Okładka książki Jak nie zgubić dziecka w sieci. Rozwój, edukacja i bezpieczeństwo w cyfrowym świecie Zyta Czechowska, Mikołaj Marcela
Zyta CzechowskaMikołaj Marcela Wydawnictwo: Muza poradniki
poradniki
Muza
2021-06-02
2021-06-02
dziecko edukacja bezpieczeństwo Internet rozwój

Warto książkę mieć w formie papierowej. Mnóstwo przydatnych informacji, wiele linków, aplikacji, stron i podpowiedzi z wyjaśnieniem dlaczego internet nie jest zły, a technologia to część naszego życia i przyszłości. Polecam

“Jak nie zgubić dziecka w Sieci” to poradnik dla rodziców oraz nauczycieli poruszający temat korzystania z Internetu przez dzieci i młodzież. Książka podzielona jest na 10 rozdziałów. Połowa napisana jest przez Pana Marcelę, a druga połowa - przez Panią Czechowską. Całość jest napisana prostym i przystępnym językiem, przypominając luźno napisany felieton.

Mikołaj Marcela w swoich rozdziałach, wyjaśnia dlaczego jego zdaniem, lepiej jest edukować dzieci w kwestii korzystania z sieci niż ograniczać czas ekranowy czy odłączać Internet. Wskazuje zalety nowych technologii, jednocześnie próbując wytłumaczyć starszemu pokoleniu, dlaczego bycie online jest tak ważne dla współczesnych dzieci i młodzieży,
Autor zwraca się do rodziców z propozycjami, jak wdrażać dzieci w świat aplikacji społecznościowych i nauczyć je odróżniać wartościowy content od śmieciowego. Dodatkowo zachęca do tego, by przede wszystkim rozmawiać ze swoimi pociechami o tym, co robią w sieci. Oprócz tego Mikołaj Marcela dużo uwagi poświęca zagadnieniu bezpieczeństwa w sieci, dlatego w książce możemy znaleźć wskazówki odnośnie tego, z jakiej przeglądarki korzystać, jak tworzyć bezpieczne hasła do różnych kont i jakich danych nigdy nie należy podawać w sieci. Pan Marcela tłumaczy też jak rozpoznawać fake newsy i jak na nie reagować.
Te wszystkie porady, choć wydają się oczywiste, są ważne podczas poruszania się w przestrzeni cyfrowej i każdy powinien je znać. Takich rzeczy powinni uczyć w szkołach. Gdyby chociaż większość ludzi korzystających z Internetu, przestrzegałaby tych reguł, to przestrzeń internetowa na pewno stałaby się lepszym miejscem.

Z kolei Zyta Czechowska w swojej części skupia się przede wszystkim na pokazaniu, jak można wykorzystywać nowe technologie w pracy pedagoga. Można tu znaleźć sporo poleceń odnośnie stron internetowych i aplikacji wspierające naukę w różnych dziedzinach. Zdecydowanie jest to dla osób, które pracują lub zamierzają pracować z dziećmi.

Jak najbardziej zgadzam się z autorami odnośnie tego, że dzieci i młodzież powinni być od małego uczone, jak przemieszczać się w sieci. Moim zdaniem rodzice i szkoła mają za zadanie przygotować tego małego człowieka do życia w społeczeństwie. Nowe technologie odgrywają ważną rolę we współczesnym społeczeństwie, więc młodzi powinni być uczeni tego, jak się nimi posługiwać. Obrażanie się na ten fakt i wspominanie z tęsknotą “starych, dobrych czasów” tego nie zmieni.

Mimo to w mojej opinii oboje autorów podeszło bardzo optymistycznie do tematu. Mocno skupili się na zaletach nowych technologii. Myślę, że jest to świadoma decyzja. W polskiej mentalności nowe technologie wciąż negatywnie się kojarzą, a do dzisiaj w poważnych programach można usłyszeć od ekspertów, że “ta młodzież taka agresywna, bo w brutalne gry grają”( chociaż żadne badania nie potwierdziły takiej zależności). W takich warunkach zdecydowany głos za nowymi technologami jest bardzo ważny w kwestii równowagi opinii.

Brakuje mi też bibliografii na końcu książki. Co prawda, autorzy w tekście podają tytuły książek i nazwiska badaczy, na których prace się powołują, jednak zamieszczenie listy pozwoliłoby na zweryfikowanie źródeł(i uzupełnienie sobie listy rzeczy do przeczytania).

Zdecydowanie jest to książka dla osób, które niespecjalnie czują się dobrze w kontakcie z nowymi technologiami. Dla mnie, jako osoby, która od dziecka korzysta z Internetu dużo rzeczy z tej książki było oczywiste.

