rozwińzwiń

Ekonomia obwarzanka. Siedem sposobów myślenia o ekonomii XXI wieku

Okładka książki Ekonomia obwarzanka. Siedem sposobów myślenia o ekonomii XXI wieku Kate Raworth
Okładka książki Ekonomia obwarzanka. Siedem sposobów myślenia o ekonomii XXI wieku
Kate Raworth Wydawnictwo: Krytyka Polityczna biznes, finanse
360 str. 6 godz. 0 min.
Kategoria:
biznes, finanse
Tytuł oryginału:
Doughnut Economics: Seven Ways to Think Like a 21st-Century Economist
Wydawnictwo:
Krytyka Polityczna
Data wydania:
2021-05-28
Data 1. wyd. pol.:
2021-05-28
Data 1. wydania:
2017-04-06
Liczba stron:
360
Czas czytania
6 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
9788366586680
Tłumacz:
Aleksandra Paszkowska
Tagi:
ekonomia dochód zyski korporacje rewolucja dystrybucja zarządzanie zasoby ekologia zrównoważony redystrybucja odnawianie zasobów
Średnia ocen

7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
139 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
5
5

Na półkach:

Myślę, że jest to dobra pozycja na start (albo jedna z pierwszych, książki Ha-Joong Changa są chyba jeszcze bardziej przystępne) dla osób, które dostrzegają problemy trapiące państwa w fazie późnego kapitalizmu i szukają pomysłów na alternatywne metody zarządzania gospodarką (w skali mikro i makro),by niwelować nierówności oraz zadbać o planetę w obliczu nadciągającej, globalnej katastrofy ekologicznej.

W swojej książce Raworth podważa abstrakcyjne założenia ekonomistów neoliberalnych (jak chociażby pełny racjonalizm i niemal wszechwiedza jednostek egzystujących w gospodarce),na których opierają się dominujące teorie ekonomiczne. Przedstawia także pomysły na “zdrowsze” podejście do ekonomii, proponując chociażby odejście od PKB jako miary rozwoju i celu samego w sobie, potrzebę zwiększenia widoczności nieodpłatnych prac domowych, zmiany w prawach patentowych by firmy prywatne nie mogły blokować szerzenia wiedzy potencjalnie ratującej życie, czy wreszcie całkowitą zmianę myślenia o rozwoju, który obecnie celuje w nieskończony wzrost.

Są to w zdecydowanej większości naprawdę ciekawe pomysły, choć miałem wrażenie, że wiele z nich już od dawna jest omawianych w większych szczegółach wśród akademików krytycznie patrzących na neoliberalny status quo. Mnogość omawianych propozycji uzdrowienia gospodarki działa na niekorzyść książki, gdyż wiele z nich traktowana jest dosyć powierzchownie, bez dogłębnej analizy czy odwoływania się do szczegółowych badań. Jeśli pojawiają się np. statystyki dotyczące konkretnych zjawisk, to są one traktowane dość wybiórczo, a przykłady rozwiązań często są przedstawiane na zasadzie “widzicie, da się”, bez większego zastanowienia czy można te indywidualne sukcesy przenieść na inny grunt lub chociażby na większą skalę.

Może jest to mój problem, że od tej książki wymagałem dogłębnej analizy, podczas gdy autorka starała się przede wszystkim w formie krótkich rozdziałów przedstawić niekoniecznie gotowe rozwiązania, a alternatywne spojrzenie na gospodarkę i dać inspirację do samodzielnych poszukiwań. Zresztą wydźwięk tekstu jest bardzo pozytywny i odniosłem wrażenie, że autorka faktycznie wierzy w ziszczenie przedstawionych idei, co wobec wszechobecnego fatalizmu (skądinąd zrozumiałego) zostawia czytelnika z nadzieją.

