Juve!

Znak Horyzont
2021-04-14
2021-04-14
Dobromiła Jankowska

Naprawdę dobra i ciekawa książka o historii Juventusu widziana oczami niewłoskiego autora. Sykes jest kibicem Juve i to widać, ale sporo rzeczy przedstawia z należytym dystansem i niezaślepiony miłością do "Starej Damy". Wiele ciekawostek, które nie były mi znane, choć kocham Juve już ponad ćwierć wieku. Do tego historia tego klubu przedstawiona tu jest równolegle z historią samego miasta i całych Włoch. Fajnie jest opisane jak dzieje Juventusu splatały się i nierzadko wpływały na całą Italię. Ja czytałem z przyjemnością i polecam wszystkim innym kochającym ten klub.

Juventus F.C. i FC Barcelona to dwa najbardziej cenione przez naszych wydawców kluby piłkarskie. Ten tytuł można polecić najbardziej tym fanom, którzy nie mają żadnego tytułu o klubie Wojciecha Szczęsnego czy Zbigniewa Bońka. Albo też tym, którzy chcą mieć tylko jedną książkę o legendarnym włoskim klubie.
Zaletą jest pochodzenie autora (dystans do "włoskiego piekiełka"), osadzenie historii klubu na tle dziejów całych Włoch, umiejętny balans pomiędzy faktami piłkarskimi a narracją literacką, czy bezstronny stosunek do klubu Angellich. Wadą są pewne nieścisłości faktograficzne i częste odchodzenie od historii klubu na rzecz pobocznych wątków- to ostatnie razić będzie fanów najpopularniejszego klubu Włoch.

I jeszcze dygresja- klub włoski zdobył wprawdzie dwa razy prestiżowy Puchar/ Ligę Mistrzów, natomiast chyba żadnego w normalnych okolicznościach. Heysel i druga wygrana na którą (nie chcę spojlerować) wpływają pewne kwestie, które bardziej kręcą pana Witolda Bańkę z WADA. To najważniejsza refleksja, która została mi po tej lekturze.

Zaletą jest pochodzenie autora (dystans do "włoskiego piekiełka"),...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Kilka książek historycznych, w tym tych opisujących wybrane spotkania, niezliczone biografie poszczególnych zawodników i trenerów, jak Alessandro Del Piero, Giorgio Chielliniego, Andrei Pirlo, czy Antonio Conte, a nawet bogato ilustrowany album. Powiedzieć, że fani włoskiego Juventusu są na rynku polskiej literatury sportowej rozpieszczani, to nie powiedzieć nic. Żeby ponownie połechtać ich kibicowskie ego, Wydawnictwo Znak postawiło na kolejną historyczną opowieść o włoskiej piłce. W ogóle i szczególe.

Zagłębiając się w tę lekturę zaciekawiły mnie źródła, na jakich opierał się autor, bo „Juve! Historia potęgi” okazała się książką bardzo merytoryczną. Wewnątrz nie znajdziecie bibliografii, dlatego napisałem do Herbiego z pytaniem, skąd czerpał wiedzę o historii klubu i Włoszech. – Współczesne źródła to głównie La Stampa, Tutto Sport i Corriere della Sera, ale korzystałem także z wielu włoskich książek. Ale głównie skorzystałem na trzydziestu latach obserwacji piłki nożnej i mieszkania w Turynie. Nie możesz zrozumieć Juventusu, jeśli nie zrozumiesz dwudziestowiecznych Włoch i Fiata.

Dodaj cytat z książki Juve!