Zmienić świat raz jeszcze. Jak wygrać walkę o klimat

Okładka książki Zmienić świat raz jeszcze. Jak wygrać walkę o klimat
Tomasz Szymon Markiewka Wydawnictwo: Czarna Owca publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Czarna Owca
2021-03-10
2021-03-10
zmiana klimatu katastrofa klimatyczna ochrona środowiska polityka społeczeństwo

Mimo, że książka nie ma wielu stron to bardzo długo ją czytałem. Trochę się nawet męczyłem. Autor znalazł wiele ciekawych punktów do opisania, jednak w większości przypadków odbiegał od tematu, zajmował się innymi kwestiami niż mówił rozdział. Jestem za walką o lepsze jutro, o lepszy klimat, jednak ta książka nie dała mi tego, na co liczyłem.

Książka porusza ważne tematy z zakresu zmian klimatycznych i stara się wpleść w to również kwestię odpowiedzialności politycznej. Niestety mnie ta książka nie podeszła choć poruszone w niej problemy są dobrą bazą do dalszych rozważań o zmieniającym się świecie. Rozdział o covid 19 moimi zdaniem najlepszy.

Bardzo przekrojowe spojrzenie na ten trudny temat. Być może że mało o nim wiem, ale mnie trudno było się nie zgodzić z przemyśleniami autora, także dało mi to szerszą perspektywę na zagadnienie zmiany klimatu, ale też trochę spokoju i jasne wskazanie gdzie powinniśmy patrzeć i co robić, żeby sytuację zmienić.
Polecam wszystkim zatroskanym.

Polecam wszystkim zatroskanym.

W książce opisano polityczno - ekonowmiczne podejście do walki z efektem cieplarnianym. Książka zachęca do dyskusji, dlatego jest warta przeczytania. Mi osobiście przeszkadzało z góry narzucone zdanie Autora, wole gdy są przekazywane fakty i pozostawiona przestrzeń na interpretacje.

Niezwykle wartościowa lektura. Przedstawia nowe spojrzenie na ekologię, politykę i filozofię, oraz wskazuje na nierozerwalne powiązania między tymi dziedzinami. Autor przekonuje, że sposobem na powstrzymanie katastrofy klimatycznej jest przemodelowanie naszego dotychczasowego systemu wartości i budowa społeczeństwa opartego o dobro wspólne; świata, w którym jesteśmy przede wszystkim obywatelami, a nie konsumentami, i w którym troska o środowisko wiąże się nie z wyrzeczeniami, lecz z wielostronnymi korzyściami.

"Zmienić świat raz jeszcze" daje nadzieję na lepszą przyszłość i inspiruje do działania. Autor nie stara się narzucić swojego sposobu myślenia, lecz wskazuje pewne problemy i ich rozwiązania, i przedstawia bardzo rzeczową argumentację na podparcie skuteczności i wykonalności owych pomysłów.

To nie jest kolejna książka, która po raz kolejny udowadnia to, co już dawno zostało udowodnione. Warto przeczytać, warto rozmawiać o tej książce z innymi. Krotka i prosta lektura, ale jeśli nie mamy dla niej nawet tych dwoch dni, to warto przeczytać chociaz trzeci rozdzial, ktory zrobil na mnie wieksze wrazenie niz powszechnie zachwalany reportaz "Szoste Wymieranie". Pod koniec byly moze dwa punty, w ktorych nie zgadzalam sie w pelni z autorem (na przyklad dobra statusowe), gdzie jak dla mnie przekonanie autora bylo zbyt naiwne, ale to nie znaczy, ze nie zgadzalam sie z danym pogladem. Polecam te ksiazke wszystkim, ktorzy chca zobaczyc swiatelko w tunelu w obliczu zmian klimatycznych i w obecnyn klimacie politycznym

Na półkach: , , , ,

Wspaniała książka, która przede wszystkim uświadomiła mi jak wiele należy zmienić, aby zatroszczyć się o naszą planetę, ale jednocześnie dała nadzieję, że to jest możliwe. Tomasz Markiewka w świetnym stylu i z niezwykłą płynnością przeprowadza czytelnika przez wszystkie aspekty problemu, jakim jest kryzys klimatyczny. ,,Zmienić świat raz jeszcze" mogą przeczytać osoby zupełnie (nomen omen) zielone w tym temacie i zaczerpnąć sporo wiedzy i inspiracji. Ja na pewno zmieniłam swoje podejście do spraw klimatu po przeczytaniu tej pozycji i mam w sobie takie poczucie sprawczości, o której między innymi możemy w tej książce przeczytać.
Gorąco polecam

Tomasz Markiewka w swojej książce nie tyle wykłada na tacy co należy zrobić aby wygrać walkę o klimat ale proponuje w jaki sposób w ogóle do niej podejść. Niektóre z „zielonych” rozwiązań które próbujemy wdrażać wcale nie są ekologiczne, a problemu nie rozwiążą nasze decyzje konsumencie. Bardzo ciekawa książka i głos w dyskusji na temat tego jak powstrzymywać zmiany klimatyczne. Po jej przeczytaniu zastanawiam się czy zdążmy to zrobić… Oprócz kwestii klimatu, autor sporo piszę o kapitalizmie, naprawdę daje co myślenia czy ekonomia jest wszystkim (?)
Dodaję do półki z książkami które pozwalają zrozumieć świat.

