Sex, disco i kasety video. Polska lat 90.

Okładka książki Sex, disco i kasety video. Polska lat 90.
Wojciech Przylipiak Wydawnictwo: Muza publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Muza
2021-05-19
2021-05-19
lata 90 polska literatura faktu reportaż esej publicystyka transformacja kapitalizm

Oficjalne recenzje i

Czas zmian, czyli polskie lata 90.

Link do recenzji

518 74 401

Wojciech Przylipiak wyciąga pełną esencję polskich lat 90-tych, nie pomijając przy tym praktycznie żadnego - "sex" w na okładce nie pojawia się tylko po to, by dopełnić parafrazy tytułu filmu Soderbergha - ze zjawisk kulturowych i popkulturowych tamtych czasów.

O niektórych aspektach popkultury i życia codziennego pisze szerzej, o innych skrótem, bądź w nawiązaniu do innego, dogłębniej opisywanego zjawiska czy kuriozum dekady. Autor opowiada lekko i ogólnie czuć że autor nie tylko przygląda się latom 90-tym przez pryzmat źródeł (co samo w sobie się i tak chwali, bo widać dogłębny research) ale sam doświadczał i przeżywał wiele z tego, o czym pisze. Każdy, kto podobnie jak autor, zachował wspomnienia tej specyficznej epoki, z łatwością wykryłby fałsz, gdyby było inaczej. Warto to podkreślić, bowiem za publikacje o minionych dekadach, o których wspominamy dzisiaj z pewną nostalgią, ale też ze świadomością ich niedoskonałości, zabiera się ostatnimi czasy sporo autorów, którzy są po prostu zbyt młodzi, by tworzona przez nich "kapsuła czasu" była kompletna i wiarygodna...

...mając tę dygresję za sobą, bardzo polecam książkę Wojciecha Przylipiaka. O wielu rzeczach, o których pisze pamiętałem i wspominam mile, inne mniej a o części tej pełnej kontrastów rzeczywistości przypomniałem sobie dopiero po lekturze. Więc jeśli chcecie przypomnieć sobie i wy, co oglądało się na VHS, jaki repertuar nadawały pierwsze telewizyjne prywatne stacje, na czym i jakiej muzyki się słuchało, co się nosiło i jadło, jakie książki i czasopisma czytało się oficjalnie, a jakie po kryjomu, w co i na czym się grało w gry i wiele, wiele innych rzeczy z lat 90., to - pokuszę się o stwierdzenie - nie znajdziecie lepszej książki. Polecam!

Sentymentalna podróż autora po latach 90-tych. Brakowało mi sportu. Coś mi w niej nie pasuje. Może książka jest zbyt osobista aby przypadła do gustu. Mimo do paru wspomnieć uśmiechnęłam się.

Dostajemy wszystko to co zostało obiecane. Wszystkie tematy zostały ledwie zarysowane, ale gdyby miały być rozwinięte to nie starczyłoby kilku tomów.

Wehikuł czasu. Poczułam się, jak gdybym miała znów 20 lat i tamte problemy...Przypomniałam sobie dawne sprawy, muzykę, gazety, zainteresowania. Zdziwiłam się, że wiele z gazet zniknęło dopiero niedawno ( a jednak ), z nostalgią wspomniałam odwiedzane wówczas miejsca, oglądane programy, modę...I wraz z Wojciechem Gąsowskim chciałoby się zaśpiewać i o tych czasach również " Gdzie te dziewczyny, gdzie tamten świat..." Lektura obowiązkowa dla każdego 40+.

Książka dostarczyła mi wielu emocji. Sentymentalna podróż po wspomnieniach mojego dzieciństwa. Kasety wideo i magnetofonowe, salony gier, komiksy, komputery i gry na kartach, które wgrywały się bardzo długo, a czasami mimo to się nie wgrały... Ach wspomnienia... Książka ta jest cenna ze względu na wartość wspomnień jakie wywołuje. Nie wiem czy będzie atrakcyjna dla osób młodszych, ale dla tych których dzieciństwo lub młodość przypada na lata 90te XX w powinna być czystą przyjemnością.

Przeciętna. Mogło być więcej zdjęć, bo podróż sentymentalna autora średnio mnie interesuje.

Raczej nie jestem modelowym czytelnikiem tej książki, bo lata 90. przypadły na moje dzieciństwo, nie zaś na młodość, więc pierwszej ich połowy nie pamiętam prawie wcale, ale za to drugą pamiętam na tyle, by chcieć wiedzieć więcej. Zresztą człowieka chyba zawsze ciekawi, jak wyglądało życie tego trochę wcześniejszego pokolenia – tych starszych, których się obserwowało i którym zazdrościło się wieku.

Ostatnia dekada XX stulecia była wyjątkowo bogata, choćby przez to, że Zachód wkroczył do Polski, ale także mieliśmy do czynienia z nowinkami technicznymi, VHS-ami, komputeryzacją czy internetem. Te różne sfery i przemiany tamtych czasów mają swoje odbicie w rozdziałach książki. Są wypożyczalnie kaset video, jest muzyka z koncertem Jacksona na czele, pojawiają się fast-foody, są gry komputerowe, jest erotyka i ezoteryka. Nie ma natomiast polityki jako takiej, historii samej w sobie – mówimy o życiu codziennym zwykłych ludzi. I dobrze.

Autor tego reportażu na początku każdego rozdziału poleca utwory, teksty i obrazy audio-video, które luźno nawiązują do omawianego tematu. Pójdę, w jego ślady...

Posłuchaj: Taco Hemingway — 1990s Utopia

To co było modne w latach 90. od jakiegoś czasu przechodzi rekonesans. SEX, DISCO i KASETY VIDEO jest wspominkowym, acz ostatecznie obiektywnym opisem tamtej dekady. Wojciech Przylipiak skupia się na popkulturze i mentalności spragnionych wolności Polaków. Rozmawia z tymi, dla których były to czasy zawodowego przełomu lub beztroskich zapędów młodości.

Z jednej strony postkomunistyczna odwilż i płonne nadzieję na lepszą przyszłość. Z drugiej naiwność wobec kapitalizmu, a do tego brak odpowiednich regulacji prawnych. Autor pokazuje kontrasty i absurdy, które z uwagi na okoliczności, nie wydarzyłyby się, ani nigdy wcześniej, ani nigdy później. Istne zachłyśnięcie się tym, że «wreszcie można» kończyło się z różnym skutkiem.

Dla mnie ta pozycja była interesująca że względu na fakty związane z ówczesną strukturą mediów, działalnością kulturalną. Ale SEX, DISCO i KASETY VIDEO również nada się, jeśli chce się wzbudzić nostalgię wobec tego, co przeminęło... VHSów, kaset magnetofonowych, discmanów, gum Turbo albo naklejek dołączanych do chipsów i lizaków 😉📼💾🪀

Posłuchaj: Taco Hemingway — 1990s Utopia

Na półkach: , , , ,

Książka-nostalgia. Przypomina i opisuje wiele rzeczy z szalonych lat 90-tych. Może nie być pasjonująca dla ludzi których młodość nie przypada na tamten czas.

Sentymentalna podróż do lat 90. Pozycja obowiązkowa dla osób, które wtedy przeżywały młodość. Należy docenić trud autora, który bardzo szeroko opisał tę dekadę.

Dodaj cytat z książki Sex, disco i kasety video. Polska lat 90.