Największy sekret

HarperCollins Polska
2021-04-14
2021-04-14
Laura Halicz

Moim zdaniem książka jest bardzo, bardzo dobra. Ale zupełnie inna niż się spodziewałem. I inna niż trzy poprzednie, a spodziewałem się jakby ich kontynuacji. W ogóle spodziewałem się, że to będzie takie "odświeżenie" "Sekretu", może przeredagowanie... przyznaję, że pomyślałem iż to już przesada - ile można zarabiać na tym samym? ;) Tymczasem treść się jakby z "Sekretem" rozmija... chociaż nie, to nie jest właściwe słowo, wcale się nie rozmija, jest spójna ale dotyczy jakby czegoś innego. Widać ewolucję autorki, a ponieważ ja też jakby hmm... no dużo ostatnio myślałem o dokładnie tych samych tematach, to książka BARDZO mi się wpasowała :)
Myślę, że to świetna książka - ze mną na obecnym etapie rezonuje bardzo :) ale uważam, że nie należy czytać tej serii zaczynając od tej właśnie książki, bo jakby to ująć... dla kogoś, kto wcześniej nie interesował się prawem przyciągania uważam, że "Sekret", ten pierwszy, będzie lepszą książką. "Sekret" przekonuje że można przyciągnąć do siebie co się chce, żyć lepiej i bez żalu itp., osiągnąć i zdobyć co się chce, a "Największy Sekret" przekonuje... że wcale tego nie potrzebujemy :P i też dziś uważam, że tego nie potrzebujemy, ale jak ktoś, kto tego nie osiągnął ma się o tym przekonać? :) Także ja uważam, że kolejność jest ważna i wszystko w swoim czasie.

Tak trochę miałem kryzys wiary w reinkarnację, czy raczej kryzys wiary w cokolwiek więcej niż to co widoczne ;) bo od czasu do czasu mój sceptyczny ogólnie umysł mówi: "niepodważalne dowody albo wypad z każdą teorią" ;) a ponieważ tych nie ma na to, że po śmierci jest coś jeszcze... ale jednocześnie równie trudno jest mi wyobrazić sobie że świadomość człowieka może przestać istnieć... bo jakby... jak? jak może być tylko wytworem mózgu, który umrze i przestać istnieć? czy wtedy zastanawiałaby się w ogóle nad życiem wiecznym? A może nie przestaje istnieć ale jednocześnie nie jest duszą i nigdzie więcej się nie wciela? Może nie jest niczym więcej niż świadomością, która po śmierci ciała po prostu "wisi", po prostu jest i pozostaje? ...gdzieś albo wszędzie? Albo łączy się z innymi świadomościami tworząc jedną? I o tym właśnie myślałem dosłownie dwa czy trzy dni wcześniej zanim zacząłem czytać tą książę, która jest właściwie właśnie o tym. O Świadomości. Ale niech opowiedzą cytaty.

"Jedynym prawdziwym celem naszego pobytu na ziemi jest poznanie lub przypomnienie sobie naszego oryginalnego stanu wolności od wszelkich ograniczeń".
Lester Levenson, audiobook Will Power [Siła woli]
(s.28)

"Świadomość jest i była jedynym stałym elementem w twoim życiu. Twoje ciało podlega zmianom, twój umysł podlega zmianom, myśli, emocje i wrażenia także podlegają zmianom, ale jedna rzecz pozostaje niezmienna. To twoja świadomość.
(...)
Nie jesteś ciałem, umysłem, sumą myśli, uczuć, wspomnień i wrażeń. Jesteś tym, kto jest świadomy swojego ciała, swojego umysłu, swoich myśli, uczuć, wspomnień i wrażeń. Ty jesteś Świadomością."
(s.49)

"Nasze ciała starzeją się, a mimo to ludzie w miarę upływu lat mówią, że nie czują się starzy, lecz tacy sami jak kiedyś. Owszem, przyznają, że ciało się zestarzało, ale w głębi duszy ciągle są tymi samymi osobami, które wcale się nie zestarzały. Nieświadomie wyczuwają swoją prawdziwą tożsamość - ponadczasową Świadomość.
(s.57)

"Nie oczekuj, że ludzie, okoliczności czy wydarzenia zmienią się dla twojego lepszego samopoczucia. Nigdy nie będziesz szczęśliwy, jeśli czekasz, aż świat się odmieni według twoich upodobań i oczekiwań. Zmiana twojego samopoczucia w danej chwili jest zawsze pracą z własnym wnętrzem.

