Słuchacz

2018-02-27
Maciej Machała
dar Luizjana Wielki Kryzys Nowy Orlean porwanie okup

Być jak Bonnie i Clyde

Jak na razie najsłabsza książka autora, jaką czytałem (choć dopiero trzecia). I oby wszystkie kolejne, jakie mam na półce wstydu trzymały choć taki poziom. Po dwóch cegłach serii o Matthew Corbetcie tym razem było znacznie krócej, ale nie mniej udanie. Uwielbiam styl McCammona. Genialnie snuje opowieści i uważam, że robi to lepiej niż król King. Ta opowieść łączy w sobie świetny, trzymający w napięciu thriller z motywem porwania i nutkę parapsychologii dając razem bardzo wciągającą mieszankę przyprawioną znakomitymi umiejętnościami pisarskimi. Ale - na pewno jest to gorsza książka niż dwie poprzednie. Miałem zresztą ją ocenić ciut niżej, ale jeszcze raz przemyślałem zakończenie i uznałem, że nic nie zostało popsute...

W części recenzji można znaleźć opinie, że to najsłabsza książka McCammona do tej pory wydana w Polsce. Jest to informacja, z której bardzo się...cieszę, gdyż jest to pierwsza pozycja tego aktora, którą przeczytałem i bardzo mi się podobała. A to znaczy, że jest duża.szansa, że kolejne powieści spodobają mi się także.

Książkę czyta się bardzo przyjemnie, autor umiejętnie posługuje się słowem. Pozwoli wprowadza czytelnika w opowiadaną historię, skupiając się na początku na świecie przedstawionym, bohaterach i ich motywacjach. Czyli mówiąc krótko najpierw buduje klimat, a dopiero potem przechodzi do akcji. Akcji, która dzięki wprowadzonym wcześniej podwalinom, odbierana jest przez czytelnika bardziej emocjonalnie. Mi osobiście taka budowa książki bardzo odpowiada, ale może to być minusem dla części czytelników. Ale warto przejść przez ten początek, bo drugiej połowie książki akcja nabiera takiego tempa, że ciężko odstawić książkę.

Cieszę się, że niedługo na polskim rynku ukażą się kolejne powieści tego autora. Czytajcie McCammona bo warto!!!

Książkę czyta się bardzo przyjemnie, autor...

Czarno-biała historia wywołująca dreszcze. Ameryka i czarna Luizjana. Mężczyzna o nieprzeciętnym darze, który może okazać się dla niego zgubny. Dar czy przekleństwo? Niepokojący świat, dramatyczne wydarzenia. Warto.

Poznałam autora, czytając „Zew nocnego ptaka”, która skradła moje serce nie tylko liczbą stron, ale również całą akcją, którą tam możecie poznać. Napisana jest w taki sposób, że zarwiesz noc, aby poznać jej zakończenie (Mam już w domu drugi tom, więc niedługo pojawi się recenzja). Dlatego bardzo chciałam, aby dzisiejszy tytuł, który bierzemy na tapet, miał ten sam poziom, a nawet lepszy. I wiecie co? Nie zawiodłam się, choć muszę przyznać, że do tej pozycji podchodziłam trzy razy. Wyjaśniam, że trzykrotne podejście nie było spowodowane tym, że książka okazała się zła, nudna itp., ale tym, że w danych momentach nie było na nią tego klimatu itp. Kończąc, zdałam sobie sprawę, że słusznie było ją odłożyć i teraz ją skończyć, ale podkreślam raz jeszcze, to były i są moje odczucia, a wam może przypaść do gustu za pierwszym razem, więc nie sugerujcie się moją opinią, bo możecie dużo stracić.

Czy kiedykolwiek czytaliście książkę, przy której czuliście zapach przygotowywanej potrawy? Przy której czujecie upał lub mróz, o którym właśnie przeczytaliście? Jesteście w stanie zobaczyć oczami wyobraźni ból lub radość naszych bohaterów? Jeśli tak, to tutaj macie to samo. Już sam początek powoduje ciarki. Nasz bohater podróżuje po różnych wsiach, które zaznacza na mapie krzyżykami i odwiedza domy rodzin, w których niedawno ktoś zmarł, a dlaczego to robił, zostawiam do waszego odkrycia. Właśnie wtedy czułam ten klimat biedy, kryzysu Ameryki, ten podział na biednych i bogatych oraz podział rasowy, czujesz kurz w powietrzu, ciężar egzystencji oraz jak bardzo ludzie bali się głodu, obcych, więc z miesiąca na miesiąc nasz bohater miał coraz gorzej. Im dalej lub bliżej końca książki, czujesz, że z każdym rozdziałem nasz bohater John Partlow (to tylko jedno z wielu nazwisk) ma coraz więcej na swoich barkach. Opisów książki jest pełno w internecie, więc tym razem naprawdę polecam zapoznać się z nią, bo to tylko przedsmak tego, co was czeka.

