Czy naprawdę schamieliśmy? Nieznane eseje, szkice, opowiadania i felietony

Okładka książki Czy naprawdę schamieliśmy? Nieznane eseje, szkice, opowiadania i felietony
George Orwell Wydawnictwo: Muza publicystyka literacka, eseje
Bartłomiej Zborski
opowiadania felietony Orwell

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Niekonieczna lektura. To zbiór felietonów, referatów, tekstów publicystycznych George Orwella oraz zapiski z jego dziennika.
Zaintrygował mnie tytuł zbioru, ale tekst na ten temat rozczarował. Zyskałam nieco wiedzy na temat Orwella i czasów, w jakich żył; interesujące są jego rozważania o kondycji i odbiorze pisarzy w społeczeństwie (nic się nie zmieniło), o rasizmie i antysemityzmie, o twórczości Kiplinga i Londona, o różnicach między opieką medyczną państwową a prywatną, nic ponadto. A, jeszcze - szkoda, że Orwell nie napisał planowanej powieści o Katyniu. Pisarzem był bowiem świetnym.

Małe ździwionko. Oczekiwałam czegoś na miarę "wybitnych" dzieł autora. Owszem, styl Orwella, ale treść wielu artykułów, felietonów zupełnie mi obca.
Aby docenić wartość tej książki, trzeba znać historię tamtych czasów. Są przypisy, ale bardzo utrudniają czytanie.

Tak szczerze powiedziawszy trochę rozczarowująca. Myślę, że wydana na zasadzie weźmy "Orwella" to się sprzeda. Są tu felietony iskrzące dowcipem i ironią, ale też teksty słabsze, wręcz nieudane. Szkoda.

Książka ta jest zbiorem różnych form literackich, artykułów, esejów, felietonów.
Niektóre z nich przepełnia sarkazm, inne są świetnym spojrzeniem na powojenny świat - politykę, nierówności społeczne. Wszystkie cechuje inteligencja i wrażliwość, ale też ironia i dowcip, choć przy niektórych miałam wrażenie, że moja wiedza o ówczesnej Wielkiej Brytanii jest zbyt mała bym moc zrozumieć intencje autora.
Niemniej, przy wielu rozbawił mnie, lub wprawił w zadumę.

Ale chyba jednak wolę go w wydaniu powieściopisarz a nie publicysta.

#czynaprawdęschamieliśmy #wydawnictwomuza

Pióro Orwella

George'a Orwella znamy przede wszystkim z jego dwóch najsłynniejszych dzieł, a mianowicie "Folwark zwierzęcy" i "Rok 1984". A czy czytaliście coś więcej co wyszło spod jego pióra? Bo ja zanim sięgnęłam po recenzowaną dziś książkę znałam tylko "Folwark zwierzęcy". Byłam bardzo ciekawa tych nieznanych i wcześniej niepublikowanych w Polsce krótkich form autorstwa Orwella.

W tej pięknie wydanej pozycji znajdziemy zbiór materiałów na prawie każdy temat, dostaniemy tu omówione zagadnienia polityczne, społeczne, kulturalne, literackie, jak także młodzieńcze opowiadanie autora i zapiski z ostatniego okresu życia pisarza pochodzące z notatnika literackiego. Miłośnicy felietonów i artykułów, a także recenzji książek będą usatysfakcjonowani, bowiem pozycja ta zawiera w sobie pokaźny zbiór owych form literackich.

Orwell bardzo ciekawie i wnikliwie pisze o bieżących(w tamtym okresie) sprawach politycznych, gospodarczych, jak także społecznych czy wojskowych. Nie boi się poruszać takich kwestii jak antysemityzm czy poprawność polityczna, która wpłynęła między innymi na przemilczenie biografii Stalina pióra Lwa Trockiego, czy jak kolor skóry wpływa na jakość życia.

