Nerwy w las. Jak odnaleźć spokój i radość życia

Okładka książki Nerwy w las. Jak odnaleźć spokój i radość życia
Katarzyna Simonienko Wydawnictwo: Sensus zdrowie, medycyna
zdrowie, medycyna
Sensus
2021-05-18
2021-05-18
psychologia las zdrowie mentalnosc spokój zieleń

Każdy potrzebuje odpoczynku. Gonimy za bogactwem, awansem w pracy, byciem coraz lepszym, silniejszym, ładniejszym. Zapominany by rozejrzeć się dookoła i docenić to co było dla nas najpiękniejsze na samym początku ludzkiej egzystencji, o czym przypomina nam autorka książki Nerwy w las🌳🌳🌳
Zacznijmy zatem przygodę z książką! Powróćmy na chwilę do tego, co jest zarazem takie proste i naturalne, chociaż w obecnym czasie zapomniane.
Czytając poradnik na pewno doceniam wiele ćwiczeń na integrację z przyrodą! Kojarzą mi się z zasadami mindfulness, zwolnieniu i doświadczaniu wzajemnych relacji. Wiele pomysłów na spędzenie czasu w lesie przedstawia autorka. Zarówno dla małych i dużych, każdy znajdzie coś dla siebie! Nie wiecie jak spędzić popołudnie? Zorganizujcie wyprawę pieszą, rowerową, a może nawet i biwak leśny?
Pomysłów jest wiele-na każdą porę roku! Od wiosny, kiedy przyroda budzi się na nowo, przez lato pełne obfitości, jesień podczas której organizmy przygotowują się do odpoczynku, kończąc na zimie - okresie regeneracji środowiska naturalnego.
Czytając książkę miałam wrażenie że słucham coacha, który stoi obok mnie i rozmawia ze mną o swoich przemyśleniach, zadaje pytania, skłania do refleksji.
Jest tak wiele możliwości na obscowanie z przyrodą, dzięki czemu nasz poziom stresu zostanie zmniejszony!
Przy natłoku obowiązków, stałym brakiem czasu, tak ważne jest zachowanie równowagi psychicznej. A gdzie to najlepiej zrobić? @centrum_terapii_lasem ma proste rozwiązanie - w lesie! 🌲

Przyjemna książka, niepozbawiona banalnych, lekko coachingowych dywagacji, ale również niepozbawiona odniesień do badań i ciekawych inspiracji. Lasoterapia, dobra i zasoby lasu, las jako organizm, biofilia w życiu człowieka, artystyczne bodźce (wzory, faktury, zapachy), dbałość o siebie (robienie zapasów), wsparcie w kontekście zaburzeń psychicznych.

Książka Nerwy w las pomoże Ci zrozumieć, na czym polega terapia lasem, dlaczego las dobrze wpływa na kondycję psychofizyczną i w jaki sposób oddziałuje na zmysły, psychikę, pracę mózgu czy odporność. Poznasz także różne rodzaje leśnej aktywności, dostosowane do każdej pory roku i zmiennych warunków.

Autorka jest z wykształcenia psychiatrą, ma także wiele innych zainteresowań. Zrobiła kurs na przewodnika Białowieskiego Parku Narodowego i prowadzi Centrum Terapii Lasem - czy to nie brzmi cudownie?

Jak wiadomo nerwy źle działają na nasze zdrowie. Permanentny stres ma wpływ na nasz układ odpornościowy. Czujemy się słabsi, bez chęci i sił do działania. Dobrym lekarstwem jest wyjście na świeże powietrze, do lasu. Taką praktykę powinno się odbywać jak najczęściej. Człowiek patrząc na zieleń oraz pod wpływem zapachu liści, ziemi i żywicy odpręża się.

Poradnik zawiera bardzo dużo ciekawych i przydatnych informacji.
Żyjemy w hałasie, natłoku obowiązków, wśród ogromnej ilości ludzi. Cały czas mamy styczność z przetworzoną żywnością, zanieczyszczonym środowiskiem.
Co ciekawe największy procent zaburzeń lękowych odnotowuje się w krajach wysokorozwiniętych (życie w blokach z dala od terenów zielonych).

Poruszony zostaje ważny temat chorób autoimmunologicznych. Powstają one na skutek życia w ciągłych nerwach. Wykańcza to organizm, a ciało walczy samo ze sobą. Tłumienie emocji i dopuszczanie stresu w codziennym życiu, może doprowadzić do opłakanych skutków (problemy z oddechem, układem pokarmowym, migreny, zawał serca).

