Zanim Cię zobaczę

Albatros
2021-06-30
2021-06-30
Anna Dobrzańska

Historia wzruszająca - niewiele takich czytałam, co jest dodatkowym plusem. Będzie we mnie rezonować przez jakiś czas!

Owa książka opowiadała o kilkorgu ludziach, którzy byli „współlokatorami” na jednym ze szpitalnych oddziałów. Byli oni w różnym wieku i każdego z nich w jakiś znaczący sposób doświadczyło życie. Alfie w wyniku wypadku stracił nogę, a Alice doznała dotkliwych oparzeń podczas pożaru i cudem uszła z życiem. Autorka świetnie przedstawiła w swoim dziele trudny proces adaptacji tych młodych ludzi do nowej sytuacji życiowej oraz walkę z ich wewnętrznymi demonami. Udowodniła także, że miłość jest ślepa i nie trzeba nawet kogoś widzieć, aby obdarzyć go uczuciem, bo przecież - cytując klasyka (Antoine de Saint-Exupery’ego) - „Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”. Akcja książki w 90% toczyła się na szpitalnym oddziale, jednak - o dziwo - nie wiało nudą. Dialogi bohaterów czasami były zabawne. W jednej chwili przeżyłam nawet „moment grozy”. Na szczęście autorka szybko wyjaśniła sytuację, zanim do reszty pękło mi serce. Pod koniec lektury można było się nawet wzruszyć. Bardzo dobrze mi się to czytało i kompletnie nie rozumiem, czemu ten tytuł jest tak mało popularny? Koniecznie trzeba to zmienić!

Dzięki tej książce na nowo narodziła się moja miłość do słuchania audiobooków. Kiedyś słuchałam dużo, potem zaniechałam, ale gdy jakiś czas temu (w sumie trochę już minęło, to była jeszcze pandemia!) przeczytałam opis "Zanim cię zobaczę" autorstwa Emily Houghton, musiałam poznać tę historię. A z uwagi na brak czasu, w międzyczasie pochłonęłam książkę słuchając jej.

Okazała się ona wspaniałą historią, do tego bardzo w moim guście, bo poruszającą, wzruszającą i rozwijającą się stopniowo. O czym jest? Alice zostaje dotkliwie poparzona w pożarze. Pewna siebie, zadziorna kobieta zostaje uwięziona w szpitalu pomiędzy kotarami, za które ma możliwość zaglądać jedynie personel szpitala. Ona sama nie chce nikomu pokazywać swojej poparzonej twarzy. W sąsiednim łóżku leży Alfie, dochodzący do siebie po ciężkim wypadku samochodowym.

Historia jest intrygująca, gdyż główni bohaterowie tej powieści nie widzą się wzajemnie, leżą w swoich łóżkach i jedynie rozmawiają, a pomimo tego nie można oderwać się od lektury. Alfie ma niełatwy orzech do zgryzienia, gdyż pragnie, aby Alice się przed nim otworzyła, co wcale nie okazuje się proste, bo Alice zamknęła się szczelnie w swojej skorupie.

Przez całą treść śledzimy relację dwojga zupełnie różnych ludzi, którzy usiłują dotrzeć się wzajemnie. Obserwujemy jak rozwija się uczucie, które nie ma nic wspólnego z powierzchownością, a opiera się jedynie na słowach, gestach i przeżyciach. Mnie to kupiło.

Jest to debiut autorki, moim zdaniem bardzo udany. Okładka moim zdaniem trochę nie zagrała. Bardzo ładna, ale średnio pasuje do ogółu. Bardzo Wam polecam tę książkę.

(recenzja nie jest współpracą reklamową)

Okazała...

Samowystarczalna singielka i wygadany optymista ci dwoje spotykają się po swoich przejściach na szpitalnych łóżkach i zostają sąsiadami. Ona nie pozwala nikomu siebie zobaczyć oprócz przyjaciółki i szpitalnej. On idzie na taki układ i jego celem staje się wciągnąć dziewczynę w rozmowę. Czy to Alfie sprawi, że Alice się odezwie (str. 68 - "pierwsze słowa")?. On jest pogodzony ze swoim losem oraz tym co się stało, jednak czasami ma swoje kryzysy (str. 115 -"mama sprowadziła na ziemię") i swoje senne koszmary (str. 118 -";(". A przedział stron 122-131 sprawił, że nie mogłam się oderwać i "czytałam jak zaczarowana". Oni dwoje ludzi po przejściach (a na str. 141 są po prostu ostrą Alicją i słodkim Alfiem) oraz te słowa Alfiego (str. 162 -"mmm Alfie"). Alice nie oszczędzała również przeszłość czas kiedy była dzieckiem (str. 69 -"nieszczęśliwe rodziny" oraz str. 71 -"los nie był dla niej łaskawy"). Były w tej książce momenty zabawne takie jakie pomysł Alfiego (str. 84 -"hahahha dobre Alfie" oraz żarciki pomiędzy sobą str. 120, str. 228 hahah skromność). Były również momenty, w których krajało się serce np. str. 250 załamany i rozpaczony Alfie. No i ta scena kiedy Alice postanawia wreszcie ruszyć w życiu wow (strona 353-" girl we get this"). No i te zakończenie strona 370 - "płacze, kobieta zawsze się spóźnia ;P"). A w epilogu no cóż nie można było tego lepiej napisać (375 strona - "2 lata, potem ... i 3 lata ...). Książka była cudowna i pokazała, że z każdej traumy można wyjść, uważam, że jest idealna na jesień i zimę ;*.