Instagram: mateusz_dyr

Markiewka wychodzi z przekonania, że zmiany w świecie są konieczne i nie zrobią tego za nas ani politycy ani eksperci. Potrzebna jest świadomość wspólnotowego działania w imię dobra wspólnego oraz poczucie sprawstwa. Skutki zmian klimatu zaskoczą nas tak, jak zaskoczyła nas pandemia w marcu 2020 roku. W obliczu katastrofy politycy będą podejmować szybkie decyzje kosztem demokracji deliberatywnej. Autor przytacza wiele przykładów z historii, dowodząc, że ludzie podejmując wspólne działania osiągnęli to, co wydawało się niemożliwe - prawa wyborcze kobiet, unormowany czas pracy, płatne urlopy czy zniesienie segregacji rasowej w Ameryce. Autor nie podaje gotowych rozwiązań problemów współczesnego świata. Zdaje sobie sprawę, że demokracja konsumencka jest bezsilna a budowanie źródeł czystej energii powoduje szkody środowiskowe i społeczne. Proponuje rozważenie politycznych reform pod nazwą "Nowy Zielony Ład" (fraza użyta w 2006 roku przez amerykańską Partię Zielonych ,nawiązująca do pakietu reform Franklina Delano Roosevelta) - oparty (w skrócie) nie na mechanizmach rynkowych, ale trosce o jakość instytucji publicznych (szeroko pojęte dobro wspólne). Proponuje zatem nowe myślenie o polityczności w duchu Latoura jako "stopniowej kompozycji wspólnego świata". Książka ta jest próbą przemyślenia na nowo problemu obywatelskości oraz marazmu kapitalistycznych społeczeństw. Czyta się ją szybko (jest dość krótka i nie jest przeładowana cytatami). Odniosłem wrażenie, że autor chce nas wybudzić z konsumenckiej drzemki i wzbudzić gniew wobec świata, który wymaga naprawy.

Obawiam się, że to jeden z tych tekstów które, jeżeli zgadzasz się z przekonaniami autora to jest dla ciebie wybitny, ale w innym przypadku postarasz się znaleźć tysiąc powodów dlaczego jest naiwny i przesadzony. Do tego zarzutu sam autor odnosi się w książce, że przez osoby negujące katastrofę klimatyczną, ludzie zaangażowani w ochronę planety są sprowadzani do szkodliwych głuptasków. Ja jako jeden z tych "głuptasków" mam nadzieję, że jednak jak najwięcej osób sięgnie po tę książkę, szczególnie tych wahających się czy warto coś robić, które pogubiły się która strona ma rację.

Książka wypełnia lukę w publikacjach o katastrofie klimatycznej, bo już mamy masę książek o zmianach klimatu, badań pokazujących jak bardzo jesteśmy w czarnej dziurze. Ba! Już od 40 lat rządzący i najbardziej szkodliwe firmy znają opinie ekspertów co trzeba zrobić, żeby chociaż przystopować efekt domina. Problemem jest, że od tych 40 lat nic sensownego w tym kierunku się nie dzieje. Wprowadzanie projektów w życie jest przerywane przez lobbystów albo sprzeciw niedoinformowanego społeczeństwa. Autor próbuje nas przekonać, że skupiamy się na działaniach, które chociaż na nasz ulubiony chłopski rozum wydają się właściwe, to nie będą miały wystarczającego efektu. Na przykład to, że bez elektrowni atomowych nie będziemy w stanie wyprodukować wystarczająco energii z odnawialnych źródeł, a przynajmniej nie na tyle szybko, żeby powstrzymać katastrofę. Ograniczenie plastiku, chociaż oczywiście korzystne dla środowiska, jest tylko igłą w stogu siana i więcej korzyści przyniesie ograniczenie rozgalopowanego aktualnie konsumpcjonizmu. Przede wszystkim pokazuje jak ważna jest w tym wszystkim nasza rola, jako obywateli nie tylko kraju, ale też całej planety tworzącej skomplikowaną sieć połączonego ekosystemu. Uświadamia nam błąd poznawczy, że wydaje nam się że dotychczasowy poziom życia osiągnęliśmy bez większych trudów i wyrzeczeń, że tak po prostu miało być. Kiedy w rzeczywistości o prawa człowieka trzeba było walczyć, pokazać rządzącym, że muszą przestać faworyzować uprzywilejowane grupy. Tak samo zdaniem autora trzeba wywalczyć troskę o środowisko, odejście od przestarzałego wskaźnika PKB, który tylko pomnaża majątek najbogatszych kosztem pozostałych. Powiedzieć, że nie godzimy się na uśmiercanie ludzi w obszarach gdzie zmiany klimatu już teraz nie są tylko wizją przyszłości.

Jedną z rzeczy, która najbardziej mnie poruszyła, chociaż jest to raczej coś co każdy ma już z tyłu głowy, jest to, że zmiany i tak będziemy musieli dokonać. Kwestia jest taka czy chcemy to zrobić teraz, póki jeszcze części skutków możemy uniknąć, czy jak już zmuszą nas do tego kataklizmy i imigranci klimatyczni. Jeżeli odłożymy to na później i tak finansowo poniesiemy taki sam, lub nawet większy koszt.

Polecam, szczególnie dlatego że pisząc to staram się jak najbardziej streścić moim zdaniem ważne aspekty w niej zawarte, ale ciągle mam wrażenie, że za dużo pominęłam. Nie będę jednak przedłużała niepotrzebnie tej mojej amatorskiej recenzji, zamiast moich wypocin przeczytajcie lepiej tę książkę ;)

Dodaj cytat z książki Zmienić świat raz jeszcze. Jak wygrać walkę o klimat