Ostatnie życzenie

Okładka książki Ostatnie życzenie
Andrzej Sapkowski Wydawnictwo: Niezależna Oficyna Wydawnicza NOWA Cykl: Wiedźmin Geralt z Rivii (tom 1) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Wiedźmin Geralt z Rivii (tom 1)
Niezależna Oficyna Wydawnicza NOWA
2014-01-01
2014-01-01
wiedźmin Geralt magia potwory

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania, nr 1 (40) / luty 2020 Redakcja magazynu Książki, Andrzej Sapkowski
Ocena 6,7
Książki. Magaz... Redakcja magazynu K...
Okładka książki Wizje alternatywne Eugeniusz Dębski, Andrzej Drzewiński, Jacek Dukaj, Jarosław Grzędowicz, Marek S. Huberath, Jacek Inglot, Mirosław Piotr Jabłoński, Krzysztof Kochański, Maja Lidia Kossakowska, Marek Oramus, Jacek Piekara, Andrzej Sapkowski, Jacek Sobota, Wojciech Szyda, Maciej Żerdziński, Andrzej Ziemiański, Rafał A. Ziemkiewicz, Andrzej Zimniak
Ocena 7,1
Wizje alternat... Eugeniusz Dębski, A...

Okładka książki Wiedźmin. Ostatnie życzenie Maciej Parowski, Bogusław Polch, Andrzej Sapkowski
Ocena 8,1
Wiedźmin. Osta... Maciej Parowski, Bo...
Okładka książki Historia i fantastyka Stanisław Bereś, Andrzej Sapkowski
Ocena 6,6
Historia i fan... Stanisław Bereś, An...
Okładka książki Wiedźmin. Szpony i kły Nadia Gasik, Katarzyna Gielicz, Przemysław Gul, Piotr Jedliński, Sobiesław Kolanowski, Beatrycze Nowicka, Andrzej W. Sawicki, Michał Smyk, Barbara Szeląg, Jacek Wróbel, Tomasz Zliczewski
Ocena 6,8
Wiedźmin. Szpo... Nadia Gasik, Katarz...

bardzo wciągająca książka. polecam wszystkim graczom, którzy chcieliby urozmaicić wiedzę o świecie wiedźmina

Tej serii nie muszę chyba nikomu przedstawiać. Książki zdobyły ogromną popularność w Polsce (z racji polskiego autora) oraz za granicą! Na ich podstawie wydane zostały gry (które mogę gorąco polecić, sama w nie kiedyś grywałam 🥰), powieści graficzne oraz serial! ✨
____

Historia Geralta z Rivii pojawiła się w moim życiu już dawno temu. Jako dziewczynka oglądałam jak mój brat grał w pierwsze części gry i tak mi się spodobały, że jak troszkę podrosłam to sama sięgnęłam po Dziki Gon 🥰

Świat wykreowany w Wiedźminie oczarował mnie już od pierwszych stron powieści. Postaci wykreowane w tej historii są bardzo przemyślane, nikt nie pojawia się tutaj przypadkowo, każdy ma swoją historię. Przyznam się, że moim ulubionym tomem jak na razie (dotarłam do Wieży Jaskółki) jest właśnie zbiór opowiadań "Ostatnie Życzenie".

____

Zacząłem od gry, następnie serial, dopiero teraz książka.. Żałuje, że tak późno, ale lepiej tak niż wcale. Opowiadania wybitne, można przenieść się wyobraźnią do krainy pełnej niebezpiecznych stworów, magii, rycerzy i fantastycznych przygód Geralta z Rivii.

Fantasy jak to fantasy, potwory, czarodzieje i inne głupoty, gatunek raczej dla dzieci i nastolatków. Ale trzeba przyznać, że napisane jest to na prawdę dobrze. Można się przy tym pośmiać, można zadumać, niezły styl. Wróciłem do tego zbioru opowiadań po długich latach i faktycznie mają coś w sobie.

Moje kolejne spotkanie z tą książką, tym razem w formie audiobooka. Jeśli miałbym jednym słowem podsumować moją opinię to było by to słowo : rewelacja.
Jeśli ktoś do tej pory nie zapoznał się ze słynnym Geraltem z Rivii, znanym też jako rzeźnik z Blaviken to najwyższa pora nadrobić zaległości 😉

Sposób pisania książek przez Sapkowskiego jest bardzo prosty i lekki, polecam Ostatnie życzenie, na razie 9 zobaczymy jak ocena będzie wyglądała po przeczytaniu kolejnych części i po przeczytaniu kolejnych książek nie tylko fantasy

Początek wszystkiego. Od tej książki wszystko się zaczyna. Któż nie zna Wiedźmina? Po wielu latach Geralt nareszcie znalazł swoje miejsce w zacnym panteonie bohaterów fantasy. W opowiadaniach Sapkowskiego, na tle niezwykłego świata i fantastycznych bohaterów, mieszają się mity i legendy polskie, bajki braci Grimm, gusła, zabobony i wiele wiele innych. Można by długo zachwycać się tą serią, ale szkoda czasu - pora sięgnąć po kolejny tom. Zdecydowanie polecam!

Czy można było dzisiaj w Polsce nie słyszeć o Wiedźminie Geralcie z Rivii. Seriale, filmy, gry, zabawki i przede wszystkim książki. To wszystko jest częściami składowymi sukcesu naszego bohatera. Ale wracając do meritum. Jaką jest pierwszą część. Ostatnie życzenie to zbiór opowiadań i w tym wypadku bardzo równych i bardzo dobrych. Te kilka opowiadań jest bardzo fajnie zbudowanych z jednym większym prowadzonym na przestrzeni całej książki. Książka jest wstępem do całej historii. Poznajemy tu postaci pierwszoplanowe jak wspomniany Geralt, ale także Jaskier czy Yennefer. Każdy inny od gadatliwego Jaskra, po czasem małomównego a czasem pyskatego Wiedźmaka. Opowiadania to często małe i krótkie historie jednak wszystkie istotne i w jakimś stopniu z sobą powiązane. Czyta się niezmiernie łatwo i szybko polecam. 10/10

najlepsza część cyklu o wiedźminie

najlepsza część cyklu o wiedźminie

Kontrowersyjnie dodam - lepsze niż cała "Saga o Wiedźminie" (czyli de facto o Ciri). Nie połknąłem od razu, ale powolutku chłonąłem świat Wiedźmina, wędrując z nim od wioski do wioski, od krainy do krainy, mordując raz po raz jakiegoś potwora. Czytając myślami byłem w tamtym nieco średniowiecznym, magicznym i niezurbanizowanym świecie (Novigrad miał jedynie 20 tys mieszkańców). Czułem się jakbym wędrował po Irlandii, w rytm celtyckiej melodii.

Aż się można rozmarzyć.