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Alfie Mack na skutek wypadku samochodowego, w wyniku którego stracił nogę, przebywa w szpitalu, dochodząc do siebie. Pewnego dnia na oddziale pojawia się Alice, która na skutek pożaru w pracy, doznała dotkliwych obrażeń. Alice nie ma odwagi, by spojrzeć w lustro, a zasłony wokół łóżka są szczelnie zawinięte, aby nikt nie mógł zobaczyć, jak wygląda. Alfi, który zajmuje łóżko obok niej, postanawia zrobić wszystko, by poznać dziewczynę i zobaczyć jej twarz.
Ja już się chyba nie nadaje do czytania tego typu książek, bo to, co powinno mnie poruszyć, wycisnąć łzy, wzruszyć, oczarować, spowodować, że zrobi mi się ciepło na sercu, wcale tego nie robi. Wręcz przeciwnie. Jestem trochę zirytowana, podminowana, czuję się poniekąd oszukana. Liczyłam na fajną romantyczną opowieść dwójki ludzi, która po opisie wydawała się intrygująca. Główny mój zarzut względem tej powieści dotyczy dialogów. Wydawało mi się, że dwójka głównych bohaterów jest co najmniej w okolicach 30. A z dialogów wynika, że to 10- letnie dzieciaki, które nic nie wiedzą o życiu. Relacja miłosna jest zbyt mocno wyidealizowana przez autorkę. Nie mogę za dużo zdradzać, ale w ich przypadku raczej nie ma zastosowania miłość od pierwszego wejrzenia. Może od pierwszego zdania?
Mam z tyłu głowy, że to debiut, więc łagodnie podchodzę do tej powieści. I dlatego też może poprzestanę na tym, że dla mnie ta historia jest zbyt naiwna. Ode mnie 5/10.

Już sam początek książki zaczyna się bardzo dramatycznie, mianowicie od momentu tuż po wypadku Alice. Autorka postanowiła najwięcej wydarzeń rozegrać w szpitalu, skupiając się na przedstawieniu tragedii bohaterów oraz opisie przeżywanych przez nich emocji świeżo po bolesnych przejściach. Zabieg ten sprawił, że czytelnik obserwuje powolny proces gojenia się ran psychicznych i fizycznych postaci oraz zmusza do współodczuwania razem z nimi towarzyszących traum i trudności, z którymi muszą się mierzyć. Emily Houghton najwięcej uwagi poświęciła Alice i Alfiemu, dzieląc książkę na rozdziały z ich perspektywy, sporo treści poświęcając dialogom i przekomarzaniom pomiędzy tą dwójką. Czasem wtrąca również pewne przemyślenia postaci odnośnie przemijania ludzkiego życia, samotności i problemów egzystencjalnych głównie związanych z codziennym funkcjonowaniem po wypadku, odejściem bliskiej osoby lub innymi smutnymi przeżyciami.
Samą historię czyta się bardzo przyjemnie, niektóre sceny potrafią poruszyć i zmusić do zastanowienia się nad tym, co naprawdę w życiu się liczy. Lubię takie wątki w powieściach, dlatego uważam je za atut tej książki. Trochę jednak jestem zawiedziona samym poprowadzeniem przez autorkę akcji. Skoro dzieje się w szpitalu, wśród lekarzy, pielęgniarek i innych chorych to dlaczego miałam wrażenie, że są tam tylko Alice i Alfie? Byłam niesamowicie ciekawa pozostałych postaci i ich historii, również personel medyczny zaintrygował mnie na tyle, że chciałam poczytać o wątkach związanych z nim. Niestety, E. Houghton poszła na tym etapie na skróty i skupiając się na ukazaniu relacji Alice i Alfiego zapomniała o reszcie. Trochę szkoda, bo w ten sposób można było wycisnąć znacznie więcej z samej opowieści. I chociaż rozwijająca się przyjaźń oraz miłość bohaterów została poprowadzona w odpowiednim tempie i jest przejmująca to jednak mam pewien niedosyt przez słabo rozbudowane postacie drugoplanowe.
Czy polecam? Tak, jest to ciekawa książka o odnajdywaniu siebie po ciężkich przeżyciach, a także o nabywaniu zaufania do innych ludzi. Sama historia zalicza się raczej do lekkich pozycji, ale jest warta uwagi, zwłaszcza jeśli lubicie powieści poruszające temat związany z życiem po traumie. Pomimo wcześniej wspomnianej przeze mnie wady, „Zanim cię zobaczę” czyta się szybko i przyjemnie.

