Sekret bóstwa ptaków

Okładka książki Sekret bóstwa ptaków
Mimi Noxa Wydawnictwo: Self Publishing Cykl: Sekret bóstwa ptaków (tom 1) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Sekret bóstwa ptaków (tom 1)
Self Publishing
2021-02-28
2021-02-28
magia romans fantastyka young adult new adult młodzieżowe

SEKRET BÓSTWA PTAKÓW
Mimi Noxa

Wiem już, jaki jest "Sekret bóstwa ptaków" - chcecie go poznać? Jeśli tak, to musicie przeczytać książkę Mimi Noxa - ja tajemnic w niej się skrywających na pewno Wam nie zdradzę. Jednak chętnie podzielę się swoimi wrażeniami z lektury.

"Sekret bóstwa ptaków" okazała się niezwykłą powieścią, jakiej dotąd nie miałam okazji czytać. Jej wyjątkowość przejawia się w oryginalności świata przedstawionego, który zachwyca bardziej i bardziej z każdym rozdziałem.

Kolejnym aspektem, który jest ogromnym plusem tej książki jest pomysł na fabułę - znajdujemy tutaj ciekawą, niesztampową, niepowtarzalną historię, jakiej dotąd nigdzie nie spotkałam, a fantastykę czytam hurtowo i rzadko coś mnie w niej zaskakuje.

Wyobraźcie sobie opowieść, która otula Was niesamowitą aurą, otacza płaszczem niezwykłości i zachwyca pięknem szczegółów. Klimat tej powieści jest szczególny - duszny, nieco mroczny, ale przede wszystkim dający zapowiedź odkrycia najgłębiej skrywanych tajemnic tej historii.

I to właśnie obietnica poznania wszystkich sekretów, którymi wręcz jest przesiąknięta ta opowieść sprawia, że trudno się oderwać od lektury. W dodatku historia i sposób jej przedstawienia są na tyle niezwykłe, że niemal hipnotyzują czytelnika. Tajemnice natomiast okazują się mroczne, ciemne, duszne niczym wspomniany klimat i na pewno zaskakujące. Jednak to sam finał wywołuje największe zaskoczenie i szok - dobrze, że tak się ta historia nie kończy!

"Sekret bóstwa ptaków" urzeka pięknem szczegółów, detali i drobiazgów - tutaj nie znajdziecie pędzącej akcji poza końcowymi rozdziałami, które z kolei są pełne dynamizmu. Jedyne zastrzeżenia, jakie mam do tej historii w zasadzie dotyczą przesytu szczegółowych opisów, za którymi ja nie przepadam, ale które budują jednocześnie piękno i podkreślają niezwykłość świata przedstawionego. Drugą kwestią jest niejako poczucie nierealności, zupełnej abstrakcyjności pewnych aspektów w powieści, ale to znów z drugiej strony świadczy o niesamowitej wyobraźni Autorki.

Jeśli macie ochotę poznać historię, jakiej jeszcze nie było w fantastyce - pełną magii, piękna, niezwykłości - to koniecznie przeczytajcie "Sekret bóstwa ptaków". Jestem pewna, że odkrywanie tajemnic tej opowieści sprawi Wam ogromną przyjemność. Tymczasem, ja już z ogromnym zainteresowaniem zaczynam lekturę drugiej części!

#książki #sekretbóstwaptaków #miminoxa

SEKRET BÓSTWA PTAKÓW
Mimi Noxa

Zaczynajmy !

🐦 „Sekret Bóstwa Ptaków” opowiada historię przykutej do łóżka Wendy, która jest zrozpaczona swoim położeniem. Marzy o wstaniu o własnych siłach z łóżka i zobaczeniu otaczającego świata. Pewnego dnia splot niecodziennych wydarzeń sprawia, że to marzenie może stać się faktem: ukochany dziadek Wendy buduje jej wózek na kołach i dziewczyna może wyjść z domu, co więcej podczas radosnego chłonięcia świata spotyka tajemniczego Victora siedzącego na mechanicznym koniu. Chłopak proponuje jej posadę menadżerki w ekskluzywnej restauracji Modropióra Wilga i obiecuje jej, że stanie na nogach. Początkowo nieufna bohaterka decyduje się zaakceptować ofertę nieznajomego.