'Cały swój czas i całą energię zużywamy, próbując zmienić zewnętrzne warunki, naszych współmałżonków, szefów, przyjaciół, wrogów i wszystkich pozostałych. Nie musimy nikogo ani niczego zmieniać. Negatywne emocje są w tobie. Żaden człowiek na świecie nie ma takiej mocy, by uczynić cię nieszczęśliwym... Nikt ci tego nie powiedział. Mówili odwrotnie'."
Anthony de Mello SJ, Awarenes: Conversations with the Masters [Świadomość: Rozmowy z mistrzami]"
(s.130-131)

"Na świecie problemy się nie kończą. Jeśli próbujesz je rozwiązywać, pojawiają się jeden po drugim, w nieskończoność dostarczając ci zajęcia. Póki jesteś świadomy problemów, dopóty one istnieją. Dopiero gdy odkryjesz swoją jaźń, odkryjesz kres problemów."
Lester Levenson, Happiness Is Free [Szczęście jest za darmo], tomy 1-5
(s.163)

"Wszyscy mistycy - katoliccy, chrześcijańscy, niechrześcijańscy, bez względu na wyznawaną teologię i religię - zgadzają się w jednej kwestii: że wszystko jest dobrze. Chociaż wszędzie panuje chaos, wszystko jest dobrze. Nie ulega wątpliwości, że to wielki paradoks. Niestety większość ludzi nie widzi tego, że wszystko jest dobrze, ponieważ śpią. I mają koszmary".
Anthony de Mello SJ, Awareness: Conversations with the Masters [Świadomość: Rozmowy z mistrzami]
(s.211)
- najlepszy fragment, najlepsze co przeczytałem od kilku lat i jakże aktualne zwłaszcza w dzisiejszych czasach!! To jest dokładnie to, co uważam. A najmocniej śpią ci, którym się wydaje, że posiedli jakąś prawdę i odkryli coś czego nie widzi reszta ;) (bo to właśnie oni krzyczą najgłośniej że świat się zbliża do jakiejś katastrofy).

"Co jest substancją wszechświata?
Świadomość jest substancją wszechświata."
(s.219)

"Trudno wyobrazić sobie nieistnienie, ponieważ nigdy nie możesz nie być. Jeśli wyobrażasz sobie nieistnienie, robi to Świadomość, a ty jesteś Świadomością!"
(s.229)
- trudno, tak jak pisałem na początku ;)

"Co złego dzieje się w tej chwili, jeśli o tym nie myślisz?"
Sailor Bob Adamson
(s.254)
- najlepsze podsumowanie na zakończenie :) (ale dla kogoś, kto nie czytał książki może być niezrozumiałe, więc: nie czujesz niczego negatywnego jeśli akurat o tym nie myślisz).

(czytana: 10-18.03.2022)
5/5

Kilka trafnych spostrzeżeń okraszonych toksyczną pozytywnością, marginalizowanie depresji (autorka dosłownie mówi, że jak ją sobie "odpuścimy" to ona samoistnie minie) i parafrazowanie wyciągniętych z kontekstu cytatów. Bardzo zła książka.

Po tę książkę należy sięgnąć, gdy zaliczymy i nieco przetrawimy "Sekret". Odpowiada na bardziej duchowe zagadnienia ludzkiej jednostki.

Autorka chyba pisze dla idei zysku. Sprzeczne informacje z pierwszą częścią,która ocenilam bardzo dobrze. "OTWÓRZ SIĘ NA TO CO NEGATYWNE", przecież jest to zaprzeczenie wszystkiego co zostalo przekazene w "Sekrecie". Tą książką jestem mocno rozczarowana. Szkoda prądu.

Trzeba być na tą treść gotowym. Jeśli się do niej dojrzeje — wszystko staje się jasne.