Urocza. Lekka. Rewelacyjna.

Alfie i Alice poznają się w szpitalu. Przyznasz, że to nietypowe miejsce na randkowanie. Słowo "poznają" jest tu kluczowe, bowiem żadne z nich nie wie jak wygląda to drugie. Mogą ze sobą tylko rozmawiać, a i tego nie można uznać za pewnik.

Historia ma fantastycznych bohaterów. Silnych, mądrych, zabawnych. Bije z niej miłość, wytrwałość, ale także słabość, ból, cierpienie. Czytając ZANIM CIĘ ZOBACZĘ poznasz także co to strach, czy zrozumienie.

Książka nie doprowadziła mnie do łez, bo od początku przewidywałam, co stanie się z moim ulubieńcem. Kochany Pan P. Jego żarty, docinki, trafne uwagi i ukryte mądrości rozczulają serducho, ale wszystko dzieje się powoli i człowiek coś przeczuwa. Dopiero konsekwencja decyzji Alice wywołuje szok i jedno wielkie "co?!".

Mamcia A., moja imienniczka, kobieta o złotym sercu, oddałaby wszystko, by jej podopieczni byli szczęśliwi.

Alice, poparzona w 40 procentach, dawniej żywiołowa, silna, samowystarczalna, po wypadku zamknięta w sobie, smutna samotniczka.

I wreszcie Alfie. Nauczyciel wychowania fizycznego równie mocno pokiereszowany przez los. Gaduła, smutek zakrywa śmiechem i optymizmem. Kocha łamigłówki. Chce pomóc wszystkim dookoła.

Gdybym miała określić fabułę kolorami, byłyby to kolory ciepłe, radosne, wiosenne. Z przyjemnością wracałam do jej kart.

Urocza. Lekka. Rewelacyjna.

"Zanim Cię zobaczę" to pełna emocji historia pacjentów oddziału rehabilitacji.
Alfie i Alice bo o nich mowa to dwoje młodych, poranionych- dosłownie ludzi, którzy muszą nauczyć się żyć od nowa po wypadkach w jakich braki udział.
Alfie to typowy przyjaciel. Dusza towarzystwa, wsparcie i obecność. Ale czy na pewno jest taki także w środku?
Tajemnicza Alice staje się obiektem zainteresowania całego oddziały, gdy jej pojawienie się wyłączyło kotarami jej łóżko od innych. Kiedy wychodzi na badania- łóżka reszty pacjentów są zasłaniane.
Kim jest ta dziewczyna, lub co jej jest, że personel się na to zgadza?
Między tą dwójką zawiązuje się specyficzna nic porozumienia i wyjątkowa relacja. Czy ma szansę przetrwać poza murami szpitala?

Ta historia jest inna. Główna bohaterka mnie irytowała, a jednocześnie starałam się postawić na jej miejscu i... zrozumieć. Jej ciało nieodwracalnie się zmieniło, a ona musi nauczyć się z tym żyć.
Mamy tu dużo obyczaju, że szczyptą romantyzmu, doprawione momentami dramatu. Całość dopełniają drugoplanowi, dobrze wykreowani bohaterowie. Książka pobudza wdzięczność za to co mamy. Za zdrowie i ludzi obok.

"Zanim Cię zobaczę" to pełna emocji historia pacjentów oddziału rehabilitacji.
Tajemnicza Alice staje się obiektem...

Przepiękna historia, pokazuje jak wiele znaczy to jakim się jest człowiekiem, że wyglada tak naprawdę niewiele znaczy. Pomimo mało romantycznego miejsca jakim jest szpital między Alfie i Alice rodzi się uczucie do którego ciężko jest im samemu przed sobą przyznać, jednocześnie przepełniona jest bólem, negatywnymi emocjami oraz nadzieją na lepsze jutro. Zdecydowanie warto ją przeczytać!