🦅 „Sekret Bóstwa Ptaków” to pierwsza część z dwóch. Poznajemy tutaj nie tylko Wendy i Victora, ale Cintii, Rasa, Jessa, Zaura i innych.

🦢 Książka ta jest z gatunku fantasy. Mamy tu różne planety, stworzenia i czasoprzestrzenie.

🦩 Jestem totalnie zachwycona tą książką. Znajdziemy tu nie tylko fabułę, ale również i przepisy, które mimo, że mają składniki fantastyczne, to mimo wszystko ślinka cieknie przy ich czytaniu. Śmiało mogę powiedzieć, iż jest to moje pierwsze odkrycie tego roku ❤. Pozycja ta jest świeżym powiewem w fantastyce, w której często mielimy w kółko te same schematy i wątki. Pokazuje to także, że polscy autorzy umieją wspaniale pisać i warto dać im szansę. Nie są gorsi od zagranicznych, tylko trzeba ich odkryć 😀

🦚 Ocena: z radością przyznaję pełną pulę ! 10/10 ⭐
Fb: Adelina Czyta Ig: adelinaczyta

Zaczynajmy !

Jedno wielkie rozczarowanie. Nawet nie wiem od czego zacząć. Uwielbiam fantastykę, jednak nie taką. Opisy były przesadzone. Zwierzęta zdecydowanie uprzedmiotowione. Główna bohaterka niezwykle dziecinna, o zachowaniu "głupiutkim" i prostym charakterze. Opisy przydługie i bezsensowne. Jakimś sposobem udało mi się dobrnąć do końca, który był najciekawszym elementem książki. Po następny tom z pewnością nie sięgnę.

Dzisiaj przychodzimy do Was z recenzją "Sekretu bóstwa ptaków" od @miminoxa .
Podczas czytania powieści poznajemy osiemnastoletnią Wendy, która od 10 lat nie ma władzy w nogach. Pewnego dnia dostaje propozycję od nieznajomego - Victoria, który proponuje jej pozycję menadżerki w tajemniczej restauracji.
***
Muszę przyznać, że od samego początku bardzo wyciągnęłam się w fabułę tej książki. Spowodowane było to tym, iż cała ta sytuacja jest owiana tajemnicą i zagadką: co tak naprawdę przytrafiło się poprzedniej menadżerce i jednocześnie bóstwu ptaków?
Jednocześnie poznajemy cały świat, który, jak się okazuje, składa się z wielu gwiazdozbiorów i planet. Dzięki niezwykle barwnym opisom i porównaniom jesteśmy w stanie wyobrazić sobie wszystkie miejsca i osoby obecne w książce.
Co do samych bohaterów, nie są oni wyidealizowani (co dla mnie jest plusem). Każdy z nich jest ludzki, ma własne wady i zalety, determinowane wydarzeniami z przeszłości.
***
Podsumowując, nie spodziewałam się, że powieść ta aż tak mi się spodoba i aż tak mnie wciągnie. Od początku czułam specyficzne i bardzo barwne kreowanie świata przez autorkę, co było dla mnie nowością i plusem. Nie mogę także nie wspomnieć o zakończeniu, które mnie mocno zaskoczyło (nadal nie potrafię powiedzieć czy je uwielbiam czy nienawidzę za to co się stało - myślę że pozostanę przy love-hate relationship :p)
W najbliższym czasie sięgnę po 2 tom i jestem bardzo ciekawa, jak fabuła potoczy się dalej.

Paulina 📚

Dzisiaj przychodzimy do Was z recenzją "Sekretu bóstwa ptaków" od @miminoxa .
***
Muszę przyznać, że od samego początku bardzo wyciągnęłam się w...