Myślę, że jest to dobra pozycja na start (albo jedna z pierwszych, książki Ha-Joong Changa są chyba jeszcze bardziej przystępne) dla osób, które dostrzegają problemy trapiące państwa w fazie późnego kapitalizmu i szukają pomysłów na alternatywne metody zarządzania gospodarką (w skali mikro i makro),by niwelować nierówności oraz zadbać o planetę w obliczu nadciągającej,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
177
18

Na półkach:

Dobra książka, warta przeczytania. Skłania do refleksji na temat tego w jakim świecie żyjemy i do czego się przyczyniamy. Czy można inaczej?

Dobra książka, warta przeczytania. Skłania do refleksji na temat tego w jakim świecie żyjemy i do czego się przyczyniamy. Czy można inaczej?

Pokaż mimo to

avatar
83
80

Na półkach:

Książka porusza ważny temat zrównoważonego rozwoju, łącząc zagadnienia ekonomiczne ze społecznymi. Przede wszystkim poddaje refleksji, czy ciągły wzrost gospodarczy to odpowiednia droga, a zniszczenie planety i stosunków społecznych to odpowiednia cena?

Autorka powołuje się na pomysły myślenia ekonomisty w XXI wieku, polegające m.in. na: zmianie celu z przedstawianego wykresem wzrostu PKB na przedstawiany wykresem tytułowego obwarzanka, dostrzeganiu pełnego obrazu gospodarki - przede wszystkim społeczeństwa, czy też wreszcie pielęgnowaniu ludzkiej natury, którym na pewno nie jest homo economicus.

Interesująca lektura dla każdego zmęczonego neoliberalizmem, banialukami o ciężkiej pracy prowadzącej do sukcesu oraz czarowaniu wskaźnikiem PKB.

Książka porusza ważny temat zrównoważonego rozwoju, łącząc zagadnienia ekonomiczne ze społecznymi. Przede wszystkim poddaje refleksji, czy ciągły wzrost gospodarczy to odpowiednia droga, a zniszczenie planety i stosunków społecznych to odpowiednia cena?

Autorka powołuje się na pomysły myślenia ekonomisty w XXI wieku, polegające m.in. na: zmianie celu z przedstawianego...

więcej Pokaż mimo to

avatar
210
120

Na półkach:

Pozostawiam bez oceny, bo nie potrafię się zamknąć tylko w skali gwiazdkowej. Z jednej strony jest to bardzo wartościowa pozycja, ekonomiczna, ale dość prosto wytłumaczona. Sporo przykładów, odniesień do historii i przepisów na zmianę, ale ciężko mi się ją czytało. Książki o podobnej tematyce innych autorów zdecydowanie lepiej mi się czytało - zastanawiam się na ile jest to kwestia autora, a na ile uzytego tłumaczenia.

Pozostawiam bez oceny, bo nie potrafię się zamknąć tylko w skali gwiazdkowej. Z jednej strony jest to bardzo wartościowa pozycja, ekonomiczna, ale dość prosto wytłumaczona. Sporo przykładów, odniesień do historii i przepisów na zmianę, ale ciężko mi się ją czytało. Książki o podobnej tematyce innych autorów zdecydowanie lepiej mi się czytało - zastanawiam się na ile jest to...

więcej Pokaż mimo to

avatar
230
108

Na półkach:

Książka dość nierówna, interesujące rozdziały przeplatane nudnymi. Jak dla mnie zbyt dużo autorka używa metafor i uproszczonych przykładów. Sama idea leżąca u podstaw motywacji napisania tej książki jest zacna i duża chwała dla autorki za podjęcie tematu. Choć wiele pomysłów kłóci się z moimi poglądami warto przeczytać i poznać inne perspektywy i pomysły. To głos w dyskusji o priorytetach stojących przed ludzkością i gospodarką i za to trzeba docenić to co autorka przekazała nam za pośrednictwem tego wydawnictwa.