Mimo to uważam, że jest to wartościowa pozycja dla pedagogów i psychologów. Na pewno przyda się do prowadzenia wszelakich warsztatów czy wykładów skierowanych do dzieci, młodzieży lub rodziców.

Mikołaj Marcela...

Cenne wskazówki dla tych, których dzieci zaczynają korzystać z internetu. A często są to już kilkulatki sięgające po filmiki na yt i tt. Świetna, bardzo przystępnie napisana publikacja uwypuklająca bolączki, podsuwająca na dorosłość. Powinni po nią sięgnąć rodzice, nastolatki i dzieci, a także dziadkowie, którzy chcą wspierać wnuków. Polecam

Zdecydowania nie mój klimat książki. Autorzy odczułam wrażenie, że za wszelką cenę chcieli udowodnić jak mało wad ma internet i wcale nie jest taki zły. Oczywiście nie jestem przeciwnikiem Internetu, jednak zbyt luźne podchodzenie do zagrożeń też jest niebezpieczne. Ufanie dzieciom jest ważne, ale dzieci to nadal dzieci, brakuje im doświadczenia i nie zawsze przewidzą konsekwencje swoich działań.

Pierwsza połowa napełniła mną optymizmem, że nie muszę się martwić, ale im dalej tym gorzej, wypunktowane plusy, praktycznie nic o minusach, zagrożeniach, wspomniane o wypadku z tiktok na zasadzie burmistrza Londynu - duże miasto to przestępczość i niebezpieczenstwo jest czyms na zasadzie normalności.
Nie przemawia do mnie podejście tak optymistyczne jak autorów tej książki. Joe Rogan w swoim programie przedstawiał dane w jakie tiktok ma wgląd po akceptacji regulaminu i słabo to wygląda.

Nie przemawia do mnie podejście tak optymistyczne jak autorów tej...

"Jak nie zgubić dziecka w sieci? Rozwój, edukacja i bezpieczeństwo w cyfrowym świecie" to książka napisana przez niesamowicie inspirujący duet. Mikołaj Marcela kojarzyć się może m.in. z publikacją o dość wyrazistym tytule "Jak nie spieprzyć życia swojemu dziecku". Zyta Czechowska jest z kolei znana w sieci jako nauczycielka pracująca z dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz prowadząca szkolenia dla nauczycieli.

"Jak nie zgubić dziecka w sieci?" to lektura obowiązkowa dla WSZYSTKICH (!!!) nauczycieli i edukatorów. Warto, by po tę książkę sięgnęli również rodzice, ponieważ autorzy udzielają na jej stronach odpowiedzi na wiele nurtujących nas - dorosłych - pytań. Sama jestem entuzjastką wykorzystywania nowych technologii w edukacji oraz w życiu codziennym i uważam, że aby móc czerpać z czegoś korzyści (w tym wypadku chodzi głównie o aspekt edukacyjny) to trzeba samemu poznać narzędzia, by móc w atrakcyjny sposób przedstawić je podopiecznym i pokazać do czego można daną rzecz wykorzystać.

Ta publikacja jest napisana w bardzo przystępny i zrozumiały sposób. Liczne przykłady, konkretne strony i narzędzia to jedna z jej największych zalet. Ponadto jest skarbnicą wiedzy, ponieważ dość, że pozwala w przychylniejszy sposób spojrzeć na to, co daje nam sieć, to jeszcze przedstawia i opisuje wykorzystanie wielu ciekawych stron, aplikacji i gier. Na tym nie koniec, gdyż są tu nawiązania do innych książek, a nawet filmów i seriali.

Sama treść jest podzielona na dziesięć rozdziałów. Każdy z nich ma formę pytania, a dzięki podrozdziałom można po przeczytaniu całości łatwiej odnaleźć najbardziej interesujące nas fragmenty i zagadnienia. Dodatkowo wszystkie rozdziały kończą się wyraźnym podsumowaniem w formie porównania tego jak zazwyczaj myśleliśmy albo myślimy o danych sprawach, a jak powinniśmy o nich myśleć, by się rozwijać i jak najlepiej wykorzystać dostępne technologie czy narzędzia.

Po przeczytaniu "Jak nie zgubić dziecka w sieci?" można się przekonać, że np. Facebook, YouTube, Tik Tok czy Instagram wcale nie muszą mieć zgubnego wpływu na nas i nasze dzieci, a niektóre gry pozwalają rozwinąć skrzydła na wielu płaszczyznach. Warto jednak pokazywać, w jaki sposób my sami korzystamy z nowych technologii, a także uświadamiać młodych ludzi o zagrożeniach, jakie niesie bezrefleksyjne klikanie i udostępnianie bezwartościowych, a nawet szkodliwych treści.