Coraz większe rozrastanie się cywilizacji sprawia, że powstają nowe zaburzenia psychiczne:
- Hikikomori ( wycofanie się z życia społecznego, funkcjonowanie tylko w swoim mieszkaniu/pokoju)
- Karoshi (nieoczekiwana śmierć spowodowana przepracowaniem i stresem)
- FOMO (nieustanne podłączenie do sieci ze strachu przed pominięciem)

,,Nerwy w las" to solidna dawka wiedzy i wskazówek, które możemy wcielić w życie od zaraz.

Kiedy zobaczyłam poradnik „Nerwy w las. Jak odnaleźć spokój i radość życia”, spodziewałam się wszystkiego, ale nie tego, że Katarzyna Simonienko zaprosi mnie dosłownie do lasu. Kiedy zerknęłam w jej biogram, zrozumiałam. Jest ona psychiatrą, ale również przewodniczką Białowieskiego Parku Narodowego. Połączyła swoje dwie pasje, aby promować relaks, a nawet leczenie przez naturę.

Najważniejszą rzeczą, jaką musicie wiedzieć o tej publikacji jest to, że nie jest ona zbiorem technik relaksacyjnych. Znajdziemy tu kilka tzw. zaproszeń do leśnych aktywności, ale są one wtrącone jakby „przy okazji”, bo tego wymaga struktura tekstu.

O czym, w takim razie, jest ta książka? Katarzyna Simonienko próbuje otworzyć nam oczy i pokazać jakie „zoo” zbudowaliśmy sami dla siebie siebie. Jakimi klatkami są blokowiska, biurowe boksy czy centra handlowe. Pisze o niezdrowych i nienaturalnych warunkach, w jakich żyje „cywilizowany” człowiek. Nie umniejsza rozwoju nauki, ale przypomina o „naturalnym środowisku” człowieka.

„Nerwy w las” to nie długa (niecałe 250 stron), ale kompleksowa publikacja. Autorka rozpoczyna swój wywód od przyczyn i skutków odsunięcia się ludzi od natury, wykazuje jak wiele przez to tracimy. Dzieli się wiedzą z zakresu biologii i chemii, przestawiając jakie procesy zachodzą w naszych organizmach przebywających w miejskiej, jak i leśnej dżungli.

Następnie Katarzyna Simonienko zachęca nas do stopniowego zanurzania się w las, chłonięcia go wszystkimi zmysłami – nawet do pochodzenia na boso w miarę możliwości. Mówi o tym, co on nam oferuje. Przedstawia jego oblicza w różnych porach dnia i roku. Momentami możemy poczuć się błogo, jednak cały czas otrzymujemy materiał podparty wiedzą, przykładami, badaniami.

Nie ukrywam, że jestem typem „mieszczucha”. Co prawda nie mieszkam w ogromnej miejscowości – typu Warszawa, Gdańsk – ale zawsze wydawało mi się, że lubię miasto i dobrze się w nim czuję. Autorka publikacji „Nerwy w las” sprowokowała mnie, żebym się zastanowiła, w jakich okolicznościach jestem najbardziej wypoczęta. Czy w wolnej chwili nie uciekam na działkę zbierać poziomki, albo na jesienne grzybobranie? Sama książka jest, z jednej strony, dość oczywista i logiczna, ale z drugiej... Chyba jesteśmy zbyt wygodni – oczywiście nie wszyscy – i zabiegani, aby zdawać sobie sprawę z dobrodziejstw najprostszych przyjemności, jak na przykład spacer po lesie.

„…Zanurzenie w naturze umożliwia nam fascynującą podróż… Każdy z nas doświadcza bowiem tej rzeczywistości za pomocą unikalnego zestawu swoich zmysłów …”

Zdrowie jest najważniejszą wartością pod słońcem, szczególnie w dzisiejszych zwariowanych czasach pandemii. Wiele osób wybiera różne metody aktywnego wypoczynku. To bieganie, spacery, jazda na rowerze albo pływanie. A jak wiele osób wybiera wycieczki do lasu? I jak zareagujecie na osobę, która np. przytula się do drzew? 😉

Las jest przyjacielem człowieka, pod warunkiem, że ten nie jest w nim intruzem. Sama bardzo cieszę się z tego, że wyglądając przez okno dostrzegam zielone drzewa i śpiew ptaków. Trzeba tylko umieć to docenić, tak na swój sposób. 😉 Las przez cały rok oferuje rozmaite i charakterystyczne dla danej pory roku atrakcje. Obcowanie z leśnym ekosystemem to zdrowe, fascynujące i do tego darmowe spędzanie wolnego czasu.

