojej drodze, doświadcza również rozczarowania płynącego od ludzi toksycznych, pozbawionych skrupułów. I to oni będą nauczycielami życia, od których odbierze gorzką lekcję, za co przyjdzie mu zapłacić wysoką cenę.

"Most Ikara" jest zatem historią młodego geja pochodzącego z bardzo wierzącej rodziny nieakceptującej niczego, co nie wpisuje się w standardowy styl życia człowieka. Dla niej więc świadomość, że ukochany syn jest gejem, oznacza wyrok – odrzucenie oraz złość. Aby zachować go, przy sobie za wszelką cenę starają się znaleźć sposób na uzdrowienie chłopaka, posuwając się do najbardziej absurdalnych kroków, jakie człowiek jest w stanie wymyślić.

Niewątpliwym atutem książki jest fakt, że zawiera w sobie wątki autobiograficzne, co można uznać też za pewnego rodzaju katharsis albo nawet próbę odbycia spowiedzi czy dokonania rachunku sumienia. Ten zabieg czyni też całą historię wiarygodną w oczach czytelnika. Autorowi gratuluję odwagi i determinacji w próbie pokazania światu prawdy nie tylko o sobie samym, ale też o kondycji polskiego społeczeństwa. Uczy nas bowiem tolerancji i akceptacji na odmienność, czego wciąż nam jako ludziom brakuje.

Autor w tym momencie mierzy się bowiem z demonami przeszłości z niezwykłą szczerością oraz autentycznością. Próbuje być może w tym momencie zamknąć za sobą pewien rozdział w życiu, aby móc otworzyć nowy z czystą kartą. Chce po prostu zacząć żyć, normalnie i bez obciążeń spróbować zaistnieć w świecie jako człowiek. Czy mu się to udało? Z pewnością tak. Bolesne doświadczenia ukształtowały bowiem jego młody umysł i z pewnością pozbawiły złudzeń na idealny świat pozbawiony cierpienia i przemocy zarówno fizycznej, jak i psychicznej.

Antek jako nieustanny poszukiwacz szczęścia, miłości oraz zrozumienia ze strony otoczenia bez względu na to, co go spotyka. Dokonuje on po drodze wielu wyborów, co przysporzy mu cierpień i bólu. No cóż, konsekwencje muszą być, o czym Antek przekonuje się na własnej skórze. W końcu człowiek najlepiej uczy się, gdy popełnia błędy.

Książka jest niezwykle autentyczna, pełna skrajnych emocji. Zaskakuje i wzrusza, ale też bulwersuje i zaprasza czytelnika do świata pełnego egoistów, których życie również skrzywdziło. Wartka akcja nie pozwala ani na moment oderwać się od tej historii, co przy takiej objętości jest bezcenne (książka ma ponad 700 stron).

Wszystko to powstało, aby dać innym lekcje, przestrzec przed błędami. Jej uniwersalne przesłanie polega na tym, że każdy może starać się odnaleźć w jej bohaterach samego siebie. Książkę polecam szczególnie rodzicom nastolatków, gdyż to oni są w dzisiejszych czasach najbardziej narażeni na odrzucenie, brak szacunku i niezrozumienie ze strony najbliższego otoczenia. Ta historia przestrzega bowiem przed krytyką, wydawaniem kategorycznych opinii i ferowaniem wyroków. Uczy akceptacji, szczerości oraz tolerancji nie tylko wobec siebie, własnych emocji, ale też wobec innych.

Narracja prowadzona z perspektywy głównych bohaterów pozwala nam głębiej poznać motywy ich działań i zachowań, co napawa optymizmem, ponieważ oprócz gorzkich emocji, mamy też te pozytywne oraz postaci z krwi i kości, które również próbują przetrwać w trudnym, pełnych wyzwań świecie. Napawa optymizmem, że oprócz wampirów energetycznych, możemy spotkać też osoby pełne empatii gotowe na prawdziwą, bezinteresowną przyjaźń.

"Most Ikara" to historia młodego...

Wciągająca od pierwszych stron, trzymająca przy sobie i łamiąca serce historia młodego chłopaka. Świetny debiut autora. Dobrze napisani bohaterowie. Nie mogłem się oderwać.

Przedewszystkim to trochę mnie ta książka umęczyła, głównie za sprawą długich, według mnie , zupełnie nie potrzebnych opisów. Pierwszy raz sięgnęłam po książkę dotyczącą homoseksualizmu....Główny bohater to postać niezwykle pogubiona i samotna, bez poczucia akceptacji. Przykre to i okropnie bolesne. I jeżeli jego postępowanie można wytłumaczyć brakami jakich doświadczył, to mam nieodparte wrażenie że nie uczył się na własnych błędach. Przedstawiony świat homoseksualistów niestety nie wywarł na mnie dobrego wrażenia. Jedna ważna rzecz która mnie uderzyła i zapamietam na całe życie to słowa ojca do syna ...że wolałby nie miec wcale syna niż mieć takiego....Mysle że niestety te slowa to nie fikcja literacka a zdanie ktore słyszy nie jedno dziecko kazdego dnia... Dramat...a dramat dlatego że tysiace a może nawet miliony ludzi chcieli by niec "takiego" syna byle był...Mam tu na mysli rodziców dzieci chorych, albo ludzi ktorzy nie moga miec potomstwa...kazdy z nich wolal by miec" takiego syna" Są w zyciu rzeczy na ktore nie mamy wplywu, ale to jak traktujemy wlasne dzieci - na to już wplyw mamy. Przede wszystkim ich nie krzywdźmy.
Mnie jako matce dziecka chorego jest to bardzo trudne do zaakceptowania, bo ja oddałabym wszystko dla mojego syna a to czy bedzie gejem czy nie...nie ważne. Ważne zeby był szczesliwy....Generalnie książka trudna, czasami nudna i wkurzająca ale każdy pewnie będzie miał swoje inne przemyślenia.

• LGBT