Być jak Bonnie i Clyde

corbeau corbeau
10.07.2023
Okładka książki Słuchacz Robert McCammon

W pięć lat po krachu na giełdzie, w roku 1934, na południu Stanów Zjednoczonych ludzie radzą sobie jak mogą w obliczu wielkiego kryzysu. Jednych sytuacja zmusza do pracy ponad siły i ekstremalnych oszczędności, a innych skłania do szukania łatwego zarobku cudzym kosztem. Do tej drugiej grupy należą John Partlow i Ginger LaFrance (oboje znani pod wieloma nazwiskami), pozbawieni skrupułów, a momentami wręcz psychopatyczni przestępcy. John naciąga pogrążone w żałobie rodziny, a Ginger zarabia na ludzkiej naiwności i żądzy. Wspólnie planują wielki skok zakładający porwanie dla okupu dwójki dzieci. Ale jest też jasna strona tej historii: Curtis Mayhew, młody czarnoskóry tragarz na dworcu kolejowym w Nowym Orleanie, obdarzony rzadkim darem telepatii. Niczym anioł stróż albo dzielny rycerz wkracza do akcji – ale co może jeden pozbawiony wpływów, pogardzany przez społeczeństwo człowiek w obliczu bezwzględnego zła?

„Słuchacz” Roberta McCammona to jedna z krótszych powieści autora, co widać, kiedy porównamy ją z „Magicznymi latami”, „Łabędzim śpiewem” czy „Zewem nocnego ptaka”. Ale nawet te 370 stron powieści pozwoliło autorowi pokazać swój gawędziarski styl, stworzyć mroczny i duszny klimat oraz wykreować przekonujące, budzące sympatię lub odrazę postacie. O ile jedyną wadą Curtisa wydaje się jego naiwność, o tyle w Johnie i Ginger próżno szukać pozytywnych cech, może poza nieprzeciętnym sprytem. John wyobraża sobie, że mogliby być jak Bonnie i Clyde (bez tragicznego końca ich historii), ale ich współpraca jest odarta z romantyzmu, i słusznie, bo po co idealizować i romantyzować zbrodnie. To mroczna, ciężka i gorzka opowieść o czerni i bieli: zarówno skóry, jak i duszy. Jej duszący klimat podkreślają burza, mrok, węże i moczary.

Jak w innych książkach McCammona do rzeczywistości wplecione są motywy paranormalne, w tym przypadku telepatia i zdolność rozwiązywania sporów i łagodzenia nieporozumień. Ale na pierwszy plan wysuwa się misternie uknuta intryga, okraszona szaleństwem i okrucieństwem. McCammon doskonale oddaje realia epoki, stosunki społeczne między bogatymi a biednymi i między białymi a czarnymi. Trzyma w napięciu, piętrzy przeszkody, przygnębia i budzi niesmak – ale pozostawia też nadzieję.

Agnieszka Kruk