Np. przytulanie brzozy nie tylko poprawi nasz nastrój, łagodząc stres, ale również przyspieszy gojenie ran i pobudzi do pracy metabolizm. Trudno się dziwić dobroczynnemu działaniu brzozy. Jej sok jest przecież znanym preparatem oczyszczającym i przeciwbólowym.

Postęp cywilizacyjny ma różne oblicza: z jednej strony podnosi jakość i komfort życia, z drugiej ― generuje sporo zagrożeń, prawie lub całkowicie nieznanych naszym przodkom. Z presji, wiecznego pośpiechu, samotności w tłumie wyrastają: stres, depresja, a nawet wypalenie. Stajemy się nerwowi, nadpobudliwi, a to przekłada się na funkcjonowanie organizmu, który traci swoją naturalną odporność, słabnie i szybciej się starzeje. W tym momencie bardziej zrozumieją to panie, ponieważ to na naszej twarzy, rękach i szyi najszybciej pojawiają się zmarszczki.

Autorką publikacji jest Katarzyna Simonienko ― lekarka, psychiatra, która pracę doktorską obroniła z zakresu wpływu środków psychoaktywnych na mózg. Od 2018 roku jest licencjonowaną przewodniczką Białowieskiego Parku Narodowego, a w 2019 roku uzyskała certyfikat przewodnika kąpieli leśnych Forest Therapy Institute, gdzie pracuje jako mentor i trener. Prowadzi Centrum Terapii Lasem.

Czasami mówimy, że powietrze jest ciężkie, albo że nasza odporność spadła. Autorka książki podpowiada, że to las jest taką bramą do naszych zmysłów. To nie tylko roślinność, pory roku, ale dbanie o siebie jest ważne.

W mniejszym lub większym stopniu wszyscy jesteśmy narażeni na wpływ negatywnych aspektów współczesnego stylu życia. Stąd popularność produktów i zjawisk, które opisuje się jako "eko", "naturalne", "slow" itp. Często wynika ona jedynie z mody lub jest efektem kampanii marketingowej ― trudno wówczas mówić o rzeczywistym wpływie tych produktów na zdrowie.

W gąszczu tego rodzaju propozycji znaleźć można tylko jedno niezawodne antidotum: las. Każdy zna kojące uczucie spokoju, które ogarnia człowieka niemal natychmiast, gdy zanurzy się w leśną gęstwinę. Autorka książki przekonuje, że taka reakcja jest zupełnie naturalna ― przez setki tysięcy lat nasze mechanizmy obronne kształtowały się w warunkach, którym bliżej do puszczy niż zatłoczonego miasta. Gdy wchodzimy między drzewa, podświadomość podpowiada nam, że oto wracamy do naturalnego habitatu.

Książka pt. „Nerwy w las” pomoże odbiorcy zrozumieć, na czym polega terapia lasem, dlaczego las dobrze wpływa na kondycję psychofizyczną i w jaki sposób oddziałuje na zmysły, psychikę, pracę mózgu czy odporność. Poznamy także różne rodzaje leśnej aktywności, dostosowane do każdej pory roku i zmiennych warunków.

Gorąco polecam spacery i nie tylko 😉

Katarzyna Żarska

Wydawnictwo: HELION SA – Sensus
Premiera: 18.05.2021 r.
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Redaktor prowadzący: Justyna Wydra
Liczba stron: 248
(nowość wydawnicza)

RECENZJA Z BLOGA PISANE Z UŚMIECHEM:

Pozycja ta ma przybliżyć czytelnikom, jak odnaleźć spokój i radość życia. Któż by tego nie chciał? Jeśli więc jesteście zainteresowani, to zapraszam serdecznie do dalszej części postu!