2090

Bardzo rzadko sięgam po książki o filozofii życiowej, owszem czytuję pozycje z dziedziny dotyczącej historii filozofii, ale poradniki, czy coś co chce mi powiedzieć jakiś guru to jednak książki, które zwykle omijam. Największy sekret skusił mnie bo po pierwsze zasugerowałam się opisem, że będzie to książka o szukaniu jakiegoś artefaktu, gdy okazało się, że to zupełnie coś innego. Jednak postanowiłam wyczyścić oczekiwania, zresetować mózg i być otwartą, bo z każdej książki można coś wynieść, nawet jeżeli zakładamy, że tak nie będzie.Rhonda Byrne, to autorka, która zasłynęła filmem Sekret którego nie oglądałam, a teraz postanawia nas wtajemniczyć w sekret, który da nam receptę na pełną egzystencję, na zażegnanie smutków, które toczą nas od zewnątrz. Czy jednak po Alchemiku coś jest w stanie nas zaskoczyć? Stosunkowo niewiele ukazuje się takich książek, a może ja, totalnie niezainteresowana, tego nie widzę. Stosunkowo stary wniosek, że życie jest snem, że ważne jest tu i teraz, że ciało ogranicza. O tym, co jest istotą naszego bytu, filozofowie toczyli spór od czasów starożytnych, od kiedy narodziła się filozofia. Czy my to nasze ciała, a może nasze ego? Jak wyłączyć myślenie, co jest owym największym sekretem, jak można w pełni żyć w zgodzie ze sobą, próby odpowiedzenia na te pytania będzie poświęcona ta książka. Nie jest to zbity tekst a zbiór luźnych myśli przeplatanych cytatami, które mają obrazować tezę autorki. Czy to kupuję? Nie zawsze, bo w wielu takich zdaniach można znaleźć elementy demagogii, czy też błędów w dedukcji. Czy można się zgodzić z określeniem, że jeśli nie będę myślała o tym, że jest mi zimno, to nie będzie mi zimno? No nie do końca. Wbrew temu co twierdzi autorka, nasze ciała podlegają prawom fizycznym i kwestia świadomości niewiele tu zmienia, chociaż oczywiście to jakie mamy nastawienie wpływa na postrzeganie świata, jednak czy ten wpływ jest tak wszechpotężny jak twierdzi autorka? Czy to, że nazwiemy coś świadomością zmienia coś w ogólnym wydźwięku? Pewnie niewiele, ale autorka buduje filozofię bardzo spójną, kompleksową, jestem pod wrażeniem jak dużą pracę myślową wykonała, widać też że jest zaangażowana w temat bo wybór bibliografii, innych tekstów na ten temat jest zaskakująco bogaty, może nie wszystko przyswoję i wdrożę, ale osobiście i ku własnemu zaskoczeniu, uważam to za warte przemyślenia!!

W pogoni za szczęściem

Rzadko sięgam po poradniki, jestem wobec ich treści bardzo sceptyczna i ostrożna. Patrzę na ich treść przez palce, niekiedy im nie dowierzam. Miewam wobec niej uprzedzenia, a po lekturze zastrzeżenia. Lektura książki "Największy sekret", która niewątpliwie jest poradnikiem, była jednak inna. Wymazała moje obawy i od pierwszych stron pozwoliła mi się wewnętrznie otworzyć na jej treść. Wyłączyła blokady i naprawdę celnie przemówiła do mojego serca. Analizując jej treść szybko dostrzegłam, że się z nią zgadzam, że bez przymusu ją akceptuję i popieram. Jestem z nią w zgodzie, myślę z nią spójnie, jest nam po prostu ze sobą po drodze.

Jak znaleźć drogę do szczęścia? Jak być szczęśliwym w dzisiejszym szalonym świecie? Jak być szczęśliwym w dobie materializmu, w świecie, którym rządzi przede wszystkim pieniądz i dobra materialne? Czy one same w sobie mogą nas uczynić bezgranicznie zadowolonymi z życia?
Autorka książki, australijska pisarka, o której zrobiło się głośno za sprawą "Sekretu" zabiera nas w bardzo niezwykłą podróż. Gdy w nią wyruszamy zapominamy o pieniądzu. Liczy się tylko duchowość. To ona by właściwie zrozumieć treść musi nas otulić, wchłonąć, obezwładnić. Potem szybko czujemy, że wkraczamy w inną rzeczywistość. A jak stan szczęścia osiągnąć? Czy to proste czy trudne? Czy wiele o nas wymaga? Musimy się przede wszystkim odblokować i otworzyć, wyrzucić z naszej rzeczywistości zbędny bagaż strachu, lęku, uprzedzeń, traum.