Książka dość nierówna, interesujące rozdziały przeplatane nudnymi. Jak dla mnie zbyt dużo autorka używa metafor i uproszczonych przykładów. Sama idea leżąca u podstaw motywacji napisania tej książki jest zacna i duża chwała dla autorki za podjęcie tematu. Choć wiele pomysłów kłóci się z moimi poglądami warto przeczytać i poznać inne perspektywy i pomysły. To głos w...

więcej Pokaż mimo to

avatar
3113
1401

Na półkach: , ,

W pracy Kate Raworth znajdziemy sporo o historii ekonomii, sporo krytyki obecnego systemu (jak najbardziej słusznej) oraz sporo zachwalania własnego modelu. Jednak w mojej opinii, autorka za bardzo zajmuje się teoriami ekonomicznymi, a za mało jest w tym praktycznych rozwiązań dotyczących tego, co zrobić, by zmienić ten stan rzeczy, w którym się znajdujemy. Dlatego trochę mnie dziwią aż tak wysokie noty tej pracy, zwłaszcza, że nie jest ona napisana zbyt łatwym językiem i wyobrażam sobie, iż nie wszyscy zdołają ją zrozumieć. W konfrontacji z pracą Jasona Hickela (który zresztą powołuje się na ekonomię obwarzanka),to Hickel jest nie tylko o wiele bardziej przystępny, ale i praktyczny - dlatego też jego książkę oceniam wyżej. Z drugiej strony jednak - i takich prac jak Ekonomia obwarzanka potrzebujemy. Musimy mieć jakieś teoretyczne podwaliny. Poza tym autorka daje zestaw rad, koncentrujących się na zmianie paradygmatu myślenia, co w gruncie rzeczy jest kluczowe. Bardzo teraz potrzebujemy zmienić myślenie o ekonomii, które jest nie tylko przestarzałe, ale i szkodliwe dla planety oraz dla ludzi.

W pracy Kate Raworth znajdziemy sporo o historii ekonomii, sporo krytyki obecnego systemu (jak najbardziej słusznej) oraz sporo zachwalania własnego modelu. Jednak w mojej opinii, autorka za bardzo zajmuje się teoriami ekonomicznymi, a za mało jest w tym praktycznych rozwiązań dotyczących tego, co zrobić, by zmienić ten stan rzeczy, w którym się znajdujemy. Dlatego trochę...

więcej Pokaż mimo to

avatar
768
718

Na półkach: , ,

Dosyć rewolucyjne podejście do ekonomii, ale oby choć cześć została przyjęta. Główna racja autorki, z którą się zgadzam, to fakt, że obecnie wciąż ekonomii uczy się na podstawie teorii z lat 40. i 50. XX wieku. Teorie nie nadążają nie tyle za zmiennością, co za innymi oczekiwaniami i celami - nie PKB i zysk, ale równowaga i odtwarzanie. Dlatego obwarzanek mnie przekonał i trzymam kciuki.
Autorka pokazuje wiele tez różnych ekonomistów, a wszelkie argumenty uzasadnia bardzo dobrymi materiałami - cyfry, cytaty i ilość bibliografii poraża. Ale tak jak sama napisała w podsumowaniu - ta książka to ponad dwadzieścia lat badań i edukacji w tym temacie, więc było z czego czerpać.

Dosyć rewolucyjne podejście do ekonomii, ale oby choć cześć została przyjęta. Główna racja autorki, z którą się zgadzam, to fakt, że obecnie wciąż ekonomii uczy się na podstawie teorii z lat 40. i 50. XX wieku. Teorie nie nadążają nie tyle za zmiennością, co za innymi oczekiwaniami i celami - nie PKB i zysk, ale równowaga i odtwarzanie. Dlatego obwarzanek mnie przekonał i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
364
275

Na półkach:

Jest to ważna książka. Zmienia sposób myślenia. Jest to książka, która wywołała już wiele dyskusji. Nie jestem ekonomistą. Czasem gubiłem w trakcie czytania wątek. Raworth pisze jednak, że "każdy jest ekonomistą". Raworth pisze, że ekonomia obwarzanka to nie jest tylko kwestia ekonomii. Ma rację. Wprowadzenie ekonomii obwarzanka wymagałoby odkręcenia paru rewolucji, wzniecenia kilku kolejnych. trudne...

