Zamek

28 min.
9788377762073
Katarzyna Skalska

Okładka książki Dom Knuta Emma Adbåge, Barbro Lindgren
Dom Knuta Emma Adbåge, Barbro...
Okładka książki Czy to prawda, Ester? Emma Adbåge, Anton Bergman
Czy to prawda,... Emma Adbåge, Anton ...
Okładka książki Jedyna taka Ester Emma Adbåge, Anton Bergman
Jedyna taka Ester Emma Adbåge, Anton ...

Okładka książki Złodziej liści Alice Hemming, Nicola Slater
Złodziej liści Alice Hemming, Nico...
Okładka książki Niedźwiadek szuka przyjaciół Monika Kamińska, Agnieszka Wajda
Niedźwiadek sz... Monika Kamińska, Ag...
Okładka książki Co to za kuleczka? Iga Ścibek, Przemysław Ścibek
Co to za kulec... Iga Ścibek, Przemys...

Autor: Emma Adbåge
Ilustracje: Emma Adbåge
Tłumaczenie: Katarzyna Skalska

Mały chłopiec wraz z mamą idzie na urodziny do kolegi, który nazywa się Frej. Kupili mały czerwony zamek. Taki sam ma chłopiec, tylko jego jest w kolorze zielonym. Czerwony zamek spodobał mu się bardziej i nie chce już zielonego zamku, chce czerwony!

Ta ładna okładka może nieco zmylić, ponieważ w środku nie znajdziemy opowiadania, lecz sytuację wyjętą prosto z życia i jest ona pokazana z perspektywy dziecka.
Mały chłopiec jest naładowany wieloma emocjami, przez które jest rozdrażniony. A chodzi o zamek! Taki sam, jednak w
innym kolorze.

Dziecko tak samo, jak dorosły może stwierdzić, że dziś mu się nie podoba coś, co podobało mu się jeszcze wczoraj. Przez to będzie odczuwać różne stany emocjonalne, w których trzeba je zrozumieć. Autorka pokazała w fajny sposób, że czasem warto zostawić dziecko z własnymi przemyśleniami i dać mu szansę na to, by samo sobie poradziło w danej sytuacji.
A jak poradził sobie z tym mały chłopiec?
Sprawdźcie razem z dziećmi.

Co mnie najbardziej urzekało w książce? To ilustracje, w których jest pokazane prawdziwe życie matek. Nie to w stylu Instagrama. Prawdziwa rzeczywistość z cyklu jak wygląda mama, która się szykuje, jaki nieład panuje w mieszkaniu, a bałagan u dziecka w pokoju jest na porządku dziennym. Nie wszystko zawsze musi być idealne wysprzątane, by poczuć się dobrze, czy być szczęśliwym.

Autor: Emma Adbåge
Ilustracje: Emma Adbåge
Tłumaczenie: Katarzyna Skalska

Ta ładna okładka może nieco zmylić, ponieważ w...

Prawdziwość, realizm.
Czasami trafia do serca dosadniej, niż zawoalowana rzeczywistość.
W końcu dzieci najprościej pojmują właśnie to. 😉

Tym oszczędnym wstępem zaproszę Was do świetnej książki, w której zaraz obok genialnych ilustracji jest równie błyskotliwy tekst a to wszystko zasługa jednej autorki, @emmaadbage i tłumaczenia Katarzyny Skalskiej.
Poznajcie "Zamek" od Wydawnictwa @zakamarki 🤍

Znasz te problemy, które urastają do rangi najważniejszych w dziecięcych oczach?
Na kartach historii o chłopcu, który wybiera się na urodziny bliskiego kolegi, Freja, mamy szansę poznać jeden z nich.
W końcu to maluchy uczą się panować nad emocjami i dopiero doświadczają pierwszych trudnych sytuacji.

Obserwujemy jak obdarowanie przyjaciela dostarcza rozczarowania i umniejsza posiadanym przez chłopca przedmiotom, a to wszystko za sprawą jednego niewielkiego tytułowego zamku. Nawet nie chodzi o samą zabawkę, ale jego kolor!

Sprawianie przyjemności w postaci prezentów prawie zawsze obarczone jest ryzykiem, że coś może się nie spodobać.
Tylko co począć w sytuacji, gdy kłopotem jest tylko niewłaściwy kolor, mimo, że do tej pory był uwielbiany?
Także nam, dorosłym zdarza się chcieć tego, co mają inni, a więc "nic co ludzkie nie jest nam obce".

Autorka uroczo i z humorem przeprowadza małego widza przez świat pełen wyzwań i emocji.
Książka ma to do siebie, że nie jest odpowiedzią.
Nie znajdziesz tu remedium na trud, ale znajdziesz książkę , która ukaże prawdziwość i realizm sytuacji a to maluchy rozumieją w mig!
Da to szansę na otwartą rozmowę i poznanie trudnych emocji.

Kreska autorki nie pozostaje obojętna na te literackie zabiegi i dostosowuje się pokazując prawdziwe, a nie lukrowane życie. Widzimy bałagan, mamę paradującą w bieliźnie, kołtuny, urodzinowe realia z włączeniem emocji. Z każdej postaci można prosto je odczytać.
Brzmi dobrze, prawda?

Warto obserwować , otaczać siebie i dziecko także prawdziwością zamiast pozorami.
To jest to, co chce zaszczepić w swoich dzieciach, a Ty?

Prawdziwość, realizm.
Czasami trafia do serca dosadniej, niż zawoalowana rzeczywistość.
W końcu dzieci najprościej pojmują właśnie to. 😉

Poznajcie "Zamek" od...

• Do polecenia dla dzieci(4-7)
  • Dla szkrabów
  • Przeczytane w 2023