Moje wrażenia po przeczytaniu całej serii o Modropiórej Wildze:

Pełen smaków i kolorów świat, baśniowa atmosfera i bujna wyobraźnia autorki tworzą opowieść niezwykle świeżą i oryginalną.
Mimi Noxa łączy przyziemne z magicznym, dodaje (niejeden!) wątek romantyczny oraz sugestię bogatego i gwarnego uniwersum w tle. Bardzo cieszy informacja, że autorka rozwija je w kolejnych książkach.

Jeśli serce bije Wam szybciej na filmowym "Ruchomym zamku Hauru" (bo serii o Wendy jest w wielu aspektach bliżej do adaptacji Studia Ghibli niż do książkowego oryginału), jest duża szansa, że spodoba się Wam również dylogia "Sekret bóstwa ptaków" i "Barman okryty piórami" Mimi Noxy.

Mnie zachwyciła.

Moje wrażenia po przeczytaniu całej serii o Modropiórej Wildze:

Wielokrotnie widziałam lub słyszałam wypowiedzi, które piętnowały książki wydane przez autorów. Słowa często ociekające jadem wobec powieści, których nie przyjął żaden tradycyjny wydawca. I jakże współczuję ludziom, którzy tak myślą. W ten sposób sami odbierają sobie przyjemność zapoznania się z wieloma cudownymi historiami. W tym Sekretem Bóstwa Ptaków.
.......

Wendy straciła czucie w nogach, kiedy była dzieckiem. Plotka głosi, iż została przeklęta, a jej codzienność wypełnia rozgoryczenie przez niesprawiedliwy kaprys losu. Dziewczyna jednak otrzymuje szansę, gdy na jej drodze staje tajemniczy Victor, który twierdzi, że może ją uzdrowić.
.......

Ależ to było dobre! Nie sądziłam, że tak bardzo spodoba mi się ta książka. Szczerze mówiąc, nie mogę uwierzyć, że to debiut, tak przyjemnie jest napisany i przemyślany w szczegółach. Uwielbiam bohaterów Sekretu Bóstwa Ptaków, tak dokładnie ukazanych. Każdy ma wady i zalety, coś za uszami, coś ukrywa. Każdy z nich ma swoje lęki, marzenia. Trudno mi wskazać ulubieńca, wszyscy mają coś w sobie. Wendy i Victor to nietypowa para, a uczucie między nimi nie jest wymuszone. Podobnie Ras i Cynthia, Jess, Zaur, Dalia. Znalazłam tu dużo odcieni szarości, a między nimi mendę, której nie ufałam od początku.
......

W Sekrecie trafiłam na cudownie wykreowany świat, zrozumiale połączony z innymi krainami. Przygodę, pełną niepozornych detali, które miały wpływa na kolejne wydarzenia. Humor, chwile grozy, rozczulenie, wzruszenie, nadzieję. Z chęcią odwiedziłabym Andrisol, ale niestety nie mam jeszcze owoców czeremchy, nie ta pora roku.
......

A wydanie? Jest śliczne, z dbałością o szczegóły. Znalazłam tu coś, co uwielbiam w książkach — indywidualną oprawę graficzną stron. Ponadto, na prawie 580 stron wylapalam tylko jedną drobną literówkę. To jedyna przeczytana przeze mnie książka, w której przez strony nie przewijają się błędy to tu, to tam!
......

Na koniec gratuluję autorce udanego debiutu. Świetnie się bawiłam. Już zaczęłam lekturę tomu 2, a tom 1 oceniam 8/10 💖

Wendy...