Jest to ważna książka. Zmienia sposób myślenia. Jest to książka, która wywołała już wiele dyskusji. Nie jestem ekonomistą. Czasem gubiłem w trakcie czytania wątek. Raworth pisze jednak, że "każdy jest ekonomistą". Raworth pisze, że ekonomia obwarzanka to nie jest tylko kwestia ekonomii. Ma rację. Wprowadzenie ekonomii obwarzanka wymagałoby odkręcenia paru rewolucji,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
141
69

Na półkach:

Książka bardzo potrzebna do uświadamiania jak rozwiązać największe problemy współczesnego świata. Obala mity i demaskuje błędy w myśleniu o ekonomii. Udowadnia, że teorie wymyślone setki lat temu nie tłumaczą już poprawnie zniuansowanej i skomplikowanej teraźniejszej gospodarki.

Książka bardzo potrzebna do uświadamiania jak rozwiązać największe problemy współczesnego świata. Obala mity i demaskuje błędy w myśleniu o ekonomii. Udowadnia, że teorie wymyślone setki lat temu nie tłumaczą już poprawnie zniuansowanej i skomplikowanej teraźniejszej gospodarki.

Pokaż mimo to

avatar
715
106

Na półkach:

Autorka proponuje różne sposoby myślenia o ekonomii i świecie forsując pojęcie zrównoważonego utrzymywania stabilnej wartości PKB. Oczywiście wszystko dużo łatwiej powiedzieć niż zrobić. Autorka proponuje opodatkować najbogatsze korpo: jestm za! tylko jak? Open source dla wszystkich - wydrukuj w domu komputer, dom, samochód - super! tylko jak? Autorka proponuje bardzo oczywiste, znane treści miejscami trochę myli jedno z drugim, miejscami zaś ciekawe wyjaśnia niektóre kwestie niemniej jednak jest to duże rozczarowanie. Książka ma 300 stron a mogłaby mieć 30 gdyby nie ciągłe powtarzanie i wałkowanie tych samych treści – szkoda drzew. Nagle okazuje się, że komunizm to jednak był świetny - wyjedźmy na Kubę, gdzie nie ma opakowań na frytki, a większość restauracji dla klasy pracującej podaje we wczorajszej gazecie - tak nic się nie marnuje. Jest nawet net na kartki, a dzieciaki jak w Polsce lat 90 tych nie wiedzą co to telefon i spędzają czas grając w piłkę. Tylko kto chciałby zejść do życia na poziomie przeciętnej osoby na Kubie, Kate Raworth? Patrząc na styl życia - nie sądzę. Jeśli powie jak to zrobić, nie uśredniając w dół, ale w górę, to będę absolutnie za.

Autorka proponuje różne sposoby myślenia o ekonomii i świecie forsując pojęcie zrównoważonego utrzymywania stabilnej wartości PKB. Oczywiście wszystko dużo łatwiej powiedzieć niż zrobić. Autorka proponuje opodatkować najbogatsze korpo: jestm za! tylko jak? Open source dla wszystkich - wydrukuj w domu komputer, dom, samochód - super! tylko jak? Autorka proponuje bardzo...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    620
  • Przeczytane
    164
  • Teraz czytam
    40
  • Posiadam
    39
  • Chcę w prezencie
    7
  • Ekonomia
    7
  • 2022
    6
  • 2021
    5
  • Legimi
    5
  • 2023
    4

Cytaty

Więcej
Kate Raworth Ekonomia obwarzanka. Siedem sposobów myślenia o ekonomii XXI wieku Zobacz więcej
Kate Raworth Ekonomia obwarzanka. Siedem sposobów myślenia o ekonomii XXI wieku Zobacz więcej
Kate Raworth Ekonomia obwarzanka. Siedem sposobów myślenia o ekonomii XXI wieku Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także