Z książki tej dowiemy się co nieco o głupocie mediów, która jak możemy dostrzec to sami, nie zmniejszyła się wcale i w naszych czasach, przeczytamy o uroku ogłoszeń matrymonialnych, o nieuprzejmości sklepikarzy, o poziomie kultury i dobrego wychowania Anglików, o tym, że mieszkańcy Anglii więcej wydają rocznie na papierosy i alkohol niż na książki, jakie są koszty pisania, i jak nasz charakter pisma świadczy o nas samych. Najważniejszym atutem zbioru tych form literackich jest fakt, że pochodzą one z lat przedwojennych, wojennych i powojennych, co pozwala nam spojrzeć na świat tamtych lat oczami pisarza i zapoznać się z tym, co wtedy nurtowało ludzi.

"Czy naprawdę schamieliśmy?" to doprawdy frapująca lektura, nie ukrywam, że można z niej wiele wynieść i na pewno nie jest to lekka i łatwa lektura. Mi osobiście było żal, że w tym zbiorze było mało opowiadań autora, bowiem to jedno "Pan Simpson i moce nadprzyrodzone" które w tym zbiorze odnalazłam bardzo mi się spodobało i chętnie przeczytałabym takich opowiadań więcej. Bardzo przypadły mi do serca również zapiski autora z jego notatnika literackiego. Poza tym wszystkie artykuły, felietony czy eseje są napisane w sposób przystępny, tak że przyjemnie się je czyta, a przypisy ułatwiają zrozumieć o kim czytamy. Nie jest to literatura dla każdego, ale na pewno polecam ją fanom pióra Orwella, miłośnikom historii i tym, którzy lubują się w krótkich formach literackich.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu Muza.

#czynaprawdęschamieliśmy #wydawnictwomuza

Pióro Orwella

Połowa skali ocen, bo też i połowa tekstów wydała mi się ciekawa. To te ogólne, poniekąd ponadczasowe, dotyczące literatury czy społeczeństwa. Można się uśmiechnąć, można zamyślić, można zachwycić dalekowzrocznym spojrzeniem autora. Druga połowa to już bardzo szczegółowe, wewnątrzangielskie kwestie, wymagające doskonałej znajomości brytyjskiej polityki czy mediów sprzed 100-150 lat, wliczając w to zamorskie terytoria Korony. Nawet dla dość ogarniętego polskiego czytelnika tak insiderska wiedza jest nieosiągalna. Niezłe, ale raczej dla miłośników autora.

Uwielbiam się w nim zaczytywać. Ale nie cierpię, że miał rację.

George Orwell to wybitny pisarz, publicysta i obserwator rzeczywistości, a także momentami bezlitosny krytyk. Dla mnie szczególnie bliski ze względu na Jewgienija Zamjatina. Jest coś niesamowitego w tym, że właśnie teraz wznawiane i wydawane na nowo są słowa naszego antyutopijnego wieszcza, gdy świat ponownie skręcił w stronę totalitaryzmu. Tym razem w moje ręce trafił zbiór „Czy naprawdę schamieliśmy?” od wydawnictwa MUZA. Wydanie zawiera nieznane, niepublikowane dotąd eseje, szkice, felietony i opowiadania Orwella. Po prostu intelektualna i literacka uczta.

Orwell i polityka
Zawsze, gdy czyta się felietony i eseje Orwella, możemy dojść do wniosku, że widział więcej. Potrafił znakomicie przewidywać, w którą stronę zmierza świat, jakie będą konsekwencje politycznych zawirowań i w tym zbiorze mamy na to kolejny dowód. Pisze o Leninie, Stalinie, rakietach balistycznych i imperializmie. Jednocześnie mamy także nawiązanie do spraw błahych, codziennych drobnostek. Jak uważał Orwell – właśnie to wszystko składa się na życie – sprawy wielkie i małe. Możemy zatem okiem wielkiego pisarza spojrzeć na ponadczasowe problemy społeczne i polityczne. Powojenna Europa jawi się w tej perspektywie bardzo ciekawie.

„Nie ma żadnego prawa, jest tylko naga siła”.