Co tu się odjaniepawliło! Aż nie wiem od czego zacząć! Może zacznę od tego, że opinie są ciut przesadzone. Ciekawa akcja tak naprawdę zaczyna się dopiero w części trzeciej, a i to nie od początku. Ale po kolei. Wypunktuję najpierw minusy:
1. Opisy, opisy, OPISY. Za dużo! Jedną ścianę, kwiatek czy jakiś rodzaj ptaka, który nawet nie wiem czy istnieje autorka potrafi opisać na kilka stron! Okej, chciała dokładnie przekazać jak wygląda jej świat, ale no sorry, nie potrzebuję znać aż takich szczegółów, które i tak NIC nie wnoszą do fabuły. Dialogów śladowe ilości, choć później robi się nieco lepiej. Niepotrzebne wypełniacze, przez co jest 600 stron średnio ciekawej fabuły, zamiast 400 mega ciekawej.

2. Bohaterowie. Przede wszystkim Wendy, której na początku tak strasznie nie trawiłam, że byłam o krok od porzucenia książki (chodzi o jej decyzję w sprawie opuszczenia swojego domu z Victorem). I niby trochę to było jak Harry Potter, który też nie znał Hagrida, a poszedł z nim, ale tutaj jakoś... cóż, nie siadło mi to. Na szczęście autorka to naprawiła, więc nie mam pretensji. Victor to straszny egoista. Patrzył tylko na swoje uczucia, nie przejmując się Wendy, a na koniec nagle wybuch uczucia nie wiadomo skąd, skoro nie odzywali się do siebie prawie wcale (no chyba że to poczucie winy tak go "odmieniło"). Co do reszty, to chyba najbardziej polubiłam żywiołową Cyntię, smutną Wol i skrytego Rasa, gdyż pozostali jacyś tacy... bez charakteru. Ni to dobrzy, ni to źli, coś wiedzą o poprzedniej menadżerce, ale tak naprawdę to nie i takie kręcenie się w kółko, a właściwa akcja rozgrywa się na ostatnich 100, może 120 stronach.

3. Zbytnia różnorodność postaci. Chodzi mi o postacie typu: kaktusy, gigantyczne ropuchy, gadające strachy na wróble czy snopki siana. Tak, SNOPKI SIANA. Aż musiałam trzy razy to przeczytać, bo nie wierzyłam własnym oczom. Ewidentnie autorkę poniosła wyobraźnia. A do tego coś, co znamy: elfy, wróżki, wampiry, różne bóstwa, demony itp. Moim zdaniem za bardzo pomieszała typowy świat fantasy ze światem typowo baśniowym. Przez to stworzył się straszny kontrast i chaos.

4. PTAKI. Super, po tytule "Sekret bóstwa ptaków" można faktycznie spodziewać się różnych rodzajów i w ogóle podziwiam, że autorce chciało się szukać (bądź wymyślać, nie jestem ornitologiem) i opisywać je, ale kolejny raz: ZA DUŻO. I tak nie miało wielkiego znaczenia, co to za ptak. Tak naprawdę tylko raz i to pięć sztuk ptaków miało jakieś większe znaczenie.

5. Brak synonimów. Kurde, czy to tak trudno użyć raz na jakiś czas słowa "niebo" zamiast przez CAŁĄ KSIĄŻKĘ powtarzać "firmament" w każdej możliwej odmianie dostępnej w języku polskim?! Po dwustu stronach już zaczęłam się czuć gorsza, że ja mówię na niebo "niebo", a nie "firmament". Było tego więcej, ale to najbardziej zapadło mi w pamięć i najbardziej irytowało.

6. To już chyba ostatni minus. Nijaka akcja. Mieli na nowo otwierać restaurację i dobra, dążyli do tego konsekwentnie (choć na początku już myślałam, że się tego nie doczekam), ale tak mi się to ciągnęło, że po prostu szok. Opisy walk rozwleczone niemiłosiernie i czytałam je totalnie bez emocji, a przecież walki powinny zapierać dech w piersiach. O ptakach, ścianach i kwiatkach już pisałam wyżej. No i zagadka zniknięcia poprzedniej menadżerki. Miała ją rozwiązać, ale to zeszło nawet nie na drugi, a na trzeci plan i tylko jak sobie przypomniała o Wol, to nagle zaczynała wypytywać innych o jej losy.