Autorką "Nerwów w las" jest lekarz psychiatrii, Katarzyna Simonienko. Pani Katarzyna jest również przewodniczką Białowieskiego Parku Narodowego, a także certyfikowanym przewodnikiem kąpieli leśnych. Przyroda, natura to jej pasja. I tę pasję znakomicie czuć w omawianej książce. To nie jest suchy poradnik, tylko bardziej opowieść: opowieść o tej sferze, która gdzieś obok naszego pędzącego życia stale funkcjonuje, choć czasem o niej zapominamy. A przecież, jak zauważa autorka, człowiek pierwotny po opuszczeniu sawanny skierował się właśnie do lasu. Jest to więc miejsce szczególnie ważne w naszej historii, genezie, a dziś często niedoceniane. Kiedy ostatnio byłeś w lesie? Lektura "Nerwów w las" na pewno może zachęcić do takiej wizyty.

Bardzo spodobało mi się przedstawienie zagadnienia lasu jako archetypu. Razem z Katarzyną Simonienko przypominamy sobie, jak prezentuje się las w kulturze. Być może też kojarzycie ten motyw literacki? Na przykład złowieszczą chatę Baby Jagi albo tajemniczą puszczę, której lęka się każdy śmiertelni. Las jako wyzwanie - kto sobie w nim poradzi, ten jest bohaterem. Las jako zakazane miejsce, np. w Harrym Potterze. Sztuka zna tego mnóstwo i wprost garściami czerpie z archetypu prastarej kniei.

A odkładając na bok kulturę - czym las jest dla współczesnego człowieka?

Można powiedzieć, ze azylem, w którym szukamy schronienia zmęczeni szumem, pędem i spiekotą betonowych miast. Autorka nazywa to pokolenie pokoleniem trzech krzeseł: fotel w domu, krzesło w biurze i fotel w samochodzie. Brzmi znajomo? Przyznam, że dla mnie jest to bardzo sugestywne określenie. Siedzący tryb życia, skupienie na pracy, na wyzwaniach, presjach, stresach - to wszystko nie wpływ korzystanie na zdrowie psychiczne i fizyczne człowieka. I tu własnie pojawia się las jako miejsce, w którym możemy całkowicie za darmo leczyć nasze bolączki.

Książka przedstawia różne dobrodziejstwa związane z przebywaniem w lesie. Wyjaśnia, jakie powiązanie ma układ odpornościowy. Mniejszy stres to lepsza odporność, warto więc o to zadbać, a las jest do tego idealnym miejscem. Przebywanie w nim pozwala obniżyć cieśninie krwi, tętno, poziom adrenaliny. W lasach można poczuć katharis, ulgę, bo w leśnym świecie wszyscy jesteśmy równi, tacy sami, nikt na nie ocenia. Wśród drzew można poczuć się naprawdę wypoczętym. W książce przedstawiono wyniki różnych badań, eksperymentów naukowych, które dowodzą, że las jest pomocny przy redukowania napięcia, przygnębienia, lęku, pomaga w leczeniu depresji. Siemonienko opisuje również zjawisko leśnych kąpieli, które sięga czasów starożytnych. Ponadto omawia różne przykłady konkretnych aktywności, jakie możemy wykonywać w lesie. Świetnym zabiegiem jest tu zastosowany podział na pory roku - czym się dana pora charakteryzuje, co można wówczas robić w lesie, ale też co można wówczas zrobić dla przyrody. Autorka proponuje wreszcie zestaw ćwiczeń, które mają sprawić, by nasz pobyt w krainie drzew był czasem uważności, przynoszącym dla nas wiele dobrego.

"Nerwy w las" zachęcają do skupienia, do tego, by spacer w lesie nie był spacerem z nosem wlepionym w ekran smartfona, z myślami hulającymi od tematu tego, co zrobić na obiad, ku temu, jak rozwiązać jakąś sprawę. Autorka zachęca do wzięcia tych stresów na spacer, a potem zostawienia ich między drzewami, dzięki skupieniu, wyciszeniu. Zachęca do obserwacji, do słuchania, do chłonięcia lasu całymi zmysłami.

Ktoś mógłby powiedzieć, że książka ta porusza oczywisty temat i niby co w niej może być interesującego? Moim zdaniem jest interesująca, bo pozwala spojrzeć na las z nowej, świeżej perspektywy, a czyta się ją sprawnie i szybko. Ma do tego tę zaletę, że jest świeżą pozycją i zawiera odniesienia do bieżących zagadnień, np. pandemii covid, chodzenia w maseczkach, pracy i nauki zdalnej. Autorka jest jedną z nas i po prostu pokazuje pewne propozycje, które mogą wnieść coś pozytywnego do naszego życia. Tak naprawdę jak często z prawdziwą uwagą skupiamy się na leśnym spacerze, odpoczywając od przebodźcowanego życia codziennego? Lektura "Nerwów w las" skłania do tego, by się do tego lasu wybrać. Obrać trasę z dala od ruchliwych dróg, wyciszyć dźwięk w telefonie i korzystać z dobrodziejstw takiej wędrówki.

