Zmienić świat raz jeszcze. Jak wygrać walkę o klimat

Okładka książki Zmienić świat raz jeszcze. Jak wygrać walkę o klimat Tomasz Szymon Markiewka
Okładka książki Zmienić świat raz jeszcze. Jak wygrać walkę o klimat
Tomasz Szymon Markiewka Wydawnictwo: Czarna Owca publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Czarna Owca
2021-03-10
2021-03-10
zmiana klimatu katastrofa klimatyczna ochrona środowiska polityka społeczeństwo

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 4 (76) / 2024 Łukasz Barys, Wojciech Bonowicz, David Brooks, Kasia Drewek, Hanka Grupińska, Magdalena Kicińska, Christian Kobluk, Zuzanna Kowalczyk, Karolina Lewestam, Tomasz Szymon Markiewka, Karolina Przewrocka-Aderet, Redakcja magazynu Pismo, Adrienne Rich, Beata Szady, Piotr Szulc, Piotr Tracz, Arvis Viguls
Pismo. Magazyn... Łukasz Barys, Wojci...
Okładka książki Jak rozmawiać o antyfaszyzmie przy wspólnym stole? Katarzyna Chmielewska, Kamila Ferenc, Agnieszka Graff, Małgorzata Gurowska, Elektra KB, Alevtina Kakhidze, Elżbieta Korolczuk, Adam Kozicki, Michał Kozłowski, Kaja Kusztra, Tomasz Szymon Markiewka, Małgorzata Mycek, Stanisław Obirek, Tomek Paszkowicz, Joanna Sarnecka, Magdalena Szpecht, Aleksy Wójtowicz, Agata Wrońska, Kuba de Barbaro
Jak rozmawiać ... Katarzyna Chmielews...
Okładka książki Nowy Obywatel 25(76) / Zima 2017 Katarzyna Duda, Piotr Grudka, Rafał Łętocha, Michael Lind, Tomasz Szymon Markiewka, Krzysztof Molenda, Remigiusz Okraska, Jan Przybylski, Michał Rauszer, Maciej Szlinder, Jarosław Szubrycht, Jarosław Tomasiewicz, Karol Trammer, Krzysztof Wołodźko, Jacek Żebrowski, Jan J. Zygmuntowski
Nowy Obywatel ... Katarzyna Duda, Pio...

Markiewkę czytam od dawna w internecie, książka okazuje się nie mniej ciekawa. Przeczytałem błyskawicznie.

Część zagadnień znałem, a i tak miałem przyjemność z czytania. Cieszą mnie tak częste odwołania do innych osób zajmujących się tematem kryzysu klimatycznego.

Znajdziemy tu odwołania do Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, klimatologów z zawodu, osoby popularyzujące naukę - dosłownie wszystkie grupy, które zajmują się kryzysem klimatycznym.

Bibliotekafia jest bogata

#zmienićświatrazjeszcze to książka, która skłania do spojrzenia na walkę o lepsze jutro od strony politycznej.
Autor ma mocno ukierunkowane idee, które przestawia nam w kolejnych rozdziałach.
Ukazuje błędy polityczne, które według niego są popełniane. Przedstawia swoje pomysły na ulepszenie działań.

Najwięcej zgodności ze swoimi przekonaniami znalazłam w rozdziale od wirusie, który zaatakował nas w ostatnich latach.

Nie jest to książka, którą czyta się łatwo zarówno ze względów tematycznych jak u pod kątem używanego języka.
Jest to jednak książka, która może rozbudzić nasze rozważania i poglądy, ukazać nam różne kierunki działania i dać początek dalszym przemyśleniom.

Polecam tym, których interesują zmiany klimatyczne w kontekście politycznym.

Najwięcej zgodności ze swoimi przekonaniami znalazłam w rozdziale od...

Świetna książka. Inspirująca i motywująca. Cieszę się że na nią trafiłem.

Świetna książka. Inspirująca i motywująca. Cieszę się że na nią trafiłem.