Ale żeby nie było, że jest tak źle, to są też plusy:
1. Świetna korekta. Już dawno nie czytałam książki, w której nie znalazłam ANI JEDNEJ literówki. Za to naprawdę należą się brawa, bo w najlepszych tytułach znajduję ich przynajmniej kilka.

2. Cyntia i Wol. Póki co jedyne osoby, do których żywię jakieś cieplejsze uczucia i dla których przeczytam drugi tom (na szczęście jest cieńszy).

3. Nieprzewidywalne zakończenie. I dlatego bardziej 6,5/10. Naprawdę zakończenie mnie zaskoczyło. Wszystko szło w inną stronę, a tu nagle - bum! I takie rozwiązanie. Z reguły tego typu książki mają pewien powielany schemat, a tu autorka odeszła od niego i mamy piękny plot twist.

4. Naprawienie błędów przez Wendy. Już wspomniałam o tym wyżej, ale wspomnę raz jeszcze, że na szczęście nie straciłam wiary w Wendy całkowicie, co poprawiło mi trochę humor.

5. MAPA! Kocham wszelakiej maści mapy, drzewa genealogiczne, słowniczki czy jakieś skrótowe opisanie (choćby w 3-4 zdaniach) poprzedniego tomu, ponieważ przy dużej ilości czytanych książek można zwyczajnie zapomnieć o akcji pierwszego tomu. Tu na początku mamy mapkę, dzięki czemu można swobodnie podróżować wraz z bohaterką po tym świecie.

To by było na tyle, jeśli chodzi o samą opinię. Jednakże cały czas mam z tyłu głowy, iż "Sekret bóstwa ptaków" to debiut i to polskiej autorki. Tak zbudowanej fabuły i rozwleczonych opisów bardziej spodziewałabym się po jakiejś zagranicznej pisarce. Mam również nadzieję, że w kolejnych powieściach zostanie wprowadzone więcej urozmaicenia w słownictwie i nie mówię tu o jakichś wyszukanych i elokwentnych słowach, bo to też nie o to chodzi, by czytać i powieść, i słownik, bo nie rozumie się użytych słów. Odniosłam wrażenie, że autorka po prostu albo przeszła kurs kreatywnego pisania, gdzie kazali używać górnolotnych sformułowań (często niepotrzebnie), albo jest wielką fanką pisarzy typu Bruno Schulz, Adam Mickiewicz czy chociażby Władysław Reymont - ogólnie pisarzy typowo szkolnych, których znamy z lektur i ich nudnych opisów. Bo owszem, była to poprawna książka, zdania bardzo ładnie zbudowane, miała początek, rozwinięcie i zakończenie, ale nie porwało tak, jak powinno porwać przy takim potencjale. A potencjał był ogromny. Liczę, że drugi tom będzie lepszy. Na zachętę 6,5/10 :)

💙Świetna książka z dobrze napisanymi postaciami i ciekawie poprowadzona ścieżką fabularną.
A do tego wszystkiego morze tajemnic!

💙Książka, która poruszyła moje serduszko i sprawiła że zastój czytelniczy nie grał pierwszych skrzypiec.
Historia dziewczyny, która jednej nocy dostaje możliwość obrotu swojego życia o 180°. W jej przypadku mogą płynąć z tego same korzyści, ale czy napewno?
Co się stanie kiedy tajemnice wyjdą na jaw, a osoby, które ją otaczają nie będą takie jakie wydają się na pierwszy rzut oka?
Komu można wierzyć a kogo nie dążyć zaufaniem?
Jak przetrwać w zwariowanym świecie własnego umysłu?

💙Muszę przyznać, że jestem naprawdę pod wrażeniem przedstawionej historii. Książka prezentuje się bardzo dobrze a linia fabularną jest spójnie napisana. Historia wciąga od pierwszych kartek i nie daje nam chwili wytchnienia. Pamiętajcie żeby czytać uważnie i zwracać uwagę na zachowania bohaterów bo wszytsko może się okazać ważne!