Książka "Największy sekret" nie jest łatwa. I od razu dodam, że ją się tylko nie czyta. Czytanie w jej wypadku to za mało. Tu trzeba czegoś więcej, jej treść trzeba przemyśleć, przestudiować, przeżyć, przeanalizować. W tym procesie pośpiech absolutnie nie jest wskazany. Czy warto? Tak, zdecydowanie tak. Bo z pewnością każdemu, kto po nią sięgnie pozwoli ona inaczej spojrzeć na świat, lepiej żyć, robić to bardziej precyzyjnie i świadomie.
Publikacja składa się z dwunastu rozdziałów. Każdy kończy treściwe podsumowanie. Ich treść jest przystępna i napisana językiem trafiającym bez problemu do czytelnika. Czyta się ją bez wysiłku, ale trzeba niekiedy skłonić umysł do refleksji nad przeczytaną treścią. Czy warto poświęcić czas na ten tytuł? Moim zdaniem tak, każdy wyniesie z niego coś cennego. Chcesz lepiej żyć sięgnij po "Największy sekret". Polecam!

W pogoni za szczęściem

,,Najważniejszy sekret" Rhonda Byrne
⭐⭐⭐⭐⭐⭐/10⭐
68/2021
Zdobywasz wiedzę, zyskujesz wolność.
Ta prawda umykała nam przez tysiące lat, ponieważ nie widzieliśmy tego, co mamy tuż przed oczami. Zajęci własnymi problemami, życiowymi dramatami, zdarzeniami w świecie przegapiliśmy największe odkrycie, którego możemy dokonać i które uwolni nas od cierpienia, otwierając drogę ku trwałemu szczęściu.
Znajdziesz odpowiedź na każde pytanie, spełnisz każde pragnienie. Niczego więcej nie musisz się bać. Nie musisz więcej cierpieć.
Oto największe objawienie w twoim życiu. Oto twoje przeznaczenie.
Publikacją „Sekretu” w 2006 roku autorka bestsellerów Rhonda Byrne zapoczątkowała globalne zjawisko. Jej książka pomogła milionom czytelników zrozumieć niewykorzystane moce, jakie w nich drzemią. Po wydaniu „Sekretu” Rhonda kontynuowała swoją duchową podróż. Czternaście lat spędziła na dalszych poszukiwaniach, które doprowadziły ją do odkrycia uniwersalnej prawdy. I właśnie tą prawdą dzieli się na stronach tej książki.
„Największy sekret” zabiera czytelnika poza świat materialny ku rzeczywistości duchowej, w której otwierają się niezliczone możliwości. Nauki zawarte na jej stronach oferują przystępne dla wszystkich praktyki oraz zbiór wnikliwych rozważań, które rozwieją strach i niepewność, niepokój i ból. Prezentujący natchnione słowa żyjących i nieżyjących już duchowych nauczycieli z całego świata, „Największy sekret” jest przewodnikiem po ścieżce ku wolności od cierpienia i życiu przepełnionemu niezmąconą radością.
Pozycja obowiązkowa dla ludzi lubiących książki o tematyce samorozwoju, rozwoju osobistym. Książka oprócz tego, że jest o tym, jak odnieść życiowy sukces, jest również o problemach, jako coś, co jest normalne, by odnieść sukces. Książka porusza tematy życia codziennego i pokazuje, że warto cieszyć się z małych rzeczy. Książka ma 12 rozdziałów i każdy z nich jest podsumowany najważniejszymi informacjami. Radzę czytać ją powoli, bo poprzez szybkie czytanie nie zrozumiemy jej wartości. A wartość jest duża, o czym świadczy i przypomina nam sama oprawa książki, która jest po prostu niesamowita. Ja zdecydowanie polecam❤
Za egzemplarz dziękuję @harpercollinspolska

,,Najważniejszy sekret" Rhonda Byrne
⭐⭐⭐⭐⭐⭐/10⭐
68/2021
Zdobywasz wiedzę, zyskujesz wolność.

Po przeczytaniu wielu książek z tego gatunku,wreszcie ta jedyna,wszystko ostatecznie wyjasnione ,objawione, cytaty mistrzów w punkt.Nowe życie czas zacząć:-))))Polecam.

Bardzo ciekawa książka! Pokazuje drogę do osiągnięcia szczęścia. Polecam! Książkę czytam już drugi raz i cały czas odrywam coś nowego.

Dodaj cytat z książki Największy sekret