Znacie duet Bonnie i Clyde? Nasz John pozna taką swoją „Bonnie”, ale co zamierzają i jak to wszystko, co działo się wokół, wpłynęło na ten duet, to już zostawiam dla was. Mamy plany porwania kogoś! mamy bohatera tego dobrego, jak i złego, mamy pościgi i rozwiązywanie zagadek. Będziecie podróżować przez stany Ameryki Południowej z naszymi bohaterami, a oni sprawią, że nie będziecie się nudzić. Kolejną osobą, z którą przyjdzie wam się zapoznać, jest ten tytułowy słuchacz. Nie ukrywam, że ta postać wzbudziła we mnie pytania takie jak: „ale jak…?” „kim ty jesteś?
Jak wcześniej napisałam, autor potrafi tak wykreować bohaterów i okolice, że czujesz ten ból, ciężar biedy, rasizmu, trud radzenia sobie z biedą albo z pomysłowością w szukaniu łatwego zarobku bez konieczności zaharowywania się na śmierć. Bez względu na to, jakie mamy obecnie czasy, ten temat wciąż jest na czasie „Co zrobić, aby się nie narobić”.

Książka, która może nie porwie od razu, ale musicie jej dać szansę, wiem, co piszę, bo sama na sobie przetestowałam i jestem zachwycona. Mam nadzieję, że poznam kolejne książki autora i będą tak dobre jak ta.

Moim zdaniem to najsłabsza z książek tego autora z tych które do tej pory przeczytałam.
Rozwlekła, nudna, bez tego błysku i tajemniczości które cechowały "Zew nocnego ptaka" a szczególnie "Magiczne lata"

Książka jest rewelacyjna, przypomina troszkę uwielbianą przeze mnie "Chłopięce Lata", świetnie nakreślone postaci do których w trakcie czytania się przywiązujesz. Książka budzi w czytelniku wszelkie uczucia jak ból, strach, nienawiść, sympatię, nadzieję. Niesamowita historia, którą zapamiętam na bardzo długo - POLECAM !

Spodziewałem się trochę więcej, po autorze Zewu Nocnego Ptaka i Magicznych Lat. Bardzo prosta historia, trochę nijaka, bardziej nadająca się na opowiadanie, niż pełnoprawną powieść. Czytało się przyjemnie, ale nic poza tym.

Książkę Czytało się ekspresowo z czołówką na czole ale zapamiętam ją na długo.

Książkę Czytało się ekspresowo z czołówką na czole ale zapamiętam ją na długo.

Kolejna udana powieść Roberta McCammona. Ze "Słuchaczem" nie wiązałem zbyt wielkich nadziei bo nigdy jakoś Ameryka z czasów wielkiego kryzysu nie budziła moich szczególnych zainteresowań. Początek fabularnie był (jak dla mnie) dość ślamazarny ale oczywiście doskonale napisany. Styl autora to tradycyjnie majstersztyk. W trakcie czytania stopniowo, pomału zaczynałem się wciągać w opowiadaną historię. To po części także zasługa wątku paranormalnego i pojawienia się tytułowego słuchacza. Wcześniej, kiedy fabuła była prowadzona tylko z perspektywy odrażającego głównego bohatera, nie mogłem się bardzo zaangażować w czytanie. Pojawienie się Curtisa zdecydowanie to zmieniło.

Wyszła autorowi bardzo dobra mieszanka kryminału, fantastyki i powieści historycznej z czasów wielkiego kryzysu. Finał był już bardzo emocjonalny i wciągający.

Polecam z czystym sumieniem :)

Meh, trochę z Lśnienia, trochę że średniej półki kryminału. Nie porwało mnie.

Meh, trochę z Lśnienia, trochę że średniej półki kryminału. Nie porwało mnie.

• Do kupienia
  • Przeczytane 2023