"Brak edukacji cyfrowej w domu i w szkole czynić je [dzieci] będzie bezbronnymi i nieprzygotowanymi na świat, który nadchodzi. Jeśli będą miały szczęście, w edukacji pomogą im rówieśnicy lub inni użytkownicy. Jeśli tego szczęścia im zabraknie, mogą stać się ofiarami technologii."

Niedawno swoją premierę miała książka Jak nie zgubić dziecka w sieci, która poruszyła parentingowy świat. Pozycja ta dostarcza wiedzę o zaletach i wadach nowych technologii oraz praktyczne rozwiązania, dzięki którym my, rodzice, możemy ograniczyć zagrożenia związane z internetem i uczynić cyfrowy świat sprzymierzeńcem w procesie efektywnej edukacji i rozwoju naszych dzieci.

Ostatni rok był wyzwaniem dla wielu z nas, w tym także dla naszych pociech. Zdalne nauczanie chcąc, czy nie, wprowadziło nasze dzieci, te młodsze i starsze, w cyfrowy świat, nad którym, mam wrażenie, nikt nie panuje. Nie wiem, czy jest ktoś wśród Was, kto doskonale wie, co ono robiło na komputerze podczas przerw, jakie informacje wymieniały między sobą w tym czasie? Czy jako rodzice możemy je ochronić przed tym światem, czy jesteśmy w stanie sprawić, by dziecko się nie zagubiło?

Jak nie zgubić dziecka w sieci jest fachowym podręcznikiem, przewodnikiem dla każdego z nas. Jako współcześni rodzice stoimy przed trudnym zadaniem, aby pomóc dzieciom wkroczyć w cyfrowy świat z pełną świadomością jego pozytywnych stron, jak i negatywnych.

Gdy będziecie mieć już książkę w ręku, to polecam najpierw zapoznać się z rozdziałem „Trzy typy cyberrodziców, którym jesteś ty?”, by między innymi spojrzeć na siebie oczami dziecka i zobaczyć, jaki wzór do naśladowania dajemy swoim dzieciom. Czy zaraz po pracy siadamy przed telewizorem, komórką, czy laptopem? Czy potrafimy się oderwać od ekranu, gdy dziecko mówi do nas? Jeśli chcemy oczekiwać od dziecka pewnego zachowania, bądźmy dla nich wzorem i przykładem. Wiem, nie będzie łatwo, ale czy ktoś, kiedyś powiedział, że wychowanie jest jak bułka z masłem?

Na koniec chciałam podkreślić, że nie możemy demonizować sieci, odcinać się od niej, nie dopuszczać do wirtualnego świata dziecka. Nie w tym rzecz. Jak potwierdzają badania naukowe, dzieci, które wychowywane są pod ścisłą kontrolą i rygorem, są skłonniejsze do łamania zasad. Ważną umiejętnością jest odnajdywanie w każdej sytuacji złotego środka, a także uświadomienie dzieciom, że sieć to pewien rodzaj narzędzia, nauczyć je mądrego korzystania, uwrażliwić na niebezpieczeństwa z nim związane.

Jeśli choć trochę czujecie obawę przed samodzielnością dziecka w sieci, polecam Wam tę książkę. Podejrzewam, że wielu z Was ukaże nowe spojrzenie na ten temat. Nie trzeba się z nią zgadzać w 100%, ale warto ją przeczytać. Nasze dzieci żyją już w świecie technologii, czy tego chcemy, czy nie.

Podstawowe informacje o życiu w sieci. Myślę, że każdy rodzic powinien się zapoznać z tą pozycją.

Fantastyczna książka. Wypożyczyłem z biblioteki, ale chyba kupię, bo będę do niej wracał.

Co jest odpowiedzią na pytanie zadane w książce? Zmiana nastawienia. A jak to nastawienie zmienić to już znajdziecie w książce. Przede wszystkim warto przestać traktować technologię jako kozła ofiarnego, a zacząć pojmować jako narzędzie, które może służyć zarówno pięknym celom, jak i - niestety - tym złym.

Książkę powinno przeczytać wiele osób. Rodzice, nauczyciele, dziadkowie. Wszyscy, którzy mają kontakt z dziećmi, a także wpływ na edukację. W końcu - w mojej opinii - to też książka dla wszystkich. Wszystkich tych, którzy myśleli jak ja, że są na tyle otrzaskani z technologią i internetami i nic ich nie zaskoczy.

• Poradniki
  • Psychologia