Rewolta

Okładka książki Rewolta
Nadav Eyal Wydawnictwo: W.A.B. reportaż
reportaż
המרד נגד הגלובליזציה (Revolt: The Worldwide Uprising Against Globalization)
W.A.B.
2021-05-19
2021-05-19
Magdalena Sommer
literatura hebrajska reportaż

Radykalizacja poszczególnych dziedzin ludzkiego życia jest niezaprzeczalnym faktem. Obecny stan rzeczy stanowi rezultat niekończących się sukcesów i porażek światowej społeczności, choć liczba tych drugich zdecydowanie przeważa nad pierwszymi, niebezpiecznie przechylając szalę pozornego zwycięstwa ludzkości w kierunku samozniszczenia, do czego konsekwentnie zmierzamy. Przyczyn podobnej sytuacji jest zbyt wiele, aby wskazać tę jedną dominującą, czy też najbardziej dostrzegalną, co nie oznacza, aby znalezienie wspólnego mianownika dla palących rzeczywistość problemów graniczyło z cudem, w czym utwierdza Nadav Eyal, otwierający przysłowiową puszkę Pandory, na której wyryto jedno słowo - globalizacja. Tytuł pozycji ze zdjęcia słusznie kojarzy się z rewolucją, gdyż ta dokonuje się w słowach autora, trafnie dobranych argumentach i należycie ważonych wypowiedziach jego rozmówców, dzięki czemu Nadav Eyal dość celnie wychwytuje złożoność i niejednoznaczność trawiących obecny świat problemów. „Rewolta” to traktat o współczesności o wyraźnym geopolitycznym zabarwieniu, osiągniętym za sprawą ulokowania sygnalizowanych w niej zagadnień w państwach najbardziej je ucieleśniających, mimo że dotyczą populacji całego świata, co zresztą nie umknęło uwadze autora, umiejętnie łączącego dziennikarskie zacięcie z właściwą literaturze pięknej prozą oraz elementami popularnonaukowymi, dzięki czemu „Rewolta” nabiera uniwersalnego charakteru, pozwalając każdemu czytelnikowi skonfrontować z treścią książki własne stanowisko o globalizacji, jej kształcie oraz wpływie na codzienność. Wcale to nie znaczy, aby autor we wszystkim miał rację, był nieomylny, czy też wszechwiedzący. Bywały momenty wyraźnego rozgraniczenia pomiędzy naszymi zapatrywaniami, co jednak w żaden sposób nie stanowi zarzutu wobec Nadava Eyala, którego „Rewoltę” uznaję za zimny prysznic o silnie otrzeźwiającym działaniu, jakiego potrzeba, by skierować obecny świat na właściwe tory.

nie jest jakoś przesadnie odkrywcza,

nie jest jakoś przesadnie odkrywcza,

Na półkach: , , , ,

Podsumowanie dotychczasowej pracy reporterskiej izraelskiego dziennikarza, którego rozległa działalność przypadła na lata największego wzrostu globalizacji.

Dla wielu może to być niespecjalnie odkrywcze bajanie, dla mnie, mimo zainteresowania bieżącą polityką, to nadal bajanie bardzo ciekawe. Nie zawsze trzeba się z autorem zgadzać, ale trudno odmówić mu doświadczenia i obeznania w temacie. Odwiedził miejsca i spotkał ludzi, o których pisze.

Czy brakuje tu jakiejś konkluzji? Chyba nie, trudno przecież wydać ostateczny wyrok na temat świata, w którym się żyje, i w którym zawsze będzie się żyć. Zakończenie pozostaje otwarte, bo historia nigdy się kończy. Można jednak sporo z tego zweryfikować chociażby w kontekście obecnych wydarzeń w związku z atakiem Rosji na Ukrainę: zamknięcie się ludzi w bańkach informacyjnych, fake newsy kolportowane przez Rosję, brak wolnych mediów w tym kraju, kryzys uchodźczy, wzrost nastrojów nacjonalistycznych w Rosji, ale też w pewnych kręgach w Polsce, możliwy kryzys gospodarczy w związku z sankcjami, zbudowanie potęgi na nieekologicznych surowcach. Choć autor nie koncentruje się nigdy na Rosji, to same mechanizmy są tu opisane. Jak pisze Eyal pod koniec książki "Wojna to największe zagrożenie dla świata, który posiada wiedzę i środki do autodestrukcji."