💙Bardzo podoba mi się podział historii na segmenty. Jest to niesamowicie oryginalny i rzadko spotykany pomysł, który moim zdaniem nadaje książce takiego dodatkowego klimatu, którego i tak mamy mnóstwo!!

💙Mówiąc w skrócie, ciekawa, porywająca, przepełniona magia i tajemnicami historia o dziewczynie, która dostała drugą szansę... Czysto teoretycznie, oraz o grupie przyjaciół, którzy mają wiele za uszami.
Poznajcie tajemnice "Sekretu Bóstwa Ptaków" i dajcie się ponieść wyobraźni!

A do tego wszystkiego morze tajemnic!

Pokręcone, ale dobre. Myślę, że warto sprawdzić wyobraźnię autorki, bo nie raz was zaskoczy.

Chciałbyś przeżyć najważniejsze wydarzenia swojego życia dwa razy? Pierwszy raz dla zapoznania się z tym co Cię czeka, drugi- by zapobiec wszystkim błędom, które popełnisz?

Wendy już całkiem straciła nadzieję. Szansa na to, że któregoś dnia w końcu odzyska władzę w nogach wydaje się coraz mniejsza. Niespodziewany prezent od dziadka daje jej namiastkę swobody, jakiej pragnęła. Poruszając się na wózku może być niezależna choć w części.

Niespodziewanie na jej drodze pojawia się jeździec na mechanicznym koniu z nieprawdopodobną obietnicą.

Victor Halleyber to przystojny i tajemniczy chłopak, barman z najsłynniejszej restauracji we Wszechświatach. Chłopak obiecuje Wendy, że przywróci jej zdrowie. Stawia jedynie prosty warunek- musi zgodzić się zostać menadżerką w magicznym lokalu.

Brzmi całkiem niewinnie, prawda?

Rzeczywistość okazuje się być jednak bardziej skomplikowana. Tabletka, która miała być jej końcem, staje się jej początkiem. Dziewczyna zyskuje specyficzną moc i... odzyskuje władzę w nogach. Victor, choć początkowo nie cieszy się z takiego obrotu spraw, powoli godzi się z nim. W końcu jego cel, przywrócenie Mordopiórej Wildze dawnej świetności, zdaje się spełniać.

Żadne z nich nie wie jeszcze ile będą musieli poświęcić.

"Sekret bóstwa ptaków" wzięłam ze sobą na krótkie wakacje nad morzem. Przyznam że bardzo przyjemnie czytało się książkę tuż po powrocie z plaży pełnej mew; ptaki doskonale zdawały się wyczuwać, że moje myśli wciąż kluczą między nimi, a czytaną powieścią.

A co to była za powieść!

Lepiej tego nowego czytelniczego roku nie mogłam zacząć ♥️ Książka, choć słusznych gabarytów, nie przynudzała. Historia, którą opowiada sprawiła, że nie raz uśmiechałam się pod nosem podczas czytania albo delikatnie czerwieniłam pod wpływem niektórych sytuacji. Mocno oddziaływała na emocje, przeżywałam wszystko razem z bohaterami książki, którzy zdawali się wręcz żywi.

Natomiast zakończenie... Cóż, powiem to tak, że po przeczytaniu ostatniej strony i zamknięciu lektury, musiałam chwilę popatrzeć się w ścianę i pomyśleć 😂 Nie zrozumcie mnie źle- tak jak całej powieści, również jemu nic nie brakowało. Było po prostu niespodziewane i dobrze przemyślane. Od razu miałam ochotę zamówić drugi tom!

Jeżeli wahacie się przed sięgnięciem po tę pozycję to zupełnie niepotrzebnie. Będzie tak cudownie, jak obiecuje to opis i piękna okładka ♥️