Krytyczne zapędy
Bardzo podobał mi się esej o Jacku Londonie, którego „Martina Edena” po prostu kocham. Orwell skupił się jednak na innych utworach pisarza i nawiązał do… Lenina… ale dlaczego, to już sami się przekonajcie. Jak zwykle – napisane błyskotliwie, czasami ostro i dosadnie. Orwell komentuje sprawy związane nie tylko z literaturą piękną, ale ogólnie z kulturą masową i popularną literaturą.

Schamieliśmy?
Wydaje się, że to pytanie retoryczne, więc zostawię je bez odpowiedzi. Zbiór tekstów Orwella przybliża nam pisarza jeszcze bardziej. Możemy przeczytać jego młodzieńcze teksty i zobaczyć, jak jego pióro ewoluowało na przestrzeni lat i wydarzeń. W „Czy naprawdę schamieliśmy” znalazły się także zapiski z ostatniego okresu życia autora. Można w nich odnaleźć zapowiedź tego, co jeszcze mógłby stworzyć…

„Człowiek humanitarny jest zawsze hipokrytą”

Uwielbiam się w nim zaczytywać. Ale nie cierpię, że miał rację.

,, Czy naprawdę schamieliśmy" to zbiór około 30 różnych tekstów autora: esejów, artykułów prasowych, felietonów i innych form literackich traktujących o sprawach ważnych jak wojna czy polityka, po sprawy błahe i codzienne.
Opowiedziane wnikliwie i z humorem.

Dla czytelników będących wielbicielowi jego prozy, będzie to nie lada gratka, dlatego w szczególności im ogromnie ją polecam.

Opowiedziane wnikliwie i z humorem.

W niejednej głowie na dźwięk nazwiska Orwell jawi się "Folwark zwierzęcy" lub co bardziej obytym w literaturze "Rok 1984" i jego przepowiednie. Każdy widzi w jakim tempie idzie totalna inwigilacja, ubezwłasnowolnienie jednostki, której wolno tylko tyle, na ile mu władza mu pozwoli. Przepowiednia Orwella się sprawdza? Ziszcza się ponura wizja świata?
Takiego Orwella znamy. A jakiego nie znamy?
♾️ Zbiorek to dotąd nie publikowane na naszym rynku różne formy literackie autorstwa Orwella. Znajdziemy tu eseje, artykuły, recenzje i felietony. Czego dotyczą?
Propagandy niemieckiej, koloru skóry, kryzysu brytyjskiego, Tołstoja, polityki, religii, miłości czy charakteru pisma oraz rzecz jasna wielu innych rzeczy. W sumie nic nie umknęło uwagi autora. Jaki jest on sam, w tym co pisze? Czasami poważny, niekiedy zabawny, bywa też nudny i powtarzalny jak w recenzjach (nie przypadły mi niestety do gustu). Taki typowy Orwell. Momentami brutalny, subtelnie chamski i wulgarny, bo zawsze chyba robi to z poczuciem humoru. Czy należy się dziwić? Chyba każdego z nas na myśl o czymś momentami ponosi. Nie każdy jednak ma taką odwagę o tym mówić i pisać.
♾️ Co tutaj rzuca się w oczy? Przede wszystkim aktualizm. Dla mnie pozostanie osobą, która w jakiś sobie możliwy i właściwy sposób przewidziała wiele rzeczy. Ostrzegła. I nadal po tym, co przeczytałam teraz, taki zostanie. Aż dziw bierze jak wiele rzeczy spod jego pióra wygląda tak jakby tyczyło aktualnych wydarzeń. Tak jakby na przestrzeni kilkudziesięciu lat nie zmieniło się nic w relacji człowiek- człowiek i człowiek- świat, przy czym zmienia się jedynie ten ostatni. My pozostajemy tacy sami.
♾️ Jeśli czytaliście kiedyś Orwella i lubicie taki sposób przedstawiania świata i relacji w nim panujących, przypadnie Wam do gustu również i ta książka. To taka wisienka na torcie.

Takiego Orwella znamy. A...

Warto poczytać.

Warto poczytać.

Dodaj cytat z książki Czy naprawdę schamieliśmy? Nieznane eseje, szkice, opowiadania i felietony