Delikatne rozczarowanie. Za dużo o Ameryce i Trumpie, choć w odpowiednim kontekście, za mało o reszcie świata, szczególnie "nie białym". Szkoda, że tak mało o polityce i społeczności izraelskiej i około izraelskiej.
Odnoszę wrażenie, że napisane przede wszystkim dla amerykańskiego czytelnika.

Odnoszę wrażenie, że napisane przede wszystkim dla amerykańskiego czytelnika.

Bardzo ciekawa książka poruszająca bardzo ważne tematy naszych czasów.

Bardzo ciekawa książka poruszająca bardzo ważne tematy naszych czasów.

Po lekturze książki mam mieszane uczucia. Z zapowiedzi i wywiadu z autorem spodziewałem się czegoś przełomowego, nowatorskiego. Tymczasem otrzymałem zbiór pewnych, dość powszechnych dziś tez na temat przemian społecznych i przyszłości świata w ogóle. Autor prostym, przystępnym językiem snuje ciekawą opowieść na temat współczesności, przytaczając liczne anegdoty ze swojego dziennikarskiego życia, a tych jest tu nie mało, biorąc pod uwagę, że relacjonował "z pierwszej linii frontu" wiele kluczowych dla ostatnich dwóch dekad wydarzeń, jak kryzys uchodźczy w Europie, zamieszki w Grecji związane z kryzysem finansowym w 2008, zamachy terrorystyczne w Indiach czy amerykańskie niepokoje związane z wyborami Trump-Clinton. Za to po przeczytaniu ponad połowy nadal nie wiemy do czego autor zmierza. Być może ta książka przeznaczona jest dla nieco mniej zorientowanego w polityce czytelnika. Najbardziej podobały mi się rozdziały poświęcone kwestii prawdy, fakenewsów i ich roli we współczesnym świecie. Niemniej jednak lektura ciekawa, nawet jeśli nie wnosi (poza wspomnianymi rozdziałami) wiele nowego do współczesnej publicystyki. Polecam zwłaszcza ludziom, którzy nie śledzili na bieżąco wydarzeń ostatniego dwudziestolecia a chcieliby mieć jakiś ogląd sytuacji.

"NIEKTÓRE z ataków terrorystycznych, które dotknęły Europę w ostatnich latach, przeprowadzili imigranci lub ich potomkowie."
Myślę, że ten cytat dobrze oddaje styl i wiarygodność książki.

Myślę, że ten cytat dobrze oddaje styl i wiarygodność książki.

Mimo wielu ciekawych minifelietonów całośc mocno niespójna. Autor - reporter - próbuje w jednej książce pod jednym hasłem zagregować najróżniejsze zjawiska. Z jednej strony kryzys klimatyczny związany z rosnącą konsumpcją . Z drugiej strony malejąca liczba ludności. Dodatkowo to książka z tych "dołujących" po której wahasz się czy jechać autem czy autobusem

Jeden z rozdziałów dotyczy terminu "obywatel świata" i tego jak utożsamiają się z nim mieszkańcy różnych krajów. Biorąc pod uwagę ile ważnych wydarzeń obserwował autor na własne oczy i jakie potrafił z nich wysnuć wnioski, on nie tylko jest obywatelem świata, ale i jego ambasadorem.

Książka pisząca o ważnych rzeczach językiem przystępnym. Autorowi udało się przedstawić zawiłe powiązania różnych zjawisk językiem, który jest zrozumiały dla każdego. Polecam!