Całkiem odświeżająca książka, sporo, nowych, ciekawych idei, autor wydawał się dość sfrustrowany + jego pomysły wydawały się dość nierealistyczne.
Po więcej zapraszam do wideo recenzji :)

Po więcej zapraszam do wideo recenzji :)

Pokaż mimo tovideo - opinia

Mimo, że książka nie ma wielu stron to bardzo długo ją czytałem. Trochę się nawet męczyłem. Autor znalazł wiele ciekawych punktów do opisania, jednak w większości przypadków odbiegał od tematu, zajmował się innymi kwestiami niż mówił rozdział. Jestem za walką o lepsze jutro, o lepszy klimat, jednak ta książka nie dała mi tego, na co liczyłem.

Książka porusza ważne tematy z zakresu zmian klimatycznych i stara się wpleść w to również kwestię odpowiedzialności politycznej. Niestety mnie ta książka nie podeszła choć poruszone w niej problemy są dobrą bazą do dalszych rozważań o zmieniającym się świecie. Rozdział o covid 19 moimi zdaniem najlepszy.

Bardzo przekrojowe spojrzenie na ten trudny temat. Być może że mało o nim wiem, ale mnie trudno było się nie zgodzić z przemyśleniami autora, także dało mi to szerszą perspektywę na zagadnienie zmiany klimatu, ale też trochę spokoju i jasne wskazanie gdzie powinniśmy patrzeć i co robić, żeby sytuację zmienić.
Polecam wszystkim zatroskanym.

Polecam wszystkim zatroskanym.

W książce opisano polityczno - ekonowmiczne podejście do walki z efektem cieplarnianym. Książka zachęca do dyskusji, dlatego jest warta przeczytania. Mi osobiście przeszkadzało z góry narzucone zdanie Autora, wole gdy są przekazywane fakty i pozostawiona przestrzeń na interpretacje.

Niezwykle wartościowa lektura. Przedstawia nowe spojrzenie na ekologię, politykę i filozofię, oraz wskazuje na nierozerwalne powiązania między tymi dziedzinami. Autor przekonuje, że sposobem na powstrzymanie katastrofy klimatycznej jest przemodelowanie naszego dotychczasowego systemu wartości i budowa społeczeństwa opartego o dobro wspólne; świata, w którym jesteśmy przede wszystkim obywatelami, a nie konsumentami, i w którym troska o środowisko wiąże się nie z wyrzeczeniami, lecz z wielostronnymi korzyściami.

"Zmienić świat raz jeszcze" daje nadzieję na lepszą przyszłość i inspiruje do działania. Autor nie stara się narzucić swojego sposobu myślenia, lecz wskazuje pewne problemy i ich rozwiązania, i przedstawia bardzo rzeczową argumentację na podparcie skuteczności i wykonalności owych pomysłów.

To nie jest kolejna książka, która po raz kolejny udowadnia to, co już dawno zostało udowodnione. Warto przeczytać, warto rozmawiać o tej książce z innymi. Krotka i prosta lektura, ale jeśli nie mamy dla niej nawet tych dwoch dni, to warto przeczytać chociaz trzeci rozdzial, ktory zrobil na mnie wieksze wrazenie niz powszechnie zachwalany reportaz "Szoste Wymieranie". Pod koniec byly moze dwa punty, w ktorych nie zgadzalam sie w pelni z autorem (na przyklad dobra statusowe),gdzie jak dla mnie przekonanie autora bylo zbyt naiwne, ale to nie znaczy, ze nie zgadzalam sie z danym pogladem. Polecam te ksiazke wszystkim, ktorzy chca zobaczyc swiatelko w tunelu w obliczu zmian klimatycznych i w obecnyn klimacie politycznym

• Literatura faktu
  • Do kupienia

Tomasz Szymon Markiewka Zmienić świat raz jeszcze. Jak wygrać walkę o klimat Zobacz więcej