Czułeś kiedykolwiek chęć, by rzucić wszystko i pojechać w Bieszczady?

Jeśli tak, to może niekoniecznie od razu w Bieszczady, ale wybierz się do lasu gdzieś bliżej siebie 😊

A książka "Nerwy w las" może pomóc tę leśną wizytę wykorzystać w stu procentach - zatem zachęcam do lektury!

RECENZJA Z BLOGA PISANE Z UŚMIECHEM:

Miniony rok był dla nas wszystkich bardzo trudny, zarówno pod względem prywatnym, jak i zawodowym. Nowe problemy i sytuacja, która przerastała każdego z nas. Kłopoty nawarstwiały się i gromadziły tworząc ogromne ciężary na naszych barkach. Sytuacji nie poprawiał nakaz odizolowania od społeczeństwa, brak interakcji międzyludzkich, wspólnych spotkań, wyjść oraz posiłków.
Ten czas bardzo wiele nam pokazał i pozwolił dowiedzieć się nowych rzeczy i faktów o sobie samym. Autorka książki pokazuje Czytelnikowi nową drogę do wyciszenia się, relaksu i głębszego, lepszego poznania samego siebie. Człowiek w obliczu natury zostaje pozostawiony sam sobie. Bezradność w stosunku do siły i potęgi Matki Natury uzmysławiają mu, jak niewielki jest w otaczającym go świecie. Autorka podchodzi do przedstawianego przez siebie tematu bardzo szeroko. Porusza wiele zagadnień pobocznych, wnikliwie je tłumacząc, tak, aby nie stanowiły one dla odbiorcy tajemnic. Trudne pojęcia z dziedziny psychologii i psychiatrii tłumaczone są w bardzo prosty, przystępny sposób tak, aby każdy, kto sięgnie po tę pozycję mógł w pełni zrozumieć poruszany temat. Ważne zagadnienia są pogrubione, napisane większą czcionką, co automatycznie zwraca uwagę Czytającego i na dłuższy czas pozostaje w jego pamięci. Pozwala to również na łatwiejsze poruszanie się po książce i odszukiwanie interesujących treści. Styl pisania Autorki jest przejrzysty. Nie ma zawiłych form, a przedstawiane treści są klarowne dla odbiorcy. Podoba mi się, że Autorka opisuje własne przeżycia i doświadczenia. Robi to jednak w taki sposób, aby nie narzucać się Czytelnikowi, jedynie wskazać własne przekonania i przemyślenia. Ogromnym plusem tej pozycji jest to, iż podane są odnośniki do źródeł z których korzystała Autorka podczas pisania książki "Nerwy w las". Każdy, kto zechce pogłębić dany temat, lub coś jest dla niego niejasne z łatwością odnajdzie tekst źródłowy. Książka nie jest tyko teoretycznym poradnikiem. Autorka podaje liczne przykłady ćwiczeń, wizualizacji, aktywności, które można wykonywać w lesie.
Po lekturze tej książki, czuję się wyraźnie zmotywowana do przemyślenia własnej postawy oraz do spaceru po lesie, gdzie zostanę sama ze swoimi myślami, z szansą na wyciszenie ich. Przekonuje mnie taki powrót do korzeni oraz podróż w głąb siebie. Szkoda, że w książce nie ma miejsca, kilku wolnych stron na zapisywanie własnych przemyśleń po spacerach w lesie. Myślę, że pozwoliłoby to na uporządkowanie rozbieganych myśli oraz uczuć, które towarzyszą nam podczas kontemplacji na temat własnego postępowania. Całość mocno inspirująca, zachęcająca do przemyśleń.

...

Nerwy w las to śmiałe zaproszenie do zasmakowania dosłownie ''koktajlu leśnego''. Dzięki tej książce poszerzyłam wiedzę dotyczącą technik relaksu. Wracamy do tradycyjnych umilaczy. Resetujemy głowę u źródła samej natury. Wspaniała książka.

Od dziś chodzę codziennie do lasu przytulać drzewa.

Od dziś chodzę codziennie do lasu przytulać drzewa.

Dodaj cytat z książki Nerwy w las. Jak odnaleźć spokój i radość życia